Connect with us

Politika

VUKOVIĆ O PROMJENI VLASTI NA BH NIVOU “SNSD više nema sagovornika o zajedničkom učešću u vlasti”

Za danas je najavljena sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, na čijem dnevnom redu nema odluke o imenovanju novog ministra bezbjednosti Gorana Selaka.

Prije sjednice, ovaj prijedlog treba proći parlamentarnu Komisiju za pripremu izbora Savjeta ministara BiH. Selak je predložen nakon što je krajem januara s ove pozicije razriješen Nenad Nešić.

Ako ova tačka i bude uvrštena na dnevni red, predstavnici opozicionih partija iz Republike Srpske očekuju da prijedlog bude odbijen.

– Očekujemo da prijedlog za ministra, kojeg je predložio Milorad Dodik, bude odbijen i da gospodin Selak ne dobije povjerenje Predstavničkog doma. Time će još jednom biti pokazan crveni karton SNSD-u kada su u pitanju institucije BiH. Onda slijedi procedura u kojoj se od nas iz opozicije očekuje prijedlog za ministra i moja očekivanja su da on dobije podršku i da opozicija u Savjet ministara uđe s jednim članom, a u narednoj fazi i s ostalim. Mi ostajemo pri onome što smo govorili, ne želimo zamijeniti SNSD, već promijeniti pristup kad su u pitanju Savjet ministara i PS BiH. Želimo da se okupimo oko nekoliko stvari. U prvom redu to je evropski put, a onda i druge stvari, da dobijemo vlast koja će da radi i od koje će građani imati neku korist. Mislim da su svi umorni od ovih neuspješnih formata Savjeta ministara – kaže za „Avaz“ Nenad Vuković, delegat u Domu naroda PS BiH.

Vuković nije siguran hoće li i u kojim slučajevima ministri i poslanici iz SNSD-a i partnerskih stranaka učestvovati u radu državnih organa. Podsjeća da je SNSD i do sada radio po principu „toplo – hladno“.

– Mi smo i do sada gledali „povlačenje ručne“ i pokazivanje kooperativnosti, ali isto tako smo gledali i blokade. Od toga šta oni procjene da će biti od interesa zavisi hoće li se pojaviti na sjednici – dodaje Vuković.

Uvjeren je da SNSD više nema sagovornika o zajedničkom učešću u vlasti.

– Mislim da su se svi kategorično izjasnili i da ne postoji niko iz FBiH koji bi na bilo koji način podržao ovo što radi Milorad Dodik. Osim bošnjačkih partija, koje su bile vrlo jasne, sada se i HDZ izjasnio da je potpuno neprihvatljivo sve ovo što rade Dodik i SNSD. Najavili su razgovore o drugoj parlamentarnoj većini u PS BiH. SNSD više nema sagovornika u bilo kome za bilo šta što bi podrazumjevalo većinu s njima. Nema povratka i nema nikoga da s njima sjedne za sto – ističe Vuković.

Istovremeno, opozicija u Srpskoj ali i zaposleni u državnim institucijama, izloženi su pritisku od strane režima.

– Svi mi što ne mislimo kao Dodik smo pod velikim pritiskom koji se pojačao i taj narativ tzv izdajnika je možda u nekoj kulminaciji. Posebna je novost zakon o zaštiti ustavnog poretka RS i to nas posebno uznemirava. Zakon je osmišljen da bismo mi koji ne podržavamo politiku Milorada Dodika mogli biti legalno gonjeni. Njegovu politiku ne podržavamo, ali to nikako ne znači da smo protiv interesa RS, samo što ne vidimo na isti način put RS i BiH kao što ih vidi Dodik. Zato ne prihvatamo kvalifikaciju da, ako niste za njegovu politiku, da ste protiv Srpske – pojašnjava Vuković I dodaje:

– Znamo da imamo problem zakona koji SIPA-i i MUP-u RS nalažu da se ponašaju različito u ovakvim okolnostima. To je zabrinjavajuće. Uz sve to, vidimo da Dodik pojačava tu priču vezanu za sve ovo što se dešava pred pravosudnim institucijama i zbog toga stoji teza da se stvari usložnjavaju, komplikuju i dolaze na teren opasnih. Ja, ali i svi drugi koji se obraćaju javnosti, moramo pozvati sve koji odlučuju u institucijama da vode računa da je mir i žive glave najvažnije u svemu, a svi drugi problemi će se, nadam se, riješiti – poručuje Vuković.

On objašnjava da stavri nisu onakve kakvim ih Dodik predstavlja.

– Želje i stvarnost ne moraju da idu jedni uz drugo. Drugačije su međunarodne prilike, bez obzira koliko Dodik pominjao tu famoznu riječ – trenutak. Ja bih rekao da nije trenutak kakvim ga on predstavlja i da ne postoji međunarodno raspoloženje za takve poduhvate. Mislim da je zbog toga problem ovo što on radi a za što nema podršku na međunarodnoj sceni. Imali smo mnogo stavova zemalja i funkcionera iz Evrope i SAD-a. Ne znam na kakav se trenutak poziva. Mi sada imamo riječ protiv riječi i moramo ostaviti danima i mjesecima pred nama da vidimo ko je u pravu. Ovo što radi Dodik nije u interesu Republike Srpske, on ne može sprovesti u djelo ovo o čemu priča, a postoji potencijalna šteta po RS, a onda i cijelu BIH – zaključuje Nenad Vuković, prenosi Avaz.

Politika

VUČIĆ O DODIKU! “On je predsednik, hrabar čovek. Neće da kuka…”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je upravo završio razgovor sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom

– On je predsednik, hrabar čovek. Neće da kuka, ali je situacija sve teža. Bavićemo se time narednih dana. Sutra ili preksutra idem u Brisel na razgovor sa Markom Ruteom i sa Martom Kos. Posle toga idem u Birsel opet sa Antonijom Koštom i Uruslom fon Der Lajen. Imaćemo o tome da razgovaramo – rekao je Vučić nakon obilaska povrijeđenih u požaru u Sjevernoj Makedoniji, koji su smešteni u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije.

Dotakao se i subotnjih studentskih protesta.

– Razgovaraćemo o tome što se prave blesavi i neće jasno da kažu da nije bilo zvučnog topa. To zna svaki poluekspert, a ne eksper, kao što je australijski ekspert to rekao. Mi znamo da nismo upotrebili zvučni top. Vojska ga nema. Kao za Jovanjicu. Sad im se žuri, ostalo im je 14 dana do “klosinga”, kada nemaju SBB, Sportklub da lažu o sportistima. Moraju histeriju, a ta priča o terorizmu za 2 dana će biti gotova istraga, a onda će da odgovaraju što su lagali – kazao je Vučić, prenose Novosti.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ POVODOM GODIŠNJICE! “Nijedan narod nije toliko puta istjeran iz svojih domova iz Jugoslavije kao što su Srbi!”

Surova istorija načinila je mart mjesec stradalačkim za srpski narod. Juče smo tugovali za sarajevskim Srbima i obilježavali godišnjicu njihovog egzodusa iz Sarajeva.

Poručio je ovo gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PDP, Draško Stanivuković.

– Danas tugujemo i sjećamo se naše braće sa Кosova i Metohije koji su 2004. godine u martovskom pogromu preko noći istjerani iz svojih domova, njihove kuće spaljene, više od 30 crkava i manastira spaljeno i porušeno. Nasilnici su napadali i na srpska groblja, ne dajući ni mrtvima mira. Pogromi su nešto što je obilježilo srpsko stradanje u raspadu bivše države s kraja 20. vijeka – navodi on.

Dodaje da nijedan narod nije toliko puta istjeran iz svojih vijekovnih domova, protjeran i trajno raseljen, toliko puta iz toliko mjesta bivše Jugoslavije kao što je to bio srpski narod.

– Od mostarskog, preko kninskog i bihaćkog, sarajevskog do kosovskog trajao je egzodus našeg stradalačkog naroda. Danas obilježavamo poslednji i najtužniji od svih naših egzodusa i pogroma, martovski pogrom srpskog naroda sa Кosova i Metohije u kojem su protjerane hiljade Srba iz svojih domova, rušena njihova imovina, paljene i rušene naše bogomolje na Кosovu i Metohiji. Neka srpska pokoljenja nikad ne zaborave da se 17.03.2004. godine nad Srbima desio pogrom – zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Politika

DODIK IDE DALJE I NE STAJE! “Srpska će formirati graničnu policiju u skladu sa Dejtonskim sporazumom”

Danas je u Palati Republike u Banjaluci održan sastanak najvišeg rukovodstva Republike Srpske na kojem je donesen zaključak da Republika Srpska formira graničnu policiju u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i njegovim Aneksom 2, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Formirana je i Radna grupa, koja je danas održala svoj prvi sastanak povodom izrade zakona, a kojima će biti regulisan rad granične policije na teritoriji Republike Srpske. Zakonski okvir na kojem radi Radna grupa će biti isključivo u skladu sa Dejtonskim sporazumom i njegovim Aneksom 2 – dodao je Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks.

Nastavi čitati

Aktuelno