Connect with us

Hronika

TUŽILAŠTVO TRAŽI PSIHIJATRIJSKO LIJEČENJE mladića koji je upucao majčinog ljubavnika

Živko M. iz Gradiške, kojeg je hicem iz pištolja u rame pogodio Milan Š. (22), prije kobnog događaja dogovorio je sastanak sa njegovom majkom Dušankom sa kojom je, kako je potvrdio, bio u emotivnoj vezi.

Živko M. je u banjalučkom Okružnom sudu na suđenju Milanu Š., koga terete za pokušaj ubistva, istakao da mu je prije nego je čuo pucnjeve, Dušanka rekla “eto sina”.

Tužilaštvo tereti Milana da je u neuračunjivom stanju počinio krivično djelo, te je od Suda zatraženo da mu bude izrečena mjera obaveznog liječenja na slobodi. Svjedok Živko M. se prisjetio da se kobnog dana, kada je ranjen, 25. oktobra prošle godine putem telefona ujutro oko 6.20 časova dogovorio sa Dušankom da se nađu na njenom imanju iza šupe u Seferovcima.

– Autom sam došao do njihove kuće i ostavio ga pedesetak metara dalje. Kada sam došao do šupe, ona je rekla „eto sina“. Okrenuo sam se i krenuo ka svom automobilu, a tom prilikom vidio sam Milana sa pištoljem. Kada sam uhvatio za kvaku vrata auta, začuo sam pucanj. Sjeo sam u vozilo i bilo je još pucnjeva i pogodio me u rame. Ja sam otišao. Vidio sam da svijetli baterijom, ali nije osvjetlio mene – ispričao je Živko M. i dodao da je potom zvao strica od svoje supruge koji je pozvao policiju i hitnu.

Vještak specijalista sudske i supspecijalista forenzičke psihijatrije Sanja Vukadinović – Stojanović potvrdila je da je optuženi u vrijeme činjena krivičnog djela nije mogao da shvati značaj djela i da upravlja svojim postupcima.

– Optuženi je bio pod jakim afektom, a ima mješoviti poremećaj ličnosti. U vrijeme činjenja djela imao je osjećaj ugroženosti porodičnog okruženja i osjećaj nepravde, pa je zbog svega toga i strukture ličnosti bio u neuračunjivom stanju. Radi se o emocionalno nezrelom djetetu kojem je potrebno psiho-socijalni tretman i liječenje – rekla je vještak te pojasnila da optuženi između ostalog ima shizofreni, paranoidni, emocionalno nestabilni poremećaj, te je niskog praga na frustracije.

Prema njenim riječima, Milan Š. bi ukoliko se ne liječi, mogao biti opasan po okolinu, a ali je istakla da ipak nije potrebno liječenje u zatvorenoj ustanovi već ambulantno. Vještak je rekla da bi uz optuženi uz adekvatan tretman mogao da vodi normalan život. Takođe je napomenula da u ovom slučaju postoje poremećeni porodični odnosi i da bi najbolje bilo da se on osamostali i izvuče iz te, kako je rekla, “bolesne sredine”.

Vještak balističar Saša Jojić utvrdio je da je pištolj “CZ M57” iz kojeg je po optužnici pucano, te da čaure pronađene na licu mjesta pokušaja ubistva potiču od metaka ispaljenih iz tog oružja. Vještak biološko- hemijske struke Branka Milić kazala je da je na folijama uzetim sa ruku optuženog pronašla tragove čestica koje mogu da potiču od baruta.

Optužnica tereti Milana Š. da je 25. oktobra 2023. godine u stanju neuračunljivosti iz pištolja “CZ M57” prema Živku M., ispalio osam hitaca kada ga je vidio u dvorištu porodične kuće. Navodi se da je Živko M. bio u emotivnoj vezi sa majkom optuženog i da je tog dana pogođen hicem u rame. U optužnici stoji da je prije nego je zapucao optuženi svijetlio baterijskom lampom, a da je pištolj vlasništvo njegovog oca.

ODŠTETA

Živko M. iz Gradiške putem advokata Gorana Babića sudu je dostavio odštetni zahtjev na 50.000 KM zbog ranjavanja i uništenja vozila. Sud je interesovalo koliko se Živko M. liječio, te koliku je štetu imao na vozilu. Živko M. je odgovorio da se liječio sve do 15. januara, a da je šteta na vozilu oko 400 KM. Njegov advokat je rekao da su zahtjev za nadoknadu štete postavili bez medicinskog finansijskog vještačenja, te da bi najbolje bilo da predmet bude upućen na parnicu.

Hronika

TUGA DO NEBA! Preminula Maja Glišić

Dvadesetjednogodišnja Dervenćanka Maja Glišić, čija životna borba je ujedinila sugrađane, izgubila je životnu bitku.

Maja je bolovala od zloćudnog karcinoma želuca, a poslije višemjesečnih hemioterapija, tumor se smanjio, te je obavljena operacija u Beogradu u srijedu. Nažalost, Maja je preminula, prenosi Derventski list.

Nastavi čitati

Hronika

Detalji optužnice za PORODIČNO NASILJE u Istočnom Novom Sarajevu

Osnovni sud na Sokocu potvrdio je optužnicu protiv A. B., kojeg terete da je ljetos u iznajmljenom stanu u Istočnom Novom Sarajevu pijan vrijeđao i pretukao suprugu I. B.

Prema optužnici, A. B. je 10. jula ove godine prekršio i šestomjesečne mjere zabrane približavanja, komunikacije i uznemiravanja koje mu je Opštinski sud u Sarajevu izrekao 8. maja.

– Do napada je došlo 10. jula oko 00.30 sati u iznajmljenom stanu u Spasovdanskoj ulici – piše u optužnici.

Kako se dodaje, prvo je vrijeđao suprugu, a potom joj zadao više udaraca u predjelu glave i tijela, usljed čega je nesrećna žena zadobila povrede.

– Sa 1,63 g/kg alkohola u organizmu, primjenom nasilja, drskim i bezobzirnim ponašanjem ugrozio je spokojstvo, integritet i duševno zdravlje članova svoje porodice – navedeno je u optužnici.

Dodaje se da je A. B. vrijeđao suprugu riječima: “Ku..o jedna, prodaješ svoje tijelo, oženio sam ku..u”, a potom je fizički napao nanijevši joj crvenilo po vratu i leđima, modrice, otoke na desnoj ruci, te joj je izbio zub.

Kako je navedeno u optužnici, mjere su obuhvatile udaljenje i zabranu vraćanja u stan, kuću ili drugi stambeni prostor, zabranu približavanja žrtvi nasilja i zabranu komunikacije, uznemiravanja i uhođenja žrtve nasilja.

Ističe se da je kršenjem mjera zabrane ugrozio spokoj, tjelesni integritet i duševno zdravlje supruge.

Iz Okružnog javnog tužilaštva u Istočnom Sarajevu saopšteno je da je, nakon sprovedene istrage, 1. oktobra podignuta optužnica zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici iz člana 190. stav 1. i 5. Krivičnog zakonika Republike Srpske.

– Ko primjenom nasilja, prijetnjom da će napasti na život ili tijelo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, tjelesni integritet ili duševno zdravlje člana svoje porodice ili porodične zajednice, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine. Ko prekrši zaštitne mjere ili hitne mjere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio na osnovu zakona, kazniće se novčanom kaznom i kaznom zatvora do tri godine – navedeno je u Krivičnom zakoniku Republike Srpske.

Prijetio ubistvom
Osnovni sud u Višegradu potvrdio je optužnicu protiv N. Đ., osumnjičenog da je pod dejstvom alkohola verbalno napadao i psovao suprugu te prijetio da će ubiti nju i sebe.

Njemu je na teret stavljeno da je 31. oktobra 2022. godine u porodičnoj kući u Rogatici sa koncentracijom alkohola u krvi od 3,28 promila, prislanjajući sebi na glavu pištolj bez okvira i municije prijetio supruzi da će ubiti nju i sebe, saopšteno je iz Okružnog javnog tužilaštva u Istočnom Sarajevu koje je i podiglo optužnicu protiv N. Đ.
On je optužen za nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici.

Nastavi čitati

Hronika

Braća osumnjičena za silovanje d‌ječaka! NOVI DETALJI UŽASA U TUZLI!

Novi šokantan slučaj potresao je Tuzlanski kanton, kada su dvojica muškaraca starosti 43 i 41 godinu silovali trinaestogodišnjeg d‌ječaka.

Kako Dnevni avaz piše, riječ je o muškarcima koji su braća. Takođe, saznaje se da je jedan od braće i ranije počinio slično zlod‌jelo.

Kako je potvrđeno iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona za Dnevni avaz, zaprimljena je prijava o ovome događaju. “U vezi Vašeg upita, informišemo vas da je zaprimljena takva prijava, te da su u konkretnom slučaju sve potrebne radnje preduzeli istražitelji Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a TK, pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona (KTTK). Za sve dalje informacije je potrebno obratiti se KTTK. Napominjemo da smo svi u obavezi postupati u skladu s odredbama Zakona o zaštiti i postupanju s d‌jecom i maloljetnicima u krivičnom postupku BiH”, navodi se u odgovoru na naš upit.

U petak se oglasilo i Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona o ovome stravičnom događaju.

Kako je potvrdio portparol Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona Admir Arnautović, Opštinski sud Tuzla je u četvrtak, na prijedlog Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona, odredio mjeru pritvora za dva muškarca, jednog četrdesettrogodišnjaka i jednog četrdesetjednogodišnjaka iz Tuzle, zbog postojanja osnovane sumnje da su na štetu trinaestogodišnjeg d‌ječaka iz Tuzle počinili krivično d‌jelo polni odnos s d‌jetetom iz člana 207. Krivičnog zakona FBiH. Linker
“U skladu s odredbama Zakona o zaštiti i postupanju s d‌jecom i maloljetnicima u krivičnom postupku FBiH, i u interesu zaštite oštećenog d‌jeteta, nismo u mogućnosti objavljivati bilo kakve detalje vezane za ovaj predmet”, dodao je Arnautović.

Nastavi čitati

Aktuelno