Connect with us

Društvo

VLADA IMA PREČA POSLA! Inflacija hara, hrana postaje luksuz, a cijene idu u nebo!

Ako borba protiv inflacije ne počne na vrijeme hrana nam postaje luksuz. Za samo četiri godine na neke od osnovnih životnih namirnica cijena se povećala više nego duplo.

Apsurd. Isti PDV plaćamo na hljeb, jaja, mlijeko, dječiju hranu i na prekuspe satove, parfeme, bunde, luksuzna pića. Dobro je trgovcima, dobro vlastima. Šta je s građanima?

„Izgleda da smo mi naučili da se na sve mirimo, kao žaba kad se ubaci u hladnu vodu, pa polako zagrijava, privikavamo se svakoj situaciji.

Ne znamo kad je taj ključni momenat da kažemo dosta više, tražimo i mi neka svoja prava, ne možemo biti država bez ikakve kontrole. Nemamo ni zakonske, ni institucionalne prepreke za divljanje cijena“, rekao je Suad Đožić iz Udruženja „Bojkot u BiH“.

Dakle, do ovoga je došlo tiho i podmuklo.

Poređenja radi, 2019. 1 l ulja koštao je 1.90 KM, a 2024. 2.70 KM. 200 gr putera je za isti broj godina skuplji za 3.60 KM. 500 gr kafe je 2019. koštalo 6.50, a pet godina kasnije 11.70 KM.

„Ljudi pokušavaju dijelom da to ignorišu, kako bi lakše živjeli, a od toga se ne može pobjeći. Upravo sve to što ste rekli ide u prilog tome ide činjenica da je od 2014 – 2024. 48% iznosi prosječan rast cijena poljoprivrenih proizvoda, odnosno hrane koja se nalazi u marketima“, kaže ekonomista Bojan Kresojević.

„Korist ima država, jer se PDV povećava. Dokle? Kad opadne moć građana, nema više ni nabavke i taj PDV nestaje. Zar nije bolje uzeti, pa smanjiti PDV ili ga skroz ukinuti na osnovne proizvode“, pita Snežana Šešlija iz Udruženja potrošača.

Često ćemo od vlasti čuti da je u cijelom svijetu buknula inflacija, da su cijene podivljale jednako i Nijemcima i Srbima. E, pa nisu.

Tako recimo kilogram maslaca u BiH košta 35 KM, a u Njemačkoj 14.50 KM. Kapsule za pranje posuđa su skuplje za 10 KM, a 750 grama Nutele 4 KM.

„Ne mogu da razumem ljude koji se bave analizom, statistikom, Istitute za statistike da ne izlaze sa ovim podacima koliko je šta jefintije i koliko su proizvodi kvalitetnici u BiH, a ne izvozimo ih, mi uvozimo njihove koji su puni supstanci…

Teško možemo izaći iz ovog začaranog kruga ukoliko se ne ostvari direktan kontakt sa institucijama vlasti“, kaže Šešlija.

Vlasti nastavljaju da ćute. Povećali su minimalnu platu, koja ne može riješiti problem jer će skok cijena ići još više i više novca od PDV-a će se sliti u budžet Vlade. Očito još jedan proračunati potez.

Društvo

PETICIJA ZA OČUVANJE KUPALIŠTA Drinić: Moramo se boriti za prirodna bogatstva

Pokrenuli smo peticiju za očuvanje javnog kupališta koju ćemo uputiti nadležnim institucijama. Moramo se boriti za naša prirodna bogatstva, kao što je kupalište na Zvrkanovači i omogućiti da ona budu dostupna svima.

Poručio je ovo šef Kluba odbornika PDP-a u Skupštini grada Banjaluka Nebojša Drinić.

On je sa mještanima Krmina obišao javno kupalište na Zvrkanovači.

-Zajedničkim snagama borićemo se da ovaj dio Krmina ostane javno dobro i da se nikad ne privatizuje.
Generacije stanovnika Krmina okupljaju se na plaži koja je prava oaza prirode i idealno mjesto za rekreaciju i odmor – kazao je Drinić.

Nastavi čitati

Društvo

REVOLUCIJA U PENZIJAMA! Nasljednici porodične penzije moći će da rade!

Izmjene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO) trebalo bi da se nađu pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske u drugoj polovini ove godine, a jedna od novina koja bi mogla da bude u novom zakonskom rješenju je i ta da nasljednici porodične penzije mogu da budu zaposleni.

Fond PIO je još prošle godine na adresu Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS dostavio prednacrt izmjena i dopuna pomenutog zakonskog rješenja.

“Može se očekivati da tamo gdje se stalo prošle godine nastavimo već od marta. Takođe, iz zvaničnih institucija Srpske poručeno je da je potrebno razmisliti i o povećanju starosne granice i pratiti sve one države u kojima penzijski sistemi počivaju na principima generacijske solidarnosti. To je jedna neminovnost kako bi se produžio radni vijek, a na neki način i ublažio nedostatak kvalifikovane radne snage”, kazao je “Glasu” direktor Fonda PIO Mladen Milić.

Naveo je i da Srpska ima blizu 9.000 penzionera koji rade, a koji imaju status korisnika prava na starosnu ili invalidsku penziju.

“Tražili smo da se to dozvoli i svim korisnicima prava na porodičnu penziju. Najveći broj korisnika prava na tu penziju odnosi se na udovce i udovice. Postoji potreba da i oni poboljšaju svoj životni standard. One koji su sposobni i žele da rade treba angažovati na puno ili polučasovno radno vrijeme”, naglasio je Milić.

Smatra i da trenutna nemogućnost zaposlenja ili zasnivanja radnog odnosa puno šteti korisnicima prava na porodičnu penziju, odnosno srednjoškolcima i studentima.

“Zakonom o radu dozvoljen je rad sa navršenih 15 godina. Oni bi se tokom raspusta i ferija mogli angažovati  na razne poslove, kao što su podjela promotivnog materijala, te u nekim ugostiteljskim objektima na poslovima kasira i pomoćnih radnika. Tako bi pored porodične penzije za preminulog oca ili majku mogli biti zaposleni i time poboljšati svoj budžet”, naveo je Milić.

Naveo je da uvođenje ovih izmjena u Zakon o PIO ne zahtijeva dodatna novčana sredstva.

“Naš prijedlog je da svi korisnici prava na porodičnu penziju, jednostavno kao i svi korisnici prava na starosnu ili invalidsku penziju, imaju pravo da zasnuju određenu vrstu radnog odnosa u skladu sa Zakonom o radu, a da im se pri tome ne obustavlja isplata porodične penzije. Taj naš prijedlog u prednacrtu izmjena Zakona o PIO je prihvaćen”, poručio je Milić.

Takođe, dodao je da je jedna od izmjena koju su predložili, a koja ne zahtijeva  dodatna sredstva, i to da osiguranik ne mora biti van statusa osiguranika u trenutku podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava na penziju.

“Takva pravila su u EU, a s obzirom na to da smo mi na nekom putu, potrebno je da usklađujemo rješenja i u tom pravcu. Već nekoliko godina imamo situaciju da korisnici prava na starosnu i invalidsku penziju istovremeno imaju i zasnovan radni odnos. Onda se postavlja pitanje, zašto oni moraju prekinuti radni odnos da bi podnijeli zahtjev i da bi se dva ili tri dana nakon podnošenja zahtjeva ponovo mogli zaposliti. To jednostavno nije potrebno. Takođe, ima i nekih novih šifri osiguranja koje treba da budu unesene u novo zakonsko rješenje, ali sve su to tehnička pitanja”, naglasio je Milić.

Resorni ministar Danijel Egić rekao je za “Glas” da su u planu rada Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS ove godine predviđene i izmjene i dopune Zakona o PIO.

“Izmjene tog zakonskog rješenja kandidovali smo ka Vladi i plan je da se u trećem ili četvrtom kvartalu ove godine ta tačka nađe pred poslanicima”, poručio je Egić.

Zreli za reformu

U dokumentu okvirnog budžeta RS za period od 2025. do 2027. godine navedeno je da je reforma penzijskog sistema koja je sprovedena 2011. dala značajne rezultate u pogledu održivosti penzijskog sistema, u srednjem roku.

“Međutim, zbog demografskih kretanja biće neophodno pažljivo pratiti parametre penzijskog sistema, posebno u segmentu adekvatnosti penzija, kako bi se moglo pravovremeno reagovati na negativne demografske ili ekonomske trendove. Budući da, zbog starenja stanovništva i odlaska mladih i radno sposobnih, imamo manji broj uplatilaca doprinosa, dugoročno će penzijski sistem biti ugrožen, a budžetski sistem preopterećen”, navedeno je u pomenutom dokumentu.

Nastavi čitati

Društvo

NEKA SU ŽIVI I ZDRAVI! U porodilištima u Srpskoj rođeno je 10 beba

U porodilištima u Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je 10 beba, po pet djevojčica i dječaka

U porodilištu Banjaluka rođene su četiri bebe, u Prijedoru tri, u Istočnom Sarajevu dvije, te u Gradišci jedna, rečeno je Srni u porodilištima u ovim lokalnim zajendicama.

U Banjaluci su rođene dvije djevojčice i dva dječaka, u Prijedoru dvije djevojčice i dječak, u Istočnom Sarajevu djevojčica i dječak, a u Gradišci dječak.

U porodilištima u Doboju, Zvorniku, Foči, Bijeljini, Trebinju i Nevesinju u protekla 24 časa nije bilo porođaja.

Nastavi čitati

Aktuelno