Politika
Vukanović o UKLETOJ FOTELJI” MINISTRA BEZBJEDNOSTI! “Pokušaću biti oprezan”

Nenad Nešić je peti ministar bezbjednosti BiH zaredom koji se našao na udaru Tužilaštva BiH. Njegovim prethodnicima je i suđeno, a imali su polovičan uspjeh – dva su osuđena, a dva oslobođena. Svjestan je toga i izvjesno novi kandidat za pomenutu funkciju, Nebojša Vukanović.
Narodni poslanik i lider Liste Za pravdu i red odgovorio je na novinarsko pitanje kakve su šanse, ukoliko bude imenovan na pomenutu funkciju, da nastavi neslavni niz.
– Ne daj Bože, ne planiram da se bavim bilo kakvim nezakonitim poslovima. Ima jedna poslovica koja kaže “Nemoj, pa se ne boj”. Mnogi koriste političke funkcije da bi nezakonitim stvarima stekli neku imovinsku korist, političku ili neku drugu. Ja stvarno nemam takve ambicije, pokušaću biti oprezan, siguran sam u sebe i do sada sam bio predmet svih mogućih istraga, nadzora i sudskih procesa. Nikada nisu mogli ništa da mi nađu izuzev nekog saobraćajnog prekršaja ili klevete. Biću obazriv u narednom periodu i ne plašim se toga jer nemam te vrste namjere – rekao je Vukanović.
Podsjećamo, Nenadu Nešiću, lideru DNS-a, koji je posljednji obavljao funkciju ministar bezbejdnosti BiH, nedavno je određen novi pritvor u trajanju od dva mjeseca, i to nakon što je tri mjeseca već proveo iza rešetaka. Tri mjeseca u pritvoru su proveli i bivši direktor „Puteva Srpske“ Milan Dakić i direktor firme „Ledžend“ Mladen Lučić, nakon čega im je dozvoljeno da se brane sa slobode.
Inače, tužilac Bojana Jolović upoznala je ranije Sud BiH s detaljima istrage, među kojima je i podatak da je Nešić za vrijeme mandata direktora u „Putevima Srpske“ primio više od milion maraka mita. On se, između ostalog, tereti za krivično djelo pranje novca, koje, prema tvrdnjama Tužilaštva, počinje od trenutka kada je preduzeće „Romanijaputevi“ dobilo tender od 2.000.000 maraka s obavezom da deset odsto vrijednosti da „Putevima Srpske“, da bi se kasnije utvrdilo da je novac išao preko firme „Ledžend“ direktno Nešiću.
Interesantno, čak četiri Nešićeva prethodnika bili su procesuirani, odnosno svi ministri bezbjednosti BiH od 2009. godine do danas bili su na udaru Tužilaštva te je kasnije protiv njih vođen sudski proces.
Dva su završena osuđujućim presudama. Sadik Ahmetović, koji je na čelu pomenutog ministarstva bio od 2009. do 2012. godine, pravosnažno je osuđen na šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja. On je proglašen krivim da je sklapao ugovore o djelu sa svojim vozačem Adnanom Bektićem, i tako mu omogućio nezakonitu imovinsku korist od 15.680 KM. Selmo Cikotić, koji je na poziciji bio od 2020. do 2023. godine, pravosnažno je osuđen na tri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, ali za krivična djela koja je počinio kao ministar odbrane BiH, u periodu od 2009. do 2011. godine. On je zaključio četiri aneksa na osnovne ugovore o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije, čime je oštetio budžet BiH za višemilionski iznos, a pribavio imovinsku korist drugim licima.
Sa druge strane, Dragan Mektić i Fahrudin Radončić su oslobođeni. Mektić je na poziciji ministra bezbjednosti bio od 2015. do 2019. godine, a suđeno mu je za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja. Tužilaštvo je tvrdilo da je, zajedno s još tri osobe, počinio nepravilnosti u realizaciji projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, finansiranog od strane Evropske Unije. Radončić je u dva mandata bio na čelu ministarstva bezbjednosti, prvi put od od 2012. do 2014. a drugi od 2019. do 2020. godine. Tužilaštvo ga je teretilo da je ometao rad pravosuđa vršeći pritisak na svjedoke u slučaju protiv Nasera Keljmendija, optuženog za trgovinu narkoticima. Jedan period je proveo u kućnom pritvoru, ali je na kraju oslobođen pomenutih optužbi, piše Glas.
Sadović otišao prije kraja mandata
Tarik Sadović, koji je bio na poziciji ministra bezbjednosti od 2007. do 2009. godine nije procesuiran, ali je smijenjen prije isteka preuzetog mandata. Prema pisanju medija, na njegovoj smjeni insistirala je američka administracija zbog toga što je navodno štitio mudžahedine u BiH.
Svi ministri
Bariša Čolak (HDZ BiH) 23.12.2002. – 11.1.2007
Tarik Sadović (SDA) 11.1.2007. – 31.7.2009.
Sadik Ahmetović (SDA) 24.11.2009. – 22.10.2012.
Fahrudin Radončić (SBB) 22.11.2012. – 29.4.2014.
Dragan Mektić (SDS) 31.3.2015. – 23.12.2019.
Fahrudin Radončić (SBB) 23.12.2019. – 2.6.2020.
Selmo Cikotić (SDA) 23.7.2020. – 25.1.2023.
Nenad Nešić (DNS) 25.1.2023. – 28.1.2025.
BL-PORTAL
Politika
LITVANIJA POKRENULA PROCEDURU SANKCIJA ZA DODIKA! Na spisku su i Višković i Stevandić

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.
Osim predsjednika Republike Srpske, na listi sankcija Litvanije našli su se i premijer Republike Srpske Radovan Višković i predsjednik Narodne Skupštine RS Nenad Stevandić.
Sankcije koje je pokrenula Litvanija, kako prenosi “Avaz”, znače zabranu ulaska u zemlju do 18. aprila 2030. godine, a očekuje sa da će značiti i zabranu korištenja vazdušnog prostora.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjela za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.
Proceduru uvođenja iste vrste sankcija juče je prema Dodiku pokrenula i Poljska.
Ambasada Republike Poljske u Sarajevu potvrdila je danas da je, po nalogu ministra spoljnih poslova Radoslava Sikorskog, pokrenuta procedura zabrane ulaska i boravka (uključujući tranzit) na teritoriju Republike Poljske za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
“Odluka ministra Sikorskog donesena je zbog ozbiljnog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine od strane Milorada Dodika, koja je priznata kao subjekt međunarodnog prava”, naveli su iz Ambasade.
Politika
PDP UPOZORAVA “Digitalni nadzor po kineskom modelu, ruskoj praksi i izraelskoj obuci – SRPSKA IDE PUTEM REPRESIJE I CENZURE”

Politički savjet Partije demokratskog progresa (PDP) izrazio je duboku zabrinutost zbog načina na koji se sprovodi projekat digitalnog nadzora u Republici Srpskoj, ocijenivši da je riječ o opasnom potezu bez presedana koji uključuje kineski softver, rusku praksu i izraelsku obuku, a odvija se u potpunoj netransparentnosti.
Prema navodima iz istraživačkog teksta portala Kapital, Vlada Republike Srpske je bez javnog tendera i bez ikakvog uključivanja stručne zajednice sklopila ugovor vrijedan 57 miliona KM sa kineskom firmom “ELINC”, koja je povezana sa vojno-industrijskim sektorom Narodne Republike Kine i nalazi se na američkoj „crnoj listi“.
– Ovim potezom Republika Srpska se svjesno dovodi u delikatan međunarodni i geopolitički kontekst. Takvo djelovanje ne samo da je zabrinjavajuće, nego je i opasno po građane i po budućnost Srpske – upozorila je Adriana Basara, član Političkog savjeta GrO PDP i potpredsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka.
Basara ističe da se sve sprovodi bez pravnog okvira i zakonskih garancija za zaštitu ljudskih prava i sloboda.
– PDP smatra da je potpuno nedopustivo da se sistem digitalnog nadzora uvodi bez zakona, bez ikakve kontrole, i da se ovakvi projekti sakrivaju od očiju javnosti. Posebno zabrinjava najava “nulte tolerancije” na “loše vijesti” u medijima, što otvoreno ukazuje na pokušaj uvođenja cenzure i političkog disciplinovanja medijskog prostora – poručuje Basara.
Ona dodaje da se borba protiv sajber kriminala i zaštita djece ne smiju koristiti kao izgovor za represiju prema građanima, novinarima i političkim neistomišljenicima.
– Ovo je jasna prijetnja osnovnim demokratskim principima i slobodi govora. PDP će uložiti sve napore da se ova opasna praksa zaustavi i da se zaštite prava svih građana – zaključila je Basara.
PDP poziva institucije, građane i međunarodne partnere da ne ignorišu ovu ozbiljnu situaciju koja može imati dugoročne posljedice po slobodu i sigurnost svih u Republici Srpskoj.
Politika
Nakon Poljske i LITVANIJA DODIKU UVELA SANKCIJE

Svega dan nakon što je Poljska otvorila proceduru sankcija za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, za isti potez se odlučila i Litvanija.
Ovaj podatak je objavljen na zvaničnoj stranici Odjeljenja za migracije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Litvanije.
Nije poznato šta će sankcije podrazumijevati, a što se tiče onih od Poljske, one će značiti zabranu ulaska u zemlju i tranzit kroz nju, potvrđeno je danas iz Ambasade Poljske u BiH.
Iz Ambasade Poljske su naveli da je inicijator ministar inostranih poslova Poljske Radoslav Sikorski, te da će detaljno obrazloženje odluke biti objavljeno po okončanju procedure i stupanja na snagu zabrane.
Zbog djelovanja koje su prijetnja ustavnom poretku BiH, Njemačka i Austrija su početkom aprila uvele sankcije, odnosno zabranu ulaska u te dvije zemlje za Dodika, Viškovića i Stevandića, prenosi Avaz.
-
Politika3 dana ago
ĐAJIĆ “NEUMORNO RADIM ZA GRAĐANE”! Da… dijeli jaja, pije rakiju i ne zna gdje je 45 MILIONA KM! (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK ISTIČE “Presuda Suda BiH treba da bude poništena”
-
Politika1 dan ago
CRNADAK “Nećemo biti glineni golubovi za linč na koji poziva režim”
-
Politika2 dana ago
ACO STANIŠIĆ (SNSD) POSLANIK I DIRETOR, odnedavno je navodno, i vlasnik 8 malih solarnih elektrana u Nevesinju i 6 fotonaponskih elektrana u Sokocu
-
Svijet2 dana ago
Zelenski poslao poruku Putinu “SPREMAN SAM”
-
Politika1 dan ago
HELEZ SE PRAVDA “Obmanuli su i mene da će biti u redu i da će to zabraniti”
-
Politika2 dana ago
VUKOVIĆ “Vidljiv Dodikov POLITIČKI NERVNI SLOM”
-
Društvo2 dana ago
33 GODINE OD OSNIVANJA! U kasarni “Kozara” obilježavanje Dana Vojske Republike Srpske