Connect with us

Banjaluka

Tokom Srpske open obustava saobraćaja u nekoliko ulica

Saobraćaj će biti potpuno obustavljen na području Teniskog centra Republike Srpske u Banjaluci od sutra do 23. aprila povodom održavanja turnira Srpska open, saopšteno je iz Gradske uprave.

U ovom periodu saobraćaj će biti obustavljen u Ulici dr Mladena Stojanovića – od Ulice Trive Amelica do Ulice Olimpijskih pobjednika, u Ulici olimpijskih pobjednika na dijelu od Bulevara Srpske vojske do Ulice dr Mladena Stojanovića.

Saobraćaj će biti obustavljen i u Gundulićevoj ulici na dijelu od Aleje Svetog Save do Ulice Olimpijskih pobjednika, te ogranaku Bulevara srpske vojske na dijelu od broja 150 do ulice Olimpijskih pobjednika, navedeno je u saopštenju.

Iz Gradske uprave dodali su da će javni prevoz putnika na linijama koje saobraćaju Ulicom dr Mladena Stojanovića na dijelu od raskrsnice sa ulicom Trive Amelice do raskrsnice Olimpijskih pobjednika i Kralja Petra Prvog Karađorđevića, biti preusmjeren iz Ulice kralja Petra Prvog Karađorđevića lijevo u ulicu Olimpijskih pobjednika, Prvog krajiškog korpusa, Kralja Petra Drugog i Trive Amelice i dalje postojećom trasom, u povratku istim ulicama u suprotnom smjeru.

Na prigradskim linijama koje saobraćaju iz smjera sjeverabiće skraćene trase linija do stajališta “Malta”.

“Republičke linije javnog prevoza putnika iz smjera Čelinca biće preusmjerene iz Bulevara vojvode Stepe Stepanovića u Bulevar vojvode Petra Bojovića i Bulevar Srpske vojske i dalje registrovanom trasom u povratku istim ulicama u suprotnom smjeru”, naveli su iz Gradske uprave.

Za vrijeme obustave saobraćaj će regulisati i preusmjeravati policija.

Iz Gradske uprave mole sve učesnike u saobraćaju za oprez i razumijevanje, zbog otežanog odvijanja saobraćaja za vrijeme održavanja teniskog turnira “Srpska open”.

Banjaluka

MILANOVIĆ: Korisna odluka, besplatni placevi za mlade bez MOGUĆNOSTI ZLOUPOTREBE

Na juče održanoj sjednici, odbornici skupštine grada Banjaluka usvojili su prijedlog odluke o raspisivanju javnog poziva za dodjelu placeva radi rješavanja stambenog pitanja mladih bračnih parova, porodica sa četvoro i više djece, kao i samohranih roditelja. Odluka predviđa da nosioci prava građenja dobiju zemljište na korišćenje na period od 99 godina, uz obavezu da u roku od šest mjeseci podnesu zahtjev za građevinsku dozvolu, a da stambeni objekat izgrade u roku od 10 godina. U suprotnom, dozvola će biti ukinuta.Gostujući u našem Jutarnjem programu odbornik PDP- a u Skupštini grada Banjaluka Dragan Milanović istakao je da je ova odluka korisna za mlade ljude.

Komentarišući kriterijume, Milanović ističe da je komisija iste pripremila, te da možda izgledaju kao strožiji, ali da su donoseni da ne bi došlo do bilo kakve zloupotrebe.

– Imali smo komisiju koja je pripremila te kriterijume, možda nekome izgledaju kao strožiji, ali mora se tako da ne bi bila zloupotrebljena. Cilj je da placeve dobiju odabrane kategorije. Pokušaj donošenja te odluke je krenuo davno, nije bilo saglasnosti, nekada u 2023. godine je pokrenuta inicijativa izmjene Zakona, i to je jedan novi institut. Nije dilema je li to besplatno ili nije, taj institut prava građanja se odnosi na to da ljudi, koji to dobiju u punom kapacitetu koriste, nakon i tih 99 godina, kada postoji nekoliko mogućnosti. Da grad ili stvarni vlasnik otkupi to zemljište, nema dileme da će neko nekome nešto oteti – ističe Milanović.

Kada je riječ o lokaciji na kojoj će se nalaziti, odnosno na kojoj se nalaze ti placevi, Milanović ističe da su to banjalučka naselja Piskavica, Motike i Dragočaj.

Milanović dodaje da nema prostora za zloupotrebu placeva. Komisija određuje rang listu, definisali smo sve, tako da tu nema nikakvog prostora za neku zloupotrebu. Boduju se mladi bračni parovi, stručna sprema, broj djece, porodice samohranih roditelja… Možda neće svi proći na prvom javnom pozivu, ali biće još dosta placeva. Svi koji budu imali želju i potrebu za placevima, biće zadovoljeni. Obim prava koje vi imate, možete prenijeti na drugo lice. Vi gradite objekat kao da je zemlja vaša, i neometano koristite to 99 godina, nakon čega vaš nasljednik ima pravo da to produži. Ne plaća se ništa, besplatno je – dodaje Milanović.

Nastavi čitati

Banjaluka

ZAVRŠEN TEATAR FEST! Podgorički „Bolivud“ krunisan nagradom za hrabrost

U Narodnom pozorištu Republike Srpske je završen još jedan Teatar fest.

Žiri RTRS-a u sastavu: Јelena Kojović Tepić, Tatjana Bursać i Ernest Zavila je jednoglasno odlučio da nagradu Korak u hrabrost na ovogodišnjem Teatar festu dodijeli Gradskom pozorištu Podgorica za predstavu Bolivud.

U sat i po urnebesnog mjuzikla, publici je servirana gorka i golema dekonstrukcija savremenog života i u pozorištu i u našem dobu, i niko nije posteđen. Od urušavanja nacionalnog mita, preko postavljanja pitanja položaja žene, radnika, manjina, uticaju dnevne politike, nevladinog sektora, pa sve do čojstva i junaštva koji su počesto danas samo fraza, iako su nam ih usta puna po navici.

Divno dozirana autoironija, pri tom, pomaže da se svako poslije ove predstave, bez ljutnje, iskreno pogleda u ogledalo i promisli šta sve jeftino prodajemo teškom dobu u kom živimo.

Nastavi čitati

Banjaluka

ZELENO SVJETLO ZA BESPLATNE PLACEVE! Završena sjednica Skupštine grada

Završena je deveta redovna sjednica Skupštine grada Banjaluke, na kojoj je usvojeno 50 tačaka dnevnog reda.

Banjaluči odbornici podržali su odluku o raspisivanju javnog poziva za dodjelu besplatnih placeva radi rješavanja stambenog pitanja mladih bračnih parova, porodica sa četvoro i više djece, kao i samohranih roditelja, brojne odluke o dodjeli prostora pod posebnim uslovima za udruženja, za sportske organizacije.

Takođe zeleno svjetlo dobila je i odluka o visini učeničkih i studentskih stipendija, što će omogućiti veće stipendije od naredne školske/akademske godine.

Podršku je dobila i tačka koja se odnosi na dodjelu poslovnog prostora u Ulici Josifa Pančića Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje za potrebe novog vrtića u naselju Starčevica. Riječ je o prostoru površine 429 kvadratnih metara, u kojem bi bilo obezbijeđeno oko stotinu novih mjesta za banjalučke mališane.

Gradski parlamentarci podržali su i odluku o davanju saglasnosti za izdavanje garancija za refinansiranje duga „Toplane a.d. Banja Luka“ sa pripadajućim amandmanom, a podršku je dobila i odluka o finansiranju sanacije i rekonstrukcije I Kuljanske ulice.

Usvojeno je i više prijedloga naziva ulica, regulacionih planova, ali i drugih važnih tačaka.

Iz tehničkih razloga odobornici Skupštine Grada bili su jednoglasno uzdržani u vezi tačke koja se odnosi na utvrđivanje naziva ulice posvećene „Hrabrim srcima“, te je usaglašeno da se već na narednoj sjednici nađe novi prijedlog u kojem će biti udovoljeno inicijativi da ova ulica ponese naziv „Stazica hrabrih srca“.

Predsjednik Skupštine Grada Ljubo Ninković najavio je bi da sljedeće redovno zasjedanje moglo biti realizovano u prvoj sedmici jula

Nastavi čitati

Aktuelno