Društvo
TRAGEDIJA ZBOG NEMARA: Žena umrla čekajući novac Fonda, iako je imala 16 presuda u svoju korist

Dok su milioni iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske navodno nestajali kroz sumnjive nabavke neispravnih respiratora, jedna samohrana majka iz Banjaluke godinama je vodila iscrpljujuću pravnu bitku za refundaciju životno važnog lijeka.
Iako je imala čak 16 pravosnažnih presuda u svoju korist, Fond je uporno odbijao da joj isplati novac, pravdajući se kako sud nije decidno u presudi naveo da se isplati novac.
Podsjećanja radi, Okružni sud u Banjaluci je u čak 16 presuda uvažavao tužbe pokojne Banjalučanke, odnosno njenog punomoćnika i poništavao odluke Fonda kojima se odbijala refundacija troškova nabavke lijeka “pertuzumab”, ali bi Fond zdravstvenog osiguranja i u ponovljenom postupku donosio identično rješenje i tako ukrug godinama. Svaki put kada bi izgubio spor Fond je uredno isplaćivao novac za troškove advokata.
Samo po ovom osnovu u slučaju pokojne Banjalučanke Fond je oštećen za nekoliko hiljada maraka zbog plaćanja troškova izgubljenih sporova, a zbog čega niko nije odgovarao.
Na kraju, pravda je stigla, ali tek nakon smrti. Majka je preminula, a iza nje je ostala tada maloljetna kćerka.
Ako išta oslikava moralni sunovrat institucija, to je slučaj u kojem je jedna žena izgubila život čekajući ono što joj je već bilo zagarantovano – presudama, pravom i konačno- zdravim razumom.
Podsjetimo, Okružni sud u Banjaluci je u presudi naveo da su Stručni konsultanti direktora FZO RS zanemarili nespornu činjenicu da je teško bolesnoj Banjalučanki lijek bio preporučen od strane Konzilijuma ljekara UKC RS, nadležne zdravstvene ustanove, jer se nisu izjasnili o toj bitnoj činjenici, niti o eventualnim posljedicama čekanja na lijek u nastavku terapije, pa tako dato mišljenje nije moglo poslužiti tuženom FZO RS za donošenje osporenog akta.
– Polazeći samo od toga da je tužiteljica (teško bolesna Banjalučanka) na Listi čekanja i da zbog toga nema osnova za refundaciju, Fond je uskratio tužiteljici pravo na zdravstvenu zaštitu koja joj po zakonu pripada – navodi se u obrazloženju presude suda.
Sud je konstatovao i da Fond zdrasvtvenog osiguranja nije obrazložio na osnovu kojih okolnosti je utvrđeno da vrijeme čekanja ne bi ugrozilo život i zdravlje Banjalučanke.
– Ovo je posebno važno iz razloga što je kod tužiteljice utvrđena dijagnoza „neoplasma malignum mammae“. Radi se o malignom oboljenju i kupovina lijeka je bila neophodna radi nastavljanja započetog liječenja i spriječavanja težeg ishoda – navodi se u presudi Okružnog suda u Banjaluci.
Fond je u konkretnom slučaju isplatio oko 8.000 maraka na ime izgubljenih sudskih sporova, ali troškovi nabavke lijeka za hemoterapiju nisu bili isplaćeni.
I nakraju, nakon meritorne odluke suda, novac je Banjalučanki isplaćen i to nakon njene smrti, potvrdio je njen pravni zastupnik Andrej Obradović.
Istovremeno, istraga o jednoj od najvećih korupcijskih afera u Republici Srpskoj ulazi u završnu fazu. Posebno odjeljenje Republičkog javnog tužilaštva detaljno analizira sve prikupljene dokaze protiv v.d. direktora FZO RS Dejana Kusturića, a ključno vještačenje povjereno je stručnjacima iz Evropske unije.
Prema ranije objavljenim saznanjima Srpskainfo, upravo u Italiji se finalizira analiza dokaza o nabavci 165 spornih respiratora, a uskoro slijedi i saslušanje osumnjičenog Kusturića.
Na stolu su milionski iznosi, neispravna medicinska oprema i sumnje u zloupotrebu funkcije na štetu budžeta Republike Srpske. Nakon analize pribavljenih dokaza koja je u finalnoj fazi, Dejan Kusturić će biti saslušan.
Fokus akcije Posebnog odjeljenja Republičkog javnog tužilaštva je nabavka respiratora koje je Fond zdrasvtvenog osiguranja obavljao preko firme “Medietik”.
Ugovore o nabavci respiratora FZO je zaključivao sa firmom “Medietik” d.o.o. Banjaluka čiji je suvlasnik i direktor tada bio Željko Babić, suprug Ane Trišić Babić, savjetnice predsjednika RS Milorada Dodika.
Tužilaštvo Republike Srpske vodi konkretno istragu o nabavci 165 respiratora koji su plaćeni 12,9 miliona maraka bez PDV, a od kojih većina kako navode iz tužilaštva, nije ni bila ispravna. Pripadnici SIPA i MUP Srpske u novembru prošle godine u akciji kodnog naziva „Luna“ pretresli su pet lokacija na području grada Banjaluka, među kojima su bile i službene prostorije FZO RS i firme “Medietik”.
Iz Tužilaštva je tada potvrđeno da je pokrenuta istraga protiv v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Dejana Kusturića. Sumnjaju da je zloupotrijebio službeni položaj prilikom nabavke respiratora i druge medicinske opreme za vrijeme pandemije virusa korona, čime je budžet Srpske oštećen za više od četiri miliona maraka.
Osim prostorija Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i firme “Medietik” u Banjaluci, pretresani su stambeni objekti i automobili.
Društvo
KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.
Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.
Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.
Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.
Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)
Luksemburg 241% 142%
Njemačka 102% 100%
Hrvatska 73% 71%
Bugarska 66% 64%
Albanija 37% 38%
BiH 35% 41%
Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.
Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.
Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.
Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.
Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.
S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.
Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.
Društvo
Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.
Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.
Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.
Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.
Društvo
POZOVITE 17035! Mira vodi tešku bitku s karcinomom, pomozimo joj da skupi 2.000 maraka

Mira Marinković (60) iz sela Smiljevac u Loparama već više od godinu dana se bori sa karcinomom vilice, a potrebno joj je skupiti 2.000 maraka za liječenje i hranu.
Mira živi skromno sa suprugom, sa minimalnim primanjima.
Akcija prikupljanja pomoći traje do kraja jula.
‘Zajedno možemo pomoći Miri da prođe kroz svakodnevnu borbu s manje brige. Donirajti možete putem računa UG Humanitas: 5551000062303262 (Nova Banka)”, navode iz “Humanitasa”.
Takođe i pozivom na broj 17035 se doniraju 2 KM (Mtel, BH Telecom, HT Eronet).
-
Zdravlje2 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika1 dan ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Banjaluka2 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo1 dan ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Društvo2 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!
-
Politika2 dana ago
Borenović: Dodik zaćutao o pljački u aferi “Viadukt”, svi tragovi vode ka režimu SNSD-a!