Connect with us

Politika

Ubijanje civila na kućnom pragu ne može biti pobjeda: Obilježena godišnjica stradanja Srba u “Bljesku”

Ubijanje civila i granatiranje izbjegličkih kolona ne može biti pobjeda, kako to predstavlja druga strana dok se Srbi sjećaju svojih poginulih, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas u Gradišci na obilježavanju 28 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije u zločinačkoj hrvatskoj akciji “Bljesak”.

Dodik je podsjetio da sve dok se Srbi sjećaju svojih poginulih u ratovima devedesetih godina, na drugoj strani te akcije slave kao pobjedu.

-Ne može pobjeda biti ubijanje civila na kućnom pragu kao ni granatiranje izbjegličkih kolona – rekao je Dodik.

On je podsjetio da se i u Srbiji sjećaju ovog stradalničkog datuma, te da se tim povodom jutros čuo sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem.

Dodik je rekao i da će se regulisati status pripadnika Vojske Republike Srpska Krajine.

Kod spomen-obilježja u Gradišci položeni su vijenci za 283 poginulih Srba prije 28 godina u egzodusu iz Zapadne Slavonije u hrvatskoj zločinačkoj akciji “Bljesak”.

Vijence su u ime institucija Republike Srpske položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danije Egić, ministar trgovine i turizma Denis Šulić i izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

Vijence su položile delegacije Narodne skupštine Republike Srpske i Parlamentarne skupštine BiH, grada Gradiške, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, nevladinih organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a, kao i Udruženja protjeranih Srba iz Zapadne Slavonije i gradskih udruženja.

Prethodno je kod spomen-obilježja služen parastos za stradale u “Bljesku” među kojima je ubijeno 114 civila, među njima 56 žena i osmoro djece do 14 godina.

Organizator obilježavanja istorijskog događaja od republičkog značaja je Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske.

Prvog maja 1995. godine je 16.000 pripadnika hrvatskih oružanih snaga napalo je 15.000 Srba u Zapadnoj Slavoniji koja je bila pod zaštitom UN.

U zločinačkoj hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Bljesak” na Zapadnu Slavoniju 1. i 2. maja 1995. godine, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, ubijena su 283 lica, od čega 114 civila, među kojima osmoro djece do 14 godina i 56 žena.

U akciji je protjerano 15.000 Srba iz Zapadne Slavonije.

SRNA

Politika

ORBAN STIŽE U SRPSKU? Najavljena posjeta Srpskoj 4. i 5. aprila

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je danas da će mađarski premijer Viktor Orban boraviti u posjeti Republici Srpskoj 4. i 5. aprila, kada će mu biti uručen Orden Republike Srpske na ogrlici.
Orban dolazi uveče 4, a 5. će biti u posjeti Srpskoj, kada će primiti odlikovanje i učiniće čast Republici Srpskoj, rekao je Dodik na posebnoj sjednici Narodne skupštine.
On je istakao da je Orban dokazani i veliki prijatelj Srpske.

Dodik je povodom Dana Republike – 9. januara Ordenom Republike Srpske na ogrlici, najvišim odlikovanjem Republike Srpske, odlikovao Orbana.

Nastavi čitati

Politika

NSRS usvojila Nacrt izbornog ZAKONA SRPSKE

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Nacrt izbornog zakona kojim je uređeno da izbore za organe vlasti u Srpskoj sprovodi Republička izborna komisija, gradske, odnosno opštinske izborne komisije i birački odbori koje će imenovati nadležni organi Republike Srpske.

Nacrtom izbornog zakona Srpske je predviđeno da se njegovim stupanjem na snagu neće primjenjivati odredbe Izbornog zakona BiH koje uređuju izbor poslanika Narodne skupštine, delegata Vijeća naroda Srpske, predsjednika i potpredsjednika Srpske, delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Srpske, odbornika skupštine grada, odbornika skupštine opštine, gradonačelnika, načelnika opštine, imenovanje organa za sprovođenje izbora za zakonodavni, predstavničke i izvršne organe vlasti u Srpskoj.

Novina u odnosu na važeći zakon je uređivanje izbora delegata u Dom naroda u Parlamentranoj skupštini BiH iz Republike Srpske i zaštita izbornog prava kojom je predviđeno da će ovu zaštitu pružati, pored organa za sprovođenje izbora, Vrhovni sud Republike Srpske, prenosi RTRS.

Nacrt zakona biće upućen u javnu raspravu jer se njime uređuju pitanja koja su od posebnog značaja za građane i o kojima je neophodno da se konsultuju organi, organizacije, naučne i stručne institucije i zaiteresovani građani.

Usvojen je i Zaključak u vezi Nacrta izbornog zakona Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

PRELOŽENI ZAKLJUČCI U NSRS! Poništiti sve odluke Šmita i poštovati međunarodno pravo

Narodnoj skupštini Republike Srpske predloženi su zaključci prema kojima će Narodna skupština zajedno sa nadležnim institucijama i organima Republike Srpske preduzeti potrebne mjere da bi zaštitila prava i slobode svojih građana i neutralisala posljedice protivustavnog djelovanja na svojoj teritoriji.

Pogledajte prijedlog Zaključaka:

1. Narodna skupština Republike Srpske traži da se od strane kolonijalne uprave u roku od sedam dana ponište sve odluke Kristijana Šmita, koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik.

2. Ukoliko se prvi zaključak ne ispuni, Narodna skupština Republike Srpske traži da se u najkraćem periodu održi sjednica Parlamentarne skupštini BiH i:

– Proglase nedozvoljenim i ništavnim sve odluke Kristijana Šmita koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik,

Da se zabrani organima BiH primjena tih odluka, Da proglase sajt OHR neprihvatljivim i antizakonitim mjestom objave akata,

Da zabrani Službenom glasniku BiH da objavljuje akte stranaca i njihovih organizacija,

Da se na istoj sjednici Parlamentarne skupštine BiH donese Izborni zakon BiH, sa svim poboljšanjima koji se tiču izbornog integriteta i da se razvlasti CIK u njegovom antiustavnom djelovanju,

Da se postigne politički konsenzus o daljem evropskom putu BiH i da se taj proces bitno ubrza,

Da se donese Deklaracija i potvrdi teritorijalni integritet BiH.

3. Ukoliko se ne ispoštuje Zaključak broj 2. Narodne skupštine Republike Srpske, Narodna skupština Republike Srpske traži od izabranih predstavnika da prestanu odlučivati na nivou BiH i da se više ne vraćaju u taj proces.

Narodna skupština Republike Srpske traži od političkih stranaka iz Republike Srpske koji su u partnerstvu sa političkim strankama iz Federacije na nivou BiH da formalno i suštinski napuste to partnerstvo.

Narodna skupština Republike Srpske će donijeti svoju Deklaraciju i potvrditi teritorijalni integritet BiH predviđen Ustavom BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Republika Srpska će aktivirati sve zaključke i odluke Narodne skupštine i drugih institucija i nastaviti ih izvršavati.

Republika Srpska će se povući iz svih sporazuma (o vojsci, indirektnim porezima, VSTS) u isto vrijeme poštujući Ustav BiH. Narodna skupština Republike Srpske će donijeti Izborni zakon Republike Srpske.

Republika Srpska očekuje da se na predstojećem Vaskršnjem saboru potvrdi kršenje Dejtonskog sporazuma.

4. Republika Srpska je opredjeljena za potpuno poštovanje i dosljedno primjenjivanje međunarodnog prava, Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i Ustava Republike Srpske.

5. Osuđujemo i odbacujemo protivustavno djelovanje dijela Međunarodne zajednice, tzv. visokog predstavnika i institucija BiH, kojima se nastoji erodirati ustavnopravna pozicija Republike Srpske i ojačati institucije BiH.

6. Osuđujemo i odbacujemo korištenje Suda i Tužilaštva BiH kao instrumenta kojima se nastoji nametnuti primjena odluka tzv. visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH koje su u suprotnosti sa odredbama Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovih aneksa IV i H.

7. Osuđujemo i odbacujemo korištenje sankcija Ministarstva finansija SAD kao sredstva pritiska na građane, političke partije i organizacije, ali i demokratski izabrane funkcionere Republike Srpske kojima se krše njihova ljudska prava i slobode.

8. Korištenje prijetnji i nasilja protiv građana Republike Srpske i njenih funkcionera, u cilju da se zastraši ili prinudi Republika Srpska da prihvati protivustavno djelovanje dijela međunarodne zajednice, tzv. visokog predstavnika i institucija BiH, bez odluka Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, biće smatrano aktom terorizma.

9. Narodna skupština Republike Srpske zajedno ca nadležnim institucijama i organima Republike Srpske će preduzeti potrebne mjere da bi zaštitila prava i slobode svojih građana i neutralisala posljedice protivustavnog djelovanja na svojoj teritoriji.

10. Ovi zaključci stupaju na snagu narednog dana od dana donošenja.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno