Connect with us

Svijet

TUGA U ITALIJI! Aleksandar (14) upucan na parkingu, umro u naručju očuha

Aleksandar I. (14) ubijen je za vikend u Italiji dok je bio sa očuhom, nakon što su napadači ispalili nekoliko hitaca, od kojih ga je najmanje jedan pogodio u grudi. Dječak je ubrzo preminuo u naručju očuha.
Do ubistva je došlo u noći između petka i subote na parkingu terminala C metroa u Pantanu, između opština Rim i Monte Compatri.

Najmanje šest metaka ispaljeno je iz automobila u pokretu. Do pucnjave je došlo nakon svađe u baru, a sumnja se da su meci trebali da zastraše dječaka iz Rumunije i njegovog očuha.

Prema riječima očuha, neki ljudi su iz tri vozila u pokretu navodno pucali u vazduh, vjerovatno da ih zastraše. Međutim, jedan od metaka pogodio je dječaka u grudi.

Šta je dovelo do pucnjave za sada nije jasno. Prema prvim informacijama iz istrage, do susreta na parkingu došlo je nakon svađe u baru u okolini, koja je izbila nekoliko sati ranije između grupe očuha i rivalske bande, grupe Sinti povezane sa lokalnim kriminalom.

Dvojica muškaraca za sada su uhapšena zbog ubistva. U ponedjeljak, dva dana nakon pucnjave, Korum Petrov (24) pojavio se u policijskoj stanici i sam se predao.

Policija je nakon toga uhapsila i Dina Petrova, rođaka Koruma. Dino se nakon ubistva krio u kući tetke u opštini Veneto.

Prema pisanju medija, policija je pored Koruma Petrova tragala za još četiri osobe, među kojima je bio i Dino.

Policija nastavlja da istražuje motiv pucnjave i da traga za ostalim osumnjičenima, piše Telegraf.

Svijet

EU staje na kočnicu Trampovom planu: BEZ KAZNE ZA PUTINA NEMA SPORAZUMA!

Napori američkog predsjednika Donalda Trampa sa ciljem postizanja mira u Ukrajini ne smiju da dovedu do toga da ruski predsjednik Vladimir Putin izbjegne odgovornost za ratne zločine, upozorio je danas evropski komesar za pravosuđe i demokratiju Majkl Mekgrat.

“Pregovarači moraju da obezbijede da težnja ka prekidu vatre ne rezultira time da Rusija izbjegne krivično gonjenje”, istakao je evropski komesar Mekgrat u intervjuu za briselski Politiko, postavljajući novu “crvenu liniju” za mirovni sporazum.

Njegove izjave, ocjenjuje Politiko, odražavaju zabrinutost brojnih država članica Evropske unije da je prvobitni američki nacrt sporazuma uključivao “punu amnestiju za djela počinjena tokom rata”, uz planove za reintegraciju Rusije u svjetsku ekonomiju, prenosi Tanjug.

Stav Evropske unije u pregovorima

“Ne vjerujem da će istorija blagonaklono gledati na bilo kakav pokušaj brisanja ruskih zločina u Ukrajini. Moraju biti pozvani na odgovornost, i to će biti stav EU u svim razgovorima”, naglasio je Mekgrat.

Dodao je da bi amnestiranje takvih djela “posijejalo sjeme nove agresije i nove invazije”, ocjenjujući da bi to bila “istorijska greška ogromnih razmera”.

Ukrajinske vlasti navode da su pokrenule istrage o više od 178.000 navodnih ruskih zločina od početka rata.

Komisija Ujedinjenih nacija je prošlog mjeseca utvrdila da su ruske vlasti počinile zločine protiv čovječnosti napadima bespilotnim letjelicama na civile, kao i, kako tvrdi, prisilnim premještanjem i deportacijom stanovništva.

Nacrt mirovnog plana

Nacrt mirovnog plana od 28 tačaka, koji je Trampov tim prošle nedjelje podijelio saveznicima, predviđa reintegraciju Rusije u globalnu ekonomiju i poziv da se ponovo priključi grupi G8.

Dokument navodi da će SAD zaključiti dugoročni sporazum o ekonomskoj saradnji sa Rusijom u oblastima energetike, infrastrukture, veštačke inteligencije i eksploatacije rijetkih metala na Arktiku.

Američki plan predviđa i postepeno ukidanje sankcija, mada evropski lideri poručuju da će o ukidanju sankcija EU odlučivati isključivo oni.

U međuvremenu, nakon pregovora američke i ukrajinske delegacije u Ženevi, plan je sveden na 19 tačaka.

Nastavi čitati

Svijet

SAD TRAŽE OD LIBANA BOMBU koju je IZRAEL ispalio na tu zemlju

Sjedinjene američke države zatražile su od Libana da hitno preda neeksplodiranu američku GBU-39B kliznu bombu koju je izraelska avijacija upotrebila tokom vazdušnog napada na Bejrut.

Izrael je u napadu lansirao ukupno osam ovih malogabaritnih, ali izuzetno efikasnih bombi, od kojih je sedam eksplodiralo, dok je jedna ostala neaktivirana. Upravo ovaj primjerak municije pokrenuo je nagli diplomatski pritisak Vašingtona na Bejrut.

Prema navodima izraelskih medija, SAD strahuju da bi napredna tehnologija ove visoko precizne municije mogla da padne u ruke rivalskih država kao što su Rusija, Kina ili Iran. GBU-39 je poznata po svojoj izuzetnoj preciznosti, kompaktnosti i snažnoj probojnoj bojevoj glavi, a Vašington je inače isporučuje samo ograničenom broju najbližih saveznika, među kojima je i Izrael, piše TV Front.

Ovo oružje nakon lansiranja aktivira krila i može da jedri i do 110 km bez sopstvenog motora, što omogućava avionima poput F-35 da djejstvuju van dometa neprijateljske PVO. Iako teška tek oko 110 kilograma, bomba ima veoma efikasnu probojnu bojevu glavu sposobnu da uništi utvrđene i betonske ciljeve, a zahvaljujući GPS i inercijalnoj navigaciji postiže izuzetnu preciznost, s greškom od oko jednog metra. Upravo zbog kombinacije kompaktnosti, niske cijene (oko 50 hiljada dolara) i tehnološke složenosti, SAD bombu isporučuju samo malom broju saveznika — što čini njeno potencijalno „curenje“ kritičnim bezbjednosnim pitanjem.

Događaj ponovo naglašava da je Bliski istok daleko od stabilnosti, jer Izrael nastavlja s vazdušnim udarima na susjedne zemlje u okviru operacija usmjerenih na rukovodstvo Hezbolaha.

Nastavi čitati

Svijet

NE ŽELE MIGRANTE! Poslije protesta u Hagu uhapšeno 36 OSOBA

Ukupno 36 osoba uhapšeno je juče nakon održavanja antiimigrantskog protesta u Hagu, koji je u subotu organizovala grupa „Holandija u ustanku“, saopštile su lokalne vlasti.

Prema navodima policije, privedeni su zbog različitih prekršaja, uključujući nošenje zabranjene odeće koja prekriva lice, kao i posedovanje oružja poput noževa i jakih pirotehničkih sredstava, prenosi NL Tajms.

Oko 200 demonstranata učestvovalo je u „Maršu za bezbednu Holandiju“, krećući se kroz centar grada.
Mnogi su nosili holandske zastave i tzv. „Prinsenvlag“, istorijski povezan sa Nacional-socijalističkim pokretom Holandije (NSB), koji je sarađivao sa nacističkom Nemačkom.

Neki učesnici bili su maskirani kao „Crni pit“, figura koja u poslednjim godinama izaziva oštre rasprave o rasizmu.

Centar grada proglašen je zonom visokog bezbednosnog rizika, što je omogućilo policiji da vrši pretres svih prolaznika.

Vlasti poslednjih meseci pojačano prate ovakva okupljanja nakon više incidenata, ističe holandski portal.

Prethodni protest krajnje desnice, održan 20. septembra, završio se neredima i oštećenjem imovine, dok je antiimigrantski protest u Amsterdamu 12. oktobra, iako u početku miran, takođe prerastao u sukobe s policijom.

Nastavi čitati

Aktuelno