Connect with us

Politika

VLAS NEMOGUĆE PRETVARA U MOGUĆE! BiH od izvoznika postala uvoznik struje

BiH je u januaru ove godine prvi put uvezla više struje nego što je izvezla, otkriva CAPITAL.

Prema zvaničnim podacima Uprave za indirektno oporezivanje, BiH je u prvom mjesecu ove godine izvezla struje u vrijednosti od 74,9 miliona KM, a u istom periodu u BiH je uvezeno struje u vrijednosti od 81,4 miliona KM.

Ovi podaci su zabrinjavajući zato što BiH slovi za izvoznika električne energije o čemu svjedoče podaci iz ranijih godina iz kojih se vidi da je izvoz struje višestruko nadmašivao uvoz i da je vrijednost uvezene struje bila po nekoliko puta niža od vrijednost izvezene struje.

Tako je prošle godine u BiH uvezena električna energija u vrijednosti od 312,6 miliona KM, dok je vrijednost izvezene struje 669,7 miliona KM.

Godinu ranije u BiH je uvezena struja u vrijednosti od 215,8 miliona, dok je vrijednost izvezene struje čak 1,055 milijardi KM.

I podaci o uvozu i izvozu u 2022. godini su višestruko na strani izvoza, jer je vrijednost izvezene struje bila 1,074 milijarde, dok je vrijednost uvoza 393,5 miliona KM.

U 2021. godini u BiH je uvezeno 218,7 miliona KM struje, dok je izvezeno struje u vrijednosti od 827,6 miliona KM, što je za skoro četiri puta više.

U 2020. godini kada je počeo da hara virus korona iz BiH je izvezeno struje u vrijednosti od 499,5 miliona KM, dok je vrijednost uvezene električne energije bila petostruko niža – samo 96,3 miliona KM.

Ekonomski analitičar Igor Gavran kaže za CAPITAL da malo toga jasnije pokazuje sunovrat upravljanja javnim sektorom u BiH kao podaci o uvozu i izvoz struje.

„Elektroprivreda Republike Srpske se praktično raspada, s posebno katastrofalnim stanjem u TE „Ugljevik“, ali je daleko od dobrog i u ostatku kompanije, a Elektroprivreda BiH se od nekada vodećeg izvoznika srozala do nivoa gdje je povećanje cijene struje najmudrije što su u stanju kreirati. Podaci o spoljnoj trgovini tek su posljedica svega toga“, kaže Gavran.

Ističe da ni raniji pozitivan saldo nije bio razlog za slavlje jer je značio da nam je privreda preslaba da iskoristi proizvedenu energiju pa smo umjesto finalnih proizvoda izvozili struju kao sirovinu.

„Ali aktuelno stanje je tragično i nagovještava trend u kojem ćemo, prvo zbog nesposobnosti upravljanja, a kasnije i zbog objektivnih gašenja kapaciteta koji se ne obnavljaju, imati deficit i u ovoj oblasti i uvoziti sve više, a izvoza neće uopšte biti“, zaključio je Gavran.

Politika

NEMA DA FALI! Stare cijene hrane i pića samo za političare

Cijene jela od prije deset godina te nedostaci u sistemu evidentiranja i kontrole utroška zaliha hrane i pića, ali i propusti u planiranju i sprovođenju određenih postupaka javnih nabavki, glavni su razlozi zbog kojih je Služba za zajedničke poslove institucija BiH dobila mišljenje sa rezervom za prošlu godinu.

Kancelarija za reviziju institucija BiH skrojila je Službi zbog utvrđenih propusta u radu u prošloj godini i 34 preporuke.

Služba ostvaruje vlastite prihode pružanjem ugostiteljskih usluga zaposlenim u institucijama BiH. Prema obrazloženjima finansijskog izvještaja ostvareni prihodi su naplaćeni gotovinski, putem faktura i abonentskih blokova.

I pored ranijih preporuka revizije, Služba još nije sačinila prijedlog novog cjenovnika, niti novog normativa.

– Prodajne cijene artikala (hrane i pića) su utvrđene cjenovnikom jela i pića u objektima institucija BiH iz 2015. godine. Normativi (potrebna roba/sirovine za dobijanje određenog artikla) su utvrđeni 2017. godine, nakon čega su vršene izmjene koje nisu usvojene od rukovodstva, niti su uspostavljene jasne procedure postupanja kod potrebe izmjene normativa – naveli su revizori te ponovo preporučili Službi da izvrši detaljnu procjenu troškova pripreme jela i pića te na osnovu toga razmotri potrebu za korekcijom prodajnih cijena, imajući u vidu značajne promjene u nabavnim cijenama u odnosu na period donošenja važećeg cjenovnika.

To znači da, dok su cijene životnih namirnica u posljednjih nekoliko godine i više nego udvostručene, jedino političari u Sarajevu žive i više nego lagodno, jer samo oni imaju privilegiju da jedu i piju po cijenama od prije deset godina.

Kada je riječ o kontroli utroška hrane i pića, revizori su naveli da se na pouzdan način ne mogu utvrditi stvarni utrošci robe po vrstama i količinama, a koji su osnova za pouzdano utvrđivanje stvarnih količina pripremljenih obroka i njihove prodaje te utvrđivanje stvarnog prometa hrane i pića po vrstama i količinama.

– Služba je krajem godine pokrenula aktivnosti na integrisanju softvera za ugostiteljstvo “nibis” sa softverom “aksis”. Integracijom bi trebalo da bude omogućen automatski prenos robe između različitih lokacija, organizacionih jedinica i skladišta, čime bi trebalo da bude značajno unaprijeđen proces evidentiranja utroška robe i stanja zaliha u ugostiteljstvu – navedeno je u izvještaju.

Pored navedenih propusta revizori su utvrdili i da zahtjevi za dodjelu stimulacije zaposlenom ne sadrže detaljna obrazloženja sa relevantnom dokumentacijom na osnovu kojih se predlaže isplata novčane nagrade. Osim toga postoje i slučajevi da su zaposleni sami sebe predlagali za novčanu nagradu.

Nepravilnosti su utvrđene i kod korišćenja plaćenog odsustva, prekovremenog rada, a ponovo je utvrđeno i da evidencije o korišćenju službenih vozila u pojedinim slučajevima nisu bile potpune.

– Kod pojedinih putnih naloga utvrđeno je da je prikazana kilometraža prilikom točenja goriva neusklađena sa evidencijom o pređenoj kilometraži za taj dan te da se u pojedinim slučajevima i relacije kretanja ne podudaraju sa relacijom u izvještajima o korišćenju TAG uređaja – naveli su revizori i poručili da su ponovo konstatovane slabosti i nedostaci kod istraživanja tržišta i sprovođenja postupaka nabavki.

Loša praksa
Služba za zajedničke poslove institucija BiH je lani putem ugovora o radu na određeno vrijeme angažovala 69 osoba bez raspisivanja konkursa.

– Nismo se uvjerili da je zapošljavanje na određeno vrijeme u svim slučajevima izvršeno zbog hitnosti i nepredviđenog povećanja posla – naveli su revizori i dodali da su i dalje pojedini zaposleni, pored svojih redovnih poslova, obaljali i dio poslova na drugim radnim mjestima višeg ranga na osnovu ovlašćenja direktora. Takođe poručili su da ovakva praksa u Službi egzistira više godina i, osim što nije u skladu sa zakonskim propisima, nije prihvatljiva ni sa stanovišta efikasnog funkcionisanja internih kontrola u značajnim procesima.

Nastavi čitati

Politika

Šmit “Novac za “Viadukt” se mora isplatiti, a AKO NEŠTO SMRDI IDITE TUŽIOCU”

Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, ocijenio je besmislenim kritike vlasti iz Republike Srpske u kojima se optužuje da je posljednjom odlukom kojom se rješava pitanje duga slovenskoj firmi “Viaduct”, zavukao ruke u džepove građana Srpske, uskrativši im penzije i plate.

Ministru finansija BiH je poručio: “Postupi po odluci i novac uplati “Viaduktu”, a sve sumnje prijavi tužilatvu”.

Pravobranilaštvo BiH više je puta pozivalo vlasti u Banjaluci da nagomilani dug isplate, međutim odgovora nikada nije bilo, rekao je Šmit u razgovoru za Novu.Authentic Banja Luka souvenirs

– Ono što oni tvrde da ne znaju ništa o tome su potpune besmislice. Novac od putarina koji pripada Srpskoj dostupan je za izmirenje duga, ali ni na koji način ne utiče na proračun tog entiteta – naveo je Šmit.

On je pozvao ministra finansija Srđana Amidžića da postupi po odluci i novac uplati “Viaductu”, a ukoliko postoje sumnje da će novac otići na pogrešnu adresu da prijavi tužiocu u ovom slučaju.

– Ovo je odluka i tu se radi o tome da je državni novac, novac Centralne banke i novac BHANSA-e blokiran. Ministar finansija to dobro zna i očekujem da oni kažu ono što znaju, a ne da pričaju priče koje bi željeli da pričaju.

Na njemu je da isplati taj novac i on to mora učiniti postupajući s dužnom pažnjom, on mora poduzeti sve potrebne korake. Ukoliko smatra da nešto ne ide kako treba i ako ljudi u Srpskoj znaju da firma “Viaduct” nije ovlaštena, zašto njihovi advokati nisu to sve naveli u Vašingtonu.

Sva ova saznanja što imaju sada zašto ih nisu ranije naveli. Potpuna je dezorijentacija vezano za ono što se događa. Ne volim biti previše oštar prema zvaničnicima, ali ih pozivam da izvrše svoje obaveze – poručio je Šmit.

Ako postoje neka saznanja da će novac otići ili je već otišao na pogrešnu adresu, dodao je, ili ako neko “osjeća da nešto tu smrdi u okviru dogovora Banjaluke i Portoroža onda idite tužiocu i prijavite, a ako ne, onda isplatite novac”, zaključio je Šmit.

Nastavi čitati

Politika

IMA SE MOŽE SE! Vlasti Srpske dobile novog lobističkog predstavnika u SAD

Novi lobistički ugovor sklopljen je s firmom “MO Strategies, Inc.”, čiji je osnivač blizak Republikanskoj stranci u Sjedinjenim Američkim Državama.

Kako se navodi u ugovoru, koji je objavljen na registru stranih agenata (FARA), za zastupanje interesa Republike Srpske američku kompaniju “MO Strategies, Inc.” unajmila je druga američka kompanija – “Becker & Poliakoff”, s kojom je prethodno ugovor o lobiranju za Republiku Srpsku sklopljen u junu 2025.

Prema novom konsultantskom ugovoru dvije američke kompanije, koji je sklopljen 1. jula 2025. godine, “MO Strategies, Inc.” će asistirati u zastupanju pred Vladom SAD o pitanjima koja identifikuju vlasti u Republici Srpskoj.

Ugovor ne precizira instituciju koja je nosilac ugovora ispred Republike Srpske, ali se iz informacije o adresi Bana Milosavljevića u Banjaluci može zaključiti da je riječ o Kancelariji predsjednika Republike Srpske.

U ugovoru se navodi da će “MO Strategies, Inc.” mjesečno primati 10.000 dolara za svoje usluge od “Becker & Poliakoff”, ali tek kada ta firma primi uplatu iz Republike Srpske.

Potpisnik ugovora ispred novog američkog lobističkog predstavnika je Martin Obst, za koga se na sajtu “MO Strategies, Inc.” navodi da je republikanski strateg sa preko 20 godina iskustva u republikanskoj politici.

Kako se navodi, Obst je imao rukovodeće uloge u predsjedničkim kampanjama Donalda Trampa 2016. i 2020. godine, a takođe je bio i viši politički savjetnik bivšeg potpredsjednika SAD-a Majka Pensa.

Detektor je kontaktirao firmu “MO Strategies, Inc.”, Obsta i Kancelariju predsjednika Republile Srpske, ali oni nisu bili odmah dostupni za komentar.

Vlasti u Republici Srpskoj pojačale su svoje napore da lobiraju kod nove administracije u SAD- nakon pobjede Donalda Trampa.

U ugovoru koji je sklopljen u junu 2025. godine s firmom “Becker & Poliakoff”, kao glavna svrha, između ostalog, navodi se započinjanje i promocija dijaloga između vlasti u Republici Srpskoj i Trampove administracije.

“Becker & Poliakoff” je u ovom ugovoru takođe podugovarač, a kako se navodi, iznos od 40.000 dolara mjesečno toj firmi isplaćivaće američka firma “Zell & Associates International Advocates”, koju su vlasti u Republici Srpskoj unajmile u januaru 2025. i koju direktno plaća Republilka Srpska.

Između ostalog, ta firma radiće i na uklanjanju sankcija Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović.

(Detektor) Foto: BN

Nastavi čitati

Aktuelno