Connect with us

Društvo

U BANJALUČKOJ GIMNAZIJI SE POJAVILA ŠUGA! Zaražen sedamnaestogodišnji učenik

U banjalučkoj Gimnaziji pojavila se šuga, a kako “Glas Srpske” nezvanično saznaje, zaražen je sedamnaestogodišnji učenik ove škole.

O pojavi šuge, koja je u narodu poznata i kao “bolest prljavih ruku” među srednjoškolcima informisan je i Dom zdravlja Banjaluka, iz kojeg su za “Glas Srpske” potvrdili da su o ovom slučaju 14. oktobra telefonskim putem obaviješteni od strane Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske. Kako su naveli iz Doma zdravlja, dobili su informaciju iz jedne banjalučke srednje škole o pojavi slučaja šuge kod učenika. U Domu zdravlja nisu precizirali o kojoj školi je riječ.

“Higijensko-epidemiološka služba preduzela je aktivnosti i obavljen je vanredan sanitarno-higijenski nadzor u školi, podijeljeno uputstvo o samoj bolesti, načinu zaražavanja i mjerama prevencije te date preporuke za suzbijanje širenja ove bolesti”, rekli su “Glasu Srpske” u Domu zdravlja.

Iz Gimnazije juče nismo uspjeli dobiti informacije da li je slučaj zaraze šugom zabilježen u njihovim prostorijama, jer je direktorica te obrazovne ustanove na bolovanju.

Jedan učenik Gimnazije, koja nije želio da mu pominjemo ime, ispričao je za “Glas Srpske” da se informacija o šugi pojavila 14. oktobra, a da je đacima u ponedjeljak zvanično potvrđena.

“U ponedjeljak ujutro u školu je došla sanitarna inspekcija, da bi bila pregledana škola i procijenjena situacija” kazao je ovaj učenik.

Ispričao je da su svi imali čas sa razrednicima, na kojima su razgovarali o ovom slučaju i informisali se o bolesti.

“Iako smo svjesni da to nije smrtonosna bolest, svi smo se pomalo uplašili, jer nije baš prijatno susretati se sa zarazom. Svima je čudno otkud to, jer je u školi sve čisto”, istakao je ovaj učenik.

Nastava, kako dodaje, nije bila obustavljana.

Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije Ljuban Bajić rekao je za “Glas Srpske” da nije upoznat sa ovim slučajem.

“Nema saznanja o tome, ali to se može dogoditi svakome, može se pokupiti na bilo kom mjestu, gdje ima gužve” rekao je Bajić, dodajući da posljednjih nekoliko godina nije bilo slučajeva šuge u srednjim školama.

U Domu zdravlja naveli su da osim tog slučaja u toku ove godine nije bilo prijavljenih slučajeva zaraze šugom. Pojasnili su da se liječenje sprovodi skabicidnim sredstvima, odnosno sredstvima koja ubijaju šugarac, prepisanim od strane doktora te je neophodno liječiti članove porodice ili seksualne partnere infestirane osobe.

Simptomi

U Domu zdravlja su rekli da je šuga parazitarno oboljenje uzrokovano šugarcem, čija je penetracija u kožu vidljiva u obliku papula, vezikula ili linearnih kanalića u kojima se nalaze paraziti i njihova jaja, dok je rezervoar zaraze čovjek.

“Najčešći simptomi su intenzivan svrab, pogotovo noću ili pri boravku u toploj prostoriji. Promjene i svrab se najčešće javljaju na koži ručnih zglobova, laktova, pazušnih jama, između prstiju ruku, na stomaku i butinama”, kazali su u Domu zdravlja, dodajući da se prenosi direktnim, ali produženim kontaktom sa kožom infestirane osobe. Simptomi bolesti javljaju se četiri do šest sedmica nakon infestacije.

bl-portal

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno