Politika
VUČEVIĆ O KRIZI U BIH “Unutrašnje podjele u Srpskoj opasnije od spoljnih napada!”

Položaj srpskog naroda je nakon godinu dana od održavanja Sverskog sabora teži, a tome su doprineli neodgovorni i zlonamerni potezi političkog Sarajeva i stranog faktora u BiH, kazao je u intervjuu “Glasu Srpske” predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević, donedavni premijer Srbije, koji je danas na poziciji savjetnika predsjednika Republike Srbije za regionalna pitanja.
Naveo je i da će se pritisci na srpski narod, u godini u kojoj se obilježavaju tri decenije od Dejtona i Srebrenice, zasigurno dodatno pojačati.
Vučević je govorio i o političkoj krizi u BiH, unutrašnjim podjelama u Republici Srpskoj, ali i problemima sa kojima se trenutno suočava Srbija.
– Podeljena Republika Srpska je ranjiva Republika Srpska – ne zbog snage svojih protivnika, već zbog slabljenja sopstvene unutrašnje discipline i kohezije – poručio je Vučević koji se naveo i da je odnos Republike Srbije, Republike Srpske i Mađarske rijedak primjer međusobnog poštovanja, saradnje i zajedničkog geopolitičkog interesa u regionu.
GLAS: Od održavanja Svesrpskog sabora na kojem je usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda navršena je godina. Kako danas vidite sve što se desilo prije godinu dana?
VUČEVIĆ: Sve što je usledilo pokazalo je zašto je održavanje Sabora bilo nasušno potrebno. Sabrali smo se “u 5 do 12” da poručimo jasno da smo jedinstven narod i da imamo pravo da artikulišemo i štitimo zajedničke interese i ciljeve, ne ugrožavajući nikoga. Ideja je dakle bila posledica državničke vizije predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Srpske Milorada Dodika, uz podršku naše crkve i istinske nacionalne elite sa obe strane Drine.
GLAS: Kako ocjenjujete položaj srpskog naroda nakon godinu od održavanja Sabora? Da li je dodatno poljuljan?
VUČEVIĆ: Naše jedinstvo i saradnja nisu poljuljani, naprotiv, od Sabora smo ih podigli na novi nivo čvrstine i otpornosti. Položaj srpskog naroda je svakako teži. Tome su doprineli neodgovorni i zlonamerni potezi političkog Sarajeva i stranog faktora u BiH. Pritisci će se, u godini u kojoj se obeležavaju tri decenije od Dejtona i Srebrenice, zasigurno dodatno pojačati. Kako nam se pozicija pogoršava, tako i naše jedinstvo i koordinacija moraju biti sve čvršći da bismo odoleli, opstali i došli u priliku da popravljamo položaj našeg naroda.
GLAS: Iz državnog vrha Srbije se uvijek poručuje da je zvanični Beograd na strani Srpske i uz Dejton, uz poštovanje teritorijalnog integriteta BiH? Da li je tako i u ovim danima kada je BiH u najvećoj krizi od Dejtona?
VUČEVIĆ: Tako je u ovim danima posebno. To državni vrh ne samo da poručuje, već svakodnevno svedoči na delu. BiH jeste u najvećoj krizi, ali Srbija i Srpska kroz nju prolaze zajedno, pa smo tako dočekali ipak pozitivne signale nove američke administracije, koji su se pojavili upravo u Dejtonu, na svečanosti povodom tri decenije od postizanja sporazuma. Tada smo čuli da SAD nemaju nameru da ulažu neograničena sredstva da bi trajno podržavale nerealne ciljeve i utopijske ideje o uređivanju država i društava, te da su spremne da čuju sve strane i posvete pažnju održivim rešenjima. Takve poruke svedoče da ako održimo jedinstven i čvrst zajednički stav, možemo se nadati izlasku iz ove krize na način koji će očuvati naše interese.
GLAS: Da li je Srpska u pravu kada traži da se stvari vrate na takozvane izvorne principe i zašto, prema Vašem mišljenju, bošnjački političari odbijaju pozive na dijalog koji upućuju republički zvaničnici, prvenstveno oni iz vlasti?
VUČEVIĆ: BiH je država tri konstitutivna naroda, među kojima je i srpski. To je država čiji integritet poštujemo i koji nikada nismo dovodili u pitanje, niti ćemo to činiti. Svako će uvek imati sagovornika u Srbiji, ukoliko želi da radi na jačanju dejtonske BiH, da se poštuje slovo, a ne proizvoljni duh Dejtonskog mirovnog sporazuma. Dejtonski mirovni sporazum je veliki dogovor i sporazum koji je doneo mir na prostore današnje BiH, ali i na prostor zapadnog Balkana. Odbijanje dijaloga od strane dela bošnjačkih političara, ne samo da potkopava izglede za dijalog, kompromis i pomirenje, već je i u suprotnosti sa samim duhom Dejtonskog sporazuma – sporazuma zasnovanog na principu dijaloga između konstitutivnih naroda zemlje. Ovaj trend je duboko problematičan. Odbijanje učešća u dijalogu, bez obzira na motive, podriva demokratske norme i stvara politički vakuum u koji lako ulaze sumnja, radikalizacija i institucionalna paraliza.
GLAS: Nedavno ste rekli da Vas brinu podjele u Republici Srpskoj. Da li su one po nju opasnije od svih napada iz FBiH, stranih sila?
VUČEVIĆ: Dakle, da, unutrašnje podele su, u mnogim aspektima, opasnije od spoljnih napada. Republika Srpska je stvorena kroz borbu i održana kroz diplomatiju. Ali da bi opstala, mora se upravljati mudro, jedinstveno i sa osećajem zajedničke svrhe. Politička polarizacija unutar Republike Srpske, gde su rivalske frakcije više fokusirane na kratkoročne borbe za moć nego na strateške, kolektivne ciljeve, slabi pregovaračku poziciju Republike Srpske. Jednostavno rečeno: podeljena Republika Srpska je ranjiva Republika Srpska, ne zbog snage svojih protivnika, već zbog slabljenja sopstvene unutrašnje discipline i kohezije.
GLAS: Zašto je informacija o najnovijem navodnom non-pejperu, a koji se tiče sankcija i pritisaka na Srpsku, stigla prvo u Beograd i odatle plasirana u javnost?
VUČEVIĆ: To je pronicljivo i važno pitanje i ono ističe stratešku dinamiku između zapadnih aktera, Srbije i regiona u celini. Razlog je vrlo jednostavan, Srbija je ključan faktor stabilnosti na zapadnom Balkanu. Srbiju većina zapadnih sila vidi kao centralnog geopolitičkog aktera na zapadnom Balkanu. Kao takav, svaki politički predlog, posebno kontroverzni poput sankcija ili uslovnog diplomatskog pritiska, mora se prvo testirati u odnosu na verovatnu reakciju Srbije. Činjenica da je u Beograd stigao dokument je i odraz centralne uloge Srbije u regionalnoj geopolitici. Država Srbija je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma. Štaviše, Srbija je pravni sledbenik SR Jugoslavije, jedne od potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma. Srbija će biti tu uvek da bude i garant mira i garant poštovanja Dejtonskog sporazuma, ali i garant postojanja i opstanka Republike Srpske. I to je nešto što niko ne može da nam oduzme. I sve je u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom. Mi smo im uvek govorili da poštujemo BiH, ali i Republiku Srpsku i njen integritet u okviru BiH.
GLAS: Kako je došlo do toga da ste postali savjetnik predsjednika Srbije za regionalna pitanja? Mnogi su to negativno komentarisali, podsjećajući da ste nedavno podnijeli ostavku na mjestu premijera?
VUČEVIĆ: Ne znam ko su ti “mnogi”. Za mene je velika čast da i na ovaj način sarađujem sa Vučićem i pokušam da mu pomognem u vezi sa regionalnim odnosima. To je oblast u kojoj imam značajno iskustvo, budući da sam kao gradonačelnik drugog grada u zemlji, zatim ministar odbrane i konačno, premijer, razvio veliki broj kontakata u regionu. Ta funkcija nije izvršna, već savetodavna, tako da ni na koji način ne potire moju ostavku na dužnost predsednika Vlade.
GLAS: Koliko je težak posao pred Srbijom na regionalnom planu?
VUČEVIĆ: Ja pod regionom podrazumevam sve zemlje se kojima se Srbija graniči, te bih rekao da je pred nama period dodatnog jačanja i produbljivanja odnosa sa zemljama poput Mađarske i Rumunije, očuvanja i razrade projekta “Otvoreni Balkan” sa Severnom Makedonijom i Albanijom, te nalaženja novih puteva saradnje sa Bugarskom. Ključni i svakako najteži posao jeste pozicioniranje Srbije u odnosu na Crnu Goru, Hrvatsku i BiH, nabrojanih ovde upravo po težini tog izazova. Jedno je sigurno, nećemo odustati od poboljšanja tih odnosa i položaja srpskog naroda u ove tri zemlje.
GLAS: Ko pravi probleme u Srbiji?
VUČEVIĆ: U trenutku kada se Srbija suočava sa pokušajima sprovođenja obojene revolucije, do pokušaja moćnih inostranih elemenata da joj oduzmu suverenitet, najveća opasnost ne dolazi spolja, već iznutra: od onih koji pokušavaju da rasture Srbiju iznutra. Opozicija, blokaderi, foteljaši i tajkunski mediji su najopasnije političko oružje koje se danas koristi protiv Srbije. Budimo jasni: blokiranje univerziteta, okupacija fakulteta, stvaranje haosa ispred institucija i sprovođenje nasilja nad pristojnom Srbijom je uvezeni model obojenih revolucija osmišljenih da parališu državu, stvore institucionalni kolaps i nasiljem dođu na vlast.
A zašto? Zato što pod Vučićem Srbija gradi autoputeve, fabrike, bolnice i jača vojsku. Zato što je Srbija poštovana u Vašingtonu, Briselu, Pekingu i Moskvi. Zato što Srbija kaže “ne” kada je drugi žele na kolenima. Istina je jednostavna: oni koji blokiraju fakultete, oni koji pale, gaze i povraćaju po zastavi Srbije, oni koji mole, cvile i puze pred stranim ambasadorima – oni su najgori talog Srbije. Srbija je danas zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću ponosna, u usponu i slobodna!
GLAS: Srpska i Srbija, posmatrajući uži i širi region, imaju dobre veze i saradnju sa Mađarskom? Šta to može da donese?
VUČEVIĆ: Apsolutno. Odnos između Republike Srbije, Republike Srpske i Mađarske postao je jedno od strateški najvažnijih partnerstava na zapadnom Balkanu i u centralnoj Evropi. To je redak primer međusobnog poštovanja, obostrane saradnje i zajedničkog geopolitičkog interesa u regionu. Srbija, Republika Srpska i Mađarska su strateški trougao za regionalnu stabilnost. Pod premijerom Viktorom Orbanom Mađarska se pozicionirala kao jedna od retkih zemalja članica EU koje su spremne da poštuju slobodarsku i nezavisnu politiku Srbije te promoviše ekonomsku, energetsku i bezbednosnu saradnju. Mađarska je jedan od najjačih glasova Srbije u Briselu, dosledno se protiveći nepravednim uslovima vezanim za pristupanje EU. Ona takođe brani prava Republike Srpske kada drugi u EU pokušavaju da delegitimišu njeno rukovodstvo ili nastoje da nametnu centralizovanu upravu u BiH. Mađarska i Srbija su već čvrsto povezane gasnim interkonektorom, što Srbiju čini energetski bezbednijom i manje zavisnom. Za razliku od mnogih drugih aktera, Mađarska gradi veze na međusobnom poštovanju, uključujući zajedničke hrišćanske i tradicionalne vrednosti koje duboko odjekuju u društvima regiona. Veza između Srbije, Republike Srpske i Mađarske ističe se kao model nezavisne i suverene saradnje. Ona pokazuje da regionalna partnerstva izgrađena na međusobnom poštovanju, nacionalnom interesu i strateškoj viziji može uspeti i koristiti svima. Mađarska doprinosi više od pukih reči – ona nudi strateški štit ekonomskog partnera i političkog saveznika.
Politika
PRIJETILI SENI UZUNOVIĆ! Tužilaštvo BiH PODIGLO OPTUŽNICU protiv dvojice Banjalučana!

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Marka Plavšića (36) iz Banjaluke, državljanina BiH i Ljubana Vukovića (67) iz Prijakovaca, državljanina BiH i Hrvatske, koji se terete da su upućivali prijetnje sutkinji Seni Uzunović.
Kako je saopšteno iz Tužilaštva, oni se terete da su 25. februara ove godine u Banjaluci, neposredno pred izricanje presude u predmetu Milorad Dodik i dr. s ciljem zastrašivanja, putem društvene mreže u javno dostupnom video zapisu upućivali prijetnje sutkinji Suda BiH Uzunović Seni.
“A kako bi je spriječili u vršenju službenih radnji rukovođenja glavnim pretresom u fazi javnog izricanja i objavljivanja presude u krivičnom predmetu koji se vodi pred Sudom BiH. Oni se terete da su počinili krivično djelo ometanje rada pravosuđa iz člana 241. stav 2. Krivičnog zakona BiH, u vezi sa članom 29. istog Zakona”, navodi se u saopštenju Tužilaštva BiH. Dodaju da je optužnica proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.
Politika
Borenović o aferi teškoj 100 MILIONA: “Kumovsko rasipanje, kršenje zakona i sumrak društva!”

Uz gaženje parlamentarnih odluka, mnogih zakonskih, podzakonskih akata i svih moralnih principa, vladajuća struktura predvođena SNSD-om na silu realizuje skandaloznu kupovinu kumovske zgrade za UIO od 100 miliona KM, rekao je poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Branislav Borenović.
“Bezobrazluk koji nema granicu, od 2013. godine namještaju ovu kupovinu, dok nije izgrađena kumovska zgrada 2020. godine poništili su svaku javnu nabavku, da bi u zadnje dvije godine kršeći zakone sve učinili da povećaju iznos od prvobitnih 37 miliona KM na basnoslovnih 103,4 miliona KM samo za jednog kvalifikovanog, dobro poznatog, kumovskog ponuđača”, rekao je on.
Borenović je dodao da su direktni izvršioci ovog posla prekršili zaključak Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i brojne druge akte, iako svjesni krivične odgovornosti, uz slabašno i politički potkovano pravosuđe, prepustili su da prevagnu prokleti finansijski i političko-kumovski motivi.
“Sve je jasno, model ponašanja nezabilježen u normalnim demokratijama, arčenje javnog novca, korupcija, pogodovanje razno raznim vijaduktima, serdarovima, kumovskim objektima opustošiše budžete i višestruko oslabiše društvo u kojem živimo. Borba za pravedno, dostojanstveno društvo i jake institucije, u kojem zakoni jednako vrijede za sve, nema alternativu, mora se nastaviti, bez obzira na loše primjere i stalne opstrukcije.”
Politika
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM

Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH prihvatila je ponudu da za potrebe smještaja svojih radnika i Regionalnog centra u Banjaluci kupi zgradu “Grand Trade” u vlasništvu Mila Radišića za 99 miliona KM, saznaju “Nezavisne novine”.
Odluku kojom se prihvata Radišićeva ponuda, potpisao je danas, 24. jula, lično Zoran Tegeltija, direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Ovim je, ukoliko se ne desi nešto nepredviđeno, završena višegodišnja saga u kojoj je Grand Trade bio jedini ponuđač za ovaj posao, ali su tenderi nakon brojnih pritisaka o tome da je cijena previsoka padali.
-
Zdravlje3 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Region1 dan ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka3 dana ago
NA TERENU SA SUGRAĐANIMA: Savić – Banjac najavila sanaciju dječijeg igrališta u Rosuljama
-
Region2 dana ago
DAČIĆ PORUČIO: Za Beograd je Republika Srpska nacionalni interes broj jedan
-
Banjaluka1 dan ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Region2 dana ago
SMETAJU IM MRTVI PARTIZANI: Domovinski pokret traži uklanjanje dva nadgrobna spomenika kod Knina