Connect with us

Društvo

UNIŠTAVANJE POTKOZARSKIH SELA! Bistrica plaća cijenu ZBOG PRIVATNIH INTERESA, na redu i rudnik na “BUKOVOJ KOSI”

Raskopavanje rudnika u selu Bistrica kod Prijedora za manje od godinu dana nepovratno je uništilo veliku površinu do tada nedirnute prirode i odavno je izašlo iz okvira koncesione naknade, tvrde mještani ovog sela. Ipak to je samo početak jer rude u Bistrici ima relativno malo, pravi cilj onih kojima zdravlje građana ne znači ama baš ništa je Bukova Kosa gdje se planira kopanje rude dok se problem sumpornih isparenja koja će se spuštati direktno na Prijedor zanemaruje. Takođe ovaj poduhvat “rudara” iz političkih redova zahtijevaće i izmještanje puta Prijedor-Kozarska Dubica.

Oni tvrde da je teslićka kompanija “Drvo-export” u vlasništvu SNSD-ovog odbornika Srđana Klječanina Rufija kopanjem lignita u njihovom selu uništila okolne njive i nepovratno upropastila seosku prirodu koja je trebala da postane dio zaštićenog parka prirode na Kozari.

U videu jednog od najglasnijih mještana Bistrice Zorana Ninića mogu se vidjeti razmjere katastrofe koju je jedna privatna firma bliska vlasti napravila bez ikakve dozvole.

Na samo stotinjak metara od prvih kuća iskopani su ogromni krateri da bi se došlo do lignita, a kao posljedica nekontrolisanog širenja, nastali su odroni obradivog zemljišta, pucanje i raspadanje šumskog tla.

Mještani pričaju da se svaki dan pomjera ivica iskopanog za oko metar i ruši njihove njive i šume.

“To što bager nije ušao u njivu, ne znači da je nije potkopao i da vam zemlja nije nestala. Kompletna njiva od četiri dunuma, čiji je vlasnik u inostranstvu, nestala je zbog potkopavanja i odrona. Pitanje je šta će biti za nekoliko godina, ako su ovaj teren ovoliko uništili od proljetos“, kaže on i dodaje da je pitanje je dana kada će se otvoriti novi odron i nastati još jedna provalija.

Ninić se sa nekoliko stotina mještana sela od marta ove godine bori za zaustavljanje nezakonitog iskopavanja lignita u Bistrici. Uprkos brojnim protestima, zatvaranjima prolaza za kamione pa i sjednici Skupštine Grada Prijedora na kojoj je jednoglasno odlučeno da se svi radovi obustave, prevladao je interes privatnika koji, u to vrijeme, nije imao dozvolu za rad.

“Koliko vidim za njih nema granice. Mi nemamo drugi način nego da se fizički branimo“, kaže jedna mještanka.

Rufijevi bageri u Bistricu su stigli u martu i do kraja ljeta raskopavali su po selu bez ikakve dozvole i uprkos vapajima mještana da se radovi zaustave. Ministarstvo energetike i rudarstva RS je žmirilo na njihove zahtjeve, a republičke i lokalne inspekcije se nisu previše miješale u svoj posao, pa za ovo nezakonito kopanje na privatnoj zemlji niko nije platio ni marku kazne.

Rudnik je naknadne dozvole dobio prije dva mjeseca, kada je resorno ministarstvo najednom progledalo i Rufijevoj firmi dalo sve potrebne dozvole. Do tada su bageri uništili ogromnu površinu i značajno ugrozili okolna zemljišta koja nisu obuhvaćena naknadnom koncesijom.

Prema riječima mještana, ugalj koji se kopa na ovom mjestu, iz Bistrice odlazi direktno u Termoelektranu „Nikola Tesla A“ u Obrenovcu.

Mještani tvrde da od svoje borbe neće odustati i da će braniti svoje selo i dalje. Kažu da su potpuno razočarani u državu i njene predstavnike koji je interes privatnika stavio ispred svojih građana.

“Za nas, raskopavanje rudnika lignita u našem selu je mjesto gdje je pokazano da ne postoji ustavnopravni poredak Republike Srpske. Ovdje se protivzakonito uništavaju prirodna bogatstava i krše ljudska prava. Očigledno je da granica ne postoji, barem ona koja se odnosi na ljudsku pohlepu, bezobzirnost, zloupotrebu položaja i svega onoga što karakteriše savremenu ljudsku civilizaciju“, kaže Ninić.

On kaže da se privatna imovina bezočno potkopava i obrušava, a da se svi oni opravdano pitanju da li za njih uopšte postoji pravo privatne imovine.

“Ovdje u Bistrici uopšte ne. Za našu borbu je izostala podrška vlasti i zaštite građana, počevši od mjesne zajednice preko gradske vlasti, inspekcija i resornog Ministarstva energetike. premijera, predsjednika. Pitamo se da li se ikome oglasio alarm da nešto preduzme ili će ovo biti i ostati naša velika sramota“, kaže Ninić.

(Capital)

Društvo

Rod trešnje potpuno uništen! Cijene rekordne – kilogram i do 20 KM

Ovogodišnji rod trešnje na području Distrikta Brčko, zbog izuzetno loših vremenskih prilika tokom perioda cvjetanja i neadekvatnog oprašivanja, u potpunosti je uništen – kazao je Fadil Čandić, inžinjer poljoprivrede i uzgajivač trešanja iz brčanskog sela Šatorovići.

Po njegovim riječima, osim neblagovremenog oprašivanja cvata dodatni problem proizvođačima trešanja izazivaju smrdibube koje uništavaju preostali plod koji se formirao te sušenje listova stabla zbog bakterija koje napadaju list.
– Imali smo izuzetno kišovit period u vrijeme cvatnje i cvijet trešnje nije mogao da se sam oplodi jer su potrebne pčele, a one zbog kiše nisu mogle uraditi svoj posao – pojasnio je Čandić i dodao da su hladno vrijeme i mrazevi dodatno uticali na loš rod trešnje.

Trenutno imaju problem i sa bolestima lista koju izaziva gljivica “blumerija japi” koja napada list te postaje pjegav, dobija bakrenu boju i koji će na kraju i opast.
On smatra da ove godine na tržištu vlada previsoka cijena trešanja jer je ponuda izuzetno mala, a, kako dodaje, rijetki su građani koji mogu izdvojiti i do 20 KM za jedan kilogram a i nisu najboljeg kvaliteta.

Na 400 stabala trešnje koliko ima u svom voćnjaku, Fadil Čandić je tvrdi ubrao ne više od pet kilograma ukupno, a očekivao je najmanje do 40 kg po jednom stablu.

Čandić kaže da je podsticajna politika u Distriktu od 600 KM za jedan hektar, kada je riječ o proizvođačima trešanja, izuzetno mala i da se to mora promijeniti kako bi se u budućnosti ovo voće sačuvalo.

Fena

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčani periodi uz mogućnost pljuskova i grmljavine

U Bosni i Hercegovini preovladavaće promjenljivo oblačno vrijeme sa sunčanim intervalima. Tokom dana dolazi do postepenog povećanja oblačnosti, uz nestabilne vremenske prilike. U drugom dijelu dana lokalno su mogući pljuskovi i grmljavina širom zemlje, a jači pljuskovi očekuju se na području Bosne.

Vjetar je slab do umjerene jačine, uglavnom zapadnog i jugozapadnog smjera. Jutarnje temperature vazduha kreću se većinom između 5 i 10 stepeni, na jugu do 14, dok se najviše dnevne temperature očekuju između 20 i 26 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

Društvo

HOĆE LI SE PONOVITI SITUACIJA IZ ŠPANIJE? Balkanu ovog ljeta prijeti novi veliki nestanak struje

Institut za energiju jugoistočne Еvrope (IЕNЕ) sa sjedištem u Atini upozorio je da, tokom ljeta i povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji prijetnja od novog zamračenja, sličnog onom koje su u junu prošle godine doživjele Albanija, Crna Gora, BiH i dio Hrvatske.

Obnovljivi izvori
– Jugoistočna Еvropa mogla bi da bude ranjiva na nestanak struje zavisno od uslova. Pažljivim planiranjem, regionalnom koordinacijom i pravovremenim ulaganjem, region može da ublaži te rizike i nastavi da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost – ocijenio je IЕNЕ u analizi „Koliko je jugoistočna Еvropa ranjiva na nestanak struje?“, koja je inicirana i nedavnim nestankom struje u Španiji i Portugaliji.

Ranjivost sistema u ovom dijelu Еvrope, kako se navodi u analizi, posljedica je nepovoljnog energetskog miksa Grčke, koja 45 posto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vjetroelektrane mogu osigurati i do 80 posto potrošnje.

Univerzitetski profesor Nedim Suljić kaže za Avaz da se elektroenergetski sistem na Balkanu s razlogom može nazvati sistemom spojenih posuda.

Visoka potrošnja
– Veliki kvar u ljeto prošle godine dogodio se zbog ogromnog preopterećenja energetskog sistema, jer su bile visoke temperature vazduha, potrošnja električne energije je bila izuzetno visoka radi hlađenja stambenih i poslovnih prostora i došlo je do „ispadanja“ pojedinih dalekovoda. Ako jedan dalekovod, koji je vezan na isporuku električne energije ka susjednoj državi, „ispadne“ iz sistema radi preopterećenja, onda imamo domino efekat i „ispadanje“ i drugih dalekovoda koji imaju svoje sistema zaštite u slučaju preopterećenja – pojašnjava Suljić.

Sličan pad sistema, dodaje, možemo očekivati i ovog ljeta, jer se očekuju visoke temperature, značajno povećana potrošnja struje, a u prenosnu mrežu dalekovoda nije bilo ulaganja.

Ističe potrebu jedinstvene strategije za uključivanje elektroenergetskih sistema zemalja bivše Jugoslavije u elektroenergetski sistem zemalja ЕU, što je jedan od zahtjeva i Еnergetske zajednice.

Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno