Connect with us

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Zahlađenje sa padavinama, OČEKUJE SE I SNIJEG

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH narednih dana očekuje se hladno vrijeme sa padavina, kišom i snijegom, uz porast snježnog pokrivača.

Meteorolozi su najavili oblačno i vjetrovito vrijeme sa padavinama koje će već u noći krenuti na sjeveru i jugu i širiti se ka ostalim predjelima.

Ujutru će padati kiša koja će tokom dana preći u susnježicu i snijeg uz formiranje snježnog pokrivača na planinama, ali i u nižim predjelima, posebno u Krajini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Na jugu se očekuju kiša i pljuskovi sa grmljavinom. Padavine će biti obilnije u Krajini i Hercegovini.

Očekuje se da u nižim predjelima padne uglavnom do pet centimetara snijega, kojeg neće biti na krajnjem sjeveru. Na planinama će napadati od 15 do 25 centimetara novog snijega. U brdsko-planinskim predjelima će mećava stvarati snježne nanose.

Temperatura vazduha u padu, a najhladnije će biti uveče.
Temperatura vazduha ujutro od pet do devet, u višim predjelima od dva stepena. Minimalna temperatura vazduha uveče od minus jedan do tri, na jugu do šest, u višim predjelima od minus tri stepena Celzijusova.

Vjetar će ujutro biti umjeren i pojačan južnih smjerova. U nastavku dana u jačanju i skretanju na sjeverne smjerove. Biće jakih, u Hercegovini i olujnih udara bure.

Temperatura vazduha nastaviće da pada i u subotu, 21. decembra. Tokom noći i dalje će biti vjetrovito i pretežno oblačno s padavinama, koje će biti češće na istoku. Padaće uglavnom susnježica i snijeg uz porast snježnog pokrivača na planinama na istoku.

Tokom dana postepeno će se razvedriti sa sjeverozapada, te će popodne i uveče biti pretežno vedro.

Najviša temperatura vazduha od nula do pet, na jugu do sedam, u višim predjelima minus četiri stepena Celzijusova.

Veoma hladno sa često pojavom mraza biće u nedjelju ujutro, 22. decembra. Na planinama će biti umjeren do jak mraz, a magla se očekuje uz rijeke i po kotlinama.

U nastavku dana jačaće naoblačenje sa zapada koje će se širiti ka svim predjelima, te će u popodnevnim časovima početi padavine koje će se premještati od zapada preko sjevera ka istoku. Padaće uglavnom kiša koja će ponegdje preći u susnježicu i snijeg.

Jutarnja temperatura vazduha od minus osam do minus dva, na jugu do jedan, u višim predjelima minus 12, a najviša dnevna od jedan do šest, na jugu do devet, u višim predjelima minus dva stepena Celzijusova.

Padavine su najavljene i za ponedjeljak, 23. decembar, koje će u noći krenuti na sjeveru i jugu i širiti se ka svim predjelima.

Padaće kiša koja će brzo preći u susnježicu i snijeg u svim predjelima izuzev na krajnjem jugu, gdje će biti kiše i pljuskova s grmljavinom uz moguće obilnije padavine i jak vjetar.

Jutarnja temperatura vazduha od minus pet do nula, na jugu do tri, u višim predjelima minus sedam, a najviša dnevna od minus jedan do tri, na jugu do sedam, u višim predjelima minus tri stepena Celzijusova.

Društvo

Adriana Basara “Dosta je bilo praznih obećanja – DJECA SU NEDODIRLJIVA!” (FOTO)

Adriana Basara, ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za brigu o porodici i demografiju Gradske uprave Banjaluka, izrazila je duboku zabrinutost zbog stanja sigurnosti djece u Republici Srpskoj.

„Kao majka četvoro djece, ne mogu da ostanem nijema pred podacima da je u samo sedam mjeseci u Republici Srpskoj zabilježeno 51 krivično djelo seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece. To nisu brojke – to su srušena djetinjstva, slomljena povjerenja i ožiljci koji ostaju za cijeli život. A institucije… one i dalje stoje u mjestu.


Godinama slušamo iste brojke, iste izgovore, istu ravnodušnost. Dosta je! Ako sistem ne reaguje, onda pogrešno radi.

Gdje su kazne koje će predatorima pokazati da naša djeca nisu njihovo igraлишte? Gdje su konkretne mjere i odgovornost?

TikTok, Instagram, Snapchat, Roblox, Fortnite… sva ta mjesta na kojima naša djeca provode vrijeme, postala su lovišta za one koji žele da ih povrijede. A mi roditelji često ćutimo, misleći da je „samo igra“. Nije! Nije igra – to je stvarna prijetnja našem najvećem bogatstvu.

Zato tražim hitnu reakciju institucija: drastično strožije kazne, obavezne edukacije u školama i aktivniju ulogu roditelja kao štita za djecu. Dosta je bilo praznih obećanja i statistike. Vrijeme je da naša djeca osjete sigurnost i ljubav, a da predatori znaju da nemaju šta da traže među njima. Djetinjstvo je sveto, a djeca nedodirljiva.“

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Stiže osvježenje i pad temperatura

U Krajini i Posavini će biti uglavnom sunčano. Uveče i u narednoj noći promenljivo oblačno, na sjeveru je moguća prolazna kiša ili pljusak.
Vrijeme će biti promjenjivo i nestabilno. Meteorolozi najavljuju pljuskove i grmljavinu, posebno u Bosni gdje su mogući i jači lokalni pljuskovi. Temperature će biti nešto niže – jutarnje od 16 do 22, na jugu do 25, a dnevne između 26 i 32, dok će Hercegovina zadržati vrućine do 36 stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

VOZAČI OČAJNI – kilometarske kolone na granicama, od gužvi BOLI GLAVA!

Vozače koji su jutros odlučili da krenu na put, na graničnim prelazima dočekalo je neprijatno iznenađenje.

Gužve su haotične, kolone vozila koja čekaju na izlazak iz BiH su kilometarske. Ljudi, čini se, ne znaju više šta će od sebe i sa sobom, pa izlaze iz svojih automobila, uzdišu i pitaju se, neko u sebi, a neko pak naglas – “šta se dešava”.

“Suprug i ja krenuli smo u Zagreb na aerodrom i evo već sat vremena stojima na graničnom prelazu Gradina”, govori čitateljka BL portala.
Kaže da su prvobitno planirali ići preko Gradiške, ali da ih je policija preusmjerila.

“Rekli su nam da je tamo haos. Kao izbjegli smo jedan, a dočekao nas drugi, možda čak i veći haos. Do 13.30 h moramo biti u Zagrebu, ali je pitanje da li ćemo uspjeti. Kolona je sve veća i veća iz nas, a ispred niko ni da mrdne”, kaže naša sagovornica.

Nataša Lakić, BL portal

Nastavi čitati

Aktuelno