Svijet
TIHI OKEAN NESTAJE, formira se novi superkontinent
Da li ste znali da Tihi okean nestaje? Da, najveća vodena površina na planeti bukvalno se svake godine smanjuje. Prema tvrdnjama naučnika, Tihi okean se smanjuje za 2 do 5 centimetara godišnje.
To nije dramatično niti trenutno. Sa svakom decenijom koja prođe, udaljenost između Azije, Australije i Amerike neznatno se smanjuje. A prema procjenama naučnika, to postepeno pomjeranje jednog dana će rezultovati potpunim zatvaranjem pacifičkog basena i rađanjem novog superkontinenta – Amazije.
Šta kaže nauka?
Razlog ovog pomjeranja leži u tektonici ploča – procesu koji pomjera Zemljinu koru poput komada na ogromnoj pokretnoj traci. Ispod Pacifika nalazi se mreža subdukcijskih zona, područja gdje okeanske ploče zaranjaju ispod kontinentalnih i nestaju u plaštu. Ova mreža, poznata kao Vatreni prsten, funkcioniše poput planetarnog odvoda koji povlači Pacifik prema unutra.
Kako objašnjava Science ABC, subdukcija je u suštini Zemljin sistem recikliranja. Dok se morsko dno širi i stvara novu koru na podvodnim grebenima, stara kora se povlači nazad u unutrašnjost Zemlje. Atlantski okean, koji ima manje zona subdukcije, nastavlja da raste, dok se Tihi okean – okružen njima – smanjuje.
Istraživači procjenjuju da se Tihi okean smanjuje brzinom od skoro 0,5 kvadratnih kilometara godišnje, što odgovara otprilike jednom inču duž glavnih rasjednih linija.
Modeli budućnosti
Nedavna studija naučnika sa Univerziteta Curtin i Univerziteta u Pekingu koristila je superračunare da simulira budućnost Zemljinih kontinenata. Njihovi nalazi, objavljeni u National Science Reviewu, sugerišu da će Tihi okean potpuno nestati u narednih 200 do 300 miliona godina, što će dovesti do stvaranja novog superkontinenta nazvanog Amazija.
Ovaj model zasnovan je na trendovima tektonske aktivnosti, uključujući slabljenje okeanske litosfere tokom vremena – u suštini kore i gornjeg plašta koji podržava okeansko dno – koja se postepeno omekšava kako se planeta hladi tokom geoloških epoha.
Vodeći istraživač, dr. Čuan Huang, rekao je za CNN da je smanjenje Pacifika nastavak ciklusa prisutnog kroz cijelu istoriju Zemlje. Otprilike svakih 600 miliona godina kontinenti se spajaju u jednu kopnenu masu.
Rađanje Amazije
Ako su simulacije tačne, Australija će prva uspostaviti kontakt, klizeći prema sjeveru u jugoistočnu Aziju. Potom će Amerika pratiti taj put, pomjerajući se prema zapadu dok se ne spoji s Azijom. Ovo nagomilavanje kontinenata u potpunosti bi eliminisalo Tihi okean i formiralo masivni superkontinent na sjevernoj hemisferi.
Prema pisanju FOX Weather, Amazija će zauzeti prostor gdje se nekada nalazio Pacifik. Atlantski i Indijski okean ostaće, ali će globalna geografija biti potpuno izmijenjena.
Iako postoje različiti modeli – poput Novopangee ili Aurike – većina savremenih istraživanja naginje zatvaranju Pacifika, a ne Atlantika, zbog starosti i geološke složenosti Pacifika. To je najstariji okean na planeti, star preko 700 miliona godina, i ostatak je superokeana Pantalasa koji je okruživao Pangeu.
Posljedice po život na Zemlji
Nestanak Pacifika imat će ozbiljne posljedice, upozoravaju naučnici.
Prvo, promijeniće se klima. Okeanske struje, koje regulišu temperaturu i prenose hranljive materije, biće poremećene. Kako navodi India Narrative, ranija pomjeranja kontinenata izazvala su klimatske promjene poput formiranja antarktičkog ledenog pokrivača. Bez ogromnog Pacifika koji prenosi toplotu širom svijeta, unutrašnjost Amazije mogla bi postati sušna i izložena ekstremnim temperaturnim oscilacijama.
Drugo, mogao bi opasti biodiverzitet. Jedna kopnena masa okružena jednim okeanom ograničila bi morske ekosisteme i smanjila staništa za kopneni život. Vrste koje zavise od pacifičkih struja, temperatura i staništa mogle bi nestati.
Planeta u stalnom pokretu
Kontinenti koje danas poznajemo – Sjeverna Amerika, Afrika, Australija i ostali – samo su faza u dugoj istoriji Zemlje. Prije Pangee postojala je Rodinija, a prije nje Kolumbija. Za 300 miliona godina, Amazija bi mogla zauzeti njihovo mjesto.
Kako piše World Atlas, Zemlja nikada ne miruje. Ono što izgleda trajno zapravo je privremeno. Okeani se šire i nestaju, kontinenti se sudaraju i ponovo uzdižu.
Povlačenje Pacifika jeste sporo, ali nezaustavljivo. Neće nestati sutra, ali put je već određen. A za one koji gledaju dalje od ljudskog vijeka, to je priča o živom i promjenjivom svijetu, u kojem ništa ne traje vječno, prenosi N1.
Svijet
UHAPŠENA 3 MUŠKARCA: Satima silovali djevojku (18), njen poznanik sve snimao telefonom
Ponestalo je riječi, stoji u potresnoj objavi mađarskog Državnog sekretarijata za sprovođenje zakona o brutalnom zločinu koji je šokirao Segedin.
rojica muškaraca satima su silovala 18-godišnju djevojku, a nakon toga su joj slali cinične poruke. Policija je uhapsila osumnjičene u roku od 24 sata.
Prema saopštenju, zločin se dogodio 21. oktobra uveče.
V. Žolt Janoš (19), D. Atila (37) i J. Viktor (40) odveli su 18-godišnjakinju sa glavnog gradskog trga Sečenji u stan. Sa njima je bio i njen poznanik. Trojica su na mladoj ženi četiri sata iskaljivala svoje niske nagone – navodi se u izvještaju.
Posebno je šokantna uloga poznanika koji je bio prisutan. Tvrdio je da se plašio da pomogne djevojci, te je priznao da je tokom zlostavljanja igrao igrice na računaru i mobilnim telefonom snimao šta se dešava.
Policija je nakon prijave sprovela brzu istragu
Poslije višesatnog iživljavanja, dvojica napadača iznijela su djevojku iz stana i ostavili je na autobuskoj stanici.
Kasnije je jedan od počinilaca kontaktirao žrtvu putem društvenih mreža. U poruci joj je napisao da se “ne brine” zbog moguće trudnoće, iako niko od njih nije koristio zaštitu.
Policija je nakon prijave sprovela brzu istragu i u roku od samo jednog dana identifikovala i uhapsila sva trojicu osumnjičenih.
Sud im je odredio pritvor, prenosi Indeks.
Svijet
TRAMP: SAD i Kanada neće ponovo započeti trgovinske pregovore
Donald Tramp, predsjednik SAD, izjavio je da je malo vjerovatno da će njegova administracija nastaviti trgovinske pregovore sa Kanadom, ali je napomenuo da ima dobar odnos sa kanadskim premijerom Markom Karnijem.
“Ne, ali imam veoma dobar odnos… Mnogo mi se sviđa, ali znate da je ono što su uradili pogrešno. Bio je veoma fin – izvinio se zbog onoga što su uradili sa reklamom”, rekao je Tramp novinarima u petak u predsjedničkom avionu kada su ga pitali o nastavku pregovora, prenosi CNN.
Tramp je prošle nedjelje objavio da prekida trgovinske pregovore sa Kanadom kao odgovor na oglas koji je objavila vlada kanadske provincije Ontario, a koji je sadržao audio snimak govora bivšeg američkog predsjednika Ronalda Regana u kojem je kritikovao carine na stranu robu, tvrdeći da dovode do trgovinskih ratova i gubitka radnih mjesta. Tramp je naveo da će povisiti carine na Kanadu za dodatnih 10 odsto. Vlada Ontarija je potom saopštila da povlači oglas.
“Znate, bilo je upravo suprotno. Ronald Regan je voleo tarife, a oni su pokušali da to predstave drugačije, a on (Karni) se jeste izvinio”, dodao je Tramp.
Tramp je više puta nazvao “lažnom” reklamu koja je montirana koristeći isječke iz Reganovog govora iz 1987. godine, uoči sastanka o trgovini sa premijerom Japana. Regan je uveo veće carine na neke japanske proizvode kao odmazdu za priliv jeftinih japanskih poluprovodnika u Ameriku, ali je naveo da je “nerado” postavljao trgovinske barijere Japanu i da vjeruje da visoke carine štete američkim radnicima i ekonomiji, prenosi Tanjug.
Svijet
UZBUNA U NJEMAČKOJ: Vazdušni saobraćaj bio prekinut na dva sata, ovo je razlog
Iako je aerodrom ponovo otvoren za saobraćaj, uvedena je izmjena u noćnim letovima.
Na berlinskom aerodromu BER dron je sinoć izazvao poremećaje u vazdušnom saobraćaju, koji je obustavljen na dva sata, od 20 do 22 časa, što je izazvalo brojne kašnjenja i preusmjeravanje letova, prenosi Bild.
U tom periodu, 11 letova je preusmjereno, od kojih su četiri aviona sletjela u Lajpcig, četiri u Drezden, a tri u Hamburg. Dva leta za London, Birmingem i Stokholm su otkazana. Mnoge druge letjelice su kružile iznad Berlina čekajući dozvolu za slijetanje, prenosi Telegraf pisanje Tanjuga.
Prema riječima portparola policije Brandenburga, dron je primijetio jedan svjedok, a to je naknadno potvrdila i patrola policije.
Iako je dron nestao iz vidokruga, policija je nastavila potragu, koristeći helikoptere i patrole na zemlji. Iako je aerodrom ponovo otvoren za saobraćaj, uvedena je izmjena u noćnim letovima.
Prema odluci vazdušne kontrole, avioni mogu poletjeti do 1 ujutro, dok slijetanja traju do 4 sata ujutro.
Ove promjene odnose se na noćnu operaciju aerodroma zbog bezbjednosnih razloga.
Broj incidenata sa dronovima na njemačkim aerodromima drastično raste. Prema izvještajima, u oktobru je saobraćaj na aerodromu u Minhenu takođe bio prekinut zbog sličnog incidenta.
-
Hronika1 dan agoU NESREĆI KOD BANJALUKE POGINULI OTAC I SIN: Tužilaštvo se oglasilo o okolnostima
-
Politika23 sata ago“NEPRISTOJNOST, NEKULTURA, BAHATOST”: Žestoka svađa Marinka Božovića i Gorice Dodik na društvenim mrežama
-
Politika1 dan ago“MOLIMO KOLEGINICU DA NE SJEDI U KRILU MINISTRA FINANSIJA”: Šokantna scena u Parlamentu Bosne i Hercegovine
-
Politika2 dana ago„ŠUMOVI“ IZMEĐU BEOGRADA I BANJALUKE: Da li je Dodik OKRENUO LEĐA Vučiću
-
Hronika2 dana agoNJIMA BI TREBALO DA VJERUJEMO! Policajci podvodili djevojčice iz DOMA ZA NEZBRINUTU DJECU
-
Politika2 dana agoOBJAŠNJENJE STATE DEPARTMENTA: Zašto su ukinute sankcije Miloradu Dodiku i ostalima
-
Politika1 dan agoPETROVIĆ NAPAO MIJATOVIĆA “Obogatili ste se i za deseto koljeno”
-
Region2 dana agoVUČIĆ “Žao mi je ako se Banjaluka osjeća UGROŽENO OD BEOGRADA”
