Connect with us

Društvo

UKLAPATE LI SE U PROSJEK Građevincima najniže plate, radnicima u finansijama najviše

Prosječna majska plata u Republici Srpskoj iznosila je 1.403 KM.

Neto plata u maju u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je veća za 9,6 odsto, a realno za 7,1 odsto, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.

U odnosu na april, prosječna majska plata nominalno je veća za 0,2 odsto, a realno za 0,4 odsto.

Prosečna mjesečna bruto plata iznosila je 2.146 KM.

Posmatrano po područjima, najvišu prosječnu neto platu imali su radnici u području finansijske i djelatnosti osiguranja i iznosila je 1.833 KM, a najnižu u građevinarstvu – 1.105 KM.

U maju je u 18 od 19 područja zabilježen nominalni rast neto plate u odnosu na isti mjesec lani, od čega najviše u područjima stručne, naučne i tehničke djelatnosti – 20,6 odsto, snabdijevanje vodom, kanalizacija, upravljanje otpadom i djelatnosti sanacije životne sredine 19,6 odsto i umjetnost, zabava i rekreacija 19,4 odsto.

Smanjenje je zabilježeno u području vađenje ruda i kamena 1,8 odsto.

Društvo

JOŠ JEDAN DODATNI TROŠAK! Od 1. jula poskupljuje putarina u Hrvatskoj

Hrvatske autoceste (HAC) objavile su kako se uvode sezonske cijene putarine koje će vrijediti od 1. jula do 30. septembra. U tom se periodu cijena putarine povećava za deset odsto.

Kako HAC objašnjava, sezonske cijene postoje za vozila I.A, I. i II. grupe, dok su cijene za autobuse i kamione ostale iste. Sezonske cijene putarine, ističe HAC, uvedene su 2017. godine, ali se posljednje četiri godine nisu primjenjivale, kao jedna od mjera podrške građanima i privredi u turističkoj sezoni.

“Podsjećamo da je HAC ulaskom Republike Hrvatske u evrozonu u konverziji cijena putarine zaokruživao iznose na jednu decimalu, čime je korisnicima omogućio niže cijene. Na primjer, ako je putarina u konverziji iznosila 20.17 evra, HAC ju je zaokružio na 20.10 evra umjesto na 20.20 evra. Isto tako, za razliku od drugih usluga, HAC cijene putarine nije indeksirao prema inflaciji, putarina je ista od 2012. godine”, navodi.

Nastavi čitati

Društvo

KONAČNO DOBRE VIJESTI! Veliki avio-prevoznik stiže u Tuzlu

Turski “Pegasus” kreće od 3. avgusta sa jednim sedmičnim letom za Tuzlu, subotom.

Ovako će letjeti do kraja ljetnog reda letenja, a intenzivno se pregovara o nastavku operacija zimi i povećanju frekvencija.

Ovo je velika vijest za tuzlanski aerodrom.
Osim toga, “Wizz Air” je najavio da će tokom septembra povećati broj letova za Tuzlu iz Memingema sa tri na pet letova, izvijestio je avio-portal “Zamaaero”, prenosi biznis.info.

Iako je prije ovo bilo objavljeno samo za avgust, sada će tako letjeti do 26. oktobra. Nakon toga ove zime će letjeti tri sedmična leta.

Kompanija od 3. septembra dodaje treći let za Basel, kako će letjeti do kraja oktobra, nakon čega ponovo ima dva sedmična leta.
No, kompanija od 4. septembra povećava i Dortmund sa tri na četiri leta, kako će letjeti i iduće zime.

“Wizz Air” tokom jula ima samo osam sedmičnih letova za Tuzlu. Ali, u avgustu broj letova povećava na deset, a od septembra povećava na 12 letova sedmično.

Sa “Pegasusom” to znači 13 letova sedmično, a kada ukalkulišemo i letove “Tailwinda” i “Freebirda” za Antaliju, to je 17 sedmičnih letova.

Iduće zime “Wizz Air” će imati devet sedmičnih letova, kako je prvobitno i planirano.

Nastavi čitati

Društvo

CIJENE ODLETJELE U NEBO! U Makarskoj koktel skuplji od ležaljke

Cijene pića i hrane, kao i ležaljki na popularnim plažama, uvijek su aktuelna tema među domaćim turistima, kako bi prije polaska na ljetovanje znali šta ih tamo čeka i koliko će uticati na budžet koji su spremili.

Iskustvo jedne djevojke pokazalo je da se ove sezone u Makarsku u Hrvatskoj mora dubljeg džepa.

Mlada djevojka iz Bosne i Hercegovine koja je odlučila da provede svoj godišnji odmor u Makarskoj, popularnom turističkom odredištu na hrvatskoj obali, ostala je neprijatno iznenađena visokim cijenama i osiromašenom ponudom.
Koliko koštaju ležaljke u Makarskoj?
Iako je očekivala uživanje u suncu, moru i bogatoj ponudi lokalnih specijaliteta i aktivnosti, stvarnost je bila drugačija. Cijene hrane i pića, kao i smještaja, znatno su porasle u odnosu na prethodne godine. Osim toga, primijetila je da je ponuda u restoranima i kafićima znatno smanjena, s manje izbora jela i pića.

“Makarska je uvek bila jedno od mojih omiljenih mjesta za odmor, ali ove godine sam zaista razočarana. Cijene su nevjerovatno visoke, a ponuda je daleko ispod očekivanja. Izgleda da je pandemija ostavila traga i na turizmu ovde, rekla je djevojka koja je željela da ostane anonimna za portal Crna-hronika.

Cijene veće nego prošle godine
Kao što se vidi na fotografijama koje je dala na uvid, prvi račun je iz lokalne prodavnice. Običan ledeni čaj od brusnice je 2,80 evra, Samerzbi Mango košta 5 evra, Bobi štapići 1 evro, Pardon štapići 100g 2 evra i na kraju PVC kesica iznosi 0,30 evra.

“Idemo dalje: na plaži je ležaljka 10 evra, a dobijete i fiskalni račun, a kafa kratka je 1.8 evra, koktel Mohito je čak 13 evra, iskreno samo je čaša dobra na izgled, kukuruz je 4 evra, komadić pice 3,5 evra, sladoled kugla 3 evra, a kifla je 0,9 evra”, izjavila je Travničanka.

Turistički radnici i lokalni ugostitelji navode da je poskupljenje posljedica globalnih ekonomskih kretanja, ali i povećanih troškova poslovanja. Mnogi su prisiljeni da smanje ponudu kako bi preživjeli ovu turističku sezonu.

Uprkos trenutnim izazovima, Makarska ostaje popularna destinacija za mnoge turiste iz regiona i šire. Lokalne vlasti i turistički radnici nadaju se da će se situacija uskoro stabilizovati te da će ponuda ponovo biti na nivou koji privlači posjetioce iz svih krajeva svijeta.

Nastavi čitati

Aktuelno