Connect with us

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Postepeno naoblačenje sa zapada

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti pretežno oblačno i toplo sa sunčanim periodima i temperaturu do 18 stepeni Celzijusovih.
U noći sa nedjelje na ponedjeljak u Hercegovini će biti pretežno oblačno sa kišom koja će prestati do jutra, a u ostalim predjelima vedro i suvo. Uz rijeke na sjeveru moguća je magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U jutarnjim časovima postepeno naoblačenje sa zapada premještaće se ka istoku.

Tokom dana u većini krajeva biće oblačno i toplo sa sunčanim intervalima na krajnjem istoku, dok se u večernjim časovima očekuje novo jače naoblačenje koje će usloviti prolaznu kišu ponegdje u Krajini.

Jutarnja temperatura vazduha biće od jedan do osam, u višim predjelima od minus tri stepena, a dnevna od 12 do 18 stepeni Celzijusovih.

Duvaće umjeren vjetar južnog smjera, jaki udari juga su najizgledniji na području Krajine, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Društvo

SPAS ZA ZDRAVSTVO ILI NOVI IZAZOV? Evo koji specijalisti su najtraženiji u Srpskoj!

Javnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, prema Godišnjem planu specijalizacija i supspecijalizacija za 2025. godinu, odobreno je 471 specijalizacija i 40 supspecijalizacija, dok su privatnim odobrene 33 specijalizacije.

Prema podacima koji su objavljeni u “Službenom glasniku Republike Srpske”, u ranije pomenutom planu navodi se da je dodijeljeno i 10 specijalizacija visokoškolskim ustanovama zdravstvene struke i pravnim licima koja obavljaju zdravstvenu, odnosno farmaceutsku djelatnost, a jedna supspecijalizacija odobrena je Medicinskom fakultetu Foča kao visokoškolskoj ustanovi zdravstvene struke.

Ukupno je, prema podacima iz “Službenog glasnika RS”, dodijeljeno 555 specijalizacija i supspecijalizacija.

Među najviše odobrenih specijalizacija za ovu godinu u Srpskoj nalaze se specijalizacije iz oblasti anesteziologije, reanimatologije i intenzivne terapije, i to njih 36, kao i porodične medicine.

Takođe, dodijeljeno je i 27 specijalizacija za internu medicinu.

Najviše specijalizacija, kao i supspecijalizacija, odobreno je Univerzitetskom kliničkom centru RS, i to 230 specijalizacija i 24 supspecijalizacije.

Među odobrenim specijalizacijama koje su dodijeljene UKC Srpske najviše je iz oblasti anesteziologije, reanimatologije i intenzivne terapije, i to 19, a zatim slijedi interna medicina sa 14 i kardiologija sa 10.

“Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske odobreno je i po osam specijalizacija za oblasti internističke onkologije, urgentne medicine, radiologije i abdominalne hirurgije”, navodi se, između ostalog, u planu.

Kada je riječ o supspecijalizacijama, najvećoj zdravstvenoj ustanovi u RS su, između ostalog, odobrene supspecijalizacije iz intenzivne medicine i to šest, kao i farmakoterapije, bolesti zavisnosti, dječje fizijatrije, citologije i drugih oblasti.

Od bolnica, najviše specijalizacija, njih 26, dodijeljeno je bolnici “Sveti vračevi” iz Bijeljine, zatim “Dr Mladen Stojanović” iz Prijedora, i to 19, dok je, između ostalog, 18 dodijeljeno trebinjskoj bolnici.

Na listi domova zdravlja, po broju odobrenih specijalizacija, ističu se banjalučki sa 13, kao i laktaški i prijedorski sa po sedam.

Zdravstvenim ustanovama odobrene su i supspecijalizacije iz oblasti balneoklimatologije, kardiologije, dijetoterapije, virusologije i drugih sfera.

Nedeljko Lambeta, direktor Bolnice Trebinje, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je u protekle četiri godine, koliko je na čelu ove ustanove, dodijeljena 51 specijalizacija.

“Trenutno smo na broju 90 po pitanju specijalista i specijalizanata, a s obzirom na to da nam se gradi nova bolnica i da bi krajem ove godine trebala do bude završena i da preselimo, plan je da imamo 110 ili 120 doktora. Ovo su ključne specijalizacije koje nam nedostaju da bismo upotpunili kadar”, kaže Lambeta.

On dodaje da trenutno nemaju problema s kadrom, ali ne krije da su prije dva mjeseca, nažalost, ostali bez jednog ortopeda, ali su i taj nedostatak uspjeli nadomjestiti.

“Bilo je najava odlaska medicinskih sestara u Dubrovnik, ali do sada niko još nije tražio niti sporazumni raskid, niti bilo koji drugi vid prekida saradnje”, ističe Lambeta.

Mladen Gajić, direktor bolnice “Sveti apostol Luka” u Doboju, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da godinama rade na obnavljanju kadra jer su u svojim planovima vidjeli da 40 odsto postojećeg kadra odlazi u penziju u periodu od 2020. do 2030. godine.

“Mi smo krenuli sa zanavljanjem svog ljekarskog kadra i proširenjem odjeljenja za koje smo smatrali da mogu približiti usluge građanima dobojske regije. Trenutno imamo više od 70 specijalizanata i sa još ovih 15 to će biti značajno pojačanje za našu bolnicu. Bićemo kadrovski osposobljeni u svakom pogledu”, navodi Gajić i dodaje da treba imati na umu da školovanje ovih kadrova traje godinama.

On ističe da su i sada kadrovski osposobljeni i da im ne odlaze radnici iz bolnice, ali nastoje da pravovremeno reaguju.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS JE SVETI SAVA! Školska slava u Srpskoj i Srbiji

Srpska pravoslavna crkva (SPC) proslavlja Svetog Savu, utemeljivača srpske crkve, države i školstva.

Savindan se obilježava u svim školama u Srbiji i Republici Srpskoj kao školska slava.
Sveti Sava bio je prvi srpski arhiepiskop i prosvjetitelj. Bio je najmlađi sin velikog župana Stefana Nemanje, kršten kao Rastko, a kada se zamonašio uzeo je ime Sava.

Rastko se na Svetoj Gori zamonašio uprkos snažnom protivljenju roditelja koji su mu namijenili vladarsku misiju.

NJegovim ustoličenjem za arhiepiskopa 1219. godine utemeljena je i samostalna Srpska pravoslavna crkva.

Zajedno sa ocem Stefanom, zamonašenim kao Simeon, Sveti Sava je osnovao Hilandar i izgradio još 14 manastira i tako postao ktitor prve srpske duhovne zajednice na Svetoj Gori.

Sveti Sava je napisao Tipik, prema kome se monasi vladaju, a napisao je i žitije svog oca, prepodobnog Simeona Mirotočivog.

U Studenici je 1209. godine osnovao prvu bolnicu na području Srpske države.

Sveti Sava se smatra začetnikom srpske srednjovjekovne književnosti, pa je stoga i zaštitnik prosvjetnih ustanova.

Sveti Sava je 1219. izdejstvovao autokefalnost Srpske pravoslavne crkve, a njegova djela “Nomokanon” (1220.) i “Sinodik pravoslavlja” (1221.) postala su pravni i duhovni stubovi srpske državnosti.

Sava se upokojio 1235. godine u bugarskom gradu Trnovu kao prvi arhiepiskop Srpske pravoslavne crkve, a ostao je poznat kao osnivač i tvorac Svetosavskog pravoslavlja.

Sinan-paša spalio je na Vračaru 1594. mošti Svetog Save, koje su do tada bile čuvane u manastiru Mileševa.

Smatra se da su Turci mošti Svetog Save spalili u pogrešnom uvjerenju da će tako uništiti vjeru i svaki njegov uticaj na Srbe.

SRNA

Nastavi čitati

Društvo

ZNATE LI ODGOVOR? Evo koliko novca možete unijeti u Hrvatsku iz BiH

U slučaju da oni koji putuju to ne učine, a carinici otkriju novac, prijeti im prekršajna prijava i novčana kazna.

Svi koji ulaze u Hrvatsku, odnosno u EU, ili izlaze iz Hrvatske i EU u treće zemlje, u ovom slučaju u BiH, Srbiju ili Crnu Goru, dužni su prijaviti gotovinu u iznosu od 10.000 evra ili većem.

Carinska uprava je saopštila da su na graničnom prelazu Stara Gradiška ovlašteni carinski službenici u dva navrata spriječili pokušaj nezakonitog unosa gotovine u ukupnom iznosu od 142.500 evra.

Prilikom ulaska u carinsko područje Europske unije državljanin Republike Italije, u svojstvu vozača putničkog vozila italijanskih registarskih oznaka, nije ispunio obavezu prijave gotovine u iznosu od 105.000 evra. Zbog počinjenja prekršaja mu je izrečena novčana kazna u iznosu od 26.250 evra, piše “Slobodna Dalmacija”.

Takođe je izdat prekršajni nalog državljaninu Republike Njemačke, koji u svojstvu vozača putničkog vozila njemačkih registarskih oznaka prilikom ulaska u carinsko područje Evropske unije nije ispunio obavezu prijave gotovine u iznosu od 37.500 evra, zbog čega je novčano kažnjen sa 11.400 evra, objavila je carina na svojim stranicama.

Unos gotovine u EU i iznos gotovine iz EU slobodan je i bez ograničenja u svoti za sve fizičke osobe, ali uz obavezu prijave carinskom službeniku.

Gotovinom se smatra: gotov novac- novčanice i kovanice koje su u opticaju kao sredstvo plaćanja ili su bile u opticaju kao sredstvo plaćanja, a i dalje ih je moguće zamijeniti preko finanaijskih institucija ili centralnih banaka; druga sredstva plaćanja – na primjer: čekovi, putnički čekovi, zadužnice ili novčani nalozi, kovanice s udjelom zlata od najmanje 90 odsto i poluge, zrnca ili grumene s udjelom zlata od najmanje 99,5 odsto.

Svaka fizička osoba koja ulazi u EU ili izlazi iz EU i uz sebe, u svom prtljagu ili prevoznom sredstvu nosi gotovinu u iznosu od 10.000 evra ili više, odnosno u protivvrijednosti tog iznosa u drugim valutama, obavezna je podnijeti prijavu carinskom službeniku na graničnoj carinskom kancelariji.

Za gotovinu koja se šalje u poštanskim, kurirskim ili teretnim pošiljkama, a čija je vrijednost 10.000 evra ili više, carinski službenik može zahtijevati od pošiljaoca ili primaoca ili predstavnika pošiljaoca ili primaoca da podnese prijavu gotovine (za tzv. gotovinu bez pratnje). Na traženje carinskog službenika pošiljalac, primalac ili njihov predstavnik, ispuniće Obrazac – prijava u smislu objavljivanja gotovine elektronskim putem, te ga u roku od 30 dana od zaprimanja zahtjeva, predati carinskom službeniku na carinskoj kancelariji ili graničnoj carinskoj kancelariji.

Nastavi čitati

Aktuelno