Društvo
„UGUŠIĆE POSTOJEĆE SLOBODE“: Novinari u Srpskoj protiv kriminalizacije klevete (VIDEO)

Kriminalizacija klevete suziće demokratski prostor i ugušiti postojeće slobodne medije jer bi mogla biti alatka u rukama vlasti protiv tačnih i istinitih informacija koje se njima ne sviđaju.
Ovo je stav predstavnika Kluba novinara Banja Luka koji smatraju da bi se uvođenjem klevete kao krivičnog djela podstakla i autocenzura u medijima.
– Posebno u ovako razrušenom pravosuđu kakvo je u Republici Srpskoj, koje sada nema ujednačenu praksu kada presuđuju za klevetu dok je ona još uvijek samo prekršaj, gdje imamo da isti sudovi u istom predmetu različito presuđuju – navodi Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banja Luka.
Rezultat kompromisa
Inicijativa izrade seta zakona koji bi tretirali širenje lažnih informacija, govor mržnje, ali i kriminalizaciju klevete i proširenje krivičnog djela protiv ustavnog poretka potekla je od predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Njegov savjetnik tvrdi da Republika Srpska neće odstupiti od evropskih standarda u izradi zakonskih rješenja.
– Ovakva rasprava u inicijalnoj formi izrade takvih zakonskih rješenja pokazuju našu transparentnost i namjeru da sva rješenja koja budemo usvojili budu rezultat jednog drugog kompromisa i razumijevanja da imamo trenutno jedan eldorado ne samo medija nego eldorado u javnom prostoru u kojem su ljudi izloženi raznim opasnostima i ucjenama, reketiranjem od strane pojedinaca – kaže Milan Tegeltija, savjetnik predsjednika Republike Srpske i pravnik.
Iz Udruženja novinara Republike Srpske poručili su da će se preciznije odrediti kada se pogleda tekst zakona.Ograničavanje slobode govora
– Principijelno i Udruženje novinara Republike Srpske je protiv bilo kakvog ograničavanja slobode govora, prava medija, pogotovo ako se proširi mogućnosti da novinari završe u zatvoru i principijelno jesmo protiv toga. Međutim, treba podsjetiti da verbalni delikt kod nas postoji. Nametnuo ih je visoki predstavnik i mnogo naših kolega je u istražnim postupcima i prijeti im kazna od 3-6 godina – kaže Branimir Đuričić iz Udruženja novinara Republike Srpske.
– Ja mislim da se istine niko ne boji, kako se sa jedne strane pokušava imputirati, ali se bojim lošeg sistema. Korumpiranih sudija, sudija koje možda nisu dovoljno upućeni u rad medija – ističe Aleksandar Stojanović, izvršni urednik portala Banjaluka.net.
Iz novinarske zajednice podsjećaju da je naša zemlja prva u regionu dekriminalizovala klevetu te da se pozivanje na evropske prakse ne može porediti sa našim prilikama s obzirom i na razlike u demokratskoj razvijenosti, prenosi Srpskainfo.
Društvo
Music Fest “Zlatna nit”: Najavljen najsvježiji festival regije

Muzički festival “Zlatna nit” koji će se održati od 8. do 10. juna u Bosanskoj Krupi danas je premijerno najavljen i u Banjaluci.
Festival koji će se održati u sklopu rizorta “Zlatna nit” već sada je prozvan najsvježijim festivalom u zemlji te će u tri dana okupiti neke od najvećih muzičkih zvijezda današnjice.
Prvog festivalskog dana pred publikom će nastupiti grupe “The Croatian Pink Floyd Show”, “Van Gogh” i “Opća opasnost”.
Drugo festivalsko veče je rezervisano za nastupe sastava “Helem Nejse”, “Divlje Jagode” i “Let 3”.
Posljednjeg dana festivala za publiku je spremljena poslastica u vidu koncerata grupa “Zona isključenja”, “SARS” i “Dubioze koletiv”.
Pored velikih regionalnih bendova publika će moći da uživa i u takmičarskom dijelu festivala gdje će se predstaviti najbolji domaći i regionalni demo bendovi koji će se boriti za vrijedne nagrade.
Ispred organizacije festivala “Zlatna nit” Elvir Reklić ističe da je festival postavio čvrste temelje sa najboljim lajnapom izvođača i samim tim se nametnuo na sceni kao najsvježiji festival u zemlji.
“Sve ćemo pratiti i vatrometom, sa vrhunskom tehnikom i tri stejdža. Meni je zadovoljstvo da samo danas u Banjaluci. Moram da kažem da mi nismo birali bendove na taj način da se regionalno biraju sastavi, nego se desilo da nam takmičarski demo bendovi dolaze iz Prijedora, Tuzle, Sarajeva, Zenice, Banja Luke, ali i Hrvatske i Slovenije”, rekao je Reklić.
Organizator dodaje da je ovo jedini način da se bendovi u razvoju kvalitetno predstave publici te da se nada da će svi oni vremenom sa demo bine preći na glavnu pozornicu.
Povodom najave festivala u Banjaluci javnosti se obratio i David Jojić predstavnik benda “Charna” iz Banjaluke koji će nastupiti u takmičarskom programu festivala.
“Ono što ratzlikuje ovaj festival u odnosu na ostale je taj momenat koji se posvećuje demo bendovima. Kada su u pitanju headlineri, vjerujem da je ovo jedan od boljih lajnapa za ovu festivalsku sezonu, a sam festival otvara vrata nekim novim muzičarima koji tek treba da utabaju stazu na sceni. Posebno nas raduje sjajna organizacija, vrhunska oprema i susret sa publikom. Daćemo sve od sebe da se prikažemo u najboljem svjetlu”, rekao je Jojić.
Posjetioci festivala “Zlatna nit” svoje ulaznice i kamp mjesta mogu kupiti putem sistema kupikartu.ba ali i na fizičkim prodajnim mjestima koji će uskoro biti predstavljeni.
Više informacija o samom festivalu, smještaju i lajnapu moguće je pronaći putem kanala društvenih mreža i sajta festivala: https://www.musicfestzn.org/
Novosti
SPC dobila novog sveca: Prvi Beograđanin još od srednjeg vijeka

Srpska pravoslavna crkva dobila je u nedjelju novog sveca Sveštenomučenika Nedeljka Streličića, a u pitanju je prva kanonizacija ličnosti iz Beograda još od srednjeg vijeka.
Na praznik Svetog apostola i jevanđeliste Jovana Bogoslova, na svetoj Liturgiji koju je, u hramu Svetih apostola Vartolomeja i Varnave u Rakovici, služio Njegovo Preosveštenstvo Episkop toplički gospodin Petar, vikar Patrijarha srpskog, izvršen je svečani čin kanonizacije Svetog sveštenomučenika Nedeljka Rakovičkog.
Sasluživalo je sveštenstvo i sveštenomonaštvo iz više eparhija, gosti iz Ruske Pravoslavne Crkve, uz molitveno učešće mnogobrojnog vjernog naroda. Na malom hodu, Preosvećeni Episkop gospodin Petar je pročitao odluku Svetog Arhijerejskog Sabora Srpske Pravoslavne Crkve o pribrajanju Svetog sveštenomučenika Nedeljka Rakovičkog liku svetih, a zatim je, uz pojanje tropara Svetom sveštenomučeniku Nedeljku Rakovičkom, krstoliko uzdigao ikonu Svetog Nedeljka blagosiljajući prisutne.
Ko je bio Nedeljko Streličić?
Sveštenik Nedeljko Streličić, paroh kneževački, rođen je u selu Pusto Šilovo, srez leskovački, 26.2.1907. godine u seoskoj porodici. Školovao se u Kosovskoj Mitrovici, a Bogosloviju Svetih Kirila i Metodija u Prizrenu završio je 1929. godine sa odličnim uspjehom. Rukopoložen je u čin đakona i prezvitera 1930. godine i postavljen za paroha u Prištini. Godine 1931. upisao je Bogoslovski fakultet u Beogradu i iste godine biva postavljen na parohiju u Lapljem selu kod Prištine. U januaru 1935. godine blagoslovom Patrijarha Varnave postavljen je na parohiju kneževačku sa sjedištem u manastiru Svetog Arhangela Mihaila u Rakovici. Diplomirao je na Bogoslovskom fakultetu 1936. godine.
Od 1937. do 1939. godine zajedno sa Poverenstvom za gradnju hrama uspio je da sagradi Hram i parohijski dom u Rakovici uz blagoslov i materijalnu pomoć Patrijarha Varnave, ktitorke Jelene Radojkić i drugih bogoljubivih ljudi.
Činio je djela milosrđa sve vrijeme rata, organizovao je prikupljanje hrane i druge materijalne pomoći siromašnim građanima, udovicama i ratnim siročićima. Prikupljao je namirnice za ranjenike u bolnicama, kao i ratne zarobljenike kojima je pakovao i u logore slao pakete. Ratne 1944. godine predložio je da se na dan hramovne slave izostavi posluženje za goste, već da se novac predviđen za to pokloni dječijem izbjegličkom domu u manastiru Rakovica, a jednom broju parohijana podjeli određeni novčani iznos. Ovog milosrdnog djela još uvijek se sjećaju starosjedioci Rakovice koji su tada bili djeca.
U martu 1945, komunisti su ga u večernjim satima odveli na informativni razgovor s kojeg se više nije vratio. Prema svjedočenju mještana sveštenik Nedeljko Streličić, optužen da je ljotićevac, strijeljan je bez suđenja i milosti kod današnjeg restorana “Rubin” u Košutnjaku zajedno sa još dvojicom parohijana. Njegovo tijelo, kao i drugih građana Rakovice, pokopano je u jednoj od mnogobrojnih tajnih grobnica koje su rasute po Beogradu, prenosi “Telegraf”.
(Glas Srpske)
Društvo
Koje su egzotične životinje uvezene u Bosnu i Hercegovinu

Ove i prethodnih godina u Bosnu i Hercegovinu su uvezene mnogobrojne egzotične životinje, kao što su dvogrbe kamile, sibirski i bengalski tigar, lame, majmuni, rakuni, kenguri, zebre i ostale.
-
Region2 dana ago
Dječak ubica postaje nasilan i svakog dana insistira da bude pušten na slobodu
-
Uncategorized2 dana ago
Snažno nevrijeme pogodilo Banjaluku (VIDEO)
-
Nauka i tehnologija3 dana ago
Snima vas: Ako imate ovu aplikaciju, brišite je odmah
-
Život i stil1 dan ago
Ova osoba će naslijediti ogromno bogatstvo Tine Tarner
-
Banjaluka3 dana ago
„Ćevap fest“ u Banja Luci od 26. do 28. maja
-
Region2 dana ago
Prevrnuo se traktor sa prikolicom punom maturanata
-
Region2 dana ago
Vučić digao vojsku na nivo borbene gotovosti zbog nasilja nad Srbima na sjeveru KiM
-
BiH1 dan ago
Pijan autom ”pokosio” 3 djevojke: Ovo je vozač mercedesa koji je izazvao nesreću u Sarajevu