Connect with us

Politika

VLAST U SRPSKOJ IGNORIŠE ozbiljnu krizu u zdravstvu

Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske ponovo je danas upozorio na ozbiljnu krizu u zdravstvenom sistemu, koju vlast ignorišu.

Aleksandar Dragušić, zamjenik predsjednika sindikata i predsjednik najbrojnije Sindikalne organizacije koja djeluje u JZU UKC je za BUKU naglasio da sindikat traži povećanje cijene rada u zdravstvu za najmanje 20%, kako bi se stvorila osnovna podloga za dalja pregovaranja o boljim uslovima za radnike. Osim toga, sindikat zahtijeva reviziju ili ukidanje Zakona o platama, koji trenutno ne omogućava realnu raspodjelu plata među zdravstvenim radnicima, posebno u vezi s noćnim smjenama i dežurstvima.

Jedan od ključnih zahtjeva sindikata je i povećanje stope doprinosa za zdravstveno osiguranje sa 10,2% na 13,5%, što bi omogućilo stabilizaciju zdravstvenog sistema i povećanje plata radnicima. Dragušić je naglasio da je ovo zahtjev koji sindikat nije iznio tek tako, već kao sistemski korak prema očuvanju i unapređenju zdravstvenog sektora. U prethodnom periodu smo obavili konsultacije sa pojedinim direktorima ustanova, koji su tu podršku i iskazali delegiranjem ovog pitanja na Aktivu direktora, što sada zahtjevu daje značajniju težinu.

“Začudila nas je i iznenadila podrška direktora zdravstvenih ustanova upravo ovom zahtjevu, nadam se da podržavaju naš kompletan zahtjev, a ne samo onaj dio da će imati više novca na raspolaganju. Ako dođe do kompletne realizacije zahtjeva napravili smo odličan posao, a ako podrška istom bude isključivo vezana za sve ono negativno na šta smo ranije ukazivali, onda će svima biti jasno ko upravlja našim zdravstvom.
Takođe, traže veću transparentnost u trošenju sredstava u zdravstvenim ustanovama, posebno kada su u pitanju dodaci na plate, uz jasno pozivanje na odgovornost i kažnjavanje neodgovornih rukovodilaca”, izjavio je Dragušić.

Iako sindikat nije dobio konkretan odgovor na svoje zahtjeve, Dragušić ističe da su ključne mjere nužne za zadržavanje stručnog kadra, s obzirom na veliki odlazak medicinskih sestara, a sve češće i ljekara. On je podsjetio da su medicinske sestre u teškoj situaciji, jer za platu od 1300 KM ne mogu ostvariti osnovne životne potrebe, a unapređenja u obrazovanju i edukaciji nemaju pravi efekat bez adekvatnog finansijskog vrednovanja.

Sindikat je, kao krajnju mjeru, najavio mogućnost štrajka. BUKA

Politika

Zora Vidović tvrdi da Srpska ima obezbijeđeno finansiranje i ulazi RELAKSIRANO u narednu godinu

Od marta naredne godine na tržištu će biti ponuđene narodne obveznice a cilj je da se jača ekonomija Republike Srpske, ali i da građani imaju veću zaradu nego što je to sada slučaj, kada je riječ o njihovom deponovanom novcu u bankama, kazala je Zora Vidović, ministarka finansija Republike Srpske.

“Mi imamo obezbijeđeno finansiranje za narednu godinu. Obveznice nam nisu ni potrebne. Relaksirano ulazimo u narednu godinu ali želimo da sredstva koja naši građani štede ostaju u Republici Srpskoj. U ovom momentu su banke iz Republike Srpske iznijele tačno milijardu KM”, istakla je Vidovićeva, prenosi Indikator.ba.

Ona ukazuje da je riječ o milijardi KM depozita stanovništva i preduzeća, te dodala da je intencija da se obveznice prodaju građanima, čime bi sredstva ostajala u Republici Srpskoj te bi bila iskorištena za razvojne projekte.

“Nismo raspoloženi da naša milijarda negdje u svijetu služi za razvoj druge države. To nam je poenta i naša će kamata biti znatno veća od bankarske kamate”, poručila je Vidovićeva.

Nastavi čitati

Politika

NASTAVAK SUĐENJA DODIKU I LUKIĆU Koga danas “dovlače” da drži transparente i plješće ispred Suda BiH?

U Sudu Bosne i Hercegovine danas bi trebalo biti nastavljeno suđenje predsjedniku RS Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću. Ročište je zakazano u 13 sati.

Dodik i Lukić optuženi su da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Podsjetimo, do sada su na svako ročište organizovano dovođeni stranački ljudi i zaposleni u raznim institucijama, što je izazvalo burne reakcije javnosti. Prema tvrdnjama upućenih, ovi pojedinci dobijali su jasne instrukcije o tome kako da se ponašaju ispred suda, sve u cilju stvaranja slike o masovnoj podršci Miloradu Dodiku.

Posebno je kontroverzan bio slučaj kada je iz Banjaluke organizovan dolazak punog autobusa doktora i medicinskih radnika, čija se prisutnost ne može opravdati ni profesionalno ni moralno. Ovakva zloupotreba zdravstvenih radnika, čiji je primarni zadatak briga o zdravlju građana, u političke svrhe predstavlja ozbiljan udar na etičke standarde.

Nastavi čitati

Politika

DVOSTRUKI ARŠINI MILORADA DODIKA Djeca ne smiju biti politički alat, OSIM KAD IH ON KORISTI!

“Djeca nisu politički alat, već naša budućnost…”, reče predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, nakon što se pojavila informacija da je sin premijera Srbije Miloša Vučevića, (zlo)upotrijebljen u političke svrhe.

Imalo je onih koji ovakvu reakciju neće pozdraviti, ali je, vjerovatno, još manje onih koji se neće prisjetiti bar jednog primjera zloupotrebe “budućnosti”, u kojem je glavni akter, upravo, Dodik.

Ugljevik, 2022. godina: Predsjednik Srpske dijeli “pedesetice” okupljenim mališanima. Patkovača, 2024. godina: uoči mitinga SNSD u ovom selu kod Bijeljine, djeca, navodno spontano, Dodika dočekuju sa zastavama Srpske, a zatim se i fotografišu s njim.

Petrovac, 2024: Dodik dječaku poklanja sliku sebe iza traktora, što završava u objavi na društvenim mrežama.

I tako dalje.

Djeca su ukras svijeta, ali nažalost, i politike. I nikakva Konvencija o pravima djeteta, preporuka nadležnih, niti nametnuti zakoni, to nisu uspjeli promijeniti. Tako se, iz godine u godinu, djeci “običnog svijeta”, dijele sokići i paketići, a nerijetko i “pedesetice” i “stotke”. I nikom ništa!

Podsjetimo se da je, prema podacima Transparensi Internšnela u BiH, prvog dana ove školske godine, zabilježen čak 21 slučaj zloupotrebe djece u političke svrhe.

I nije, da se razumijemo, predsjednik Srpske usamljen primjer. Zapravo, malo je onih političara koji to ne rade.

Političko licemjerstvo

Ali, zar nije licemjerno pozivati se na zaštitu djece samo onda kada je riječ o djeci političara (koja, naglašavamo, takođe moraju da budu zaštićena)? Ili, da se izrazimo, onako, “orvelovski”: znači li to da su sva djeca jednaka, ali da su, neka, jednakija od drugih?

Politička analitičarka Tanja Topić, naglašava da djecu ne treba zloupotrebljavati u političke svrhe, niti ih uplitati u političke igre, ali, kako kaže, ovakve izjave “paraju” uši.

– Kada osude dolaze od političara koji su i kažnjavani zbog zloupotrebe djece, koji redovno pohode i vrtiće, koji prijete svima koji im dirnu djecu da će se loše provesti, ti isti koji su djecu na velika vrata uveli u svijet politike i biznisa, onda ovakve izjave govore o političkom licemjerstvu i dodvoravanju vlastima u Beogradu po svaku cijenu – smatra ona.

Postavlja pitanje šta je sa djecom koja su targetirana iz drugih razloga, a nisu djeca političkih moćnika.

– Ne mogu se sjetiti da su političari stali na njihovu stranu. Ova podrška jednog oca drugim političkim očevima je politička podrška, pisana istim političkim rukopisom – kategorična je Topićeva.

Damjan Ožegović, iz Transparensi Internešnela u BiH podsjeća da Konvencija o pravima djeteta strogo propisuje kako djeca mogu da ostvaruju svoja prava i obaveze i da ne smiju da se zloupotrebljavaju od strane odraslih.

– U tom smislu, kada je u pitanju zloupotreba djeca u političke svrhe, treba ih isključiti iz svakog mogućeg vida dovođenja u vezu sa politikom, pogotovo u vezi sa objavljivanjem njihovih fotografija, snimanjem, korištenjem u neke promotivne aktivnosti… Mi smo, u ovoj predizbornoj kampanji, iako je bilo dosta riječi o kažnjavanju, svjedočili da mnogi političari nisu odustajali od zloupotrebe djece, što iz loše, što iz ne tako loše namjere, jer nisu bili ni svjesni da objavljivanjem fotografija čine štetu djetetu – kaže on.

Napominje da bi svi političari trebali da se uzdrže od bilo kakve (zlo)upotrebe djece u političke svrhe, piše Srpskainfo.

 

 

Nastavi čitati

Aktuelno