Connect with us

Društvo

VOĆARI BROJE GUBITKE: Sniženi prinosi i kvalitet voća ZBOG nepovoljnih vremenskih uslova

Zbog nepovoljnih vremenskih uslova, voćari u Republici Srpskoj ove godine bilježe niže prinose i osjetno smanjen kvalitet većine voćnih vrsta.

Naime, iako su proljećne kiše najavljivale dobru sezonu, visoke temperature u aprilu uticale su na slabiji rod i oštećenje cvjetova, posebno kod jabuke i višnje. Dok su proizvođači breskve i trešnje uspjeli ostvariti zadovoljavajuće cijene, proizvodnja maline i dalje opada zbog niskih otkupnih cijena.

Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović ističe da je stanje voćarstva u Republici Srpskoj ove godine generalno loše.

– Prinosi i kvalitet voća razlikuju se zavisno od područja gdje se voćnjaci nalaze, ali sveukupno gledano, prinosi su manji od očekivanih. Proljeće je bilo obećavajuće zbog obilnih kiša, ali kako su temperature rasle, prinosi su opali. Visoke temperature u aprilu oštetile su cvjetove, posebno tokom glavne faze cvjetanja, kada su dostizale i 32 stepena Celzijusa – kazao je Dojčinović.

Kako je rekao, to je odmah nagovijestilo slabiji rod i probleme s kvalitetom.

– Jabuka, iako je imala dobar kvalitet, bila je toliko krupna da se uglavnom koristila u industriji zbog velike težine i opadanja plodova. Čak 60 odsto najboljeg roda jabuka propalo je i otišlo u industriju po niskim cijenama. Sa druge strane, breskva je ove godine imala odličan prinos i cijenu, pa je sve proizvedeno uspješno prodato. Iako se breskva ne proizvodi masovno u Republici Srpskoj, ovo je bila dobra godina za taj rod – kazao je Dojčinović.

Dodao je da su proizvođači trešanja takođe zadovoljni, iako je rod bio manji; visoke cijene su to nadoknadile.

– Svaka trešnja brzo se prodavala po cijeni od čak osam do 10 KM, što je ipak nepristupačno za lokalne kupce zbog niskog životnog standarda. Višnja je podbacila, a njen rod je gotovo izostao zbog problema s cvjetanjem u proljeće. Šljiva je nešto bolje rodila, posebno u krajevima Majevice i Semberije, gdje su plodovi visokog kvaliteta izvezeni u Nizozemsku i Njemačku, dok je ono što nije zadovoljilo standard otišlo u industriju – kazao je Dojčinović.

Kako je rekao, cijena za industrijske šljive bila je povoljna za proizvođače.

– Malina je imala male prinose, čak 60 odsto manje od očekivanih. Iako je kvalitet bio dobar, niska cijena dovela je do toga da sve veći broj proizvođača odustaje od uzgoja. Mnogi voćari već godinama napuštaju proizvodnju, pa je tako u regionu Potkozarja u posljednje tri godine broj hektara pod voćem smanjen za oko 1.000 – kazao je Dojčinović.

Kako je rekao, u cilju revitalizacije voćarstva, Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske pokrenulo je program obnove starih zasada i sadnju novih, te prilagođavanje sorti koje bolje odgovaraju tržištu.

Prinosi voća u Ljubinju ove godine bili su ispod prosjeka, što čini ovu godinu izuzetno slabom u poređenju s prethodnim, rečeno je u Odjeljenju za privredu opštine Ljubinje.

– Višnja koja je bila zasađena na 112 hektara zemljišta imala je veoma loš prinos, a rod je bio veoma ispod prosjeka, pa će dio ljubinjskih voćnjaka zbog isteka ekonomskog vijeka biti iskrčen – naveli su iz Odjeljenja.

Ove godine loš prinos imala je i trešnja, koja je uz višnju najznačajnija i najzastupljenija voćarska kultura na ovom području.

– Jabuke u Ljubinju imale su prosječan rod ove godine, iako su sitnije zbog sušnog ljetnog perioda, a ta voćka je zasađena u jednom voćnjaku od nekoliko dunuma. I vinova loza u nekoliko ljubinjskih vinograda imala je solidan prinos grožđa, ali je riječ o manjim površinama na kojima se uzgaja – navode iz ovog odjeljenja

Društvo

ZA DLAKU IZBJEGNUTA TRAGEDIJA! Oglasio se načelnik Kozarske Dubice o padu plafona u vrtiću

Načelnik Kozarske Dubice Igor Savković potvrdio je za Srpskainfo da je, nakon što se dio plafona obrušio u dječijem vrtiću “Pčelica”, nekoliko mališana prevezeno u lokalni Dom zdravlja, ali da je utvrđeno da nemaju povreda.

Kako kaže, čim je čuo šta se dogodilo odmah je došao na lice mjesta.
– To se dogodilo u spavaoni. Djeca su bila tu. Nabaca sa plafona se obrušila u tu prostoriju. Taj dio maltera koji je pao zahvatio je jedno ili dvoje djece koji su prevezeni u naš Dom zdravlja. Na svu sreću nemaju ni jednu ogrebotinu, ali su se uplašili. Nikome ništa nije bilo – rekao je Savković.
Dodao je da je u toku uviđaj.

Nastavi čitati

Društvo

PROTESTI U SARAJEVU: Građani u FBiH digli glas protiv neodržive ekonomske situacije

Grupa građana danas je ispred Parlamenta FBiH u Sarajevu održala protest zbog loše ekonomske situacije, niskih prihoda i konstantnog rasta troškova života.

Kao razlog protesta navedeni su i minimalno povećanje penzija, neradna nedjelja, rast nezaposlenosti, rast cijena osnovnih životnih namirnica i električne energije, povećanje cijene rada bez fiskalnih reformi, kao i neracionalno trošenje budžetskih sredstava na nepotrebne funkcije i savjetnike.

Oni su poručili da ne žele više čekati dok vlast ignoriše probleme građana i privrede.

“Tražimo smanjenje doprinosa, odgovorno trošenje javnih sredstava i konkretne mjere za zaštitu standarda građana i poslovnog sektora. Ne pristajemo na ekonomsko uništenje i podjele koje nas ostavljaju bez radnih mjesta i pravednih uslova poslovanja”, naveli su organizatori protesta, prenosi Srna.

Jedan penzioner obratio se okupljenim građanima i rekao je da su političari u BiH nojbolje plaćeni u Evropi, a da su građani potplaćeni.

“U penziju sam otišao sa visokom stručnom spremom i 40 godina staža. Nisam kupio diplomu, a penzija mi je 701 KM. Prosječna penzija u Evropi je 52 odsto prosječne plate. Kod nas je prosječna penzija 41 odsto u odnosu na prosječnu platu”, naveo je on.

Nastavi čitati

Društvo

BACANJE PRAŠINE U OČI! Objavljen plan oko radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je objavljeno da je planirano da redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada počne 2051. godine.
Iz Fonda navode da je odabir lokacije za odlagalište dugotrajan proces koji uključuje stručnjake i javnost, te da je planirano da se pripremne aktivnosti pokrenu nakon što se osiguraju uslovi za sigurno dugoročno skladištenje radioaktivnog otpada u centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

– Fond je u skladu sa važećom strategijom i Nacionalnim programom pokrenuo izradu osnove za uspostavljanje odlagališta. Te su aktivnosti podržane prijedlozima i preporukama međunarodne ARTEMIS misije održane u junu 2023. godine. Važna preporuka je potreba ažuriranja kriterijuma za odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada, jer su postojeći kriterijumi iz 1992. godine – navode iz Fonda.

Iz Fonda dodaju da je izrada prijedloga smjernica za određivanje lokacije odlagališta u toku, nakon čega će se početi s pripremom programa istraživanja i razvoja za uspostavljanje odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Hrvatskoj, a prijedlog se očekuje početkom 2026. godine.

– Odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada provešće se sistematično, u skladu s usvojenim kriterijumima i programom istraživanja i razvoja, preporukama IAEA-e i dobrom praksom drugih zemalja. Za potrebe odabira lokacije odlagališta analiziraće se cijelo područje Hrvatske – navode iz Fonda uz napomenu da će se u postupak donošenja kriterijuma za odabir lokacija odlagališta, kao i u sam proces odabira konačne lokacije biti uključena javnost.

Redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada planira se za 2051. godinu, kada bi počeo prenos rezervoara iz dugoročnog skladišta na Čerkezovcu u buduće odlagalište.

Nakon prenosa svih rezervoara u odlagalište, skladište na Čerkezovcu će se zatvoriti u skladu sa planom razgradnje.

Fond je pokrenuo postupak javne nabavke za uklanjanje dijela objekata na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac gdje je planirana izgradnja skladišta radioaktivnog otpada.

Rok za dostavljanje ponuda ili zahtjeva za učešće u postupku je 14. april, a okvirni planirani početak radova 1. maj ove godine.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći istitucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(Srna)

Nastavi čitati

Aktuelno