Connect with us

Region

TURISTI IZ BiH DRUGI PO BROJNOSTI u Makarskoj, evo ko je prvi

Uprkos komentarima o lošoj sezoni u Hrvatskoj, statistike ipak govore drugačije, jer je Makarska prošlog mjeseca zabilježila 489.168 noćenja, a od tog broja, 59 hiljada noćenja su ostvarili bh. turisti, te su drugi po brojnosti u ovom hrvatskom gradu.

Ispred njih su samo Poljaci sa više od 75.000 ostvarenih noćenja te 10.700 dolazaka.

Brojke pokazuju da je juli u Makarskoj, koja je tradicionalno jedno od najpoželjnijih odredišta bh. građana, što se tiče ostvarenih noćenja, bolji za 3,7 odsto nego lani te 2,9 odsto bolji nego juli 2022. godine.

Ukupno je ostvareno 489.168 noćenja te 82.998 dolazaka, prenosi Večernji list BiH.

Kako navode, na drugom su mjestu turisti iz BiH s više od 59 hiljada noćenja, a u dolascima i u noćenjima bilježi se porast od više od 15 odsto.

Dodaju da se ukrajinsko tržište ove godine drži na visokom trećem mjestu s više od 40 hiljada ostvarenih noćenja i s porastom od čak 26 odsto. Švedsko tržište je isto u ekspanziji s porastom od 17 odsto u dolascima te gotovo 12 odsto u noćenjima, dok Nijemci bilježe značajan pad. Oni su, navode, ostvarili 12 odsto manje noćenja i 11 odsto manje dolazaka. Da je riječ o trendu pada, vidi se i po brojkama iz 2022. godine. U odnosu na juli te godine, sada su Nijemci ostvarili čak 10 hiljada noćenja manje, piše makarskadanas.hr.

Ipak, kako kažu iznajmljivači, gostiju iz BiH nema ni približno kao nekad. Građani BiH, barem oni koji mogu priuštiti odlazak na ljetovanje, urpkos činjenici da im je do Jadrana uglavnom potrebno nekoliko sati, posljednjih godina počeli su gledati prema drugim, povoljnijim lokacijama.

Mediji prenose da bh. drađani ne dolaze u broju kao nekad ranije jer ne mogu priuštiti ljetovanje u Hrvatskoj.

Izračunali su sljedeće: “Ako je prosječna mjesečna isplaćena plata u BiH za april ove godine iznosila 1.374 KM, a sindikalna potrošačka kropa koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za maj ove godine iznosila 2.950,10 KM, onda je izračun jasan: Odlazak u RH na more ne može priuštiti većina građana BiH”.

Dodaju da dok cijene na Jadranu divljaju, bh. građani okreću se Turskoj, Tunisu ili čak Egiptu. Primjećuju da je ove godine najprivlačnija destinacija Hurgada zbog povoljnih cijena u odnosu na sadržaje koje nudi.

Iz agencija navode da je slabije zanimanje za Tursku zbog viših cijena ljetovanja, dok su bh. građani potražili jeftinije alternative, poput Egipta i Tunisa. Cijene u Turskoj približavaju se onima u Hrvatskoj, pa tako sedmodnevno ljetovanje u Turskoj za dvije osobe košta od 3.500 do 4.000 KM, ali Turska i dalje ima svoje stalne klijente. Cijene sedmodnevnog boravka u Egiptu i Tunisu su slične, s tim da je Tunis nešto povoljniji. Aranžmani u Tunisu koštaju oko 1.300 KM po osobi, dok je za Egipat potrebno izdvojiti oko 1.600 KM, prenosi Večernji list.

Nezavisne.com

Region

Vučić progovorio o slučaju “SARAJEVO SAFARI” I NAJAVIO TUŽBE!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će tužiti pojedine svjetske medije koji šire lažne vijesti da je učestvovao u aferi “Sarajevo safari” i da će novac koji od toga bude dobio dati u humanitarne svrhe, kao i crkvi kako bi se obnovio neki manastir u Srbiji.

On je istakao da će angažovati najskuplje svjetske advokate koje će platiti po principu – “success fee”, odnosno po učinku.

“Koliko naplatite toliko uzmete procenat. Ostatak ću da podijelim nekoj djeci negdje. Možda i da nekoj ustanovi damo, crkvi da damo nešto, neki manastir da obnovimo, jer ja vjerujem da mogu da im uzmem milione za ovo. Samo moram da vidim kako su oni definisali, šta su definisali, šta će mi advokati reći”, rekao je Vučić.

Predsjednik Srbije je to rekao komentarišući to što je hrvatski novinar Domagoj Margetić u objavi na Fejsbuku iznio optužbe protiv njega navodeći da je prijavio Vučića Tužilaštvu u Milanu povodom navodnog učestvovanja u takozvanom “Sarajevo safariju”, a koje navodno Italija istražuje, a o čemu su pisali i pojedini svjetski mediji.

Nastavi čitati

Region

HITNA PROCEDURA: Vlada Hrvatske uputila Saboru zakon o TRGOVSKOJ GORI

Vlada Hrvatske uputila je u hitnu parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori na samoj granici sa BiH.

Kako se navodi, ovim zakonom se obezbjeđuje prostorno plansko utvrđivanje lokacije tog centra na lokaciji Čerkezovac na Trgovskoj gori.

Ovim prijedlogom zakona se stvaraju preduslovi za procjenu uticaja centra na životnu sredinu.

“Donošenjem ovog zakona, stvaraju se preduslovi za ispunjenje zahtjeva Međudržavne komisije Hrvatske i Slovenije da se što prije krene sa izgradnjom centra i da preuzimanje nisko i srednje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Krško” počne najkasnije početkom 2028. godine”, piše u prijedlogu zakona.

U obrazloženju ovog prijedloga zakona navodi se da će njegovim donošenjem biti ispunjeni zahtjevi iz direktive Evropske zajednice za atomsku energiju.

“Predviđeno je da centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada bude organizaciona jedinica Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada Nuklearne elektrane “Krško”. U centru bi se zbrinjavao institucionalni radioaktivni otpad sa teritorije Hrvatske te polovina nisko i srednje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Krško””, dodaje se u prijedlogu, prenosi Srna.

Na sajtu Hrvatskog sabora ovaj prijedlog je zaveden kao novi akt, ali još nije uvršten u dnevni red plenarne sjednice.

Podsjećamo, Hrvatska planira da svoj radiokativni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, te postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, koja je na samoj granici sa BiH.

Lokacija Trgovske gore je vazdušnom linijom udaljena manje od kilometra od opštine Novi Grada i vodocrpilišta za ovu lokalnu zajednicu.

Kako je ranije rečeno, ovim je ugroženo više od 250.000 stanovnika u slivu rijeke Une u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Region

DAČIĆ: Budućnost BiH zavisi od naroda koji žive u njoj, A NE OD STRANACA

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je Srni da budućnost BiH zavisi isključivo od naroda koji u njoj žive, a ne od stranaca koji pokušavaju da samovoljno mijenjaju Dejtonski mirovni sporazum.

Dačić je naglasio da će Srbija uvijek braniti mir, dijalog i poštovanje Dejtonskog sporazuma, koji je temelj bezbjednosti, političke stabilnosti i očuvanja mira u regionu.

S druge strane, naglasio je Dačić, svaki pritisak na Srbe u BiH ujedno je i pritisak na Srbiju.

“Politika Beograda i Banjaluke mora biti usklađena, sa mudrim i promišljenim potezima u punoj koordinaciji rukovodstva Srbije i Republike Srpske. Srbija neće predstavljati pretnju BiH, ali neće dozvoliti ni uništenje Republike Srpske”, naglasio je Dačić.

On je naveo da Dejton nije dječija slikovnica na koju se može docrtavati kako se kome svidi.

“To nije samo pravni akt, već živi politički dogovor, sistem ravnoteže koji omogućava stabilnost u složenom regionu”, rekao je Dačić Srni povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

On je podsjetio da je ovaj sporazum zaustavio rat, sačuvao živote i utvrdio ravnopravnost tri konstitutivna naroda u BiH, ali da se danas, tri decenije kasnije, njegovi izvorni principi narušavaju.

Dačić je ukazao na činjenicu da visoki predstavnik, koji u sporazumu nije predviđen kao organ iznad vlasti, sebi daje pravo da donosi zakone, mijenja ustav i smenjuje izabrane predstavnike naroda.

On je naglasio da je uz Srbiju, Republika Srpska jedina strana koja dosljedno insistira na poštovanju Dejtona i principa ravnopravnosti.

Dačić je istakao da, uprkos svim pritiscima na Srbiju, ona ostaje garant izvornog teksta i duha Dejtona.

“To znači da se svi problemi u BiH moraju rešavati dogovorom sva tri naroda i oba entiteta, bez nametanja. Srbija će poštovati sve što dogovore narodi u BiH jer je naš najveći interes stabilnost regiona”, naglasio je Dačić.

On je napomenuo da ne smije zaboraviti na značaj Srbije kao garanta mira u BiH, ni uloga Slobodana Miloševića, nekadašnjeg predsjednika Srbije.

“Čak i američki izvori, uključujući svedočenja Ričarda Holbruka, potvrđuju da bez njegovog učešća ne bi bilo Dejtona. On je tada, pod ogromnim pritiscima, izabrao mir, svestan da je to jedini način da se zaustavi stradanje svih naroda u BiH”, podsjetio je Dačić, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno