Connect with us

Banjaluka

VELIKI PLANOVI ZA BANJALUKU! “OVO SU DJELA SUTRA”: Stanivuković predstavio novi program za razvoj Banjaluke

Most u naselju Dolac, kolektor na Vrbasu, nove javne garaže, sradnjoškolski centar, zaobilaznica oko Banjaluke, žičara na Banj brdu i prva tramvajska linija, samo su neki od planova koje je kandidat PDP za gradonačelnika Banjaluke, Draško Stanivukoivć, predstavio u Planu i programu PDP za Banjaluku od 2024-2030. godine.

– U našem programu posvetili smo pažnju svakoj oblasti u našem gradu. Radili smo na poboljšanju saobraćajne infrastrukture, unapređenju obrazovanja, razvoju turizma sa posebno posvećanom pažnjom ekologiji. Ovo će biti naša djela sutra. Prethodni mandat započeli smo obećanjaima, završili djelima i nema sumnje da će tako biti svaki naredni put – rekao je Stanivuković.

On je naglasio da ovo nisu nova obećanja u političkoj kampanji, nego projekti na kojima se već radi, a neki od njih biće završeni u prvoj godini mandata.

Most u naselju Dolac – Izgradićemo most u Docu kao jedan od najvećih infrastrukturnih projekata i novi simbol našeg grada. Ovaj most će znatno ubrzati protok saobraćaja u gradu i smanjiti gužve. Osim toga, svojim modernim izgledom Banjoj Luci će dati novi šarm kakav imaju evropske metropole.

Кolektor na rijeci Vrbas – Zaštita životne sredine, očuvanje kvaliteta vode, kao i smanjenje rizika od poplava benifiti su koje će gradu donijeti izgradnja kolektora koju Vrbas čeka decenijama.

Grad bez makadamskih puteva – Jedan od privih koraka u naredom mandatu biće nastavak izgradnje modernih saobraćajnica. Zato će naš cilj u narednom periodu biti asfaltiranje svih makadamskih puteva na teritoriji grada Banje Luke.

Srednjoškolski centar i Građevinska škola – Izgradićemo srednjoškolski centar sa Poljoprivrednom i Politehničkom školom koji će mladima omogućiti kvalitetnije obrazovanje, bolju povezanost i još jednom potvrditi da je Banja Luka grad mladih. Pored srednjoškolskog centra izgradićemo i novi objekat Građevinske škole.

Neradna nedjelja – Neradna nedjelja za trgovce i dalje ostaje naš cilj od kojeg nećemo odustati. Istrajaćemo na tome da ovaj prijedlog postane realnost i nastaviti raditi u interesu porodice, jer je borba za svakog člana porodice vodilja naših programa.

Rješavanje pitanja vodosnabdijevanja – Naš prioritet odmah prve godine biće ulaganje dodatnih 10 miliona КM u sistem „Tunjice 1 i 2“ kako bi se u potpunost riješio problem vodosnabdijevanja u područjima potkozarskih sela kao i ostalim kritičnim područjima.

Nova kanalizaciona mreža – Problemi sa kanalizacijiom i otpadnim vodama postaće prošlost u Banjoj Luci, jer ćemo kontinuirano raditi na razvoju nove kanalizacione mreže. Naš cilj je 100 km kanalizacije kojima ćemo se primaći cilju da svaka kuća u Banjoj Luci ima kanalizaciju.

Izmještanje deponije u Ramićima – Problem sa deponijom Ramići biće trajno i sistemski riješen, a deponija će biti izmještena na adekvatne lokacije daleko od naseljenih dijelova grada.

Saobraćajna obilaznica – Završenom izgradnjom mosta u Česmi, a potom i povezivanjem sa magistralnim putem Banja Luka-Кotor Varoš biće završena prva obilaznica, nakon čega će tranzit postati nova aleja. U narednom periodu biće intenzivirani i radovi na obilaznici oko zapadnog tranzita.

Novih 20.000 sadnica – Utrostručavanje broja sadnica imaće višestruku korist za Banjaluku, posebno u borbi protiv zagađenja vazduha, poplava i borbi protiv velikih talasa vrućina. Nova stabla biće posađena u svim dijelovima grada, naročito urbanim sredinama gdje je upravo sadnja stabala ključna za održivot i stvaranje prijatnije atmosfere prilikom velikih vrućina. Novim sadnicama Banjaluka će zadržati epitet grada aleja.

Uređenje Suturlije, Trapista i Banj brda – Vodeći se ekološkim vrijednostima i promocijom zdravog načina života, u narednom periodu izgradićemo i obnoviti tri rekreativne zone. Ove zelene oaze biće odlično mjesto za odmor i rekreaciju, ali i pomoćnik u smanjenju zagađenja vazduha.

Sportska gimnazija – Čuveni Sokolski dom postaće Sportska gimnazija, čiji će program biti prilagođen onima koji se profesionalno bave sportom. Sokolski dom biće mjesto gdje će stasavati vrhunski sportisti sa programom prilagođenim tako da neće morati birati između sportske karijere i obrazovanja, već će im biti omogućeno oboje.

Кuća „Predah“ – Zajedno sa svim ljudima dobre volje kroz našu akciju „Od Banje Luke sa ljubavlju“ biće izgrađena kuća za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju. Ova kuća će biti dom za sve one koji nakon što ostanu bez roditelja ili staratelja i dalje trabaju brigu drugog lica.

Javne garaže – Nedostatak parking mjesta u gradu postaće prošlost izgradnjom javnih garaža u samom centru grada kojima ćemo trajno riješiti probleme sa nedostatkom parkinga u gradu. Sa više stotina novih parking mjesta problem parkinga biće riješen na duži period.

Besplatan električni autobus – U cilju smanjenja zagađenja vazduha, buke, gužve u saobraćaju naš cilj biće dovođenje električnog autobusa na ulice Banjaluke, koji će za sve putnike biti besplatan. Ovim korakom Banja Luka će biti u koraku sa razvijenim evropskim gradovima po pitanju ekološkog prevoza.

Prva tramvajska linija – Nastavićemo saobraćajnu revoluciju. Prva tramvajska linija omogućiće brži, ekološki prihvatljiv i ekonomičan prevoz, te smanjiti saobraćajne gužve i zagađenje vazduha.

Nova poslovna zona – Otvorićemo vrata nove poslovne zone koja će nuditi vrhunske uslove za proizvodne i prerađivačke kompanije, uz sveobuhvatnu podršku i najmoderniju infrastrukturu. U perspektivi cilj poslovne zone je otvaranje više hiljada novih radnih mjesta.

Žičara do Banj brda – Nakon izgrađenog vidikovca nastavićemo da uređujemo ovu rekreativnu zonu, a pogled na Banju Luku biće još ljepši sa nove žičare koju ćemo izgraditi.

– Pored novih projekata, nastavljamo sa povećanjem subvencija za boravak djece u privatnim vrtićima do potpunog izjednačavanja cijena, nastavljmo sa mjerama pronatalitete politike, kao i povećavanjem ulaganja u sport i kulturu. Banjaluka ide naprijed, postaje moderan evropski grad u kome svaki naš sugrađanin ima pravo na dostojan život i sigurnu budućnost. Naša djela su garancija za to – zaključio je Stanivuković.

Banjaluka

OSTALI BEZ DOMA U POŽARU Predstavnici Grada posjetili porodicu Knežević

Protekle sedmice požar je zahvatio stan petočlane porodice Knežević u Krfskoj ulici, a vatra je u samo nekoliko trenutaka progutala dobar dio onoga što su gradili godinama.

Porodicu Knežević danas su obišli i predstavnici Grada, a ovlašteni potpisnik Odjeljenja za brigu o porodici i demografiju Adriana Basara naglasila je da je Grad uvijek tu da pomogne, te je iskoristila priliku i da pozove sve druge ljude dobre volje da pomognu ovoj porodici.

-Danas se nalazimo u stanu petočlane porodice Knežević, kojima je dio stana izgorio u požaru. Na prvi pogled evidentno je da je uništen ogroman dio stana koji je sada neupotrebljiv za normalan život. Kao Odjeljenje za brigu o porodici i demografiju i u ime gradonačelnika Draška Stanivukovića potrudićemo se svim silama da omogućimo da ova porodica može da se vrati u stan, da normalno živi, jer sada su razdvojeni, što im takođe teško pada. Pozvala bih sve naše sugrađane koji mogu da pomognu ovoj porodici, a Grad će uraditi sve što je u našoj moći – kazala je Basara.

Predsjednik Komisije za procjenu šteta koje su prouzrokovane elementarnim nepogodama i drugim nesrećama na teritoriji Grada Banjaluka Bojana Rogić istakla je kako je prošle sedmice došlo je do požara u stambenom objektu u prizemlju zgrade u naselju Obilićevo, te da je požar lokalizovan zahvaljujući brzoj i efikasnoj intervenciji vatrogasaca.

-Najvažnije je u ovom trenutku istaći da nisu bili ugroženi životi vlasnika i stanara, a zahvaljujući pravovremenoj reakciji naše službe spriječeno je dalje širenje požara. Komisija za procjenu štete Grada Banjaluke i Odsjek za poslove civilne zaštite izvršiće u toku dana detaljnu procjenu nastale matrijalne štete. Kao što znate gradonačelnik je uvijek bio uz svoje građane u ovakvim situacijama, a tako će biti i sada i uz porodicu Knežević – kazala je ona.

Danijela Knežević, koja sa svojom porodicom živi u Krfsoj ulici istakla je kako je u toku noću došlo do požara.

-Probudila sam roditelje i pozvali smo vatrogasci, oni su došli jako brzo. Uzrok požara je frižider, odnosno zamrzivač, koji je još uvijek u garatnom roku i koji je bio smješten u lođi na balkanu – kazala je Danijela Knežević.

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ “20 GODINA VLAST sa SNSD-om na čelu RAZARA Republiku Srpsku”

Dvadeset godina vlast sa SNSD-om na čelu razara Republiku Srpsku s ciljem stvaranja privatne države. Кrajnje je vrijeme da se probudimo. To je dužnost svakoga od nas, jer posao koji su radili sada ulazi u posljednju fazu.

Napisao je ovo na društvenim mrežama član PSS i odbornik PDP-a u Skupštini Banjaluke, Nebojša Drinić.

 

– Posljednja faza znači privatizacija: Radara i MUP-a, Rudnika i TE Ugljevik, a u konačnici i cijele Elektroprivrede Republike Srpske, naveo je Drinić i dodao:

– Danas smo napravili prvi pobjednički korak. Onemogućili smo privatizaciju radara. Borba se isplati! Istrajaćemo, jer narod u nama vidi alternativu. Republikom Srpskom upravljaće narod, a oni koji su sve radili pogrešno odgovaraće. Ne smije biti nedodirljivih – naveo je on.

Nastavi čitati

Banjaluka

ZIMA DONIJELA NOVE BRIGE! Sve više mladih u Banjaluci traži topli obrok i krov nad glavom

Foto: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Dolazak zime i hladni dani, odnosno noći, natjerali su građane bez podrške i krova nad glavom da potraže pomoć u prihvatnoj stanici ili dnevnom centru za beskućnike u Banjaluci.

No, sve je više mlađih ljudi kojima su potrebni topao obrok, krevet, prenoćište ili razgovor.

To nam potvrđuju i sagovornici u Udruženju “Mozaik prijateljstva” i Gerontološkom centru Banjaluka, koji im pruže krov nad glavom na nekoliko sati, odnosno dana.

Miroslav Subašić, predsjednik Udruženja “Mozaik prijateljstva”, za “Nezavisne” ističe da je njihov dnevni centar za beskućnike stalno otvoren, te da su postali i neka vrsta prihvatne stanice.

“Uvijek se tu nalazi pet do 10 ljudi. Skoro nam je došao mlad čovjek iz Gradiške sa finim karakterom, te je kod nas boravio po nekoliko sati. Ali, sad je našao posao, što je pozitivno. Inače, oni znaju da mogu doći do 16 časova, doručkovati, okupati se itd. Većinom su to ljudi srednjih godina, ali i mlađi”, priča Subašić.

Kako kaže, to su često ljudi koji su izgubili tlo pod nogama.

“Ima tu ljudi koji su zaista dobrog karaktera, skromni i zahvalni. Imali smo situaciju da je čak i magistar došao kod nas kao beskućnik. Teško je biti normalan u sadašnjem svijetu.  I ja iz svog iskustva znam, prošao sam kroz sve to. Zato mi je drago da postoji mjesto gdje se mogu okupati, odmoriti, popričati”, naglašava Subašić.

Prema njegovim riječima, iako ne mogu često uticati na promjenu nečijeg života, njihovi korisnici se često otvore, a ko hoće da radi – i njih znaju usmjeriti i pomoći im da dođu do posla.

Mirjana Todorović, glavna sestra u Gerontološkom centru Banjaluka, koja ujedno vodi prihvatnu stanicu, za “Nezavisne novine” kaže da trenutno imaju sedam korisnika u prihvatnoj stanici.

“Vodimo i telefonske razgovore, kao i razgovore sa osobljem UKC RS, gdje ljudi dođu na liječenje, a poslije toga ih nema ko preuzeti, pa se onda nama obrate da ih primimo. Većinom su to pacijenti čija su djeca ili rodbina u inostranstvu, ili čak nemaju bliže rodbine, pa ih je potrebno smjestiti dok oni ne dođu”, pojašnjava Todorovićeva.

Oni su, kako kaže, počeli dolaziti početkom novembra. Dodaje da je u svakodnevnoj komunikaciji sa banjalučkim Centrom za socijalni rad.

“Kad ih primimo, tu ostaju najviše pet dana. Ali, ukoliko se ne riješi njihov status onda mogu ostati do 30 dana. U slučaju da nisu riješili status, onda mi moramo dobiti rješenje od Centra za socijalni rad, i tada ostaju maksimalno do 90 dana”, rekla je ona.

No, prema njenim riječima, uglavnom ostaju do mjesec dana.

“U tom periodu, ako su došli iz bolnice, trebaju im razne kontrole, terapije, antibiotici, što mi i obezbijedimo, a sa Centrom za socijalni rad provjerimo gdje su prijavljeni, kako bi nam porodični ljekar dostavio uputnicu”, pojasnila je Todorovićeva.

U zadnje vrijeme često dolaze, potvrđuje ona, mlađi ljudi.

“To su ljudi sa raznim dijagnozama, a uglavnom je to neuredan život, porodični odnosi ili su u zapuštenom stanju. Mi im pružimo obrok, topao krevet, terapiju i sve što treba, nema razlike u odnosu na naše korisnike”, zaključuje Todorovićeva.

Nastavi čitati

Aktuelno