Connect with us

Društvo

Višegodišnji spor EGS-a i RiTE “Ugljevik” uskoro dobija sudski epilog: Na tasu 145 miliona evra

Arbitražni sud u Beogradu najkasnije do 15. juna trebalo bi da donese konačnu odluku da li je opravdan višemilionski tužbeni zahtjev “Elektrogospodarstva Slovenije” (EGS), te da li je RiTE “Ugljevik” prekršilo samoupravni sporazum iz 1989. godine i tako im pričinilo materijalnu štetu zbog neisporučivanja “ugovorenih količina električne energije”.

Kaže ovo za “Glas Srpske” rukovodilac Sektora za pravne i korporativne poslove u RiTE “Ugljevik” Branislav Đokić, navodeći kako je optimista te kako vjeruje u povoljan ishod ovog arbitražnog postupka, pogotovo jer je pomenuti sud do sada već odbio oko 98 odsto tužbenog zahtjeva EGS-a.

Kako je pojasnio, prvobitni zahtjev slovenačke strane bio je oko 770 miliona evra.

– Ovo je odbijeno u značajnom dijelu, ali je i odlučeno da je RiTE “Ugljevik” u obavezi da isporučuje trećinu električne energije dok ona radi po cijeni i uslovima koji će biti predmet usaglašavanja ugovornih strana u narednom periodu. Jedina tačka oko koje sud sada treba da se izjasni jeste da li je pričinjena eventualna šteta EGS-u na osnovu neisporuke jedne trećine električne energije proizvedene u RiTE “Ugljevik”, počev od 12. juna 2011. do 31. decembra 2021. godine. Vjerujem da će oni uzeti u obzir naše argumente. Kao prvo, ta struja nije bila besplatna i to treba uzeti u obzir, a prema pomenutom sporazumu slovenačka strana je bila dužna i da ulaže novac u održavanje postrojenja. Oni to nikada nisu uradili. EGS trenutno potražuje oko 145 miliona evra. Naša strana smatra da zbog svega navedenog nemamo nikakvih dugovanja prema njima – istakao je Đokić.

Slovenačka strana svojevremeno je pokrenula dva arbitražna postupka i to jedan još 2014. godine protiv RiTE “Ugljevik” pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu i drugi, prije par godina, pred arbitražnim sudom u Beogradu.

U oba ova slučaja EGS je tražio isplatu štete zbog kršenja samoupravnog Sporazuma o udruživanju rada i sredstava radi izgradnje i korištenja TE “Ugljevik” iz 1989. godine i neisporučivanja jedne trećine električne energije, što je pomenutim sporazumom bilo predviđeno.

Tužbeni zahtjev pred sudom Vašingtonu bio je “težak” oko 1,36 milijardi maraka, ali je prekinut do okončanja postupka u Beogradu. Prema riječima Đokića, ovaj postupak u Americi biće nastavljen samo ukoliko odluka u Beogradu ne bude utemeljenja “na sveobuhvatnom sagledavanju materijalnih dokaza i zakonskih propisa”.

– Ako sve bude ispoštovano vjerujem da se ovaj postupak u Vašingtonu neće ni nastaviti te da će ovaj tužbeni zahtjev protiv BiH biti odbačen u cijelosti – kaže Đokić.

Na pitanje da li je sa slovenačkom stranom bilo već razgovora oko obaveza RiTE “Ugljevik” da isporučuje trećinu električne energije EGS-u Đokić potvrdno odgovara, navodeći da su još u martu 2020. godine bili pokrenuti određeni neformalni razgovori o načinu realizacije i implementacije pomenutog samoupravnog sporazuma.

– I dalje smo otvoreni za sve razgovore i sve opcije pa i ovu. Ukoliko bi do toga došlo trebalo bi utvrditi po kojoj cijeni bi se ta struja prodavala Slovencima – poručio je Đokić.

RiTE “Gacko”

“Hrvatska elektroprivreda” (HEP) svojevremeno je najavljivala da će pokrenuti arbitražni postupak protiv RiTE “Gacko” po istom osnovu kao i slovenačka strana. Đokić kaže kako logika ukazuje da hrvatska strana vjerovatno čeka završetak arbitražnog postupka u Beogradu, kako bi na osnovu toga procijenila da li joj se isplati ulaziti u ovu avanturu.

HE “Dubrovnik”

Predstavnici “Elektroprivrede RS” planirali su svojevremeno da podnesu tužbu protiv HEP-a, odnosno HE “Dubrovnik” zbog neisporučene struje koju je ovo preduzeće imalo obavezu da isporučuje Srpskoj. Do prekida isporuka došlo je početkom 90-tih. Pomoćnik ministra za energetiku Milan Baštinac kaže kako mu nije poznato šta je po tom pitanju do sada urađeno.

– Znam samo da su vođeni određeni razgovori s hrvatskom stranom. Najbolja adresa za to su nadležni iz ERS – poručio je Baštinac.

Glas Srpske

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Čeka nas tmurna nedjelja

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se prije podne na sjeveru i zapadu očekuje oblačno vrijeme, povremeno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, a u drugom dijelu dana će se razvedriti.

Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na jugu i istoku biće sunčano u prvom dijelu dana, ali se poslije podne očekuje premještanje padavina na istok.
Jutarnja temperatura vazduha od tri do 10, u višim predjelima od nula, a maksimalna dnevna od 18 do 24, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće umjeren zapadni i jugozapadni vjetar, pri pljuskovima povremeno jak.

Nastavi čitati

Društvo

POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi

Dječak Seudin Husić ima četiri tumora na mozgu i jedan na obrvi, sakuplja se pomoć za liječenje

Udruženje građana “Humanitas” provodi humanitarnu akciju za liječenje Seudina Husića (11) iz Kalesije, dječaka koji se suočava s teškom dijagnozom četiri tumora na mozgu i jednim na obrvi.

Seudinova majka Amira Mujdanović je zatražila pomoć jer je jedina nada za ozdravljenje liječenje u Turskoj.

Zahvaljujući saradnji UG Humanitas i turskih ljekara, utvrđeno je da je za prvu fazu liječenja potrebno prikupiti 126.457,75 KM. Taj iznos pokriva troškove liječenja, bolničkog smještaja, avionskih karata, putnih isprava i osnovnih potreba za dječaka i njegovu majku.

Svi koji žele pomoći, mogu to učiniti na sljedeće načine:

Pozivom na humanitarni broj 17150 donirate dvije KM (dostupno za korisnike Mtel, BH Telecom i HT Eronet), prenosi Klix.

Uplatom na račun UG Humanitas: 5551000062303262 “Nova Banka” a.d. Banja Luka

Putem PayPal aplikacije: paypal@humanitas.ba

Nastavi čitati

Društvo

Naftaši se “OPEKLI”, pa sad rade kako treba: Benzinske pumpe u Srpskoj POBOLJŠALE KVALITET GORIVA

Paprene kazne, koje su vlasnici benzinskih pumpi u Srpskoj proteklih godina plaćali zbog napravljenih propusta, osvijestile su naftaše, kod kojih ove godine, za razliku od lani, kada su platili ceh od 675.000 KM, nisu utvrđena odstupanja u kvalitetu goriva.

URepubličkoj upravi za inspekcijske poslove, koja je lani uradila 2.299 laboratorijskih analiza i u 27 slučajeva utvrdila nepravilnosti, rekli su da su za četiri mjeseca ove godine, kada je prvi put u Srpskoj na provjeri bio i tečni naftni gas, uzeta 564 uzorka, od kojih su svi bili uredni.

– Svih 27 neusaglašenih uzoraka goriva po BAS standardima lani se odnosilo na dizel goriva – istakli su u Inspektoratu Republike Srpske.

Podsjetili su da se u slučajevima kada je analizom dokazano odstupanje u kvalitetu goriva izriču novčane kazne koje iznose 20.000 KM za pravno lice i 5.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.

– Lani su po tom osnovu izrečene kazne u iznosu od 675.000 KM. Broj neusaglašenih uzoraka u prošloj godini u skladu je sa višegodišnjim prosjekom – kazali su u Inspektoratu RS.

U praksi se pokazalo da se, kako su naveli, odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja, do čega dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim pumpnim stanicama. Usljed nepažnje zaostali benzin u ispusnom cjevovodu cisterne i u seperatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva, piše Glas Srpske.

Kontrolu kvaliteta goriva koja se prometuju na benzinskim pumpnim stanicama vrši tehnička inspekcija u skladu sa Programom utvrđivanja usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva. Kontrola usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva vrši se za dva perioda, ljetni i zimski – objasnili su u Inspektoratu.

Kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao je time da su broj neurednih uzoraka i utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolični i da je gorivo na pumpama u Srpskoj, tvrde u Inspektoratu, u skladu sa važećim propisima.

Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori RS Đorđe Savić kazao je da kvalitet na pumpama nikad nije ni bio sporan, te da su zbog sitnih odstupanja, koja ne mogu da nanesu štetu nijednom motoru, plaćali veliki ceh.

– Problem je u tome što su se ranije uglavnom u istoj cisterni prevozile velike količine kako benzina, tako i dizela. Ukoliko se desi da je prilikom prevoza veće količine dizela ostalo nekoliko litara benzina na stijenkama cisterne, koja je prethodno prevozila taj naftni derivat, doći će do narušavanja tačke paljenja – rekao je Savić.

Dodao je da je visina kazni, koje su trgovci naftom plaćali prethodnih godina, dovela do toga da budu oprezniji i od prevoznika traže da svaka cisterna vozi posebno gorivo.

Edukacija
S ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu, kako su istakli u Inspektoratu, imaju sami dobavljači.

– Edukacijom svojih radnika koji vrše prevoz i istakanje tečnih naftnih goriva, oni će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni koje u ovim slučajevima nisu male – rekli su u Inspektoratu.

Nastavi čitati

Aktuelno