Društvo
U UPOTREBI DO JANUARA 2025. Pogledajte koje novčanice se povlače iz upotrebe

Centralna banka BiH povlači iz opticaja novčanice konvertibilne marke (KM) apoena 10, 20, 50 i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine i prestaju biti sredstvo plaćanja od 1. januara naredne godine.
Iz opticaja se povlače novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 1998, apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2002, apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2007, apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2008, te apoen 50 KM sa godinom izdanja 2009, objavila je Centralna banka.
“Počev od 1. januara 2025. godine navedena izdanja novčanica KM prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i ne mogu se primati u prometu za podmirivanje bilo kakvih obaveza, te podliježu isključivo procesu zamjene kao novčanice povučene iz opticaja”, navedeno je u saopštenju Banke.
Zamjenu novčanica, nakon što prestanu biti zakonsko sredstvo plaćanja, u narednoj godini obavljaće komercijalne banke u BiH, a nakon isteka roka zamjene u komercijalnim bankama, zamjenu će obavljati Centralna banka BiH u roku od 10 godina, počev od 1. januara 2026. godine, zaključno sa 31. decembrom 2035. godine.
U opticaju ostaju novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM izdanja 2012, 2017, 2019. i 2024, kao i oba izdanja novčanica apoena 200 KM i na njih se ne odnosi proces povlačenja.
“Novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM koja će ostati u opticaju imaju uspravnu mikrooptičku zaštitnu nit “Moušn” (Motion). Novčanice koje se povlače iz opticaja nemaju ovo zaštitno obilježje”, istaknuto je u saopštenju.
Povlačenjem navedenih novčanica povećaće se nivo kvaliteta novčanica u opticaju, jer će se novčanice koje budu povučene iz opticaja zamjenjivati novim novčanicama visokog kvaliteta.
“U opticaju će ostati samo novčanice koje posjeduju identičnu i unaprijeđenu zaštitu od krivotvorenja, što će olakšati provjeru autentičnosti za javnost, osoba koje obavljaju ručnu obradu novčanica, kao i na uređajima za prijem i obradu novčanica”, navedeno je u saopštenju.
Novčanice koje će se povlače, kao i one koje ostaju u opticaju, mogu se viđeti na veb-stranici Centralne banke.
Društvo
DOBRODOŠLI MALIŠANI! U Srpskoj rođene 24 bebe, dječaci vode

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođene su 24 bebe, osam djevojčica i 16 dječaka, rečeno je u porodilištima.
Prijedoru i Zvorniku po dvije, a u Doboju jedna beba.
Dvije djevojčice i šest dječaka rođeno je u Banjaluci, u Bijeljini tri djevojčice i tri dječaka, u Gradiški dvije djevojčice i jedan dječak, u Istočnom Sarajevu, Prijedoru i Zvorniku po dva dječaka, a u Doboju jedna djevojčica.
U porodilištima u Trebinju, Foči u Nevesinju u protekla 24 časa nije bilo porođaja.
Društvo
EU VIŠE NIJE OBEĆANA ZEMLJA! BiH građani izgubili nadu – Hrvatska ih otrijeznila!

U slučaju raspisivanja referenduma, za ulazak BiH u Evropsku uniju bi sada glasalo 69,9 odsto građana BiH, pokazuje posljednje istraživanje, dok je ranijih godina taj procenat bio veći i dostizao je i 80,6 procenata.
Naime, najveći procenat, od 80,6 odsto građana koji su za ulazak BiH u EU, iznosio je 2021. godine, a onda je iz godine u godinu padao.
Tako je 2022. godine iznosio 77,4 odsto, 2023. godine je bio 73,3 odsto, 2024. 71,2 odsto, a sada nije ni 70 odsto.
Zanimljiva je još jedna činjenica: interesovanje građana FBiH za ulazak u EU je doslovno svake godine veće nego interesovanje građana Republike Srpske.
To je pokazalo i najnovije istraživanje, koje je Direkcija za evropske integracije sprovela u junu 2025. godine na uzorku od 1.200 ispitanika, koji je reprezentativan na nivou cijele BiH.
“U slučaju raspisivanja referenduma, za ulazak BiH u Evropsku uniju bi glasalo 69,9 odsto građana BiH, odnosno sedam od 10 građana. Ulazak u Evropsku uniju bi podržalo 82,9 odsto ispitanika u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj 46,1 odsto te u Brčko distriktu 71,3 odsto. U odnosu na prošlu godinu, procenat podrške ispitanika je manji za 1,3 odsto”, naveli su iz Direkcije za evropske integracije.
Borislav Paraš, Banjalučanin koji živi i radi u Štutgartu, kaže da je sve manji entuzijazam građana BiH za ulazak u EU donekle očekivan.
“EU se više ne doživljava kao obećano područje, ni u EU nije lako, a ekonomske i političke krize su sve prisutnije. Istovremeno, proces pristupanja traje dugo i djeluje neizvjesno, što dodatno smanjuje povjerenje. Ipak, EU i dalje simbolizuje stabilnost, jače institucije i bolju perspektivu. Sa sigurnošću mogu reći da joj danas građani prilaze sa više opreza i realnijim očekivanjima”, kaže Paraš za “Nezavisne novine”.
Žarko Cvijić, Banjalučanin koji se bavi istraživanjem stavova javnog mnjenja, takođe nam je potvrdio da je pri anketiranju građana primijetio da iz godine u godinu raste skepticizam prema EU.
“Smatram da je i u posljednjem periodu dosta ljudi otišlo, ali je intenziviran i povratak naših ljudi. Mislim da je i to uticalo na ovakve rezultate, jer ranijih godina nije bilo tolikog povratka. Sada i naši građani imaju realniju sliku o stanju u EU. Primjer nam je i Hrvatska, koja je prije 12 godina postala članica evropske porodice zemalja. Mnogo građana se odselilo iz Hrvatske, izgubili su svoju valutu, dobili su evro, a rast cijena u istom procentu nisu ispratile plate”, kaže Cvijić za “Nezavisne novine”.
Cvijićeve riječi potvrđuju i stručnjaci… Sociolog Vladimir Vasić, naime, takođe kao primjer navodi Hrvatsku, koja je, kaže, doživjela egzodus vlastitog stanovništva kada su ušli u EU. Vasić, pritom, ističe da se sada vidi da je EU zavisna od nekih drugih centara moći, što pokazuje i slučaj sukoba u Ukrajini.
“Iscrpljuju se resursi iz Evrope, ona se na neki način ucjenjuje zarad nekih većih svjetskih interesa. Mislim da Evropa funkcioniše po onom principu da može da zavodi red kod nekih nerazvijenih država i politika, a zapravo ne pravi red u vlastitoj kući. Niti je više politika EU stabilna, niti joj je ekonomija stabilna kao prije”, naveo je Vasić za “Nezavisne novine”.
Direkcija za evropske integracije saopštila je da su glavni razlozi zašto građani podržavaju ulazak BiH u Evropsku uniju sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala (31,4 odsto), mir i politička stabilnost (29,1 odsto), poštovanje zakona (28,9 odsto) te poboljšanje infrastrukture (8,8 odsto).
“Najvažniji razlog među ispitanicima koji ne podržavaju ulazak Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju su veći troškovi života i porezi (36,6 odsto), a potom slijede gubitak raznolikosti (20,2 odsto), iseljavanje stanovništva (17 odsto), prevelika centralizacija (9,1 odsto) te povećanje birokratije (8,4 odsto)”, naveli su iz Direkcije za evropske integracije.
Prema mišljenju građana, Evropska unija je zainteresovana za pristupanje BiH u najvećoj mjeri zbog prirodnih resursa (38,1 odsto), osiguranja mira i stabilnosti (20,1 odsto) te širenja evropskog tržišta (19,8 odsto).
Najveći broj ispitanika, njih 34 odsto, smatra da će BiH ući u Evropsku uniju za najviše 10 godina, a 51,5 odsto građana smatra da evropski put BiH nema alternativu.
Ukupno 42,4 odsto ispitanika smatra da će najviše koristi od ulaska BiH u EU imati mladi, dok 18,9 odsto smatra da će imati političari, a 10,4 odsto ispitanih da će to biti studenti.
Društvo
KONAČNO! Stiže zahlađenje, temperature spadaju na jesenje

Nakon višednevnih vrućina, stiglo je osvježenje, ali pravo zahlađenje tek dolazi početkom sedmice, a meteorolozi prognoziraju jesenje temperature usred ljeta.
– Žega je popustila, ali glavnina zahlađenja tek stiže. Najsvježiji će biti utorak i srijeda sa temperaturama između 14 i 22 stepena Celzijusa, na jugu do 27 stepeni – navodi se na stranici BHMeteo.ba.
Kako dodaju, nove padavine dolaze početkom iduće sedmice i zahvatiće sve krajeve.
– Najmanje krajnji sjever zemlje dok bi u ostalim područjima pala nešto značajnija kiša. Lokalnih pljuskova ima i danas, ali oni su ograničeni na uske oblasti. Dobra vijest je ta da se vreline kakve su vladale do juče neće tako brzo vratiti i da bi sami kraj jula i početak avgusta protekao u normalnim ljetnjim karakteristikama – ističe se u saopštenju.
Prema njihovim navodima, noći će biti znatno ugodnije.
– Danju bez nesnosne vrućine, ali toplo. Sunčanih intervala neće manjkati, ali bi povremeno bilo i nestabilnih epizoda sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom – dodaju oni.
-
Život i stil2 dana ago
SAVRŠEN DORUČAK ZA PRAVE GURMANE! Jaja, slanina i još ponešto
-
Horoskop17 sati ago
SVI ZNAMO OVAKVE LJUDE! Horoskopski znakovi koji se ne znaju OBRADOVATI TUĐOJ SREĆI
-
Kuhinjica4 sata ago
MEKANE, SOČNE I UKUSNE! Brzi recept za savršene puter kiflice, SVI ĆE VAM TRAŽITI RECEPT!
-
Politika2 dana ago
SKANDAL! Đajić i Ljubo pretvorili karneval i Dan Čelinca u cirkus!
-
Region2 dana ago
“GDJE GOD SE POJAVE, MORAJU DA SRBUJU”: Zbog ovog snimka sa crnogorske plaže BUKTI RAT na društvenim mrežama
-
Svijet2 dana ago
TRAMP POZVAO IZRAEL DA “ZAVRŠI POSAO”: Nema više pregovora, podržao konačni obračun
-
Politika2 dana ago
ODLUKA SUDIJA: Ko će prvi saznati kakva je presuda predsjedniku Srpske
-
Politika2 dana ago
KUMOVSKA PLJAČKA DECENIJE? Ne stišava se bura oko kupovine zgrade Dodikovog kuma za 100 miliona KN