Društvo
U SRPSKOJ SE GUŠI I TIŠINA! CRVENI ALARM U PET PORODILIŠTA – svega 7 BEBA za dan!

U Srpskoj je u protekla 24 časa rođeno samo 7 beba!
Opet minimum svih minimuma…
Nažalost, u poslednje vrijeme sve češći su nam dani kad nas probudi vijest da je u Srpskoj rođeno tek 7, 8 ili 9 beba…
U danu iza nas, nijedan porod nije zabilježen u porodilištima u Zvorniku, Gradišci, Foči, Trebinju i Nevesinju.
Da je, bogdo, na svijet došlo više mališana, već bi uslijedilo oglašavanje predstavnika vlasti koji bi krenuli sa izlivima sreće, zadovoljstva, ohrabrenosti…
U tome, svakako, prednjači predsjednik Srpske Milorad Dodik, koji ne propušta priliku da, čim broj novorođenih malo iskoči, napiše koji red i pohvali se time, kao da je, u najmanju ruku, on za to zaslužan.
Danas se, sasvim sigurno, niko neće ni oglasiti ni zabrinuti, kao što se, uostalom, od onih koji nam kroje živote i sudbinu nikada niko nije zabrinuo i oglasio kada zabilježimo zabrinjavajuće mali broj rođenih.
Međutim, ni to ne treba bogzna kako da čudi, s obzirom na činjenicu da se niko, očigledno, ne brine što smo, na primjer, za samo deceniju na razlici broja rođenih i umrlih izgubili oko 70.000 ljudi, te što je Srpska lani prvi put pala na ispod milion stanovnika…
Niko se, očigledno, ne brine ni zbog toga što građani iz Srpske bježe glavom bez obzira, pa smo u pomenutom periodu ostali bez najmanje 100.000 mladih, pametnih i sposobnih… Onih koji su odavde odveli i svoju djecu ili su sačekali da ih rađaju što dalje od ovog društva.
Jasno je da ti ljudi ne odlaze odavde što im je dobro… Jasno je da mnogi roditelji u Srpskoj ostaju na jednom djetetu, jer i njega jedva mogu da othrane i izvedu na pravi put…
Takođe, jasno je da se nešto hitno mora mijenjati u pronatalitetnoj politici, kako bismo popravili situaciju koja je, trenutno, katastrofalna. Od uslova u porodilištima, preko dostupnosti i cijene vrtića, povećanja broja dana bolovanja za roditelje, do uslova rada očeva i majki… O mogućnostima zaposlenja, te nepotizmu i korupciji o koje se saplićemo na svakom koraku, suvišno je govoriti.
Ovo su stvari kojima bi država trebalo da se pozabavi što prije, ne bi li se bar zaustavla demografska kataklizma koja nas je zadesila.
(Srpskainfo)
Društvo
CIJENE DIVLJAJU! Sokovi poskupjeli 30%, hrana 8%, građani jedva preživljavaju, a tek stiže jesen!

Prosječne potrošačke cijene u Republici Srpskoj u junu su porasle za 4,7% na godišnjem nivou, nakon što su u maju porasle za 4,1 posto.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše je poskupjelo bezalkoholno piće i to u prosjeku za 30,2 odsto.
I cijene hrane ne prestaju da rastu, a u šestom mjesecu je hrana skuplja u prosjeku za 8,2 odsto u odnosu na juni prethodne godine.
Sve skuplje su i usluge, a na godišnjem nivou su najviše poskupjele zdravstvene, osim bolničkih usluga, i to u prosjeku za 15,5 odsto. Za 10,8 odsto je skuplje predškolsko obrazovanje, a putni aranžmani su u prosjeku skuplji za 11,7 odsto. Ugostitetljske usluge su skuplje za osam odsto, a usluge prevoza za 6,1 odsto.
Poskupjele su i finansijske usluge i to za 5,1 odsto, a ostale usluge su u prosjeku više za 8,4 odsto.
Prema podacima Saveza sindikata RS, troškovi hrane i komunalnih usluga učestvuju sa oko 70 odsto u potrošačkoj korpi.
Indeks potrošačkih cijen Federacije Bosne i Hercegovine porastao je za godišnjih 4,2% u junu, nakon što je porastao za 3,2% u maju, podaci su Zavoda za statisiku FBiH, prenosi Indikator.
Društvo
KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.
Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.
Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.
Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.
Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)
Luksemburg 241% 142%
Njemačka 102% 100%
Hrvatska 73% 71%
Bugarska 66% 64%
Albanija 37% 38%
BiH 35% 41%
Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.
Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.
Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.
Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.
Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.
S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.
Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.
Društvo
Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.
Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.
Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.
Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.
-
Zdravlje2 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika2 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Banjaluka2 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo1 dan ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Društvo3 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!
-
Politika2 dana ago
Borenović: Dodik zaćutao o pljački u aferi “Viadukt”, svi tragovi vode ka režimu SNSD-a!