Svijet
Tijela troje djece pronađena na gradskom šetalištu

Troje djece pronađeno je mrtvo kod Bruklina, na šetalištu Koni Ajlenda u Njujorku, rano u ponedjeljak, a policija vjeruje da ih je možda utopila njihova majka.
Tijela dječaka (7), djevojčice (4) i tromjesečne djevojčice pronađena su nakon gotovo tri sata potrage koja je započela u 1.40 ujutro kada je rodbina pozvala policiju, zabrinuta da majka namjerava nauditi svojoj djeci. .
Majka je pronađena 90 minuta kasnije, bosa i mokra, tri kilometra niz šetalište od dijela Koni Ajlenda gdje je živjela.
Detektivi su u ponedjeljak ispitivali ženu u lokalnoj policijskoj stanici.
“Do sada nije ništa rekla”, rekao je šef odjela njujorške policije Kenet Kori.
Potraga za djecom intenzivisana je nakon što je majka pronađena sama. Policija je poslala helikopter i jedinice marinaca.
Djeca su na kraju pronađena na ivici vode malo nakon 4.30 ujutro na mirnom dijelu plaže u blizini stadiona na kojem igra bejzbol tim niže lige.
(The National News)
Svijet
PRIJATELJSKA TERITORIJA! Putin otkrio u kojoj zemlji bi se mogao sastati sa Trampom

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je danas da su Ujedinjeni Arapski Emirati jedna od mogućih lokacija njegovog najavljenog sastanka sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom, ali da još nije donijeta odluka o tome.
On je istakao da su obje strane pokazale interesovanje za samit Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, dodajući da Rusija ima mnogo prijatelja spremnih da pomognu u organizaciji njegovog sastanka sa Trampom.
Putin je rekao da se ne protivi sastanku sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, rekavši da je taj sastanak moguć, ali i da je potrebno da se za takav sastanak moraju stvoriti uslovi.
“Već sam mnogo puta rekao da generalno nemam ništa protiv toga, to je moguće“, primijetio je Putin, prenosi RIA Novosti.
“Ali da bi se to desilo, moraju se stvoriti određeni uslovi. Nažalost, još smo daleko od stvaranja takvih uslova”, rekao je on.
Svijet
Blumberg UPOZORAVA! Hrvatska na PUTU u fašizam, EVROPA mora reagovati!

O posljednjim događajima u Hrvatskoj i povratku ustaške simbolike i fašističke retorike, podstaknuto sve većom popularnošću pjevača Marka Perkovića Tompsona, piše danas Blumberg i navodi da rehabilitacija slogana iz vremena nacističke NDH dominira sezonom, a pojedini visoki funkcioneri to ne samo da ne osuđuju, već otvoreno podržavaju.
Uz podsjećanje na koncert Tompsona na zagrebačkom Hipodromu, gde su mnogi obožavaoci nosili crne majice sa ustaškim pokličem “Za dom spremni”, dok je Tompson tokom nastupa izvikivao isti pozdrav, na šta je publika odgovarala uglas, kao i na izjavu ministra odbrane Ivana Anušića, koji za ovaj događaj rekao da je “ujedinio Hrvatsku”, Blumberg piše da se nacionalističke snage šire širom Evrope, ali Hrvatska sve više postaje primjer kako ono što je do juče bilo neprihvatljivo danas postaje dio meinstrima.
Iako je zemlja zabiležila ekonomski rast i 2023. uvela evro, ispod površine ostao je neriješen odnos prema vlastitoj istoriji – posebno prema ustaškom režimu koji je tokom Drugog svjetskog rata sarađivao s nacistima.
Profesor Florian Biber sa Univerziteta u Gracu za Blumberg kaže da se nasljeđe Drugog svjetskog rata u Hrvatskoj “zamutilo” i da se sve više fašističkih simbola normalizuje kroz muziku i fudbal.
– U Hrvatskoj su ti simboli postali društveno prihvaćeniji nego na drugim mjestima. Popularna kultura je glavni kanal takvog prihvatanja – navode.
Blumberg podsjeća da je lider HDZ-a, premijer Andrej Plenković prošle godine formirao koaliciju s krajnje desnom strankom (Domovinskim pokretom) kako bi obezbijedio treći mandat, a sada mnogi u tome vide okretanje Hrvatske udesno.
Premijer je, piše Blumberg, viđen na probi Tompsonova koncerta uoči nastupa u Zagrebu, a predsjednik Sabora Gordan Jandroković bio je na samom koncertu. Dva saborska zastupnika nedugo nakon toga koristila su sporni slogan u parlamentu.
Blumberg podsjeća da su na utakmici Hajduka i Istre u Splitu proteklog vikenda navijači uzvikivali “Za dom spremni!” i “Ajmo, ajmo ustaše”, kao i na događaj iz 2018, kada je Tompson bio pozvan da nastupi na glavnom zagrebačkom trgu nakon što je hrvatska fudbalska reprezentacija osvojila drugo mjesto na Svjetskom prvenstvu. Nastup je tada prekinut bez izvikivanja spornog pozdrava.
U međuvremenu je 2020. godine sud presudio da se pesma “Bojna Čavoglave” može izvoditi u celosti jer je njen kontekst vezan uz Domovinski rat, iako je iste godine Ustavni sud poručio da je pozdrav “Za dom spremni” povezan s ustaškim režimom i samim time neprihvatljiv.
Ustaški režim odgovoran je za progon i smaknuće stotina hiljada Srba, Jevreja, Roma i antifašističkih Hrvata tokom Drugog svjetskog rata. U bivšoj Jugoslaviji njihovi simboli bili su strogo zabranjeni. Ali, nakon raspada komunizma i rata 1990-ih, ti simboli ponovno su se počeli pojavljivati – posebno uz djelovanje HOS-a, koji je prvi preuzeo pozdrav “Za dom spremni” i to ciljano, kao posveta ustaškom pokretu.
Današnji vrhunac tog povratka simbolizuje upravo 58-godišnji Tompson, koji je od borbe s pravosuđem zbog zabrana nastupa postao centralna figura hrvatske estrade, zaključuje Blumberg, prenosi hrvatski portal Indeks.
Svijet
AMERIČKA STRANA PREDLOŽILA! Moguć sastanak Putina i Trampa sljedeće sedmice

Sledeća nedelja je određena kao orijentir za sastanak ruskog i američkog predsednika Vladimira Putina i Donalda Trampa, rekao je pomoćnik ruskog lidera Jurij Ušakov.
-
Politika3 dana ago
“BUKET VEĆI OD MENE!” Dodik uz pjesmu proslavio majčin rođendan (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
TADIĆ OŠTRO “Da Šmit radi Njemačkoj ovo što radi BiH završio bi u zatvoru!”
-
Politika1 dan ago
NE STAJE SA TVITOVIMA! Dodik: “Braniću interese naroda Srpske, ovdje nema nikakvog CIK-a!”
-
Politika1 dan ago
SNSD odustao od planiranog SKUPA PODRŠKE Miloradu Dodiku u Banjaluci
-
Banjaluka2 dana ago
IMA I POVRIJEĐENIH! Skupocjeni mercedes sletio u Vrbas, izvlačili ga vatrogasci
-
Politika1 dan ago
POLITIČKI KRAJ? CIK oduzeo mandat Miloradu Dodiku!
-
Politika1 dan ago
CIK mu oduzeo mandat, a Dodik poručio: “JOŠ JEDNO SR*NJE IZ SARAJEVA!”
-
Banjaluka1 dan ago
POTREBNO HITNO RJEŠAVANJE PROBLEMA! Stanivuković uputio inicijative za sazivanje redovne i vanredne sjednice Skupštine Grada!