Connect with us

Hronika

UBIO SE MURIZ HADŽIAHMETOVIĆ, BIVŠI PRIPADNIK ARMIJE BiH: Osumnjičen za ratni zločin nad ženama i djecom u Jošanici

Muriz Hadžiahmetović iz Goražda sinoć je izvršio samoubistvo. Vijest o samoubistvu potvrdili su za “Avaz” u Ministarstvu unutrašnjih poslova BPK Goražde.
Dežurnoj službi Policijske stanice Goražde u 20.25 sati prijavljen je nestanak jedne osobe inicijala H.M., koji je oko 16 sati napustio adresu stanovanja i uputio se u nepoznatom pravcu sa svojim putničkim motornim vozilom. Obavještene su sve patrole na terenu i oko 22.45 sati jedna od patrola obavijestila je da je u ulici 22. maj u blizini kampa Moto – kluba Goražde pronađeno beživotno tijelo – kazao je za „Avaz“ Mirsad Kamenica, šef Odsjeka za zaštitu tajnih podataka i analitiku MUP-a BPK Goražde.
Uviđaj su obavili pripadnici Sektora kriminalističke policije i mrtvozornik, koji su potvrdili identitet, te da svi tragovi ukazuju da se radi o samoubistvu počinjenom iz vatrenog oružja.

Hadžiahmetović je jedan od šestorice bivših pripadnika takozvane Armije BiH iz Goražda koji su uhapšeni u akciji SIPA provedenoj na području Goražda i Sarajeva 13. decembra prošle godine. Uhapšeni su zbog sumnje da su počinili ratni zločin, ali su odmah nakon hapšenja pušteni na slobodu.

Oni su osumnjičeni da su kao komandanti i pripadnici Višegradske brigade takozvane Armije BiH učestvovali u napadu na selo i činjenju ovog zločina, a iz Tužilaštvo navodi da su žrtve nakon zločina pronađene i identifikovane.

U predmetu je izvršena opsežna istraga Tužilaštva sa više partnerskih policijskih agencija i institucija, kao i prikupljanje velikog broja dokaza o počinjenom zločinu i izvršiocima.

U osvit zore na Nikoljdan, 19. decembra 1992. godine, pripadnici vojske koja je sebe nazivala Armijom BiH ušli su iz pravca Goražda desnom obalom Drine u zaleđe srpskih položaja i, paleći sve pred sobom, na kućnom pragu dok su se spremali da slome slavski kolač, masakrirali srpske žene, starce i djecu.

Ubijeno je 56 mještana, a mnogi od njih na jeziv način, odsijecanjem dijelova tijela. Među žrtvama bila je 21 žena i troje djece, koja su prethodnog dana sa roditeljima došla iz Foče da na selu dočekaju Svetog Nikolu.

Desetak zaselaka Gornje Jošanice u opštini Foča izbrisano je sa geografske karte, popaljene su, ne samo kuće, već i pomoćni objekti, uz nejač ubijana je i stoka, a gdje su to stigli, zločinci su čak posjekli i stabla voćaka.
novosti.ba

Hronika

MASOVNA TUČA KOD BANJALUKE: Dvoje završilo u bolnici nakon obračuna ispred lokala

Pripadnici Policijske uprave Banjaluka uhapsili su lica iz ovog grada čiji su inicijali M.DŽ. i O.Z. i identifikovali dva maloljetna lica koja se dovode u vezu sa tučom u mjestu Jagare, u kojoj su povrijeđena dva lica.

Lice iz Banjaluke čiji su inicijali D.Š. prijavilo je nadležnoj policijskoj stanici da je juče, 19. jula, ispred ugostiteljskog objekta u Jagarama došlo do tuče više nepoznatih lica.

Policijski službenici su zatekli dva lica sa vidnim povredama, zbog čega su ona upućena u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske radi ukazivanja ljekarske pomoći, gdje su zadržani na daljem liječenju.

Iz Policijske uprave Banjaluka saopšteno je da će se prema maloljetnim licima postupati u skladu sa Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima Republike Srpske, prenosi Srna.

O događaju je obavješten tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, koja se izjasnila da se radi o krivičnom djelu učestvovanje u tuči, te se sve mjere preduzimaju pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

HOROR U SLOVENIJI: Desetine policajaca tragaju za muškarcem iz BiH osumnjičenim za ubistvo partnerke

Tijelo žene (36) koju je ubio partner (39) iz BiH pronašao je njihov maloljetni sin, koji je nakon toga pozvao ujaka koji živi u blizini, a za osumnjičenim tragaju desetine policajaca.

“Nakon incidenta, sin osumnjičenog je pozvao svog ujaka, koji živi u blizini, i on ga je odveo u zdravstveni centar u Radlju ob Dravi. Tamošnji ljekar je pozvao 113 neposredno prije jedan sat ujutru”, istakao je to na konferenciji za novinare Aleš Slapnik, šef Sektora kriminalističke policije u Policijskoj upravi Celje.

U potragu uključene desetine policajaca

Kako je dodao, angažovano je 30 kriminalističkih istražitelja i policajaca, uključujući i one iz drugih policijskih uprava, zatim vazduhoplovna jedinica, vodiči pasa i konjica iz Maribora. Kako je istakao, brigu o djetetu je preuzeo Centar za socijalni rad, prenosi “Žurnal24”.

Slapnik je istakao da o traženom osumnjičenom su obaviještene i kolege u Hrvatskoj i Austriji, a zbog mogućnosti da je pokušao samoubistvo površina rijeke Drave je pregledana helikopterom, dronom i konjicom.

Prema njegovim riječima, osumnjičeni nije gonjen ni za jedno krivično djelo, već samo za saobraćajni prekršaj, a bio je u lošem psihičkom stanju zbog ličnih problema.

Nastavi čitati

Hronika

TUŽILAŠTVO NALOŽILO ISTRAGU: Oglasili se o napadu na srpske povratnike u Sanskom Mostu

Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona naredilo je istragu napada na srpske povratnike u Lušci Palanci kod Sanskog Mosta.

Iz ovog tužilaštva su za “Nezavisne novine” potvrdili da je dežurna tužiteljka upoznata o događaju u mjestu Lušci Palanka.

Šta je zatražilo tužilaštvo

“Postupajuća tužiteljica je ovlaštenim službenim licima naredila provođenje istražnih radnji, koje se i dalje poduzimaju, a u cilju rasvjetljavanja svih okolnosti predmetnog događaja i utvrđivanja potpunog i pravilnog činjeničnog stanja”, rekla je za “Nezavisne novine” Aldijana Poprženović Kurtagić, portparol Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona.

Prethodno je, podsjetimo, Goran Selak, ministar pravde Republike Srpske, na društvenim mrežama naveo da su u Lušci Palanci kod Sanskog Mosta srpske povratnike Miku Davidović i njenog supruga Željka Matića napali Bošnjaci Suvad Bašić, Hasan Rekić i Muharem Bašić iz Fajtovaca.

“Došla su njih trojica”

Mika Davidović je za “Nezavisne novine” ispričala da se napad dogodio u utorak, 14. jula, oko 15.30 u kafani čija je vlasnica.

“Oni su došli, njih trojica, u pripitom stanju i tražili su neku muziku, pa su sjeli kraj cure koja im je pustila tu muziku. Ona je otišla u WC, i jedan je krenuo za njom. Ja sam mu rekla: ‘Nemoj ići za curom  u WC, nemoj mi praviti probleme’. I onda se taj Rekić vratio, uhvatio me i iskrenuo mi ruku, govoreći: ‘Tebe treba ubiti’. Nisam se tome nadala”, priča Davidovićeva.

Zatim su, kako kaže, momci koji su bili u blizini pozvali Željka da dođe.

“Na njihovo pitanje ko je on, Željo je rekao da je on gazda kuće, pa su onda napali njega. Počeli su ga tući, poderali su mu majicu. Odmah smo pozvali policiju, koja je došla nakon sat i po”, kaže Davidovićeva.

“Pili i na benzinskoj pumpi”

Dodaje da je policija otišla za njima, no, prema njenim riječima, neko od komšija ju je kasnije obavijestio da su svu trojicu vidjeli da piju na benzinskoj pumpi.

Ona navodi da je i 2011-2012. godine imala kafanu na istom mjestu, nakon čega ju je izdala, a ponovo je otvorila prije dvije-tri godine.

“Mi tu imamo kuću, zemlju. Doživjele smo neke prijetnje 2011. godine i otad se ništa slično nije dešavalo”, priča ona za “Nezavisne novine”.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno