Connect with us

Politika

USTAV NE POZNAJE “BOSANSKI JEZIK”: Bijeljinska osnovna škola čeka instrukcije iz Vlade Srpske

Upotreba jezika i pisma u osnovnim školama u Republici Srpskoj je u skladu sa Ustavom Republike Srpske i tako će i dalje biti. Taj najviši pravni akt ne prepoznaje “bosanski jezik”.

Stav je ovo zvaničnih institucija Republike Srpske na odluku Osnovnog suda u Bijeljini prema kojoj se u svim dokumentima učenicima mora upisivati “bosanski jezik” kao maternji.

Iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske kazali su da se, kada je u pitanju upotreba jezika i pisma u osnovnim školama u Republici Srpskoj, postupa u skladu sa Ustavom Republike Srpske i zakonima kojima je uređena oblast obrazovanja, te da ne umanjuju nijednom narodu pravo na upotrebu jezika i pisma. Ustavom Republike Srpske je propisano da su službeni jezici Republike Srpske jezik srpskog, bošnjačkog i hrvatskog naroda, te da su službena pisma ćirilica i latinica. Učenicima bošnjačke nacionalnosti upisuje se u pedagošku dokumentaciju, evidenciju i obrasce javnih isprava naziv jezika u skladu sa odredbama Ustava Republike Srpske kao jezik bošnjačkog naroda – rekli su u Ministarstvu prosvjete Republike Srpske.

Naglasili su da će posredstvom Pravobranilaštva Republike Srpske uložiti žalbu Okružnom sudu u Bijeljini protiv prvostepene presude Osnovnog suda u tom gradu od 12. januara ove godine.

I advokat Zoran Perić najavio je žalbu na odluku Osnovnog suda u Bijeljini u vezi sa nazivom jezika za učenike bošnjačke nacionalnosti u Osnovnoj školi “Meša Selimović” u Janji, te ocijenio da je tužba u ovom slučaju neosnovana i politički motivisana.

On kaže da je to političko pitanje koje bi trebalo da bude rješavano na političkim organima, a ne da se prepušta sudovima da odlučuju o tome. Sada je prebačen vruć krompir sudovima jer se na političkom terenu ništa ne može riješiti – rekao je Perić, koji u ovom procesu zastupa Osnovnu školu “Meša Selimović” u bijeljinskom naselju Janja.

Prema njegovim riječima, sud pokušava da razriješi politički motivisanu tužbu koja u principu nema nikakve štetne posljedice za djecu.

Perić napominje da ovakva odluka “ne pije vode” jer ne postoji osnov za tužbu i da je pogrešno postavljen tužbeni zahtjev.

Advokat Haris Kaniža koji je zastupao grupu roditelja iz Janje objavio je na svom Fejsbuk profilu da je Osnovni sud u Bijeljini donio presudu, prema kojoj se u svim dokumentima učenicima mora upisivati “bosanski jezik” kao maternji.

Škola čeka instrukcije

Direktor Osnovne škole “Meša Selimović” u bijeljinskom naselju Janja Davor Radojević potvrdio je da je nepravosnažnom sudskom odlukom naziv maternjeg jezika koji djeca izučavaju promijenjen u “bosanski”, umjesto jezik bošnjačkog naroda, kako je sada praksa. On je naveo da zbog te odluke čeka instrukcije Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske za dalje postupanje i rad u toj obrazovnoj instituciji.

Politika

VLADA TREBA DA DONESE ODLUKU! Hoće li doći do povećanja minimalca u Srpskoj?

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da će Vlada Srpske donijeti konačnu odluku o iznosu najniže plate za ovu godinu ukoliko ne bude postignut dogovor na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta koja bi trebalo da bude održana ove sedmice.

Uinteresu, prije svega radnika, ali i očuvanja privrednog sektora, Vlada Republike Srpske će donijeti najbolju moguću odluku u datom momentu – istakao je Egić.

Egić je naveo da je cilj suzbiti “sivu zonu” prilikom isplate jer nije realno da istu najnižu platu primaju zaposleni koji obavljaju najjednostavnije poslove i radnici koji su raspoređeni na složenije radne zadatke.

– To bi trebalo utvrditi kroz platne razrede, čime bi se po mjesečnoj zaradi razdvojili zaposleni prema stručnim spremama i složenošću poslova koje obavljaju – ocijenio je Egić.

On je rekao da bi ovo bilo jedino kvalitetno rješenje u ovom momentu, ali istovremeno i rješenje koje bi bilo podložno promjenama, jer će se nakon toga nastaviti da prati stanje u privredi, tržištu rada, globalna kretanja na koja se pozivaju poslodavci, padu izvozne moći zbog krize na evropskom tržištu.

– Sve su to parametri koji utiču na određene odluke, a nama je interes da, kada budu donesene, te odluke pokažu konkretne rezultate – istakao je Egić.

On je rekao da je u proteklom periodu održano nekoliko sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske na kojima, nažalost, socijalni partneri nisu postigli dogovor o iznosu najniže plate.

– Nisam zadovoljan ovim načinom pregovaranja i odnosima u Ekonomsko-socijalnom savjetu, jer imajte u vidu da tu sjede ljudi koji su najpozvaniji da sagledaju stanje i donesu jednu tako odgovornu odluku – naglasio je Egić.

Iz Unije poslodavaca Republike Srpske smatraju da najniža platu u Srpskoj za narednu godinu treba ostati 900 KM, dok iz Saveza sindikata Republike Srpske traže povećanje na 1.050 KM, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Politika

SUD ODBIO TUŽILAŠTVO Nema mjera zabrane za Ljubišu Petrovića

Odbijen je prijedlog Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini da se Ljubiši Petroviću, gradonačelniku Bijeljine, odrede mjere zabrane, potvrđeno je “Nezavisnim novinama”

– Okružni sud u Bijeljini donio je rješenje kojim se odbija prijedlog Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini da se prema osumnjičenom LJ.P. izreknu mjere zabrane”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Okružnog suda u Bijeljini.

Ljubiša Petrović je, podsjetimo, uhapšen u petak, a potom je predat bijeljinskom tužilaštvu. Ovo tužilaštvo je odlučilo da ne zatraži pritvor za Petrovića, već da predloži mjere zabrane, ali je sud odlučio da ni njih ne odredi.

Nastavi čitati

Politika

NISMO OPTIMISTIČNI DA ĆE VLADA IŠTA UČINITI! Kresojević: Materinski dodatak MORA biti u iznosu minimalne plate!

Materinski dodatak za nezaposlene porodilje u Republici Srpskoj iznosi 405 KM i taj iznos se nije mijenjao od 2018. godine kada je uveden, a poslanici PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske najavili da će podnijeti inicijativu kako bi se taj iznos povećao.

Gost jutarnjeg programa BHT bio je poslanik PDP u NSRS Bojan Kresojević koji je i inicijator ove ideje.

-Ovo je jedna važna tema za nezaposlene majke, kojima je 2017. godine kada je stigla najava iz Vlade da će biti uveden ovaj dodatak, rečeno da je smisao ovog materinskog dodatka da izjednači status nezaposlenih porodilja i zaposlenih i da će na taj način materijski dodatak biti utvrđen u iznosu minimalne plate – rekao je Kresojević i dodao je tako i bilo kada je uveden 2018. godine, ali da se do tada taj iznos nije mijenjao, te da sada iznosi 45% minimalne plate.

Kresojević ističe da je to premalen iznos da bi mogao da pokrije bilo koji dio egzistencijalnih troškova.

-Mi prvo pozivamo Vladu Republike Srpske da za ovu godinu utvrdi iznos materinkog dodatka, pošto on za prvih 20 dana još uvijek nije utvrđen i naša ideja je da nakon što Vlada utvrdi iznos za ovu godinu zvanačno predamo inicijativu – kazao je Kresojević i dodao da se nada da će to biti ove sedmice te da bi najsrećniji bili kada bi Vlada za ovu godinu utvrdila materinski dodatak u iznosu minimalne plate.

On ističe da se ovdje radi o jako važnoj pronatalitetnoj mjeri.

-Ona je nekada tako i bila zamišljena ali to danas ne funkcioniše i stoga ćemo mi biti istrajni da i ova inicijatia urodi plodom kao što j i inicijativa za povrat PDV-a na prvu stambenu jedinici ili izmjena pododičnog zakona koja je takođe došla ispred klupa PDP. Uvjeren sam i optimističan da ćemo uspjeti u svojoj namjeri da povećamo materinski dodatak na iznos minimalne plate.

Kresojević ističe da je prvi korak da se utvrdi taj iznos, a drugi korak je izmjena Zakona o dječijoj zaštiti kako bi po automatizmu bilo predviđeno da materinski dodatak u svakoj narednoj godini iznosi visinu minimalne plate.

-Tek na taj način ćemo povećati stepen pravne sigurnosti roditelja i  svih oni koji planiraju to da postanu, jer kakva pravna sigurnost postoji kada vi već dobijete dijete, a tek onda očekujete na koji načini, u kojoj visini će vlada Republike Srpske utvrditi iznos materijskog dodatka. Prava demografska politika i pravna sigurnost jeste kada za nekoliko godina unaprijed znate kako će nešto izgledati i za to nam je zaista neophodno da se u zakonu definiše da taj iznos materinskog dodatka uvijek odgovara minimalnoj plati za tekuću godinu – istakao je Kresojević.

On ističe da postojeće pronatalitetne mjere nisu dale pozitivne efekte.

– Sama činjenica da je BiH na 180. mjestu prema podacima Svjetske banke po fertilitetu i da on iznosi 1,2 odsto, pokazuje da postojeće pronatalitetne mjere nisu dale rezultate, a kada se postavi pitanje zašto je to tako, sigurno da osnovni razlog leži u činjenici da su sve pronatalitetne i demografske mjere u stvari realizovane kao socijalne mjere i ni na koji način nemaju taj efekat posticanja, s obzirom da uvijek postoje neki imovinjski cenzusi, da uvijek postoji neka široka primjena bez socijalne karte, stoga potrebno je definisati vrlo precizno svaku mjeru i tek na taj način mi možemo očekivati u narednim godinama poboljšanje fertiliteta, a samim tim i nataliteta – zaključio je Kresojević.

BLink

Nastavi čitati

Aktuelno