Connect with us

Svijet

TEKTONSKE PROMJENE U EU! Orban, Kikl i Babiš formirali novi politički savez

Austrijska krajnje desničarska Slobodarska partija (FPO), Fides, mađarskog premijera Viktora Orbana, i populistička češka stranka ANO koju predvodi Andrej Babiš, formirale su novi politički savez u koji su pozvale i ostale evropske stranke, saopštio je danas šef FPO Herbert Kikl.

Na zajedničkoj pres konferenciji trojice lidera u Beču, mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da ovaj savez označava početak “nove ere“, prenijela je mađarska agencija MTI, javlja Tanjug.

– Jedna era evropske politike počela je 1989. godine rušenjem Berlinskog zida, i ta era je sada završena rezultatom izbora za Evropski parlament – dodao je Orban.

On je naveo da je odlučni trenutak nove ere formiranje nove evropske političke grupacije koja će promijeniti evropsku politiku. Kikl je rekao da vjeruje da će se mnoge druge evropske stranke pridružiti novom političkom savezu narednih dana, prenio je Rojters.

Cilj ovog političkog saveza je da se formira nova frakcija u Evropskom parlamentu, prenose češki mediji navodeći da trojica lidera, između ostalog, zahtijevaju više odlučivanja na nacionalnom nivou, bolju odbranu spoljnih granica od migracija i kritikuju “zeleni dogovor“ za Evropu.

U Evropskom parlamentu ima sedam političkih grupacija, a da bi jedna bila formirana potrebna su 23 člana i da najmanje jedna četvrtina od 27 zemalja članica EU bude predstavljena u okviru grupe, navodi se na sajtu Evropskog parlamenta.

Tanjug

Svijet

NIJEMCI SE POLAKO ODRIČU GOTOVINE! Svaka druga transakcija bezgotovinski

Privrženost Nijemaca kešu se topi iz godine u godinu, pa je 2023. samo 51 odsto svih plaćanja obavljeno novčanicama i kovanicama, saopštila je Bundesbanka.

Centralna banka je u opširnoj, redovnoj studiji o platnim navikama Nijemaca navela da je to bilo sedam procentnih poena manje nego u prethodnom izdanju iz 2021.

Plaćanje debitnim karticama je u naletu, i njihova upotreba je porasla za pet poena, na 27 odsto.

Sve učestalije je i plaćanje pametnim uređajima, sa rastom od četiri odsto, i širenjem na šest odsto svih transakcija.

Prema vrijednosti plaćanja, debitna kartica je sa udjelom od 32 odsto prvi put pretekla gotovinu, koja je pokrila 26 odsto prometa.

To ujedno znači da ljudi karticama plaćaju veće iznose.

Više od dvije petine ispitanika, njih 44 odsto, reklo je da preferiraju debitne kartice za plaćanje.

Bezgotovinsko plaćanje je uopšte sve raširenije. Naime, pri 80 odsto svih plaćanja bilo moguće plaćanje karticom ili telefonom, 20 odsto više nego 2021.

Uprkos tome, ima prostora za dalje širenje prakse bezgotovinskog plaćanja, ocijenio je predsjednik upravnog odbora Bundesbanke Burkhard Balc.

On je ukazao da je skoro četvrtina anketiranih navela da je doživjela da nešto ne može da plati karticom ili telefonom.

Njemački potrošači su se ubrzano okrenuli plaćanju karticom u vrijeme pandemije.

Međutim, u toj oblasti Njemačka nadalje kaska za drugim zapadnim zemljama.

Nijemci se gotovine drže jer ne žele da se odreknu privatnosti pri plaćanju, navodi Bundesbanka.

U prilog bezgotovinskog plaćanja, prema ocjeni većine ispitanika, idu brzina i jednostavnost.

Nastavi čitati

Svijet

EU planira uvođenje DIGITALNOG EVRA, šta to znači za BiH?

Evropska centralna banka (ECB) u narednom periodu namjerava da uvede digitalni evro, koji bi uključivao offline funkcionalnost koja bi korisnicima nudila nivo privatnosti sličan gotovini, za plaćanja u fizičkim trgovinama i između pojedinaca.

Iz ECB-a su objavili prvi izvještaj o pripremnoj fazi digitalnog evra, koji su započeli 1. novembra prošle godine, a sve s ciljem postavljanja temelja za potencijalno izdavanje digitalnog evra.

– Kada plaćaju offline, detalji ličnih transakcija bili bi poznati samo platiocima i primaocima, te ne bi bili dijeljeni s pružaocima platnih usluga, eurosistemom ili bilo kojim pružaocima podržavajućih usluga.

Tokom posljednjih mjeseci ECB je dogovorio tehničke opcije potrebne za garanciju da će online transakcije digitalnim evrom pružiti još viši nivo privatnosti od trenutnih rješenja digitalnog plaćanja, uz istovremeno osiguravanje snažne zaštite krajnjih korisnika od prevara.

Eurosistem bi koristio najsavremenije mjere, uključujući pseudonimizaciju, hashing i enkripciju podataka, kako bi osigurao da ne može direktno povezati transakcije digitalnim evrom s određenim korisnicima – objasnili su iz Evropske centralne banke.

Dodali su da bi, u skladu sa trenutnom praksom, pružaoci platnih usluga imali pristup samo ličnim podacima koji su potrebni za osiguranje usklađenosti sa zakonima EU, poput propisa o suzbijanju pranja novca.

– Za korištenje podataka u komercijalne svrhe, pružaoci platnih usluga trebalo bi da imaju izričitu saglasnost korisnika. Kao izdavalac i pružalac platne infrastrukture za digitalni evro, ECB će biti pod nadzorom nezavisnih tijela za zaštitu podataka koja će pratiti njenu usklađenost s Evropskom odredbom o zaštiti podataka (EUDPR) i Opštom odredbom o zaštiti podataka (GDPR) – naveli su iz ECB.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, rekao je za Nezavisne novine da bi uvođenje digitalnog evra olakšalo plaćanja u online prostoru i na taj način omogućilo funkcionalniju online trgovinu.

– Njegovim uvođenjem bi se prevazišla ograničenja za digitalna plaćanja oličena u standardnim bankarskim uslugama kao što su prenosi sredstava i kartična plaćanja. ECB želi da osigura na evropskom prostoru jedinstven koncept koji će u cjelosti biti evropski – objašnjava Mlinarević.

Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina će shodno svojoj opredijeljenosti za evropske integracije, a i dominantnoj trgovinskoj povezanosti sa EU, morati pratiti ove trendove.

– Imajući u vidu da bankarski sektor BiH dominantno čine bankarske grupacije iz EU, za očekivati je da će vrlo brzo digitalni evro biti i u njihovoj ponudi. To će biti ubrzano i činjenicom da će ECB plaćati naknade bankama koje budu nudile usluge digitalnog evra – zaključio je Mlinarević.

Nezavisne

Nastavi čitati

Svijet

JUŽNA KOREJA počela vježbe BOJEVOG GAĐANJA na artiljerijskim poligonima u blizini granice

Južna Koreja počela je danas vježbe bojevog gađanja na artiljerijskim poligonima u blizini granice sa Severnom Korejom, prvi put poslije šest godina, a nakon suspenzije međukorejskog vojnog sporazuma koji je ograničavao takve vježbe.

Trupe su ispalile oko 140 projektila koristeći samohodne haubice K9 i K105A1 tokom vežbi u provincijama Kjongi i Gangvon, koje se nalaze na pet kilometara od vojne demarkacione linije u okviru demilitarizovane zone koja razdvaja dve Koreje, saopštila je juznokorejska vojska, prenosi Jonhap.

“Vežbe gađanja, prve takve koje se izvode na kopnu, nakon što je vlada potpuno suspendovala Vojni sporazum od 19. septembra 2018., fokusirane su na jačanje artiljerijske spremnosti i sposobnosti odgovora u slučaju neprijateljskih provokacija”, saopštila je vojska.

U saopštenju je navedeno da će južnokorejska vojska i ubuduće redovno izvoditi artiljerijske vežbe i obuku manevarskih jedinica u pograničnim oblastima.

Taj potez je usledio skoro mjesec dana nakon što je Južna Koreja potpuno suspendovala međukorejski vojni sporazum iz 2018. godine, a nakon kampanje prekograničnog slanja balona sa smećem od strane Sjeverne Koreje i pokušaja da se poremete GPS signali u blizini graničnih ostrva, navodi južnokorejska agencija.

Sjeverna Koreja je od kraja maja lansirala više od 2.000 balona sa smećem preko granice, a uz obrazloženje da to predstavlja odgovor na propagandnu kampanju sjevernokorejskih prebega i aktivista Južne Koreje koji redovno sjevernom susjedu šalju balone sa hranom, lijekovima, novcem i lecima u kojima se kritikuju lideri u Pjongjangu.

Nastavi čitati

Aktuelno