Connect with us

Društvo

UNIŠTAVANJE POTKOZARSKIH SELA! Bistrica plaća cijenu ZBOG PRIVATNIH INTERESA, na redu i rudnik na “BUKOVOJ KOSI”

Raskopavanje rudnika u selu Bistrica kod Prijedora za manje od godinu dana nepovratno je uništilo veliku površinu do tada nedirnute prirode i odavno je izašlo iz okvira koncesione naknade, tvrde mještani ovog sela. Ipak to je samo početak jer rude u Bistrici ima relativno malo, pravi cilj onih kojima zdravlje građana ne znači ama baš ništa je Bukova Kosa gdje se planira kopanje rude dok se problem sumpornih isparenja koja će se spuštati direktno na Prijedor zanemaruje. Takođe ovaj poduhvat “rudara” iz političkih redova zahtijevaće i izmještanje puta Prijedor-Kozarska Dubica.

Oni tvrde da je teslićka kompanija “Drvo-export” u vlasništvu SNSD-ovog odbornika Srđana Klječanina Rufija kopanjem lignita u njihovom selu uništila okolne njive i nepovratno upropastila seosku prirodu koja je trebala da postane dio zaštićenog parka prirode na Kozari.

U videu jednog od najglasnijih mještana Bistrice Zorana Ninića mogu se vidjeti razmjere katastrofe koju je jedna privatna firma bliska vlasti napravila bez ikakve dozvole.

Na samo stotinjak metara od prvih kuća iskopani su ogromni krateri da bi se došlo do lignita, a kao posljedica nekontrolisanog širenja, nastali su odroni obradivog zemljišta, pucanje i raspadanje šumskog tla.

Mještani pričaju da se svaki dan pomjera ivica iskopanog za oko metar i ruši njihove njive i šume.

“To što bager nije ušao u njivu, ne znači da je nije potkopao i da vam zemlja nije nestala. Kompletna njiva od četiri dunuma, čiji je vlasnik u inostranstvu, nestala je zbog potkopavanja i odrona. Pitanje je šta će biti za nekoliko godina, ako su ovaj teren ovoliko uništili od proljetos“, kaže on i dodaje da je pitanje je dana kada će se otvoriti novi odron i nastati još jedna provalija.

Ninić se sa nekoliko stotina mještana sela od marta ove godine bori za zaustavljanje nezakonitog iskopavanja lignita u Bistrici. Uprkos brojnim protestima, zatvaranjima prolaza za kamione pa i sjednici Skupštine Grada Prijedora na kojoj je jednoglasno odlučeno da se svi radovi obustave, prevladao je interes privatnika koji, u to vrijeme, nije imao dozvolu za rad.

“Koliko vidim za njih nema granice. Mi nemamo drugi način nego da se fizički branimo“, kaže jedna mještanka.

Rufijevi bageri u Bistricu su stigli u martu i do kraja ljeta raskopavali su po selu bez ikakve dozvole i uprkos vapajima mještana da se radovi zaustave. Ministarstvo energetike i rudarstva RS je žmirilo na njihove zahtjeve, a republičke i lokalne inspekcije se nisu previše miješale u svoj posao, pa za ovo nezakonito kopanje na privatnoj zemlji niko nije platio ni marku kazne.

Rudnik je naknadne dozvole dobio prije dva mjeseca, kada je resorno ministarstvo najednom progledalo i Rufijevoj firmi dalo sve potrebne dozvole. Do tada su bageri uništili ogromnu površinu i značajno ugrozili okolna zemljišta koja nisu obuhvaćena naknadnom koncesijom.

Prema riječima mještana, ugalj koji se kopa na ovom mjestu, iz Bistrice odlazi direktno u Termoelektranu „Nikola Tesla A“ u Obrenovcu.

Mještani tvrde da od svoje borbe neće odustati i da će braniti svoje selo i dalje. Kažu da su potpuno razočarani u državu i njene predstavnike koji je interes privatnika stavio ispred svojih građana.

“Za nas, raskopavanje rudnika lignita u našem selu je mjesto gdje je pokazano da ne postoji ustavnopravni poredak Republike Srpske. Ovdje se protivzakonito uništavaju prirodna bogatstava i krše ljudska prava. Očigledno je da granica ne postoji, barem ona koja se odnosi na ljudsku pohlepu, bezobzirnost, zloupotrebu položaja i svega onoga što karakteriše savremenu ljudsku civilizaciju“, kaže Ninić.

On kaže da se privatna imovina bezočno potkopava i obrušava, a da se svi oni opravdano pitanju da li za njih uopšte postoji pravo privatne imovine.

“Ovdje u Bistrici uopšte ne. Za našu borbu je izostala podrška vlasti i zaštite građana, počevši od mjesne zajednice preko gradske vlasti, inspekcija i resornog Ministarstva energetike. premijera, predsjednika. Pitamo se da li se ikome oglasio alarm da nešto preduzme ili će ovo biti i ostati naša velika sramota“, kaže Ninić.

(Capital)

Društvo

“NI ZA FRTALJ KIFLE”: Koliko će iznositi uvećani BORAČKI DODATAK u Srpskoj

Borački dodatak u Republici Srpskoj biće povećan u avgustu ove godine, a isplata povećanja uslijediće od septembra.

Ovo je prije nekoliko dana izjavio predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, “hvatajući muštuluk” bivšim borcima Vojske RS. Međutim, on nije želio da otkrije koliko će to povećanje iznositi, odnosno da li će biti 5 odsto, kako je to početkom ove godine najavljivao predsjednik Srpske Milorad Dodik, ili će, možda, biti veće ili manje.

– Pozvaćemo ovih dana sve te socijalne i boračke partnere na razgovor o povećanju boračkog dodatka od avgusta mjeseca sa isplatom u septembru. Bilo bi neozbiljno da licitiram koliko će to iznositi, jer onda ne bi ni trebalo da se sastajemo – rekao je Višković.

Ako se ispuni najava predsjednika Srpske i lidera SNSD Milorada Dodika, koji je borcima obećao povećanje mjesečnog dodatka za 5 odsto, to bi, praktično, značilo da će na postojeće 3 KM, koliko iznosi borački dodatak po mjesecu učešća u zoni borbenih dejstava, ratni veterani VRS dobiti dodatnih 15 feninga.

“Velikodušno” obećanje predsjednika Srpske, koji je bivšim borcima najavio povećanje prihoda od kojeg neće moći da kupe ni “frtalj kifle”, tada je, očekivano, izazvalo ogorčenje u najvećem dijelu boračke populacije. Međutim, ne i kod svih “zastupnika” boračkih prava.

Udruženje građana “Veterani Republike Srpske”, koje predvodi Duško Vukotić, zahvalilo je premijeru Radovanu Viškoviću što je, kako se navodi u njihovom saopštenju, javno istakao zalaganje ovog udruženja za povećanje boračkog dodatka, kao i za reviziju Registra boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata putem instituta boračke legitimacije.

Iz ovog udruženja, takođe, ogradili su se od “sve češće zloupotrebe njegovog naziva” od, kako su naveli, nekih “neodgovornih pojedinaca koji istupaju u dnevnopolitičke svrhe, a predstavljaju se kao veterani”.

Potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov, za Srpskainfo kaže da se iz najave premijera Viškovića o povećanju boračkog dodatka “teško može razabrati šta će se desiti”.

– Milorad Dodik je najavio povećanje boračkog dodatka za 5 odsto, što je mizerno i podcjenjivački. Moguće je da sada Vlada Srpske želi da ispravi tu Dodikovu izjavu i da daju više. Međutim, koliko znam, Ustavni sud ranije je donio odluku da Vlada RS ne može određivati visinu boračkog dodatka – podsjeća Klincov.

Dodaje da u njegovom udruženju posjeduju informacije da je formirana Radna grupa za izradu novog Zakona o pravima boraca, ali da se u njoj, prema njegovim riječima, nalaze samo “odabrana” boračka uduženja.

– Pravno gledano, sva udruženja su registrovana na republičkom nivou, pa tako i naše Udruženje “Veterana odbrambeno-otadžbinskog rata RS”. Međutim, nismo dobili bilo kakav poziv da učestvujemo u aktivnostima te radne grupe – kaže Klincov.

On, takođe, tvrdi da je Vlada za taj posao “svjesno odabrala samo poslušne organizacije i udruženja” s kojima, kako navodi, može lakše da manipuliše.

Što se tiče poruka iz Udruženja “Veterani RS”, gdje se tvrdi da se “neodgovorni pojedinci predstavljaju kao veterani”, Klincov smatra da se te prozivke direktno odnose na “Veterane odbrambeno-otadžbinskog rata RS”.

– Što se tiče priče da smo “lažni veterani”, neka Duško Vukotić javno kaže koliko odbora ima njegovo udruženje u Republici Srpskoj? Radimo svoj posao i ne obaziremo se na njihov rad. Vukotićev je problem to što je postao miljenik vlasti i što je borce prodao za lični interes. Dobro se sjećamo šta je prije desetak godina pričao na protestima u Parku Mladen Stojanović, a onda je odjednom promijenio ploču – kaže Klincov.

Nastavi čitati

Društvo

PAKAO NA GRADILIŠTIMA! Radnici rade po +40, inspekcija otkrila HOROR USLOVE!

Prilikom izvođenja radova na otvorenom poreporuka poslodavcima je da prilagode radni proces kako bi zaštitili radnike koji rade izloženi suncu i visokoj temperaturi, rečeno je Srni u Inspektoratu Republike Srpske.

Iz Inspektorata navode da je preporuka poslodavcima da prilagode radni proces s obzirom na to da u ljetnim mjesecima radnici u građevinarstvu ili poljoprivredi koji obavljaju poslove na otvorenom rade u nepovoljnim uslovima.

Poslodavac može organizovati rad u fazama, u jutarnjim i večernjim časovima i primjeniti niz organizacionih mjera kako ne bi došlo do obolijevanja zaposlenih.

Poslodavacu se preporučuje rotacija poslova, izbjegavanje rada radnika u najtoplijem dijelu dana od 11.00 do 15.00 časova, češće pauze uz obezbjeđivanje velikih količina tečnosti, organizovanje rada u smjenama, uvođenje dodatne radne snage kod ekstremnih uslova.

Kada je riječ o izvođenju građevinskih radova u vrijeme vrućina važećim zakonima nije konkretno definisano pri kojoj temperaturi bi poslodavci morali obustaviti radove u određenim djelatnostima.

Svakodnevnim preventivnim radom na terenu inspektori nastoje da pored preduzimanja korektivnih mjera, kroz savjetodavno djelovanje upoznaju poslodavce i radnike sa njihovim pravima, obavezama i načinom na koji mogu zajedno unaprijediti uslove rada u Republici Srpskoj.

“U prethodnom periodu primjećen je napredak u pogledu primjenjivanja preventivnih mjera kod izvođača koji za obavljanje građevinskih poslova moraju posjedovati odgovarajuće licence za građenje izdate od nadležnog ministarstva. Veći rizik trenutno je uočen kod malih izvođača radova koji najčešće obavljaju određene završne radove u građevinarstvu, adaptacije, dogradnje i slično”, pojašnjavaju u Inspektoratu.

Iz Inspektorata podsjećaju da je republička inspekcija rada i zaštite na radu, uključujući i integrisane inspekcijske preglede u 2024. godini i ovoj godini obavila je 2.180 kontrola sprovođenja propisanih mjera zaštite na radu, od čega su u 948 slučajeva utvrđene nepravilnosti, te izrekla kazne u ukupnom iznosu 474.400 KM.

U Inspektoratu naglašavaju da su od ukupnog broja kontrola u oblasti građevinarstva u 2024. i ovoj godini obavljene 102, od čega je 49 bilo sa nepravilnostima.

“U 2024. godini u oblasti zaštite na radu, uključujući i integrisane inspekcijske preglede, izvršeno je više od 1.500 kontrola, od čega je 650 bilo sa utvrđenim propustima. Po tom osnovu izrečene su kazne od 361.650 KM. Od ukupnog broja kontrola, u oblasti građevinarstva izvršeno je 330, od čega je 146 bilo sa nepravilnostima”, navodi se u saopštenju.

Kako je naglašeno, u ovoj godini u oblasti zaštite na radu izvršeno je 680 kontrola, od čega je 298 bilo sa utvrđenim propustima i po tom osnovu izrečene su kazne od 112.750 KM.

Inspekcijske kontrole pokazale su da se najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mjera zaštite na radu, uređenje gradilišta, osposobljavanje radnika za bezbjedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada.

Kako se navodi, u prošloj godini u oblasti građevinarstva dogodile su se 24 teže povrede na radu i dvije povrede sa smrtnim ishodom, a u ovoj godini 10 težih povreda na radu i jedna sa smrtnim ishodom.

U zavisnosti od utvrđenih nepravilnosti, naglašava se, inspektori preduzimaju korektivne mjere i nalažu otklanjanje uočenih propusta, te ukoliko je riječ o prekršajima izriču i novčane kazne.

Nastavi čitati

Društvo

IMA LI KRAJA POSKUPLJENJIMA? Kafa u Republici Srpskoj za godinu dana skuplja 61,2 odsto

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, cijene pojedinih prehrambenih proizvoda u maju ove godine znatno su porasle u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Tako kafa bilježi najveći rast, cijena joj je viša za čak 61,2 odsto. Čokolada je poskupjela 58,8 odsto, dok je kakao skuplji za 30,6 odsto.

Naime , ovi podaci pokazaju na značajan rast cijena proizvoda koji spadaju u kategoriju luksuznih ili poluluksuznih prehrambenih artikala, a razlog za to su, između ostalog, poremećaji na svjetskom tržištu i rast cijena sirovina.

Nastavi čitati

Aktuelno