Hronika
Urušila se zgrada u Marseju
On je rekao da vatra i dalje gori, prenio je AFP.
“Vatru je izuzetno teško kontrolisati. Vatrogasci iz minuta u minut procjenjuju kako najbolje ugasiti ovaj požar jer unutra ima potencijalno živih ljudi”, rekao je Pajan i dodao da javnost mora biti spremna na to da unutra ima žrtava.
Ulice oko srušene zgrade su ograđene i zagušene prašinom.
Vlasti navode da u ovom trenutku nije poznato koliko je stanovnika bilo u srušenoj zgradi.
(SRNA)
Hronika
Silovanje i ubistvo u Velikoj Kladuši! UHAPŠEN MALOLJETNIK
Policija je u Velikoj Kladuši danas 23. aprila, uhapsila maloljetnika zbog sumnje da je počinio krivično djelo silovanje, kao i još jednu osobu za koju se sumnja da je počinila teško ubistvo i pokušaj teškog ubistva.
Po nalogu Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona pripadnici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona danas su na području općine Velika Kladuša lišili slobode dva lica, od kojih je jedno maloljetno.
“Maloljetno lice je lišeno slobode zbog sumnje da je počinilo krivično djelo silovanje, a punoljetno lice zbog sumnje da je počinilo krivično djelo teško ubistvo i pokušaj teškog ubistva. Tokom dana lica će biti predana Kantonalnom tužilaštvu Unsko-sanskog kantona te će, nakon što budu ispitani, biti odlučeno o daljim mjerama i radnjama”, navode iz Tužilaštva USK.
Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona prioritetno će poduzimati istražne radnje u cilju utvrđivanja potpunog i pravilnog činjeničnog stanja i rasvjetljavanja svih okolnosti ovih krivičnih djela.
Hronika
Oglasila se policija o jezivoj tragediji kod Višegrada: UBIO DIJETE, PA PRESUDIO SEBI
Jeziva porodična tragedija potresla je Višegrad gdje je E.D. (49) sa područja Goražda ubio dijete, a potom izvršio samoubistvo. O tragediji koja se dogodila u selu Kabernik kod Višegrada, oglasila se PU Foča.
“Policijskoj stanici Višegrad 22.04.2026. godine, oko 15,30 časova, prijavljeno je da je lice D.E. u selu Kabernik, opština Višegrad, izvršilo ubistvo maloljetnog djeteta, a potom i samoubistvo. Policijski službenici Policijske stanice Višegrad su juče u večernjim satima, u prisustvu dežurnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva Istočno Sarajevo, izvršili uviđaj na licu mjesta gdje je jedno lice počinilo ubistvo, a potom i samoubistvo”, navode iz PU Foča.
Podsjećamo, E.D. je članovima porodice poslao oproštajnu poruku što su oni odmah prijavili MUP-u Bosansko-podrinjskog kantona.
Oni su odmah alarmirali kolege iz PU Foča koje su se uputile na teren i u selu su zatekli tijela E.D. i malog djeteta.
Prema nezvaničnim informacijama oba tijela su bila obješena i prvi rezultati istrage ukazuju da je otac ubio dijete, a potom izvršio samoubistvo, prenosi ATV.
Kako prenosi ovaj portal. E.D. je porijeklom iz okoline Višegrada, ali je nastanjen na području Goražda.
Okružno javno tužilaštvo naložilo obdukciju
Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu, koje vodi istragu, naložilo je obdukciju tijela oca i djeteta.
“Dežurni tužilac je na licu mjesta rukovodio uviđajem i naložio je da se preduzmu sve istražne mjere i radnje kako bi se utvrdile sve okolnosti ovog tragičnog događaja. Naložena je obdukcija tijela kako bi se utvrdio tačno vrijeme i uzrok smrti”, navode u OJT Istočno Sarajevo.
Hronika
SUD ODBACIO ZAHTJEV ZA MJERE ZABRANE: Preokret u predmetu protiv bivših čelnika pravosuđa i OBA
Vrhovni sud FBiH odbio je prijedlog za određivanje mjera zabrane Ranku Debevcu, Osmanu Mehmedagiću i Milisavu Pijuku. Poskok već uložilo žalbu na ovu odluku, dok se pred Posebnim odjeljenjem nastavlja izvođenje dokaza
Posebno odjeljenje za korupciju, organizovani i međukantonalni kriminal Vrhovnog suda FBiH odbio je prijedlog Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva (Poskok) za određivanje mjera zabrane bivšem predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu, bivšem direktoru OBA Osmanu Mehmedagiću i bivšem radniku Suda Milisavu Pijuku.
Portparol Federalnog tužilaštva Nina Hadžihajdarević rekla je Srni da je na odbijanje određivanja mjera zabrane uložena žalba vanraspravnom vijeću Posebnog odjeljenja.
Debevec je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, falsifikovanje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno i optičko snimanje, te lažno predstavljanje.
Mehmedagiću je na teret stavljena zloupotreba položaja ili ovlaštenja, falsifikovanje službene isprave i zloupotreba položaja ili ovlaštenja.
Pijuk je optužen za neovlašteno prisluškivanje i zvučno i optičko snimanje i lažno predstavljanje.
Glavni pretres pred Posebnim odjeljenjem u krivičnom predmetu protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka, otvoren je 8. aprila 2026. godine, čitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih riječi.
U toku je izvođenje dokaza Federalnog tužilaštva – Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala.
-
Politika2 dana agoSIN GENERALA MLADIĆA “Čekamo sa nestrpljenjem izvještaj srpskih ljekara”
-
Banjaluka13 sati agoSTANIVUKOVIĆ NAJAVIO VEĆE PODRŠKE: Subvencije za vrtiće 200 KM, stipendije rastu za 50%!
-
Politika3 dana agoKRESOJEVIĆ UDARIO NA PREMIJERA: “Penzioneri neustavno plaćaju zdravstvo – zašto im uzimate 10,2% kao milijarderima?”
-
Politika2 dana agoOPOZICIJA NA KORAK DO DOGOVORA: SNSD nema koga da pošalje u trku!
-
Hronika2 dana agoUBISTVO SLAVIŠE KRUNIĆA: Već 7 godina bez odgovora na 2 ključna pitanja
-
Društvo2 dana agoGODIŠNJICA PROBOJA JASENOVAČKIH LOGORAŠA: 81 godinu od bijega iz “fabrike smrti”
-
Politika1 dan agoPRIJEDORČANI “RAZAPELI” VELALULU! “Na Bukovoj kosi napraviti bungalove, ski-centar i eventualno neki bazen…”
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ ČESTITAO DAN GRADA “Banjaluka nije samo grad, ONA JE DOM”
