Connect with us

Svijet

TRAMP U NEKOLIKO DANA UZDRMAO EVROPU: Izjave koje su odjeknule svijetom

Kada je Donald Tramp početkom januara ponovno preuzeo dužnost predsjednika SAD-a, evropski su čelnici znali da ih čekaju izazovi. Ali nisu mogli predvidjeti ni brzinu ni razmjere zaokreta u američkoj vanjskoj politici.

Samo nekoliko sedmica kasnije odnosi s ključnim saveznikom uzdrmali su se do temelja. Pitanje koje se počelo sve glasnije postavljati bilo je: Je li Amerika sada prijetnja, a ne partner?

U februaru je niz Trampovih odluka i izjava uzdrmao sigurnosne temelje Evrope. U Berlinu i Varšavi političari su preko noći mijenjali strategije odbrane, a diplomate su očajnički pokušavali spasiti poredak koji postoji još od kraja Drugoga svjetskog rata, piše “Politico”.

Šok oko Ukrajine
Prva bomba pala je kad je američki ministar odbrane Pit Hegset na sastanku ministara odbrane NATO-a u Briselu poručio da Ukrajina mora zaboraviti povratak na granice iz 2014. godine. Nazvao je to “iluzijom” i jasno rekao da članstvo u NATO-u nije opcija u skoroj budućnosti.

Samo nekoliko sati kasnije procurile su informacije o Trampovom pozivu Vladimiru Putinu. U objavi na “Truth Social” mreži Tramp je otkrio: “Dogovorili smo se blisko sarađivati. Naše ekipe odmah počinju pregovore, a uskoro ćemo obavijestiti predsjednika Zelenskog o razgovoru.”

Evropski su zvaničnici, prema izjavama za “Politico”, bili posebno zabrinuti jer je Trampova retorika sve više nalikovala onoj iz Moskve. Među tim tvrdnjama bila je i ona da je “Ukrajina sama započela rat”.

Nakon Trampova razgovora s Putinom, Rusija je pokrenula žestok napad: 140 dronova, artiljerijski udari na Herson i vazdušni napadi na regiju Zaporožja.

Vensov govor
Na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji dodatni šok izazvao je potpredsjednik SAD-a, Džej Di Vens. U svojem prvom javnom nastupu na međunarodnoj sceni optužio je evropske vlade da ignorišu volju naroda, vjerske slobode i nezakonitu migraciju. “Prijetnja koje se najviše bojim u vezi s Evropom nije Rusija, Kina ni bilo koji vanjski akter. Prava prijetnja dolazi iznutra”, rekao je.

Publika je zanijemjela, a jedan bivši američki zvaničnik komentarisao je: “Svi su ostali otvorenih usta. Bilo je užasno.”

Dan nakon Vensovog govora, poljski ministar vanjskih poslova Radoslav Sikorski otkrio je da francuski predsjednik Emanuel Makron saziva hitni samit u Parizu. Sastanak je održan 17. februara, a potom još jedan dva dana kasnije. Makron i britanski premijer Keir Starmer preuzeli su inicijativu i krenuli lobirati za mirovni plan.

Na sastanku su učestvovale Francuska, Poljska, Njemačka, Italija, Španija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemska, Danska i visoki zvaničnici EU-a. Ali nisu bili pozvani predstavnici baltičkih država.

Svađa Trampa i Zelenskog
Starmer je podigao uloge najavivši spremnost da pošalje britanske vojnike u Ukrajinu kao mirovne snage. “Nikad nismo mislili da ćemo morati reći da moramo biti nezavisni o Americi”, izjavio je Fridrih Merc, budući njemački kancelar.

Sredinom februara Tramp je brutalno izvrijeđao Volodimira Zelenskog: “Trebao si već prije riješiti to. Ti si započeo rat. Možda si i diktator bez izbora”, rekao je Tramp.

Uprkos svemu, Zelenski je prihvatio poziv u Vašington. U 40 minuta pristojnog razgovora s Trampom i Vensom insistirao je na sigurnosnim garancijama za Ukrajinu – što je izazvalo eksplozivnu svađu. Jedan francuski ambasador komentarisao je: “Na ljudskoj nivou… ništa više nije sveto.”

Zelenski je sljedećeg jutra stigao u London gdje ga je na vratima Dauning Strita dočekao Keir Starmer. Britanski premijer i Makron iskoristili su londonski samit kako bi najavili formiranje “koalicije voljnih” – zemalja koje će pokušati ispregovarati mirovni plan i predstaviti ga Trumpu.

Krpanje narušenih odnosa
Nakon sastanka Zelenski se susreo s kraljem Čarlesom III. Američki zvaničnici su navodno bili bijesni zbog te “parade ljubavi”, a britanska vlada je osjetila pritisak da natjera Ukrajinu za pregovarački sto.

Zelenski je na kraju dana dao 72-minutni intervju u kojem je rekao da je “mir vrlo, vrlo daleko”. Sljedećeg dana Tramp je obustavio vojnu pomoć Ukrajini.

U danima koji su uslijedili, Makron i Starmer pokušavali su sanirati odnose između Trampa i Zelenskog. Francuske diplomate su pomogli sastaviti pismo pomirenja koje je Zelenski poslao Trampu.

Iako je dogovoren privremeni 30-dnevni prekid vatre koji se odnosio samo na civilnu i energetsku infrastrukturu, rat se nije zaustavio. Tramp je nakon toga okrenuo svoju pažnju s Ukrajine na carine, a odnosi između Evrope i Amerike ostali su duboko narušeni, prenosi “Index”.

Svijet

OPET PROBLEMI! Nove američke sankcije Kinezima podižu cijene nafte – tržišta uzdrmana!

Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima prema 67 dolara, budući da su trgovce pred uskršnje praznike zabrinule nove američke sankcije kupcima iranske nafte.

Na londonskom tržištu se barelom nafte nakon podneva trgovalo po 97 centi višoj cijeni nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine, od 66,82 dolara. Juče je zaključena trgovina u plusu 1,18 dolara.

Na američkom tržištu barel je danas poskupio za 1,07 dolara, na 63,54 dolara. Juče je zaključeno trgovanje u plusu 1,14 dolara.

Poticaj cijenama bile su u srijedu nove američke sankcije kineskim uvoznicima iranske nafte.

Američko ministarstvo finansija objavilo je da je uvelo sankcije još jednoj kineskoj nezavisnoj rafineriji zbog kupovine iranske nafte u vrijednosti većoj od milijardu dolara.

Washington do sada nije uvodio sankcije nezavisnim kineskim rafinerijama, između ostalog i zašto što uglavnom ne posluju preko američkog finansijskog sistema. Kineske državne kompanije obustavile su kupovinu iranske nafte kako ne bi prekršile sankcije.

SAD su pojačale pritisak na Iran paralelno indirektnim pregovorima s Teheranom o nuklearnom programu.

Cijene nafte rastu i zbog nagovještaja snažne potražnje u SAD.

Zalihe benzina i destilata pale su prošle sedmice za otprilike po dva miliona barela, objavilo je ministarstvo energetike u srijedu. Zalihe nafte porasle su za skromnih 500.000 barela.

Značajniji rast cijena zakočila su strahovanja da bi američko-kineski trgovinski rat koji su pokrenule “recipročne” američke sankcije na kineski uvoz mogao zakočiti ekonomiju i potražnju za energentima.

“Sudbinu svjetske ekonomije u velikoj će mjeri odrediti odgovor na pitanje tome hoće li SAD i Kina ipak postići dogovor i izbjeći dugotrajni trgovinski rat”, objašnjava Alex Hodes iz StoneX-a.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) već je blago snizila procjene rasta potražnje u ovoj i idućoj godini, na otprilike 1,3 miliona barela dnevno.

OPEC je odvojeno objavio da je u srijedu barel nafte njegovih članica poskupio 41 cent, na 68,06 dolara, prenosi jutarnji.hr.

Nastavi čitati

Svijet

BOGATAŠ PRIJETI! “Selimo Luj Viton u SAD ako EU ne zaštiti biznis – Brisel kriv za sve!”

Francuski milijarder i najbogatiji Evropljanin Bernar Arno upozorio je da bi gigant luksuzne robe LVMH mogao prebaciti proizvodnju u Sjedinjene Države u slučaju trgovinskog rata. “Brisel će biti kriv ako se to dogodi”, rekao je čelnik LVMH-a, u čijem jezgru je brend “Luj Viton”, tokom godišnje skupštine akcionara.

Podsjetimo, američki predsjednik Donald Tramp prošle nedjelje jeobjavio da svima obustavlja carine na 90 dana, osim Kini. EU je odmah pauzirala svoje protivcarine, izrazivši nadu da će u sljedeća tri mjeseca postići dogovor s Vašingtonom.

Arno smatra da je EU ta koja mora preuzeti odgovornost za pronalaženje sporazuma koji štiti njene interese bez podizanja carina.

SAD je glavno tržište za LVMH, pa bi kompanija bila izrazito izložena trgovinskom ratu između Bruxellesa i Washingtona. Arnault je istakao da će, ako dvije strane ne postignu dogovor, više carine natjerati LVMH i druge evropske kompanije da presele poslovanje u Sjedinjene Države.

“Ako Evropa ne bude mogla inteligentno pregovarati, biće posljedica za mnoga preduzeća”, uvjeren je.

Arnault, koji je prisustvovao Trampovoj inauguraciji u januaru, podržao je Trampov plan smanjenja poreza i birokratije koji za cilj ima navesti proizvođače da presele proizvodnju u SAD. Danas je kritikovao EU kao “birokratsku silu koja troši svoje vrijeme izdajući propise koji su nažalost nametnuti svim zemljama članicama i koji kažnjavaju ekonomske sektore”.

Potvrdio je da želi da EU i SAD uspostave “zonu slobodne trgovine”, što je ideja koju je već iznio američki milijarder Elon Musk, prenosi index.hr.

Nastavi čitati

Svijet

“NEMA DRUGIH INSTRUKCIJA OD VRHOVNOG KOMANDANTA”: Prva reakcija Rusije na prijetnje SAD da će se povući iz pregovora

Peskov je istakao da Moskva nije obaviještena o pozivima evropskih zemalja za mir u Ukrajini.

Moratorijum na udare na objekte energetske infrastrukture je istekao, a od ruskog predsjednika Vladimira Putina nije bilo drugih uputstava u vezi sa njegovim poštovanjem, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

“U ovom trenutku nema drugih instrukcija od vrhovnog komandanta, ruskog predsjednika Vladimira Putina”, rekao je on novinarima, odgovarajući na pitanje o daljim akcijama u vezi sa udarima na energetske objekte.

Prema njegovim riječima, već je postignut određeni napredak u vezi sa privremenim moratorijumom na napade na energetske objekte, ali predstoji još mnogo razgovora.

“Ovo je pitanje koje vjerovatno treba da se postavi u Vašingtonu. Vjerujemo da se određeni napredak već može konstatovati. Taj napredak je vezan za moratorijum, privremeni moratorijum kojeg se pridržavala Rusija, moratorijum na ne gađanje objekata energetske infrastrukture. Prema tome, određeni pomaci su već napravljeni, ali, naravno, predstoji još mnogo teških diskusija”, odgovorio je Peskov na pitanje koliko je po mišljenju Kremlja, vjerovatno da bi SAD mogle da se povuku iz mirovnog procesa u Ukrajini.

On je istakao da se Rusija pridržavala moratorijuma u vezi sa napadima na energetske objekte, što se, kako je naveo, ne može reći za Ukrajinu. Kijev s druge strane, tvrdi da Rusija krši postignut dogovor o ne napadanju energetskih postrojenja. Peskov je istakao da Moskva nije obaviještena o pozivima evropskih zemalja za mir u Ukrajini.

“Nismo čuli ni za kakve pozive na mir iz Evrope u posljednje vrijeme. Naprotiv, ima poziva na dalju militarizaciju, na militarizaciju same Evrope, militarizaciju Ukrajine i tako dalje”, rekao je Peskov.

Kako je naveo, Rusija nastoji da riješi konflikt u Ukrajini uzimajući u obzir svoje interese i otvorena je za dijalog. Peskov je naglasio da se kontakti između Putina i američkog predsjednika Donalda Trampa mogu brzo dogovoriti ako bude potrebno.

“Rusija nastoji da riješi ovaj konflikt, da obezbijedi sopstvene interese i otvorena je za dijalog. Mi nastavljamo ovaj dijalog. Trenutno nema planiranih kontakata za ovu nedjelju, ali, s druge strane, uspostavljeni kanali komunikacije omogućavaju nam da se veoma brzo dogovorimo o takvom razgovoru ako bude potrebno”, rekao je Peskov.

Nastavi čitati

Aktuelno