Društvo
Telefoni koji detektuju zemljotrese

Pedeset godina od prvog poziva mobilnim telefonom, tehnologija koju nosimo u svojim džepovima pomaže u stvaranju najvećeg svjetskog sistema za detekciju zemljotresa.
25. oktobar 2022. potres magnitude 5.1 pogodio je kalifornijsko područje zaliva. Srećom, bio je to više trzaj nego snažan zemljotres, ali izvještaji stanovnika cijele regije pristigli su u Geološki institut Sjedinjenih Država (USGS) od onih koji su ga osjetili. Nije zabilježena šteta, ali potres je bio značajan na drugi način – mnogi ljudi u tom području primili su upozorenja na svoje telefone prije nego što je podrhtavanje počelo.
Što je još važnije, mnogi od ovih telefona pomogli su u otkrivanju zemljotresa.
Google je sarađivao s USGS-om i akademicima na brojnim univerzitetima u Kaliforniji na razvoju sistema ranog upozorenja koji upozorava korisnike nekoliko sekundi prije nego što zemljotresi stignu. To je kratak prozor upozorenja, ali nekoliko sekundi može dati dovoljno vremena da se sklonite ispod stola ili štoka. To takođe može biti dovoljno vremena za usporavanje vozova, zaustavljanje polijetanja ili slijetanja aviona i sprječavanje ulaska automobila u mostove ili tunele. Kao takav, ovaj sistem će vjerovatno spasiti živote kada pogode jači zemljotresi.
Koristi podatke iz dva izvora. U početku se sistem oslanjao na mrežu od 700 seizmometra – uređaja koji detektuju podrhtavanje zemlje – koje su širom države instalirali seizmolozi s USGS-a, Kalifornijskog instituta za tehnologiju i kalifornijskog univerziteta Berkeli te državne vlade. (Seizmometri u druge dvije američke države – Oregonu i Vašingtonu – takođe ulaze u sistem, poznat kao ShakeAlert.) Ali Google takođe stvara najveću svjetsku mrežu za otkrivanje zemljotresa putem telefona u vlasništvu građana.
Većina pametnih telefona s Googleovim operativnim sistemom Android ima ugrađene akcelerometre – strujni krug koji detektuje kada se telefon pomiče. One se najčešće koriste kako bi se telefonu reklo da preusmjeri svoj zaslon iz portretnog u pejzažni način rada, na primjer, kada je nagnut, a takođe pomažu u pružanju informacija o broju koraka za Googleov ugrađeni fitnes traker.
Ali senzori su iznenađujuće osjetljivi, a mogu djelovati i poput mini seizmometra.
Google je uveo funkciju koja omogućuje korisnicima da dopuste svom telefonu da automatski šalje podatke u Androidov sistem upozorenja na zemljotrese, ako njihov uređaj uhvati vibracije koje su karakteristične za primarne (P) valove potresa. Kombinujući podatke s hiljada ili čak miliona drugih telefona, sistem može utvrditi događa li se zemljotres i gdje. Zatim može slati upozorenja na telefone u području gdje je vjerovatno da će udariti seizmički valovi, dajući rano upozorenje.
A budući da radio signali putuju brže od seizmičkih valova, upozorenja mogu stići prije nego zemljotres počne u područjima udaljenim od epicentra.
Mark Stogaitis, softverski inženjer u Androidu, rekao je to ovako: “Mi se u suštini trkamo s brzinom svjetlosti (što je otprilike brzina kojom putuju signali s telefona) protiv brzine zemljotresa. I srećom po nas, brzina svjetlosti je mnogo veća!”
Budući da se većina podataka prikuplja iz mnoštva, tehnologija otvara mogućnost praćenja potresa u područjima gdje nema široke mreže skupih seizmometra. To znači da povećava mogućnost pružanja upozorenja o zemljotresima čak i u udaljenim i siromašnijim regijama svijeta.
U oktobru 2022. inženjeri u Googleu vidjeli su kako telefoni širom područja zaliva San Francisko svijetle s podacima o detekciji potresa dok su seizmički valovi putovali prema van od epicentra.
Sistem sada redovno bilježi te potrese. Nedavno, 4. aprila 2023., sistem ShakeAlert zabilježio je potres magnitude 4.5 koji se dogodio u blizini Tres Pinosa u Kaliforniji, što je pokrenulo poruke na mobilnim telefonima korisnika u tom području. Potresi su česta pojava u Kaliforniji, koja doživi i do 100 manjih zemljotresa dnevno. Većina njih je premalena da bi se osjetila. Međutim, u Kaliforniji se obično dogodi nekoliko većih potresa godišnje, s oko 15-20 iznad magnitude 4.0.
Šire gledano, od procijenjenih 16 milijardi mobilnih telefona koji se koriste širom svijeta, više od tri milijarde koristi Android na njima, a sistem upozorenja na zemljotrese sada je dostupan u više od 90 zemalja koje su posebno sklone potresima.
Ali sistem ima svoja ograničenja, posebno u udaljenim područjima gdje ima malo korisnika telefona i u zemljotresima koji se događaju na moru, gdje mogu izazvati cunamije. I dok može pomoći u izdavanju upozorenja nekoliko sekundi unaprijed, nauka o predviđanju potresa prije nego što se dogode i dalje je nedostižna kao i uvijek.
(Nezavisne novine)
Društvo
VOZAČI OPRET Mjestimično mokri kolovozi, povećana opasnost od odrona

Saobraćaj se u Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ na većini puteva odvija redovno, osim na dionicama na kojima se izvode radovi i gdje privremena signalizacija reguliše saobraćaj.
Zbog nestabilnih vremenskih uslova, mjestimično mokrih i klizavih kolovoza i povećane opasnosti od odrona na dionicama u usjecima, neophodna je oprezna vožnja, prilagođena stanju i uslovima na putu.
Izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionicama magistralnog puta Dragotinja-Prijedor i na dionici regionalnog puta Orlovača-Trnopolje zbog rekonstrukcije raskrsnice na ukrštanju tih puteva i Omladinskog puta u Prijedoru.
Izmjene u saobraćaju, zbog radova, su na dionici magistalnog puta Dobro Polje – Miljevina na lokalitetu male hidroelektrane, dok do povremenih zastoja od 7.00 do 17.00 časova dolazi na istom putnom pravcu, ali na lokalitetu Sijeračke stijene gdje je u toku sanacija klizišta.
Zbog klizišta, u prekidu je saobraćaj na regionalnom putu Ugljevik-Glavičice, u mjestu Ugljevik Selo, dok je otežan na magistralnom putu Gacko-Tjentište između tunela Čemerno i Surdup, te Foča – Dobro Polje u mjestu Tuhalji.
U Kostajnici kod Doboja u toku su radovi u kamenolomu “Grapska-Kostajnica” zbog čega svakodnevno od 10.00 do 16.00 časova bude privremenih obustava saobraćaja na regionalnom putu Doboj-Modriča.
Na regionalnom putu Kozarac-Mrakovica zabranjen je saobraćaj za teretna vozila, nosivosti iznad 7,5 tona, zbog klizišta, a jednom trakom u dužini od 50 metara vozi se regionalnim putem Prnjavor-Ukrina, u mjestu Vijačani.
Jednom trakom u dužini od 40 metara vozi se regionalnim putem Karanovac-Kneževo, u mjestu LJubačevo. Od 9.00 do 15.00 časova biće povremene obustave saobraćaja u trajanju od 10-15 minuta zbog sanacije klizišta i radova na proširenju kolovozne trake.
Radovi su aktuelni na putnim pravcima na području Prijedora, na dionicama Donja Bukovica-Vršani i Vršani-Bijeljina, Brodar-Višegrad gdje je u toku postavljanje rasvjete u tunelima Pasjaci i Sokolača, te dionicama Brod na Drini-Hum /Šćepan Polje, Srbac-Derventa, Gradiška-Nova Topola-Klašnice.
Zbog izgradnje auto-puteva izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja na dionicama magistralnih puteva Prijedor-Kozarac, Crkvina-Modriča i Rudanka-Doboj.
Povremene obustave, zbog minsko-bušačkih radova na kamenolomu Rogoušić, biće na magistralnom putu LJubogošta-Sumbulovac-Podromanija od 12.00 do 16.00 časova.
Minerski radovi izvode se na magistralnom putu Trnovo-Miljevina, u kanjonu rijeke Bistrice, pa će biti privremene obustave saobraćaja.
Radi deminiranja na deminerskom zadatku “Gajevi dva”, opština Novo Goražde, povremene su polučasovne obustave saobraćaja na dionici magistralnog puta Ustiprača – Novo Goražde od 8.00 do 15.00 časova.
Deminerski radovi izvode se i na regionalnom putu Doboj-Maglaj u mjestu Trbuk, zbog čega će dolaziti do obustave saobraćaja od 11.00 do 16.00 časova, maksimalno 15 minuta u toku jednog dana.
Zbog oštećenja mosta na magistralnom putu Sastavci-Ustiprača saobraćaj se odvija jednom trakom, brzina kretanja vozila ograničena je na 30 kilometara na čas. Preko mosta zabranjen je saobraćaj za vozila čija dozvoljena masa prelazi 30 tona.
Na putu Rudanka-Stanari u LJeskovim vodama saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Jelaha.
U FBiH radovi su aktuelni na dionici auto-puta Visoko-Podlugovi, kao i na magistralnim putevima Ustikolina-Goražde, Sarajevo-Pale i Jablanica-Mostar.
Na magistralnom putu Jablanica-Blidinje zbog oštećenja kolovoza još je obustavljen saobraćaj.
Zbog oštećenja mosta obustavljen je saobraćaj na graničnom prelazu Brčko-Gunja u Hrvatskoj. Granični prelaz mogu koristiti samo pješaci, biciklisti i motociklisti.
Na graničnim prelazima u BiH zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila iznad pet tona najveće dozvoljene mase. Teretna vozila preko pet tona preusmjeravaju se na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača.
Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati preko graničnog prelaza Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova. Vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu.
Društvo
TRGOVCI IZ FEDERACIJE NEĆE DA RADE NEDJELJOM! U obzir ne dolaze ni vikend ni praznik

Trgovci u Federaciji BiH poručili su juče na proestu u Sarajevu da nisu saglasni da se uvede 16 do 18 radnih nedjelja, kao i da ni pod kojim uslovima ne prihvataju mogućnost rada u dane praznika.
Učesnici protesta nosili su transparente “Ne damo nedjelju”, “Nećemo smjenu, hoćemo mir, ne kupujte nedjeljom, jer to je hir”, “Nedjelja je za odmaranje dan, nije za radni plan”.
Protest je organizovao Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti u FBiH čiji je predsjednik Mersiha Beširović istakla je da je nedjelja neradna za trgovce, kao i da se namjerno zaboravlja i ne pominje praznik.
“Neću pominjati imena, znamo ih, to su oni eksperti koji su govorili da će propasti zemlja, biti krah ekonomija, a mi svi biti na ulici – zbog neradne nedjelje. Kako nije bilo svega toga, onda su iskopali inflaciju kako bi i nju fakturisali neradnoj nedjelji”, istakla je Beširovićeva.
Prema njenim riječima, Sindikat neće dozvoliti da im se iznosi jedan plan, a onda iza zatvorenih vrata, bez predstavnika trgovaca, pravi drugi.
Ona je istakla da je ovo vrijeme protesta uvod u štrajk i bojkot, naglasivši da neće dozvoliti da se radnicima oduzme ono što su čekali 30 godina. Učesnici protesta okrivili su pojedine parlamentarce i ekonomiste da su lobisti velikih tržnih lanaca i da rade protiv interesa radnika.
Okupljene je podržao i federalni ministar trgovine Amir Hasičević koji je poručio da se bez njih neće donijeti nijedna odluka.
Ispred zgrade “Doma sindikata” bili su i mališani sa transparentom “Ne dam mamu nedjeljom”.
Društvo
UPOZORENJE! Stižu pljuskovi i olujni udari vjetra

Promjenljivo vrijeme sa kišom i vjetrom očekuje se narednih dana u Republici Srpskoj.
U Republici Srpskoj i FBiH sutra će preovladavati oblačno vrijeme uz pljuskove i jak vjetar ponegdje, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srpske.
Jutro će biti svježe i preovladavaće umjereno oblačno vrijeme, a na sjeveru i zapadu uz slabu kišu ponegdje.
Prije podne će biti promjenljivo uz sunčane periode i postepeni razvoj oblaka koji će od sredine dana donijeti povremenu kišu i pljuskove sa grmljavinom prvo na sjeveru i zapadu.
U prvom dijelu dana na jugu i istoku biće sunčano. Tokom popodneva pljuskovi će se premještati ka istoku, te će padavine ponegdje biti jače.
Duvaće slab do umjeren vjetar zapadnih smjerova, a pri pljuskovima i jak.
Jutarnja temperatura vazduha od pet do 11, u višim predjelima od dva, a dnevna od 18 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.
Malo toplije i sunčanije biće u utorak, 20. maja, u prvom dijelu dana, a od podneva se nastavlja promjenljivo vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom koji će se premještati od zapada ka sjeveru i istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Ponegdje će biti i jačih pljuskova, dok će na jugu biti pretežno sunčano.
Jutarnja temperatura vazduha od šest do 12, u višim predjelima od tri, a dnevna od 21 do 27, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.
Slično vrijeme biće i u srijedu, 21. maja, kada će kiša i pljuskovi prvo zahvatiti zapadne i južne predjele, a tokom dana i većinu ostalih krajeva. Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove.
Jutarnja temperatura vazduha od devet do 13, u višim predjelima od šest, dnevna od 17 na jugozapadu do 24 na sjeveru, u višim predjelima od 13 stepeni Celzijusovih.
Promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda sa povremenom slabom kišom i pljuskovima očekuje se u četvrtak, 22. maja, ali će biti malo toplije.
Jutarnja temperatura vazduha od devet do 14, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 26, a u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih.
-
Svijet2 dana ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Društvo18 sati ago
“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!
-
Politika2 dana ago
GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH
-
Region3 dana ago
SPORNIH 7 MINUTA U SLUČAJU NESTANKA DANKE ILIĆ: Novo saslušanje majke danas
-
Region2 dana ago
VUČIĆ: “Niš je večeras oslobođen, i tako ćemo osloboditi svaki grad u Srbiji”
-
Politika3 dana ago
SNSD I UJEDINJENA SRPSKA PRIZNALI ŠMITA: Vlada Srpske provela odluku OHR-a
-
Svijet3 dana ago
POČELI PREGOVORI UKRAJINE I RUSIJE U ISTAMBULU: Sjeli za sto poslije tri godine
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ PORUČILA PREMIJERU: Godine u limuzinama ubile su osjećaj za narod