Connect with us

Region

“TO NIJE NORMALNO” Na Jadranu nude 1.450 € bez hrane i kreveta, KO ĆE RADITI?

Nekada su većinu sezonskih radnika na Jadranu činili Slavonci danas je situacija potpuno drugačija.

Broj radnika iz Slavonije koji odlaze na obalu drastično je opao prošle godine ih je bilo svega 1.125, dok ih je prije deset godina bilo skoro pet puta više.

Dok su nekada sezonski poslovi na obali bili glavni izvor prihoda za mnoge Slavonce, danas se sve više radnika okreće lokalnim poslovima ili odlazi u inostranstvo. Istovremeno, poslodavci na Jadranu sve češće zapošljavaju strane radnike, što mijenja dinamiku turističkog sektora.

– Čini mi se da je svake godine sve manje naših radnika, a sve više stranaca. Prošle godine sam radila u Istri za platu od 1.450 evra, ali sada nude istu platu bez smještaja i obroka. To nije normalno, ne znam ko će tako raditi – kaže Marinela, recepcionerka iz Osijeka. Dodaje da sezonski poslovi više nisu isplativi kao nekada, jer su troškovi života značajno porasli.

Stranci spasavaju sezonu

Nisu svi nezadovoljni. Zorica iz Osijeka ističe da već tri godine radi kao čistačica u jednom porodičnom hotelu na Kvarneru, gdje uz platu veću od 1.000 evra ima besplatan smještaj i obroke, zbog čega planira da se vrati i ove godine.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), broj sezonskih radnika iz Slavonije opao je sa 5.112 u 2015. na samo 1.125 prošle godine. Ukupno, iz čitave Hrvatske na sezonski rad otišlo je 2.547 ljudi, što je značajan pad u odnosu na prethodne godine. Slavonci, koji su nekada činili više od polovine sezonskih radnika, sada su manjina, prenosi Večernji list.

Statistika koja zabrinjava

Prošle godine izdato je oko 170.000 radnih dozvola za strane radnike, najviše državljanima Bosne i Hercegovine, Nepala, Srbije, Filipina i Indije. Iako oni popunjavaju praznine na tržištu rada, njihovo prisustvo dodatno utiče na smanjenje plata i uslova za domaće radnike.

– Slavonci danas imaju više opcija nego ranije, a lokalno tržište rada u kontinentalnoj Hrvatskoj postalo je konkurentnije. Takođe, inostranstvo privlači sve veći broj radnika koji traže stabilnije uslove od privremenog sezonskog zaposlenja – objašnjava Krešo.

Trend smanjenja sezonskog zapošljavanja Slavonaca verovatno će se nastaviti, dok će poslodavci na Jadranu sve više zavisiti od stranih radnika.

Region

Vučić o Tompsonovom koncertu u Vukovaru “NACIZAM JE U DIJELU EVROPE POVAMPIREN!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da niko u Evropi ne reaguje na veličanje ustaštva na koncertu Marka Perkovića Tomsona u Vukovaru i ustaški pozdrav “Za dom spremni”, te ocijenio da je nacizam u dijelu Evrope povampiren.

On je rekao da Evropa ćuti na to što Hrvati blizu granice sa Srbijom organizuju koncert, na kojem pjevaju “stići će vas naša ruka i u Srbiji, bando četnici”.

“Nikom ništa za pozdrav `Za dom spremni`, što je isto što i `Zig hajl` kod nemačkih nacista, iste su montruoznosti činili”, kaže Vučić.

On je rekao da kod Srbije nema nervoze, ne šalje, niti mislim da ima potrebe da im šalje protestne note, jer bi to onda trebalo dnevno činiti.

Vučić je rekao novinarima da su Srbi znaju da su uvijek bili žrtve nacizma i njihovih raznih sluga, kao i da moraju da budu uvijek snažni da odvrate svakoga ko pomisli da može da napadne Srbiju.

“Neko se ponosi svojim nacističkim pozdravima, neko se ponosi svojom antifašističkom prošlošću i svojom antinacističkom budućnošću”, istakao je Vučić, tokom vožnje autobusom na svečanom otvaranju 28 kilometara Dunavskog koridora.

On je naveo da mnogi u Evropi ne znaju istoriju ili ne žele da je znaju, pa ne razumiju da je ustaški režim bio najgori zločinački režim, mnogo gori po svojoj monstruoznosti i surovosti čak i od Hitlerovog režima.

“Oni /Hrvati/ se time diče, oni se time ponose i u njihovim mejnstrim medijima, čak i levičarskim, tobože projugoslovenskim. Onda vam je jasno šta stvarno misle i o Jugoslaviji i o Srbima i o svima drugima”, kaže Vučić.

Nastavi čitati

Region

TOMPSON U VUKOVARU! Publika uzvikivala „Za dom spremni“

– Hrvatski pjevač Marko Perković Tompson, koji je poznat po promociji ustaštva na svojim nastupima, održao je protekle noći koncert u Vukovaru na kome je izvođenje pjesme “Bojna Čavoglave” započeo ustaškim pokličom “za dom”, na šta su hiljade posjetilaca iz Hrvatske i inostranstva uzvratili “spremni” a tokom koncerta dronovi su na nebu prikazivali motive iz građanskog rata devedesetih godina prošlog vijeka.

Tokom izvođenja pjesme “Kletva kralja Zvonimira” dronovi na nebu su oblikovali motive iz hrvatske istorije, a prikazani su i hrvatski simboli iz rata tokom devedesetih godina, “tigrovi”, ratnik, znak Specijalne policije “Mač i munja”, vukovarski vodotoranj i natpis “Za dom spremni”, prenosi Indeks.

Koncert je bio popraćen i vatrometom, prvi put tokom pjesme “Dolazak Hrvata”, a zatim i na samom kraju.

Vukovar je juče od jutra bio ispunjen Tompsonovim obožavateljima od kojih su mnogi nosili crne majice sa raznim natpisima, beretke i zastave.

Među posjetiocima Tompsonovog koncerta bio je i gradonačelnik Sinja Miro Bulj a nekoliko sati prije početka, u kafićima u blizini mjesta gdje je koncert održan posjetioci su pjevali njegove pjesme.

Na ekranima pozornice prije nastupa prikazan je vukovarski vodotoranj, a zbog velikog interesovanja u tom dijelu grada uvedeno je i posebno regulisanje saobraćaja.

(Tanjug) Foto: Agencije

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ “Više se neće desiti da se u Srbiji NEKO IZVINJAVA ILI ZABORAVLJA srpske žrtve”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se više neće desiti da se u Srbiji neko izvinjava i zaboravlja srpske žrtve, za koje niko od zvaničnika zemalja regiona nikada nije ukazao bilo kakvo poštovanje.

“Kad je neko iz Hrvatske došao u Prebilovce i Jadovno? Hrvatsku zastavicu nose u Jasenovac i polože cvet za ubijene Hrvate, komuniste i ostale, a više od 80 odsto žrtava su Srbi. To da oni ukažu poštovanje niste videli, niti ćete ikada videti”, rekao je Vučić novinarima.

On je dodao da se uvijek samo postavlja pitanje koliko i kakvim intenzitetom će Srbi da se izvinjavaju.

“Ali, nikada se više neće desiti u Srbiji da neko kleči, izvinjava se i zaboravlja srpske žrtve”, poručio je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno