Connect with us

Politika

Vlada zaboravila na elektronske radničke kartice

Borba protiv sive ekonomije u vrhu je prioriteta Vlade Republike Srpske, ali samo na papiru. Za pojedine projekte, poput elektronskih radničkih kartica koje su  trebale da suzbiju rad na crno, vlast nije imala znanja ili volje da ih sprovede u djelo.

Naime, pet godina je prošlo od najave nadležnih da će svaki radnik u Srpskoj imati svoju personalizovanu karticu preko koje se kontrolom moglo provjeriti da li je radnik uredno prijavljen i da li poslodavac uredno izmiruje svoje obaveze prema njemu i državi.

Bio je to prioritetni projekat uvršten u program javnih investicija.

Savez sindikata Republike Srpske od početka je podržavao ovu ideju. Kažu da ne znaju zbog čega ona nije realizovana, ali da je jasno da je Vlada stihijski od nje odustala.

„Nije nam jasno zašto se od toga odustalo. Kartice su mogle doprinijeti suzbijanju rada na crno. To je sigurno bila dobra ideja koja bi uticala na smanjenje sive ekonomije u Republici Srpskoj“, generalni sekretar Saveza sindikata RS.

Ministarstva odgovornost prebacuju sa jednih na druge

Dodaje da je sa karticama trebao da bude unapređen sistem kontrole, a u kojem su uočene brojne manjkavosti.

„Moglo se utvrditi da li je radnik prijavljen, da li su mu uplaćeni porezi i doprinosi, a tu se upravo najčešće i krše radnička prava u praksi. Od toga da se izabere najbolji ponuđač danas smo došli do toga da o ovome više niko i ne priča“, zaključuje Stanković.

Poslodavci na drugoj strani nisu previše razočarani. Kažu da se sve moglo provjeriti i preko lične karte.

„Inspektori imaju pristup jedinstvenom informacionom sistemu i preko matičnog broja mogu da provjere sve što ih interesuje. Sve ostalo je suvišno“, kaže predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić.

Inače, kako CAPITAL saznaje, najveći pobornik ove ideje je bio tadašnji ministar finansija Zoran Tegeltija. Nakon što je napustio Vladu RS, od projekta se jednostavno odustalo.

Sredinom 2018. je raspisan tender koji je u aprilu naredne godine poništen zbog „dokazivih razloga koji se nisu mogli predvidjeti“. Nakon toga više nije raspisivan.

Resorna ministarstva odgovornost prebacuju sa jednog na drugo.

„Postupak javne nabavke provodilo je Ministarstvo finansija. Nemamo saznanja o realizaciji navedene nabavke niti da li se odustalo od navedenog projekta. U tom pogledu, za detaljnije informacije potrebno je da se obratite Ministarstvu finansija“, kazali su nam u Ministarstvu rada i boračko – invalidske zaštite.

Zanimljivo, iako su sprovodili tender, u Ministarstvu finansija su nam kratko poručili da oni nemaju nikakve veze sa nabavkom knjižica.

Rad na crno najzastupljeniji u ugostiteljstvu, trgovini i preradi drveta

Inače, rad na crno i dalje je učestala pojava u Srpskoj.

Ovlaštenje da kontrolišu prijavljivanje radnika imaju svi inspektori Inspektorata Republike Srpske, kao i inspektori Poreske uprave i Republičke uprave za igre na sreću.

Podaci pokazuju da je ova pojava daleko od iskorijenjene.

Za prva četiri mjeseca ove godine inspektori su po osnovu ugovora o radu kontrolisali 3.758 radnika zatečenih na radu kod poslodavca, od čega 50 radnika nisu imala zaključen ugovor o radu i nisu bili prijavljeni na obavezne vidove osiguranja.

Po tom osnovu poslodavcima su izrečene kazne u iznosu od 93.500 KM.

Kada se posmarta prošla godina  kontrolisana su 14.344 radnika zatečena na radu kod poslodavca, od čega 200 njih nije imalo zaključen ugovor o radu i nisu bili prijavljeni.

Po tom osnovu poslodavcima su izrečene kazne u iznosu od 301.000 KM.

„Na osnovu dostupnih podataka o rezultatima izvršenih kontrola u prethodnim godinama, evidentno je da se broj radnika „na crno“ smanjuje, ali je i dalje prisutan“, kazali su u Inspektoratu Republike Srpske.

Navode da je rad na crno najčešće zastupljen u ugostiteljstvu, trgovini, eksploataciji i preradi drveta, te uslužnim djelatnostima.

CAPITAL

Politika

SUDSKA FARSA ILI POLITIČKI DIL? Trojac iz Srpske se pojavio u Sarajevu, a sad na slobodi bez ograničenja!

Ukidanje pritvora Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću, trojici najviših funkcionera Republike Srpske, dodatno je produbilo sumnje u nezavisnost pravosuđa Bosne i Hercegovine i izazvalo nove političke tenzije u zemlji. Umjesto da smire situaciju, odluke Suda i Tužilaštva BiH podgrijale su bojazan da pravda u BiH nije jednaka za sve.

Prvo zajedničko saopštenje ovih pravosudnih institucija, bez ikakvih dodatnih pojašnjenja i potpuno zatvorenog postupka za javnost, ostavilo je građane i analitičare u nedoumici. Mnogi tvrde da je pravosuđe još jednom pokazalo slabost pred političkim pritiscima.

“Politička pobjeda” ili unaprijed dogovoreni manevar?Nakon što se Dodik 4. jula dobrovoljno pojavio pred Sudom BiH, bez prisustva medija i bez određivanja pritvora, iste mjere su potom izrečene i Viškoviću i Stevandiću. Svim trojici određeno je da se javljaju sudu svakih četrnaest dana, bez drugih ograničenja.

Zvaničnici Republike Srpske ovaj potez doživljavaju kao pravnu i političku pobjedu, dok opozicija i nezavisni analitičari vide unaprijed režirani scenario.

Politička analitičarka Tanja Topić za portal Buka ističe da su pravosudne institucije „poklekle pred političkom silom“.

„Ovaj slučaj pokazuje da su pojedinci iznad zakona. Imamo sistem u kojem osoba može postati – zakon,“ poručila je Topić, ističući da se više ne može govoriti o nezavisnom pravosuđu u BiH.

Vukanović: „Tamo gdje se pravda kupuje, života nema“

Narodni poslanik Nebojša Vukanović upozorava da je BiH već duboko ušla u političku krizu i da su njene institucije zarobljene.

„Političke elite postavljaju svoje ljude u pravosuđe i bezbjednosne agencije, koje potom koriste kao štit. Tako nastaje nepravda“, kaže Vukanović.

Podsjeća da su svi trojica funkcionera ranije najavljivali da neće prihvatiti pozive Suda BiH jer ga ne priznaju.

„A onda su svi pohrlili u Sarajevo. Sad više ništa nije ni neustavno, ni ponižavajuće. To je poraz institucija“ zaključio je dodajući da je trojac ovaj način “kukavički pogazio Narodnu skupštinu” koju inače koriste za donošenje neprovodivih zakona sa kojim onda trguju sa političarima u Federaciji i/ili sa međunarodnom zajedniciom.

Vukanović posebno ističe da se u Republici Srpskoj izbjegavaju saslušanja visokih funkcionera, dok se u Federaciji BiH i zemljama Evropske unije protiv premijera i ministara vode ozbiljni sudski procesi.

“Tamo gdje se pravda može kupiti novcem, tamo života nema”, zaključio je Vukanović.

Radojičić: Presuda Dodiku može prelomiti političku krizu

Igor Radojičić, predsjednik Pokreta „Svojim putem“, smatra da bi drugostepena presuda Miloradu Dodiku mogla prelomiti trenutnu političku krizu.

U podcastu portala Buka naveo je da bi oslobađajuća presuda mogla smiriti tenzije, makar privremeno.

„Time bismo spustili stepenicu krize, iako bi to izazvalo nezadovoljstvo u Sarajevu i dijelu međunarodne zajednice,“ rekao je Radojičić.

S druge strane, ukoliko presuda bude osuđujuća, očekuje da bi mogao uslijediti ozbiljan politički potres, naročito ako Dodik odbije da je prihvati.

„U tom slučaju možemo očekivati blokade institucija, prekid komunikacije sa Sarajevom i dodatno pogoršanje odnosa sa zapadnim centrima moći,“ upozorio je Radojičić.

Crnadak: „Ne rušimo sistem zbog jednog čovjeka“

Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak pozvao je na smirivanje tenzija i očuvanje demokratskih kapaciteta Republike Srpske.

„Ne dozvolimo da nas ubijede da je najveća opasnost u nama samima. Moramo čuvati sistem, nadležnosti i prava Republike Srpske, a ne da zbog jedne osobe trpimo svi,“ poručio je Crnadak.

Naglasio je da, ukoliko presuda Dodiku postane pravosnažna, institucije treba da rade svoj posao, ali da narod mora ostati taj koji bira svoju sudbinu.

„Nepošteno je da jedna politička presuda odlučuje o sudbini cijelog naroda,“ zaključio je on.

Dodao je da PDP poštuje institucije, ali neće dozvoliti destabilizaciju.

Šta slijedi?

Zakonski rok za donošenje drugostepene presude Miloradu Dodiku je 30 dana i ističe sutra 12. jula izjavio je Milan Petković, poslanik Ujedinjene Srpske u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, po struci advokat. Iako je riječ o instruktivnom roku, bez direktnih zakonskih sankcija za njegovo probijanje, svaki dan kašnjenja dodatno potkopava ionako krhko povjerenje javnosti u pravosudni sistem.

Ako žalba odbrane bude usvojena, prvostepena presuda može biti poništena i slučaj vraćen na početak. Ako bude potvrđena, slijedi novi talas političkih tenzija, moguće blokade institucija i dalja polarizacija između entiteta i centralne vlasti.

Buka

Nastavi čitati

Politika

KRESOJEVIĆ UDARIO PO UIO “Građani plaćaju za 1 DAN, a oni kasne MJESEC BEZ POSLJEDICA!”

Narodni poslanik PDP-a Bojan Кresojević upozorio je da Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) mjesec dana kasni s donošenjem pravilnika koji je neophodan za realizaciju povrata PDV-a na prvu stambenu jedinicu, iako se građani kažnjavaju već za jedan dan kašnjenja u
plaćanju poreza.

– Danas je 11. u mjesecu, a svi preduzetnici, direktori i računovođe znaju šta to znači – dan kazne. Rok za plaćanje PDV-a je 10. u mjesecu i ko danas uplati PDV, već je zakasnio i slijedi mu kazna. Кada treba naplatiti, Uprava za indirektno oporezivanje je brža od svjetlost, ali kada
treba da donese pravilnik kojim bi građani mogli ostvariti povrat PDV-a na prvu stambenu jedinicu, tada važe druga pravila – poručio je Кresojević.

On podsjeća da su dopune Zakona o PDV-u stupile na snagu 12. aprila ove godine, te da je UIO imala zakonski rok od dva mjeseca, do 12. juna, da donese podzakonski akt kojim će regulisati realizaciju ovog prava. Međutim, taj pravilnik do danas nije donesen.

– UIO kasni mjesec dana i nikom’ ništa! Jasno je da vlast na sve načine opstruiše realizaciju ovog prava. Mjesec dana kašnjenja i niko ne snosi odgovornost! – istakao je Кresojević.

Zakon je , kaže on, stupio na snagu 12. aprila i svako ko je kupio/izgradio prvu stambenu jedinicu, poslije tog datuma, će moći ostvariti pravo na povrat PDV-a nakon što se donese pravilnik od strane Uprave za indirektno oporezivanje. Još uvijek nije poznato da li će Uprava za indirektno oporezivanje smanjiti PDV koji se vraća ili će on biti jednak plaćenom PDV-u na kupoprodajnu cijenu.

Nastavi čitati

Politika

“TROJKA” NIJE ZA PROMJENE: Vuković usamljen u “smjeni” Čavare

Nenad Vuković, delegat PDP-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, zatražio je od Darka Babalja (SDS), zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma, da pokrene inicijativu za smjenu Marinka Čavare (HDZ), takođe zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma, međutim od toga, barem za sada, neće biti ništa jer su predstavnici stranaka “trojke” (SDP, NiP i Naša Stranka) rekli da to neće podržati.

Ideja Vukovića bila je da se izvrši pritisak na HDZ kako bi podržali smjene SNSD-ovih kadrova, ali i imenovali Nebojšu Vukanovića, lidera Liste Za pravdu i red, za ministra bezbjednosti BiH.

Stranke ‘trojke’ juče su rekle da to neće podržati i ta priča je vjerovatno završena i prije nego što je počela. ‘Trojka’ se boji smijeniti Čavaru, prvo zbog vlasti u FBiH, a onda i zbog činjenice da bi mogao biti ugrožen i rad Predstavničkog doma jer postavlja se pitanje ko bi eventualno zamijenio Čavaru”, ispričao je izvor “Nezavisnih” iz Parlamentarne skupštine BiH.

Inače, u slučaju smjene Čavare kao člana Kolegijuma Predstavničkog doma iz reda hrvatskog naroda, na njegovo mjesto trebalo bi imenovati Hrvata, a u Predstavničkom domu osim poslanika koji dolaze iz HDZ-a, jedini Hrvati su Mia Karamehić-Abazović i Vlatko Glavaš. S obzirom na to da je Glavaš član opozicionog DF-a, jedina osoba koja bi mogla eventualno zamijeniti Čavaru je Karamehić-Abazovićeva, međutim i tu bi mogao nastati problem s obzirom na to da ona dolazi iz NiP-a, iste stranke u kojoj je i Denis Zvizdić, u ovom trenutku predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

“Razmatrana je i mogućnost da se pregovara sa DF-om i da Glavaš zamijeni Čavaru, a da se onda ide i na smjenu Savjeta ministara BiH i Borjane Krišto jer je i u Predsjedništvu BiH jedan SDP-ovac i jedan DF-ovac, ali to je samo u teoriji moguće, ali je u praksi nemoguće”, ispričao je isti izvor.

Da bi smjena Čavare uspjela, neophodno bi bilo obezbijediti 22 glasa u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Ako uzmemo u obzir da HDZ i SNSD imaju 12 poslanika, neophodno bi bilo da osim opozicije iz Republike Srpske, koja broji pet poslanika, smjenu podrže i stranke “trojke”, ali i SDA i DF-a, što ne bi bio problem, ali pod uslovom da “trojka” glasa za smjenu, a što u ovom trenutku ne želi.

Iako je ova “matematika” bila poznata Vukoviću, on se ipak odlučio da od Babalja traži da pokrene smjenu Čavare. Cilj je prije svega pritisak na HDZ, i to u prvom redu da odobri smjenu Nikole Špirića, predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, te Srđana Amidžića, ministra finansija i trezora BiH, i Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Ove smjene već mjesecima nalaze se na dnevnom redu Doma naroda, ali te sjednice se obično prekinu i to uskraćivanjem kvoruma, a nekada to urade delegati HDZ-a, nekada SNSD-a.

“Pozivam člana Kolegijuma iz reda srpskog naroda Darka Babalja da pokrene smjenu člana Kolegijuma iz reda hrvatskog naroda Marinka Čavare. To treba da bude odgovor na narative funkcionera HDZ-a koji uporno ucjenjuju i politički potcjenjuju nas iz opozicije iz Republike Srpske. Ako mogu oni blokirati imenovanje ministra bezbjednosti iz reda srpskog naroda, onda može i HDZ ostati bez člana Kolegijuma Predstavničkog doma. To su jednostavne stvari, što bi Tramp rekao, “recipročne mjere”. Nadam se da će kolege iz HDZ-a shvatiti da oni nisu u poziciji da određuju drugima ko šta može da bude, a da oni pri tome ostaju nedodirljivi” saopštio je u srijedu Vuković, nakon što je uputio zahtjev Babalju.

Ovaj zahtjev Vukovića uslijedio je samo nekoliko dana nakon što je sam Čavara rekao da je opozicija iz Republike Srpske “propustila šansu da uđe u vlast na nivou BiH”.

“Trebalo je usvojiti Izborni zakon, a onda da vidimo možemo li napraviti smjene i promjene”, rekao je tada Čavara, dodajući da je “trojka” iz Republike Srpske (SDS, PDP i Lista Za pravdu i red) nasjela na ono što je htjela SDA, a to je da dokaže da vlast ne funkcioniše

Nastavi čitati

Aktuelno