Politika
Trgovska gora uvrštena u dnevni red sjednice
Pitanje Trgovske gore će biti uvršteno u dnevni red zajedničke sjednice Savjeta ministara i Vlade Hrvatske danas u Zagrebu, nezvanično saznaje Srna.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je prethodno da neće prisustvovati sjednici ako na dnevnom redu ne bude tačka koja se odnosi na problematiku izgradnje spornog odlagališta na Trgovskoj gori.
“Trgovska gora je gorući problem i ne može biti u nekim tačkama razno, na zaprećku ili da se o tome nikako ne raspravlja. Ne! Ja u tome ne želim da učestvujem. Problem odlagališta na Trgovskoj gori mora biti posebna tačka u vrhu dnevnog reda! Mi imamo obavezu prema 250.000 ljudi, kao i adekvatne odluke u institucijama na svim nivoima vlasti u BiH o neprihvatljivosti izgradnje odlagališta. To se mora poštovati”, naveo je Košarac na “Instagramu”.
Prema nezvaničnim saznanjima Srne, Košarac sinoć nije htio prisustvovati radnoj večeri Savjeta ministara i Vlade Hrvatske u Zagrebu.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić izjavio je da, ukoliko “Trgovska gora” ne bude na dnevnom redu na zajedničkoj sjednici Vlade Hrvatske i Savjeta ministara, ministri iz Republike Srpske ne treba da učestvuju na njoj.
“Došlo je vrijeme da vodimo računa o svojim i interesima naših građana”, naveo je Nešić na “Instagramu”.
Ranije je potvrđeno da Nešić zbog ranije preuzetih obaveza neće prisustvovati zajedničkoj sjednici.
Zajednička sjednica Savjeta ministara i Vlade Hrvatske zakazana je za danas u Zagrebu.
Savjet ministara je na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH delegirao pitanje Trgovske gore kao jednu od tačaka dnevnog reda zajedničke sjednice.
Prma saznanjima Srne, Vlada Hrvatske tražila je da sa dnevnog reda zajedničke sjednice budu skinute tačke koje se odnose na izgradnju centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori, kao i na sukcesiju bivše SFRJ.
Traženo je i da bude skinuta tačka koja se odnosi na inicijativu za potpisivanje sporazuma između Savjeta ministara i Vlade Hrvatske o saradnji u oblasti informacionog društva i elektronskih komunikacija.
Iz Savjeta ministara ranije je najavljeno da bi zajednička sjednica, treća po redu, trebalo da bude održana u Zagrebu u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci u 11.15 časova, a nakon sjednice predviđeno je potpisivanje sporazuma i izjave za medije predsjedavajuće Savjeta ministara Borjane Krišto i predsjednika Hrvatske Vlade Andreja Plenkovića.
Uoči sjednice, Krišto i Plenković održaće sastanak u 10.00 časova u Banskim dvorima, nakon čega će biti objavljeno saopštenje.
SRNA
Politika
REPUBLIKA SRPSKA U IZVJEŠTAJU UN: Posvećenost Dejtonu, kritike na račun OHR-a
Republika Srpska je posvećena Dejtonskom sporazumu, očuvanju mira i stabilnosti u BiH i rješavanju problema kroz unutrašnji dijalog, ali da ustavni poredak urušava OHR, navodi se u 35. izvještaju Vlade Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.
Srpska poziva članice Savjeta bezbjednosti UN da dosljedno podrže sprovođenje Dejtonskog sporazuma, pravo BiH da demokratski i samostalno upravlja sobom, kao i njen federalni ustavni poredak.
U Izvještaju se ukazuje da Kancelarija visokog predstavnika – OHR već dugi niz godina urušava dejtonski ustavni poredak, nezakonito upravljajući BiH posredstvom nametnutih odluka i centralizujući BiH kroz očigledno kršenje njene federalne strukture.
Naglašava se da njemački birokrata Kristijan Šmit, koji se neosnovano predstavlja kao aktuelni visoki predstavnik, posebno destruktivno utiče na stabilnost i demokratski poredak BiH.
Dodaje se da je, uprkos Šmitovoj nepromišljenosti, nezakonitom i autokratskom upravljanju posredstvom nametnutih odluka, Republika Srpska preduzela važne korake radi smanjenja političkih tenzija izazvanih njegovim neprimjerenim odlukama.
“Uprkos tome, pripadnici bošnjačkog političkog establišmenta, koji nikada nisu prihvatili postojanje Republike Srpske kao autonomnog entiteta, nastavljaju da djeluju u pravcu podrivanja vlasti u Republici Srpskoj, podrivajući prava zagarantovana Dejtonskim sporazumom”, ističe se u Izvještaju.
Ipak, Republika Srpska se nada da će njeni partneri u BiH u dobroj vjeri pristupiti dijalogu o dosljednoj primjeni Dejtonskog sporazuma.
“Tvrdnja da Republika Srpska ugrožava Dejtonski sporazum predstavlja potpuno iskrivljavanje stvarnosti. Upravo su bošnjačke političke stranke – zajedno sa svojim saveznicima u OHR-u i u pojedinim stranim prijestonicama učinile sve što je u njihovoj moći da podriju Dejtonski sporazum”, naglašava se u ovom dokumentu.
Dodaje se da najviši izabrani zvaničnici Republike Srpske dosljedno potvrđuju privrženost Dejtonskom sporazumu, koju su nedavno još jednom nedvosmisleno istakli.
“Na primjer, predsjednik Republike Srpske Siniša Karan nedavno je, u razgovoru sa otpravnikom poslova Ambasade SAD DŽonom Ginkelom, naglasio da je Republika Srpska posvećena poštovanju slova Dejtonskog sporazuma. Slično tome, na sastanku sa ambasadorom NJemačke Alfredom Granasom u martu ove godine, predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić ponovio je apsolutnu posvećenost Republike Srpske odredbama Dejtonskog sporazuma”, navodi se u Izvještaju.
Ističe se da privrženost Republike Srpske Dejtonskom sporazumu znači i posvećenost suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku BiH.
“Iako se u Republici Srpskoj povremeno može čuti oštrija retorika, koja odražava nezadovoljstvo brojnim i dugogodišnjim teškim kršenjima Dejtonskog sporazuma, Republika Srpska nema plan za otcjepljenje od BiH. Iznad svega, Republika Srpska je nepokolebljivo posvećena miru”, poručuje se u Izvještaju.
Republika Srpska i njeno rukovodstvo bezrezervno isključuju svaku upotrebu nasilja i zalažu se za rješavanje političkih problema u BiH isključivo mirnim putem.
“Sve što Republika Srpska zahtijeva jeste da se Dejtonski sporazum, uključujući i Ustav BiH, dosljedno sprovodi. Uostalom, riječ je o obavezujućem međunarodnom ugovoru, i krajnje je vrijeme da se tako i tretira”, navodi se u Izvještaju.
Napominje se da stanovništvo BiH čine uglavnom tri konstitutivna naroda sa bolnom istorijom sukoba – Bošnjaci /većinom muslimani/, Srbi /većinom pravoslavni hrišćani/ i Hrvati /većinom rimokatolici/.
U Izvještaju se naglašava da je Dejtonski sporazum predstavljao održivi kompromis kojim je uspostavljen ustavni poredak koji omogućava da tri prethodno zaraćena naroda u BiH žive zajedno u miru i sa uvjerenjem da neće pasti pod dominaciju jednog ili više drugih naroda.
“Ustav BiH, koji predstavlja srž Dejtonskog sporazuma, to je omogućio tako što je gotovo sve nadležnosti dao entitetima koji čine BiH i uspostavio mehanizme zaštite vitalnih interesa svakog naroda. Poštovanje ove federalne ustavne strukture i zaštitnih mehanizama od suštinskog je značaja za stabilnost BiH”, istaknuto je u ovom dokumentu.
Kao i u drugim multinacionalnim državama u Evropi, kao što su Švajcarska ili Belgija, dejtonska rješenja koja uvažavaju različite narode predstavljaju snagu, a ne slabost i jedini su način da se održi trajni mir u zemlji sa takvom istorijom.
Politika
GOJKOVIĆ: Serdarov odlazi, tajkuni ostaju, A NAROD ĆE DA PLAĆA CEH!
“Sjećate li se obećanih pompeznih investicija od milijardu KM, na ime navodnih ulaganja u termoelektranu Ugljevik i hidroelektranu Mrsovo? Bila je 2013. godina kada je vlast ponosno predstavlila ruskog oligarha Rašida Serdarova i položila kamen temeljac”, podsjetio je javnost Boris Gojković, član Predsjedništva Pokreta Sigurna Srpska.
Ističe da danas, 13 godina kasnije, nema ni cigle, ni struje, a ruski tajkun odlazi sa stotinama miliona KM, zahvaljujući “projektima na papiru”.
“Umjesto aktiviranja klauzule o raskidu ugovora zbog neispunjenja preuzetih obaveza, Elektroprivreda Republike Srpske za blizu 200.000.000 KM kupuje ‘Komsar’ novcem kojim građani plaćaju električnu energiju, firmu koja nema prihode, koja nije izgradila objekte i gdje je očigledno na djelu friziranje izvještaja”, poručio je Gojković.
Ako je posao, kako kažu iz vlasti, prešao u “Domaće ruke”, Gojković postavlja pitanje ko su domaći dušebrižnici, biznismeni, koji se pojavljuju kao posrednici, odnosno novi vlasnici udjela?
“Iza Serdarova, na kraju, ostaje samo pustoš, poljana i nagomilani dug koji je ERS preuzela na sebe, a imenovani je očigledno poslužio samo kao paravan za pranje novca domaćih moćnika”, zaključio je Boris Gojković, član Predsjedništva PSS.
Politika
POLTRONI I POLITIČKI “UHLJEBI” uništili su sistem u Srpskoj!
Rasulo u zdravstvu i u prosvjeti Srpske – poručili sindikalci i zaposleni u emisiji „Izazovi“ BN TV. Nekontrolisana poskupljenja u dahu ponište svako minimalno povećanje plate i prnzije koje je, istini za volju, u Srpskoj, najniže u regionu.
Mala plata radnika uzrok je lošeg zdravstvenog sistema, jasna je predsjednik samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske prim. dr Zorislava Lukić.
„Plata koju sam primala 2008. godine je bila veće nego plata koju dobijam danas.“
Linearno povećanje od 250 KM je diskriminacija radnika u zdravstvenom sistemu, ocjenjuje hirurg i predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine Jovica Mišić.
„Ako uzmemo portire, vozače u hitnim pomoćima, spremačice, mi svi funkcionišemo zajedno. Ne možemo da radimo odvojeno.“
Prosvjeta takođe na niskim granama. Obećanja vlasti pala u vodu, razočarana je profesorka Slavica Marković.
„Povećanje koje čekamo, zapravo koje je sindikat tražio od 10 do 12 odsto, nije ispunjeno. Dobićemo 5 odsto. Od aprila dobićemo povećanje sa 1.910 KM na 2.007 KM. Pomak postoji, ali nije dovoljan.“
Ekonomista Bojan Kresojević postavlja pitanje zašto se povećanja plata rješava zakonski kroz povećanje koeficijenta, a ne povećanjem cijene rada.
„Upravo cijena rada je instrument preko koga bi se svim radnicima povećala plata jednako, a sa druge strane ako mijenjate koeficijent to bi značilo da se nešto mijenja sa složenošću posla što se u suštini
Medicinari krivca vide u bahatoj politici.
„Novac je javni, nije njihov. Tu leži veliki dio problema. Ljudi su se poistovjetili sa svojim funkcijama. Oni nisu svjesni da su oni u funkciji institucije, a nisu vlasnici institucija“, rekla je primarijus Lukić.
„Samo je još ostalo to da medicina ne trpi partijsko zapošljavanje. Ne može neko ko ima manje znanja i zvanja da dođe i da upravlja nama“, dodao je doktor Mišić.
To što je Đajić tražio povećanje plata je čisto politikanstvo, jasna je Lukićeva.
Stabilno društvo se gradi iz stabilne učionice, podvlači profesorka Marković.
„Ne možemo imati jaku ekonomiju i živjeti dostojanstveno ako mi nemamo obrazovane ljude u vlasti, a danas nam je veliki pokazatelj svega da sposobni nisu u vlasti.“
Kresojević napominje da je porazno da svi u regionu napreduju osim Srpske.
„Hrana (potrošačka korpa) je poskupjela za 84 odsto, a penzije su povećane za samo 55 odsto. Budžet Republike Srpske je porastao dva i po puta od 2014. do 2024. a u tom periodu plate su povećane samo za 70 odsto. U Srbiji su povećane za 120 odsto.“
Otpor mora biti snažniji, saglasne primarijus Lukić i profesorka Marković.
„Uzmite Francusku ili Grčku… Kada im ovjave da neće dobiti 13 platu njih bude 300 hiljada na ulici“, navodi primjer doktorka Lukić.
Profesorka Marković kaže da je skoro niko od roditelja djece nije podržao kada se pobunila jer djeca nemaju fiskulturnu salu u Doboju. Na pitanje zašto, odgovara:
„Zato što su saučesnici u rasulu.“
A rasulo pogoduje samo većini političkih uhljeba kojima se ne napušta zona komfora, poručeno je u Izazovima.
-
Politika2 dana agoStanivukovićeva poruka SNSD-u “KRADU IDEJE, JER SVOJE NEMAJU”
-
Politika2 dana agoJAVILA SE I SANJA VULIĆ “Veći standard u EU ne znači lakši život”
-
Politika2 dana agoDODIK OTIŠAO U AMERIKU! Niko ne zna šta je poenta odlaska
-
Region1 dan agoEU OBUSTAVILA FINANSIJSKU POMOĆ SRBIJI! Kos “Ponovo vidimo nazadovanje”
-
Uncategorized2 dana agoBANJALUKA VRAĆA DUŠU GRADA! Položen kamen temeljac za Sahat-kulu, Stanivuković ispisuje istoriju!
-
Hronika2 dana agoPORODILJI “OTIMAO” PARE! Načelnik poreske joj uzimao 200 KM mjesečno, ONA SVE PRIJAVILA POLICIJI!
-
Region2 dana agoVELIKA TRAGEDIJA U CRNOJ GORI: Dječak poginuo u balon sali
-
Zanimljivosti2 dana agoHAOS NA ČASU: Robot podivljao i udarao učenike, djeca bježala u panici VIDEO
