Politika
VUKOMANOVIĆ “Srpska gubi milione zbog koncesija, ALI GUBI I PRIRODNA BOGATSTVA”

Republika Srpska gubi milione zbog koncesionih ugovora, a pored novca gubi i prirodna bogatstva. To je jako neuređena oblast o kojoj građani nažalost malo znaju, dok ne dođe pred njihova vrata.
Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović tokom diskusije o Izvještaju o radu i finansijskom izvještaju Komisije za koncesije Republike Srpske za 2023. godinu na Devetoj redovnoj sjednici.
– Čitajući sve što piše u Izvještaju i ono što govore mještani i ekolozi, možemo da vidimo da su ova komisija i ovi ugovori napravili puno veću štetu od koristi – rekla je ona.
Vukomanović dodaje da postoji mnogo primjera gdje se pokazalo da se ne sluša riječ građana i ekologa, te da se od pogodovanja krupnom kapitalu uništava priroda i budućnost ove zemlje.
-Ovdje se ne radi samo o novčanoj šteti, radi se o šteti po prirodu i životima stanovnika. Mještanka Mrkonjić grada je najbolje opisala ovo slikovito riječima “nas uništiše, sebe bogate” dok prelazi preko svoje uništene njive gdje je nekada sadila povrće i pojila stoku – istakla je Vukomanović.
Dodala je da je jedino dobro u ugovoru to što će se naplatiti malo više novca od koncesija jer, kako kaže, Srpska ima mizerne naknade, te da je potrebno dvije tri godine naplate da bi se pokrio jedan sudski spor.
– Postoji i problem netransparentnih ugovora, sumnjivih firmi sa po jednim radnikom, takođe i jednog vlasnika sa pet preduzeća, imamo primjer sa mini hidroelektranom i čuveni Slovenac koji je došao da kopa litijum i sad Elektroprivreda od njega otkupljuje koncesiju koju je on dobio za smiješan novac, a mi plaćamo 4 miliona KM – kazala je Vukomanović i dodala da postoje sporne dozvole, sporni ugovori, a Vlada u sve to ide bez sluha za mještane.
Vukomanović kaže da ljudima preko noći niču mašine i rudnici u dvorištima, a da njih za to niko ne pita.
– Ono što je ovdje najstrašnije jeste ekologija koja zbog rudarenja trpi u ovom svemu. Imamo nekoliko primjera gdje je potpuno uništena priroda, gdje se prema riječima mještana i ekologa ne poštuju ni vodne ni ekološke dozvole koje su firme dobile. Primjer za to je rudnik Medna kod Mrkonjić Grada gdje se zagađenje osjetilo čak 50 km okolo, pa stanovnici Sanskog Mosta i Ribnika takođe trpe. Ekolozi tvrde da ne postoje recipijenti za otpadne vode, nema kanalizacionog sliva, te da sve ide direktno u rijeku Sanu – istakla je ona.
Navela je još nekoliko primjera kao što su Bukova kosa kod Prijedora, Bistrica i Lopare koje su sada aktuelne.
– Mještani se bune, ističu da nisu prodali svoju zemlju, a rade im maltene u dvorištu. U Bukovoj kosi su čak počeli da buše iznad bazena koji napaja desetak domaćinstava. Kontrole rudnika gotovo da nema, priroda je uništena, dozvole se ne poštuju, a to u Izvještaju nema – istakla je Vukomanović.
Vukomanović je kritikovala kako se vlast odnosi prema prirodi citirajući načelnika Šipova Milana Kovača koji je rekao “imamo pet rijeka koje samo teku bezveze”.
– Tako se vjerovatno odnose prema svim pirodnim bogatstvima i ovdje u koncesijama se ne radi o korištenju nego iskorištavanju prirode Republike Srpske. U izvještaju piše da su koncesionari shvatili ozbiljnost provođenja zaštite životne sredine i zdravlja, oni valjda po zakonu imaju obavezu da poštuju propise i pravila koja su dobili u dozvolama i da se pridržavaju zakona. Ako ćemo mi da hvalimo da su oni “shvatili ozbiljno poštovanje mjera i propisa” onda imamo veliki problem. U zaključku izvještaja imamo rečenicu u kojoj piše “veliki broj koncesionara pridržava se ugovorenih obaveza”, šta je sa ostalima koji se ne pridržavaju? Ima li nekih sankcija? Znam da vi ne možete sankcionisati, ali možete to bar napisati u izvještaju – dodala je ona.
Vukomanović ističe da su u Srpskoj mnoge oblasti nakaradne, tako i ova i dodaje da je zemlja postala poligon za izvlačenje prirodnih bogatstava koje će izvoziti ko zna gdje i ko zna kome.
– Ova komisija bi imala smisla kada bismo imai ministarstvo i Vladu koja pazi kome daje dozvole i kada bi se svi pridržavali onoga što je propisano, ovako imamo samo suštinu bez forme i pogodujemo samo krupnom kapitalu na štetu građana Republike Srpske – zaključila je Vukomanović.
Politika
STANIVUKOVIĆ ČESTITAO KRSNU SLAVU SDS-u: Ostajemo postojani u borbi za interese našeg naroda

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković uputio je srdačne čestitke Srpskoj demokratskoj stranci (SDS) povodom obilježavanja krsne slave.
– U svoje lično ime i u ime Stranke demokratskog progresa upućujem srdačne čestitke Srpskoj demokratskoj stranci povodom krsne slave. SDS je stranka koja je odigrala ključnu ulogu u najvažnijim trenucima za srpski narod i stvaranje Republike Srpske – poručio je Stanivuković.
Istakao je važnost zajedničke borbe opozicije i ulogu PDP-a u tom procesu.
– Kao predsjednik PDP-a, stranke koja baštini vrijednosti borbe za snažnu, pravednu i institucionalno stabilnu Republiku Srpsku, ističem značaj saradnje opozicionih stranaka, saradnje zasnovane na principima, međusobnom uvažavanju i zajedničkoj viziji promjena koje građani očekuju – naglasio je on.
Stanivuković je uputio i tradicionalnu slavsku čestitku, uz poruku o zajedništvu.
– Želim vam da u miru, zdravlju i dobrom raspoloženju proslavite slavu, i da i u vremenima koja dolaze ostanemo postojani u borbi za interese naroda kome pripadamo. Srećna slava! – naveo je Stanivuković.
Politika
Dodik: Priznanje MUP-u Srpske što je komemoracija u Potočarima protekla mirno!

Odajem veliko priznanje srpskom narodu i svim pripadnicima MUP-a Republike Srpske, koji su učinili sve da komemoracija u Potočarima protekne mirno, dostojanstveno i bez incidenata, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Јedini incident napravio je Kristijan Šmit, ali on je sam po sebi incident – napisao je predsjednik Srpske na društvenoj mreži Iks.
Politika
SUDSKA FARSA ILI POLITIČKI DIL? Trojac iz Srpske se pojavio u Sarajevu, a sad na slobodi bez ograničenja!

Ukidanje pritvora Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću, trojici najviših funkcionera Republike Srpske, dodatno je produbilo sumnje u nezavisnost pravosuđa Bosne i Hercegovine i izazvalo nove političke tenzije u zemlji. Umjesto da smire situaciju, odluke Suda i Tužilaštva BiH podgrijale su bojazan da pravda u BiH nije jednaka za sve.
Prvo zajedničko saopštenje ovih pravosudnih institucija, bez ikakvih dodatnih pojašnjenja i potpuno zatvorenog postupka za javnost, ostavilo je građane i analitičare u nedoumici. Mnogi tvrde da je pravosuđe još jednom pokazalo slabost pred političkim pritiscima.
“Politička pobjeda” ili unaprijed dogovoreni manevar?Nakon što se Dodik 4. jula dobrovoljno pojavio pred Sudom BiH, bez prisustva medija i bez određivanja pritvora, iste mjere su potom izrečene i Viškoviću i Stevandiću. Svim trojici određeno je da se javljaju sudu svakih četrnaest dana, bez drugih ograničenja.
Zvaničnici Republike Srpske ovaj potez doživljavaju kao pravnu i političku pobjedu, dok opozicija i nezavisni analitičari vide unaprijed režirani scenario.
Politička analitičarka Tanja Topić za portal Buka ističe da su pravosudne institucije „poklekle pred političkom silom“.
„Ovaj slučaj pokazuje da su pojedinci iznad zakona. Imamo sistem u kojem osoba može postati – zakon,“ poručila je Topić, ističući da se više ne može govoriti o nezavisnom pravosuđu u BiH.
Vukanović: „Tamo gdje se pravda kupuje, života nema“
Narodni poslanik Nebojša Vukanović upozorava da je BiH već duboko ušla u političku krizu i da su njene institucije zarobljene.
„Političke elite postavljaju svoje ljude u pravosuđe i bezbjednosne agencije, koje potom koriste kao štit. Tako nastaje nepravda“, kaže Vukanović.
Podsjeća da su svi trojica funkcionera ranije najavljivali da neće prihvatiti pozive Suda BiH jer ga ne priznaju.
„A onda su svi pohrlili u Sarajevo. Sad više ništa nije ni neustavno, ni ponižavajuće. To je poraz institucija“ zaključio je dodajući da je trojac ovaj način “kukavički pogazio Narodnu skupštinu” koju inače koriste za donošenje neprovodivih zakona sa kojim onda trguju sa političarima u Federaciji i/ili sa međunarodnom zajedniciom.
Vukanović posebno ističe da se u Republici Srpskoj izbjegavaju saslušanja visokih funkcionera, dok se u Federaciji BiH i zemljama Evropske unije protiv premijera i ministara vode ozbiljni sudski procesi.
“Tamo gdje se pravda može kupiti novcem, tamo života nema”, zaključio je Vukanović.
Radojičić: Presuda Dodiku može prelomiti političku krizu
Igor Radojičić, predsjednik Pokreta „Svojim putem“, smatra da bi drugostepena presuda Miloradu Dodiku mogla prelomiti trenutnu političku krizu.
U podcastu portala Buka naveo je da bi oslobađajuća presuda mogla smiriti tenzije, makar privremeno.
„Time bismo spustili stepenicu krize, iako bi to izazvalo nezadovoljstvo u Sarajevu i dijelu međunarodne zajednice,“ rekao je Radojičić.
S druge strane, ukoliko presuda bude osuđujuća, očekuje da bi mogao uslijediti ozbiljan politički potres, naročito ako Dodik odbije da je prihvati.
„U tom slučaju možemo očekivati blokade institucija, prekid komunikacije sa Sarajevom i dodatno pogoršanje odnosa sa zapadnim centrima moći,“ upozorio je Radojičić.
Crnadak: „Ne rušimo sistem zbog jednog čovjeka“
Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak pozvao je na smirivanje tenzija i očuvanje demokratskih kapaciteta Republike Srpske.
„Ne dozvolimo da nas ubijede da je najveća opasnost u nama samima. Moramo čuvati sistem, nadležnosti i prava Republike Srpske, a ne da zbog jedne osobe trpimo svi,“ poručio je Crnadak.
Naglasio je da, ukoliko presuda Dodiku postane pravosnažna, institucije treba da rade svoj posao, ali da narod mora ostati taj koji bira svoju sudbinu.
„Nepošteno je da jedna politička presuda odlučuje o sudbini cijelog naroda,“ zaključio je on.
Dodao je da PDP poštuje institucije, ali neće dozvoliti destabilizaciju.
Šta slijedi?
Zakonski rok za donošenje drugostepene presude Miloradu Dodiku je 30 dana i ističe sutra 12. jula izjavio je Milan Petković, poslanik Ujedinjene Srpske u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, po struci advokat. Iako je riječ o instruktivnom roku, bez direktnih zakonskih sankcija za njegovo probijanje, svaki dan kašnjenja dodatno potkopava ionako krhko povjerenje javnosti u pravosudni sistem.
Ako žalba odbrane bude usvojena, prvostepena presuda može biti poništena i slučaj vraćen na početak. Ako bude potvrđena, slijedi novi talas političkih tenzija, moguće blokade institucija i dalja polarizacija između entiteta i centralne vlasti.
Buka
-
Region2 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO JOKANOVIĆU “Ne možete tražiti veće plate, a istovremeno BLOKIRATI PRIHODE GRADA”
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ ODLUČAN: Prijevremeni izbori nisu rješenje, Republika Srpska čeka redovne izbore! (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
Savanović poručio doktoru “ĐAJIĆU, SPASAVAJ PACIJENTE, A NE BANJALUKU!”
-
Politika2 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Region20 sati ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika2 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Region2 dana ago
VUČIĆ O BORBI PROTIV REZOLUCIJE O SREBRENICI: “Sačuvali smo obraz”