Connect with us

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno uz postepeno RAZVEDRAVANJE

U nedjelju 20.10.2024., jutro umjereno do pretežno oblačno uz postepeno razvedravanje. Vjetar slab uglavnom sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 5 do 11, na jugu do 16, a dnevna od 15 do 21, na jugu zemlje do 25 °C.

Društvo

SVE POSKUPJELO, siromašnim opštinama u Srpskoj POMOĆ NIJE VEĆA ni za marku

Rukovodstva siromašnih opština u Republici Srpskoj ogorčena su odnosom Vlade RS prema ovim lokalnim zajednicama, jer već godinama dobijaju isti iznos novca kao podršku, a u međuvremenu je, podsjećaju, sve poskupjelo.

Vlada je, podsjetimo, u četvrtak donijela Odluku o isplati finansijskih sredstava ovim lokalnim zajednicama u ukupnom iznosu od 750.000 KM, od ukupno tri miliona koliko im se u četiri tranše dodjeljuje godišnje.

Kada se to rasparča na ukupno 35 nerazvijenih i izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica, one po tranši dobiju između 16.341,50 i 24.821,50 KM.

Stevo Drapić, načelnik opštine Ljubinje, kaže da je u pitanju odluka koja je na snazi odavno i nije mijenjana godinama.

“Mi smo se borili da povećamo taj fond sa tri miliona na pet miliona, pa nisu dozvolili. Ja sam pitao i ministarku finansija i premijera da li stvarno misle da oni tim parama mogu da podignu jednu opštinu iz nerazvijene u razvijenu. To, vjerujte, vrijeđa inteligenciju. Ali, eto, to traje tako godinama, godinama je taj fond tri miliona”, rekao je Drapić za “Nezavisne novine”.

Opštini kojom on rukovodi po tranši pripada 22.371,50 KM, dok Berkovićima sljeduje i manje – svega 19.616,50 maraka. Načelnik Berkovića Bojan Samardžić takođe smatra da je iznos od tri miliona, koji siromašne opštine ukupno dobijaju već godinama na godišnjem nivou, nedovoljan.

“U međuvremenu smo imali povećanja cijena, ali i obaveza kroz razne izmjene zakonskih rješenja, tako da je ovo zaista na minimalnom nivou. To je nedovoljan iznos i potrebna su sistemska rješenja”, rekao je Samardžić u izjavi za “Nezavisne novine”.

I Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske, smatra da bi iznos koji se dodjeljuje nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama trebalo da bude povećan.

“Apsolutno treba razmišljati o povećanju tog iznosa, a pogotovo sada, imajući u vidu odluku Ustavnog suda Republike Srpske. Ja mislim da to treba povećati na deset miliona. Kad bi podigli na deset miliona, sve bi riješili. Sve stane u deset miliona”, rekao je Ćosić za “Nezavisne novine”.

Pitanja smo poslali i Ministarstvu uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, ali odgovore nismo dobili. Sredstva od Vlade Republike Srpske dobija ukupno 15 nerazvijenih, te 20 izrazito nerazvijenih opština.

Kada su u pitanju nerazvijene opštine, tu spadaju Bratunac, Višegrad, Vlasenica, Donji Žabar, Kostajnica, Ljubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo.

Na spisku izrazito nerazvijenih su Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Krupa na Uni i Kupres. U izrazito nerazvijene lokalne zajednice kojima stižu sredstva spadaju i Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo, Čajniče i Šekovići.

Najviše sredstava po jednoj tranši, 24.821,50 KM, dobija opština Bratunac, a najmanje Istočni Drvar – 16.341,50 KM. Manje od 20.000 maraka po tranši, uz Istočni Drvar, dobijaju i Petrovac, Berkovići, Istočni Stari Grad, Kalinovik, Kupres i Trnovo.

Nastavi čitati

Društvo

HAOTIČNO U ELEKTROENERGETSKOM SEKTORU: Sve više se kupuje ugalj, uvoz struje premašio 300 miliona

Zbog pada proizvodnje uglja u rudnicima, “Elektroprivreda BiH” je prinuđena da kupi 400.000 tona mrkog uglja za oko 70 miliona KM.

Sa druge strane, stručnjaci kažu da je uvoz električne energije za šest mjeseci premašio 300 miliona KM.

Kako pišu federalni mediji, “Elektroprivreda BiH” je krenula u nabavku oko 400.000 tona mrkog uglja za potrebe Termoelektrane u Kaknju, za šta je predviđeno da se izdvoji oko 70 miliona KM sa PDV-om.

Naime, kako je ranije saopšteno iz “Elektroprivrede BiH”, u posljednjih godinu dana proizvodnja uglja iz rudnika koji posluju u koncernu ovog elektroenergetskog preduzeća je nedovoljna, te su prinuđeni nabavljati velike količine uglja na slobodnom tržištu.

“Pad proizvodnje doveo je preduzeće u tešku situaciju, zbog čega se određen nivo struje mora kupovati za FBiH”, rečeno je nedavno na konferenciji za medije.

Podsjećamo da je “Elektroprivreda BiH” nedavno tražila više cijene električne energije.

Sanel Buljubašić, generalni direktor “Elektroprivrede BiH”, rekao je ranije da je njihova obaveza da osiguraju stabilno i uredno snabdijevanje kupaca, ali i da održavaju stabilnost energetskog sektora.

Kako stvari sada stoje, struja će od 1. septembra u FBiH poskupjeti najmanje 4,8 do osam odsto, ali će zadnju riječ na ovaj prijedlog dati Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine (FERK).

I “Elektroprivreda RS” je ranije tražila povećanje cijena električne energije, ali je to u startu presjekao Radovan Višković, premijer RS, rekavši da do kraja godine neće biti viših cijena struje.

Ipak, ukoliko dođe do dodatnih problema u elektroenergetskom sektoru u Srpskoj i prekomjernog uvoza te loše hidrologije, pitanje je kako će se ovo javno preduzeće izboriti sa svim tim, te da li će možda jedini način biti da cijena struje bude viša.

Edhem Bičakčić, predsjednik Regionalnog ogranka Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme (SEERC), kazao je federalnim medijima da je BiH za šest mjeseci ove godine na uvoz struje potrošila 320 miliona KM.

“Uvoz električne energije u prvom polugodištu ove godine porastao je za četiri puta u odnosu na isti period prošle godine i na taj uvoz utrošeno je 320 miliona KM”, kazao je Bičakčić za Fenu.

Rekao je da je proizvodnja električne energije u proteklih šest mjeseci iznosila 6,6 teravat-sati (TWh), što je tri odsto manje nego u istom periodu prethodne godine, dok je potrošnja na mreži prenosa iznosila 5,5 TWh.

“Fizički obim izvoza električne energije iz BiH, u prvom polugodištu ove godine, iznosio je 3,8 TWh, što je za sedam posto manje nego u istom periodu prethodne godine. Finansijski efekat tog izvoza električne energije je iznosio 470 miliona KM, što je više za 60 procenata u odnosu na isti period 2024. godine”, pojasnio je Bičakčić.

Prema njegovim riječima, fizički obim uvoza električne energije iz BiH, u prvom polugodištu ove godine je iznosio 2,7 TWh, što je na nivou uvoza u istom periodu prethodne godine.

“Istovremeno fizički obim neto izvoza u prvom polugodištu ove godine je iznosio 1,1 TWh, što predstavlja smanjenje od 15 procenata, dok je neto izvoz bio 150 miliona KM i manji je za 29 procenata. Iako se nastavlja trend smanjenja, ipak je još zadržan pozitivan bilans neto izvoza, zahvaljujući prije svega privatnim kompanijama koje se bave proizvodnjom električne energije. Razlog ovako loših energetskih efekata je u nedostatku uglja i donekle u lošoj hidrologiji”, zaključio je Bičakčić.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, kaže za “Nezavisne novine” da je ovo slijed svega onoga šta se dešava u posljednje vrijeme.

“Nakon pada izvoza električne energije imamo povećan uvoz električne energije. ‘Elektroprivreda BiH’ mora da kupuje ugalj, jer rudnici u njihovom koncernu ne mogu da isporuče sve te količine koje su njima potrebne. Da li je to dobro i zašto se radi? ‘Elektroprivreda BiH’ ne daje odgovore na to, nego ide u nabavku. Došli smo do jednog zida, odnosno ne znamo kuda to sve vodi, a sumnjam da ni u ‘Elektroprivredi BiH’ to ne znaju”, naglasio je Bečarević.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA PLATE, NEMA RADA: Zenički rudari ponovo u ŠTRAJKU – zahtjevi na stolu!

Preostali rudari Zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Zenica koji su u petak obustavili rad, danas su se okupili ispred upravne zgrade kako bi protestovali zbog neisplaćivanja plate za maj, kazao je Nedžad Duraković, predsjednik Sindikata ZDRMU Zenica.

Platu za maj, napominje, trebali su dobiti još 25. juna, ali su ponovo morali obustaviti rad kako bi ishodovali zarađenu plaću.

“Ovdje je većina preostaih radnika, ali neki su na svojim radnim zadacima. Mi, sa ovog skupa, poručićemo koji su naši zahtjevi koji se moraju ispoštovati da bismo dalje organizovali i nastavili radove koji su predviđeni za zatvaranje jedne i druge jame, a i samog RMU Zenica”, kazao je Duraković. Prvi zahtjev je, dodaje, što brža isplata majske plate, zatim obezbjeđivanje sredstava za isplatu plate za mjesec juni do kraja ovog mjeseca te osiguravanje sredstava za penzionisanje radnika koji su stekli uslove za penziju još prošle godine.

“Oni ni do danas nisu otišli u penziju, zato što im nije uplaćen staž. Problem predstavlja i zdravstveno osiguranje svih 525 ljudi, koji nemaju mogućnost liječenja, ovjeravanja zdravstvene knjižice.

Šesto pitanje je kako ova vlast – vladajuće društvo Eletroprivreda BiH, resorno ministarstvo i Vlada Federacije BiH, nastoji konačno da riješi RMU Zenica? Gdje je zakon o zatvaranju RMU Zenica? Kada će biti operativna sredstva koja su predviđena kreditom Svjetske banke i biti dostupna RMU Zenica”. rekao je Duraković. Još prije 16 mjeseci, u februaru 2024. godine, zahtjev za penzionisanje podnio je Vahid Ridžal, koji je nakon šest mjeseci dobio odbijenicu.

“Predmet je sada na sudu. Žalosno je reći da poslije tolikih godina tako ponaša Uprava. Nisu riješili, čini mi se, 22 rudara iz 2024. godine, a mimo toga, možda, ima još 50 ljudi”, kaže Ridžal.

Ridžal je, kaže, bez ikakvih primanja već 16 mjeseci, a po zakonu bi, ističe, u periodu od najdalje šest mjeseci morao dobiti rješenje te početi primati zasluženu penziju.

“Ovako više neće moći. Ja sam 27 godina jamski radnik i bolestan sam. Neka nas se više riješe”, poručio je Bahrudin Šabić.
Veći dio radne snage, kako dodaje Duraković, radiće još šest do osam mjeseci, nakon čega će dio ljudi morati biti zbrinut. Sredstva se, upozorava, moraju osigurati za rad i u naredne dvije godine, u kojima se planira potpuno zatvoriti RMU Zenica.

“Nije rješenje da se svakog mjeseca obustavlja rad da bi dobili plaću”, poručio je Duraković, te ističe da rade težak i odgovoran posao na izvlačenju opreme, među kojom je i „široko čelo“ iz jame „Raspotočje“, koje će biti instalirano u Rudniku Kreka Tuzla, prenosi Fena.

Nastavi čitati

Aktuelno