Connect with us

Zanimljivosti

VJEROVALI ILI NE! Konji mogu da prave strategiju

Konji mogu da planiraju i prave strategiju kao i da brzo prilagode ponašanje, pokazalo je najnovije istraživanje koje su sproveli naučnici sa Univerziteta Notingem Trent.

Oni su utvrdili da možete ‚da odvedete konja do vode i ubijedite ga da je pije ako je nagrada za to dovoljno velika, prenosi BBC.
Najnovija situcija je pokazala da su konji inteligentniji nego što se ranije mislilo pošto se ispostavilo da se brzo adaptiraju na igru zasnovanu na nagrađivanju u kojoj se mjenjaju pravila.
Istraživači su naveli da su iznenađeni time kako konji brzo shvataju takvu vrstu igre, što je suprotno ranijim teorijama da njihov mozak reaguje samo na trenutni stimulus i nije dovoljno kompleksan da pravi strategije.

Nova otkrića mogla bi da dovedu do razvianja humanijih režima treniranja konja i poboljšanja njihove njege, smatraju naučnici.

U studiji je učestvovalo 20 konja koji bi najpre bili nagrađeni ako dodirnu karticu vrhom njuške.
Linker
U drugoj fazi, uvedeno je „stop svjetlo“ a pravilo je promjenjeno tako da se nagrada dobijala samo ako karticu dodirnu dok je svjetlo ugašeno.

Konji isprva nisu reagovali i mjenjali ponašanje, sve dok pravila nisu promjenjena i treći put.

U finalnoj fazi, uvedena je kazna tajm-auta od 10 sekundi ako dodirnu karticu dok je svjetlo upaljeno.

Istraživači su primjetili da su konji brzo promjenili ponašanje kada je pogrešno urađen zadatak povlačio cijenu, i svi su brzo naučili da igraju po pravilima kako bi izbjegli tajm-aut.

Naučnici vjeruju da činjenica das u se konji tako brzo adaptirali ukazuje da su sve vrijeme razumjeli pravilo „stop svjetla“, ali nisu imali razloga da slijede pravila kada nije bilo posljedica ako nešto urade pogrešno.

Zanimljivosti

NAJMOĆNIJI SUPERKOMPJUTER na svijetu riješio decenijsku dilemu

Najmoćniji superkompjuter na svijetu iskorišten je za značajno naučno dostignuće.

Naučnici iz Oak Ridge nacionalne laboratorije (ORNL) uspjeli su da iskoriste najmoćniji superkompjuter na svijetu, Frontier, kako bi došli korak bliže rješenju velikog problema u nuklearnoj fizici.

Njihovo istraživanje fokusirano je na dešifrovanje magnetskih svojstava Ca-48 atomskog jezgra, a jedan od fizičara rekao je da “Ca-48 jezgro brzo propada jer ima jake magnetne interakcije, i jednu od najvećih tranzicionih snaga”.

Ca-48, specijalni tip atoma koji je korišćen pri istraživanjima, ima veoma stabilnu strukturu, i koristan je za proučavanje sila koji drže atome na okupu ili ih razdvajaju. Ima 20 protona i 28 neutrona, što naučnici zovu “dupla magija”, navedeno je u saopštenju ORNL.

Ponašanja ovog atoma su pod znakom pitanja još od 1948. godine, a kako bi došli bar korak bliže odgovoru na pitanje kako Ca-48 funkcioniše, ORNL tim je koristio Frontier superkompjuter za vršenje više od trilion kalkulacija u sekundi.

“Nevjerovatna moć sistema omogućila je timu da izvede potrebne simulacije sa zapanjujućom efikasnošću i preciznošću”, saopšteno je iz laboratorije.

Rezultat je sljedeći: magnetna tranzicija Ca-48 poklopila se sa rezultatima iz eksperimenata sa gama-zracima, čime je velikim dijelom riješen jedan od bitnijih problema u nuklearnoj fizici.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

POJAVA U SAHARI ZBUNILA MNOGE: Kiša lije danima, stvorilo se ogromno jezero

Nevjerovatni prizori iz Sahare.

Snimak sa Zoom Earth-a pokazuju nalet jake kiše koja trenutno udara u pustinju Saharu, koja je, kao najveća vruća pustinja na svijetu, poznata po suvim uslovima.

Snimak prognoze, koju je Zoom Earth objavio juče ujutru na X-u pokazuje kišu koja je od srijede krenula širom sjeverozapadne Afrike. Kiša je nastavila da pada u regionu do četvrtka, a radar predviđa da će se nastaviti i danas.

Količina kiše varira od slabe do jake, prema radaru. Post dalje povezuje padavine sa malim brojem uragana u Atlantskom okeanu koji su pogodili SAD ove godine.

“Tropski talasi, koji se često razvijaju u uragane, nisu se tako snažno pojavljivali iz centralne Afrike. Jedan ključni faktor za formiranje tropskih talasa je zona intertropske konvergencije (ITCZ). Ona se pomjerila dalje na sjever nego inače. Ovo, u kombinaciji sa rekordno pozitivnom sjevernoatlantskom oscilacijom (NAO), promijenilo je vremenske obrasce širom Atlantika i Afrike”, navodi Zoom Earth.

Ova promjena je izazvala više kiše u dijelovima svijeta koji inače ne pamte tako velike količine padavina, kao što su pustinje Sahel i Sahara.

Stanovnici malog pustinjskog grada Ain Sefra u sjeverozapadnom Alžiru bili su zapanjeni kada su vidjeli kako se ogromno jezero pojavljuje u obično suvoj pustinji u rijetkom prirodnom fenomenu nakon veoma jake kiše.

U Sahari, u kojoj obično ima malo ili nimalo kiše, a u rijetkim slučajevima, jednom u deceniji, palo je 500 odsto normalnih mjesečnih padavina ovog mjeseca.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

“PREVARA” TEŠKA 744.000 EVRA! Hotel u kojem niko nikada nije rezervisao sobu

Zamislite scenario u kojem se satima vozite auto-putem u Australiji i počinje vas hvatati umor.

Srećom, nailazite na hotel usred ničega, zahvaljujete sudbini što ćete se konačno moći ispružiti i “ubiti” oko, ali kad se približite neobičnoj zgradi, shvaćate da nešto ne štima. Hotel je naime lažan (scenario nije).

Hotel EastLink zapravo je skulptura smještena na periferiji Melburna u Australiji, dizajniran tako da izgleda kao pravi hotel.

Veliku maketu hotela, čija je izgradnja koštala 744.000 evra dizajnirao je kanadski umjetnik Kalum Morton i svijetu ga je predstavio 2007. godine.

Od tada zbunjuje mnoge ljude koji su tamo pokušavali rezervisati smještaj ili ući unutra.

Internetska stranica EastLink još uvijek dobija upite o cijenama soba, dostupnosti i informacijama o parkiranju, a opisujući koncept koji stoji iza dizajna, Morton je i želio da prolaznici vide EastLink kao stvarni hotel ili pak rekvizit koji je “zbrisao” iz tematskog parka ili s filmskog seta.

Divovska ludost, kako joj Morton tepa, ima čisto ukrasnu funkciju.

EastLink je visok 20 metara, a sagrađen je od čelika, betona i staklenih ploča Kad padne noć, neki od prozora svijetle, što cijelu priču čini zanimljivijom.

(Punkufer.hr)

Nastavi čitati

Aktuelno