Connect with us

Politika

TRLA BABA LAN Kakvi su efekti posljednjih odluka Narodne skupštine Republike Srpske

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je na nedavnoj posebnoj sjednici niz zaključaka u vezi s Informacijom o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Iako su se u javnosti, uoči održavanja navedene posebne sjednice pojavljivale brojne dramatične informacije kako će parlament Srpske, navodno, donijeti odluku o otcjepljenju Srpske od BiH, kako će biti zabranjen rad SIPA, Suda i Tužilaštva BiH u Republici Srpskoj, te da se Dodik više neće pojavljivati na ročištima pred Sudom BiH, ništa od pobrojanog nije se ostvarilo.

Štaviše, od svih dramatičnih najava jedino što je vrijedno pažnje jeste to da su poslanici vladajuće većine u Narodnoj skupštini Srpske preksinoć, pred zoru, usvojili zaključak da Milorad Dodik i Miloš Lukić (v. d. direktora Službenog glasnika RS) ne treba da se pojavljuju pred Sudom BiH sve dok predsjednik Republike Srpske, kako je navedeno, ne bude zdravstveno sposoban da prati suđenje.

Time je, prema mišljenju analitičara i dobrih poznavaoca ovdašnjih političkih prilika, još jednom pokazano to da aktuelna vlast u Republici Srpskoj, već po pravilu, zateže odnose sa strancima u BiH do krajnjih granica, ali da kada dođe do ivice “pucanja” zategnutog kanapa, po definiciji, vlast u Srpskoj isto tako se povlači.

Politički analitičar Tanja Topić, komentarišući za Srpskainfo događanja sa posljednje posebne sjednice parlamenta Srpske, ističe kako joj se čini da je to bio “nastavak dobro poznate sage kada se gurne prst u oko međunarodnoj zajednici, a onda se u sekundi sve ublaži i vrati na fabričke postavke”.

– Ovi zaključci to jesu, viđeni po ko zna koji put, povlačenje funkcionera iz donošenja odluka na nivou države, negiranje Tužilaštva i Suda BiH, visokog predstavnika, koji je istina ovog puta imenom i prezimenom ozvaničen u zaključcima. Čak se ustuknulo i od prvobitnog zahtjeva da se Milorad Dodik ne odaziva pozivima Suda BiH, koji se označava neustavnim, pa je na kraju ostalo na tome da ne dolazi na ročišta dok mu to zdravstveno stanje ne dopusti – kaže Topićeva za naš portal.

Ona smatra da su upozorenja o činjenju krivičnih djela, koja su Narodnoj skupštini RS prethodno bila poslata iz Tužilaštva BiH, bila glavni okidač za povlačenje koraka unazad, kao i zahtjevi tužilaštva, koje se tobože ne priznaje, o uvidu u dokumentaciju sa sjednice Kolegijuma Narodne skupštine Republike Srpske.

– Podatak da se sve organizovalo po hitnom postupku, u vrijeme Božićnih praznika, ukazivalo je na procjenu da ce izostati oštra reakcija predstavnika međunarodne zajednice. Evropskoj uniji je poslata ucjena i prijetnja o obustavljanju reformi. Budimo iskreni, tu se ništa ne obustavlja jer gotovo ništa nije ni učinjeno od strane domaćih političara od usvajanja kandidatskog statusa. EU, koja je u ovom procesu pokazala više entuzijazma, tako se našla na tapetu onih kojima je dugo vremena gledala kroz prste – smatra Topićeva.

Univerzitetski profesor i politički analitičar Drago Vuković za Srpskainfo kaže da zaključci Narodne skupštine Republike Srpske predstavljaju neku vrstu “međurješenja”.

– Loša stvar je da je izostalo srpsko jedinstvo u Narodnoj skupštini, kada se radi o ozbiljnim nacionalnim pitanjima. Moja osnovna zamjerka našoj politici u parlamentu jeste to što se poslanici ne uzdižu iznad klasičnih uskih političkih interesa. Zakonodavna vlast nije politička. Ona je više jedna nacionalna institucija, koja je ključna za donošenje najboljih zakona. Konflikti koji su vrlo teški u politici, a koji se prenose u Narodnu skupštinu, jako su loši za ukupnu situaciju u Srpskoj – tvrdi Vuković.

Ako se, kako dodaje, već donosila odluka o nedolasku Dodika na ročišta u Sud BiH, bolje bi bilo, prema njegovim riječima, da je donijeta odluka da Dodik uopšte ne ida na ta suđenja i da to bude stav Narodne skupštine Republike Srpske.

– Podsjećam da je u parlamentu Srpske još ranije izglasano da se ne poštuju odluke nelegitimnog visokog predstavnika, Ustavnog suda BiH, te Suda i Tužilaštva BiH – ističe Vuković.

Politika

NEMA GLASANJA! Ništa od imenovanja zamjenika direktora agencije SIPA

Na sjednici Savjeta ministara koja je počela u 11 sati neće se glasati o imenovanju zamjenika direktora SIPA, saznaje Raport. Ova tačka je skinuta ponovo s dnevnog reda.

Tačku je, kako saznajemo na sjednici Kolegija skinuo Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.

Na listi je samo ime Dragana Andrića, inspektora u SIPA-i koji je bio najbolji kandidat na konkursu koji je Nezavisni odbor PSBiH proveo za ovu poziciju.

Ali, Trojka odbije da se glasa za imenovanje.

Na prošloj sjednici Konaković je oko ove tačke uložio veto.

(Raport)

Nastavi čitati

Politika

SJEDNICA SAVJETA MINISTARA: Hoće li SIPA dobiti zamjenika direktora?

Sjednica Savjeta ministara BiH biće održana danas, a na dnevnom redu naći će se i imenovanje zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), međutim pitanje je da li će do toga doći s obzirom na to da je ova tačka na prethodnoj sjednici skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH, u maju je Savjetu ministara BiH uputio rang-listu na kojoj je prvorangirani Dragan Andrić. Ta pozicija zamjenika direktora SIPA upražnjena je gotovo godinu dana, odnosno od kada je Zoran Galić, tadašnji zamjenik direktora SIPA, pobjegao iz BiH u Hrvatsku i na taj način izbjegao hapšenje i krivični proces. Zvanično, Galić je sa dužnosti razriješen u oktobru 2024. godine i to na vlastiti zahtjev.

U međuvremenu, SIPA je ostala i bez direktora jer je Darko Ćulum napustio tu funkciju, ali barem zvanično, Savjet ministara BiH nije ga razriješio sa te funkcije, a situacija u SIPA je sad takva da je trenutno vodi glavni inspektor.

Iz tog razloga Jasmin Emrić, poslanik NES-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u proceduru je uputio izmjene Zakona o SIPA koje bi se već sljedeće sedmice mogle naći pred poslanicima.

Emrić je naveo da je izmjene Zakona o SIPA u proceduru uputio kako bi se definisalo ko rukovodi Agencijom ako nema direktora ili zamjenika. Kako je rekao, trenutno zakonom je definisano da ako direktor nije u mogućnosti ispunjavati svoju dužnost, to čini zamjenik direktora, ali nije propisano šta ako nema ni zamjenika direktora SIPA, što je sada slučaj.

Ovaj zakon, ukoliko se pojavi pred poslanicima, vrlo lako bi mogao dobiti podršku s obzirom na to da je i SDA rekla da će glasati za njega, ali sve dok se ne usvoji u Domu naroda, od njegovog stupanja na snagu neće biti ništa.

U SDA su rekli da podržavaju sve aktivnosti koje imaju za cilj pronalaženje rješenja, ali da sve te aktivnosti treba posmatrati na način da se javnosti želi prikazati kao da nova većina u Predstavničkom domu nešto radi, iako, kako navode, nijedno pitanje u vezi sa deblokadom rada institucija BiH nisu riješili nakon smjene Nebojše Radmanovića iz SNSD-a sa mjesta člana Kolegijuma Predstavničkog doma u januaru ove godine.

Nastavi čitati

Politika

POSLANICI IMAJU RIJEČ: Nastavljena redovna sjednica parlamenta Srpske

Redovna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas u Banjaluci razmatranjem Nacrta zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju.

Pred poslanicima su i Nacrt zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje, Nacrt zakona o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj i Nacrt zakona o obilježavanju Dana žalosti.

Poslanici će razmatrati i Nacrt zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu – građanska inicijativa.

Skupština je juče po hitnom postupku razmotrila više akata među kojima je Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima.

Nastavi čitati

Aktuelno