Connect with us

Društvo

Učenici iz Novog Grada PRVACI SVIJETA u kodiranju

Tim Osnovne škole „Sveti Sava“ iz Novog Grada Igor Jeremić, Nikša Repac, Savan Jovanović, Balša Maran i Dario Bjelac, zajedno sa svojom mentorkom nastavnicom informatike ove škole osvojili su prvo mjesto na svjetskom online takmičenju u kodiranju čiji je domaćin bila Južnoafrička Republika. Među 50 timova iz svih kontinenata svijeta, ekipa iz Novog Grada pokazale se najbolja.

“Rješenje postavljate pomoću malih papirnih kartica i kada ih posložite , uslikate i ako ste dobro uradili tu proceduru bukvalno će vam doći rješenje da ste tačno napravili. Na taj način bi vi rješili bilo kakav drugi zadatak. Ako znate na taj način razmišljati vi ustvari znate programirati”- objašnjava Gordana Vujanović, nastavnica informatike.

Igor Jeremić učenik 9. razreda, kapiten ekipe kaže da su se za takmičenje pripremali dva mjeseca, ostajali na dopunskim časovima ali da je sudeći po uigranoj ekipi, očekivao pobjedu.

Takmičenje je trajalo 60 minuta a osmišljeno je na Univerzitetu Nelson Mandela u Južnoj Africi. Tim iz Novog Grada sve zadatke rješio je za rekordnih 18 minuta i odnio pobjednički pehar.

“Konkurencija je bila ogromna. To je svjetsko takmičenje i puno je bilo konitenata. Mi smo se spremali i taj trud se isplatio. To smo pokazali i ja bi da pohvalim kapitena Igora Jeremića koji je bio pravi vođa u ovom timu i sve ostale” – ističe Nikša Repac učenik 7.razreda iz ove škole.

Informatičari ove škole učestvuju i na drugim brojnim takmičenjima. Priznanja i brojni pehari predstavljaju satisfakciju kako za nastavnike tako i za učenike.

“Ja sam jako sretna, mi smo malo mjesto i kad se ime Novi Grad čuje u Sarajevu ili u nekim mjestima, zemljama gdje god moji učenici učestvuju na nekim takmičenjima to mene zaista čini sretnom osobom pogotovo što oni vole to što rade i možda će to njima jednog dana biti zanimanje” , dodaje Vujanovićeva.

U novogradskoj osnovnoj školi ,,Sveti Sava,, koja je u poslednjih nekoliko godina iznjedrila na desetine državnih ali i evropskih takmičara ponosni su na svoje đake. Poručuju da ukoliko voliš ono što radiš, bićeš u tome uspješan.

Društvo

SISTEM USPOSTAVLJEN! Kada kreće uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje pri ulasku u EU

Entry/Exit sistem (EES) koji će podrazumijevati uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na graničnim prelazima tehnički je već uspostavljen i spreman za primjenu, a njegovo aktiviranje na nivou schengenskog prostora predviđeno je prema najavama Evropske komisije, krajem 2025. godine.

Ovo je za Agenciju Anadolu potvrđeno iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Naime, početkom primjene EES-a za zemlje schengenskog prostora bitno će se promijeniti način ulaska državljana prvenstveno Zapadnog Balkana kao što su Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Kosovo, Albanija, ali i Moldavije i Ukrajine kada je u pitanju evropski kontinent.

“Što se tiče faznog uvođenja sistema, implementacija ovisi o odluci Evropske komisije. Plan faznog uvođenja biti će usklađen s evropskim smjernicama, a precizna dinamika još nije formalno objavljena”, naglasili su iz MUP-a Hrvatske.

Naglašavaju da je sistem ulazaka i izlazaka testiran na graničnim prelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti operativni prije početka primjene.

MUP Hrvatske navodi kako su policijski službenici za graničnu kontrolu prošli detaljnu obuku o korištenju sistema, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina obavljanja granične kontrole koji uključuje i obradu biometrijskih podataka.

“Hrvatska je stoga potpuno spremna za početak rada EES-a, ali konačan početak i način rada ovisi o koordiniranoj odluci na razini Europske unije”, stav je MUP-a Hrvatske.

Iz MUP-a Hrvatske ističu kako će implementacija ovog sistema na svim spoljnim granicama Evropske unije, uključujući kopnene, morske i vazdušne prelaze, imati ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprijediti bezbjednosni standardi, te osigurati učinkovitija regulacija kratkotrajnog boravka.

Kako se navodi, svaki putnik iz zemalja van Schengena moraće dati svoje lične podatke svaki put kada dođe do vanjskih granica evropskih zemalja koristeći EES.

EES prikuplja, bilježi i pohranjuje podatke navedene u putnim ispravama (puno ime, datum rođenja…), datum i mjesto svakog ulaska i izlaska, sliku lica i otiske prstiju (zvani “biometrijski podaci”), kao i da li je putniku odbijen ulazak.

Biometrijski predlošci

Na temelju prikupljenih biometrijskih podataka izradiće se biometrijski predlošci i pohraniti u zajednički Biometric Matching Service.

Državljanima zemalja koji imaju vizu za kratkoročni boravak za ulazak u schengensko područje će otisci prstiju već biti pohranjeni u viznom informacionom sistemu (VIS) i neće se ponovo pohraniti u EES.

Svaki putnik koji stigne na vanjsku granicu EU, odnosno schengenskog prostora moraće dati svoje lične podatke kako je naveo. Službenici za kontrolu pasoša skeniraće otiske prstiju i fotografisati osobe. Ove informacije biće zabilježene u digitalnoj datoteci.

Pri tome, pasoš putnika (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti ovjeren.

Ovaj proces na granici može biti brži ako putnik unaprijed registruje neke svoje podatke. To prvenstveno zavisi od toga da li postoji namjenska oprema (“samoposlužni sistem”), ako je dostupan na graničnom prelazu ili postoji mobilna aplikacija – ako je dostupna u zemlji dolaska ili odlaska.

Službenik za kontrolu pasoša

No, u bilo kojem od gore navedenih slučajeva putnik će susresti službenika za kontrolu pasoša na granici.

Bitno je navesti da ako odbije dati biometrijske podatke, putniku će biti uskraćen ulazak na područje evropskih zemalja koje koriste EES.

Takođe, sistem će bilježiti koliko dana će još putnik smjeti boraviti na teritoriji evropskih država. To će se moći provjeriti pomoću EES-a, odnosno putem EES online alata.

Nastavi čitati

Društvo

ZADOVOLJNO TRLJAJU RUKE! Snijeg donio više posla proizvođačima i trgovcima ogreva

Snježni nanosi i veliki minusi koji su zahvatili Srpsku, kao i region, povećali su potražnju za ogrevom, posebno kada je riječ o peletu, za koji je potrebno izdvojiti oko 450 maraka po toni.

Telefoni mnogih proizvođača i prodavaca peleta i drveta posljednjih dana ne prestaju da zvone, jer je stanovnike Srpske, ali i šire, iznenadila ova zima, za koju su računali da će biti blaga, kao i prethodne dvije te su nabavili manje količine ogreva.

Predstavnik proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović istakao je za “Glas Srpske” da je potražnja za peletom od polovine decembra povećana za 20 odsto.

– Mnogi građani su računali na blažu zimu, zbog čega su nabavili manje količine peleta. Međutim, zima je proteklih dana pokazala zube i ako ovako nastavi, mislim da će potražnja drastično skočiti – kazao je Ivanović.

Na veliku radost proizvođača i trgovaca ogreva potražnja za peletom povećana je i u inostranstvu.

– Konačno se iz dubokog sna probudilo i inostrano tržište. Najviše narudžbi stiže iz Italije i Slovenije, koje su naša tradicionalna tržišta. U posljednjih nekoliko godina imali smo i dosta kupaca u Sjevernoj Makedoniji, međutim oni se još ne javljaju – rekao je Ivanović.

Prema njegovim riječima, građani ne treba da se plaše nestašice ogreva, jer su stovarišta za sada snabdjevena dovoljnim količinama peleta, a jedini problem je transport, koji je otežan zbog snijega.

Da su snijeg i minus natjerali mnoge građane da dokupe ogrev, potvrdio je i prodavac drveta iz Kotor Varoša.

– Kotorvarošani, kao i stanovnici okolnih lokalnih zajednica stalno zovu i traže drva. Međutim, transport po ovakvom vremenu je nemoguć, jer su pod snijegom i drva i vozila. Tako da nemamo puno koristi od povećane potražnje – požalio se ovaj Kotorvarošanin, dodajući da se metar drva kod njega kreće od 120 do 150 maraka.

Nastavi čitati

Društvo

U NAREDNIM DANIMA NAS ČEKA PRAVI VREMENSKI ROLERKOSTER Temperature će varirati od -15 do +15, a evo kako će biti za Badnji dan i Božić

Bosnu i Hercegovinu je proteklih dana po drugi put u kratkom vremenskom periodu prekrio snježni pokrivač, koji je u nekim dijelovima zemlje stvorio probleme u saobraćaju, zbog poledice koja se formirala na kolovozu uslijed izrazito niskih temperatura.

Niske temperature prognoziraju se i u noći sa subote na nedjelju, a kako najavljuju meteorolozi, nakon toga nas očekuje velika promjena.

Analizirajući vremenske prilike koje nas očekuju narednih dana, meteorolozi ‘Bosnia Storm Chasers’ su uz satelitski prikaz najavili pravi “temperaturni roller coaster”, odnosno veliki temperaturni skok, za koji se predviđa da će se desiti u roku od dva dana.

Naime, kako se navodi, dok u noći sa subotu na nedjelju očekuju temperature i do -15 stepeni, na Božić prognozira se južni vjetar i temperature do +15 stepeni.

Ovu najavu potvrđuje i vremenska prognoza Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH za naredne dane.

Naime, u nedjelju 05. januara, u većem dijelu zemlje očekuje se sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Poslije podne porast oblačnosti u Hercegovini i zapadnim područjima Bosne. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od -8 do -2, na planinama do -12, na jugu do 4, a dnevna od 2 do 8, na jugu do 10 °C.

U ponedjeljak 06. januara, umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Tokom noći lokalno slaba kiša u Hercegovini i na jugozapadu Bosne. Vjetar slab do umjeren južni i jugozapadni. Tokom noći u zapadnim i jugozapadnim područjima Bosne povremeno jaki udari juga. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu i sjeveru do 10, a dnevna od 6 do 12, na jugu i sjeveru zemlje do 14 °C, saopšteno je iz FHMZBiH.

Nastavi čitati

Aktuelno