Politika
VULIĆEVA O DENISU ZVIZDIĆU “On je emotivno hendikepiran”
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je da Denis Zvizdić ima verbalni defekt nepotrebne odbrane, zastupanja i zagovaranja ljudi za koje on smatra da su Srbi po mjeri njegove imaginarne, građanske, unitarne BiH.
-Bošnjački politički predstavnici misle da su oni BiH i da bi svima koji žive u toj državnoj zajednici koju čine dva entiteta i tri konstitutivna naroda trebalo da određuju ko su Srbi, kako ćemo živjeti, u kakvoj državi, šta ćemo praznovati, ko treba da nas predstavlja. Ne razumijem da neko ko pretenduje da bude ozbiljan političar očekuje da drugom nameće svoje želje i ideje -rekla je Vulićeva za Srnu.
Reagujući na Zvizdićevu objavu na društvenim mrežama da su “njegovi sugrađani Bogić Bogićević i Mirko Pejanović dobili niz komplimenata”, jer kad predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik “nekoga vrijeđa znači da je riječ o osobi koja ima državotvornu svijest”, Vulićeva je odgovorila da Zvizdić ima uključenu opciju “notifikacije” za profil Milorada Dodika na platformi “Iks”, pa čim nešto on objavi njemu na displeju dođe obavještenje kako bi brže odgovorio ne bi li malo dobio na čitanosti.
-Vjerujem da i za taj internet defekt ima naziv, ali ne želim da vjerujem da je kolega Zvizdić emotivno hendikepiran ili kako on kaže u defektu ličnosti ili da ima kompleks manje vrijednosti zbog Milorada Dodika. Milorad Dodik jeste lider kakvog bošnjačka politička scena nikada imati neće. Ali ni Zvizdiću niti bilo kome od bošnjačkih političkih predstavnika ne može pomoći Dodik, jer se liderstvo i povjerenje naroda ne stiče napadanjem Milorada Dodika – istakla je Vulićeva.
Ona je rekla da Zvizdić ima sve ove frustracije samo zbog razočaranosti u sebe, jer u FBiH nikada neće biti lider kao što je Milorad Dodik u Republici Srpskoj koji se bavi svojom Republikom Srpskom i štiti svoj srpski narod.
-Zato, gospodine Zvizdiću, toplo Vam preporučujem da malo radite na sebi, pozabavite se FBiH i njenim stanovnicima, možda onda steknete povjerenje birača, jer napadima na Dodika ništa nećete postići osim što postajete još više frustrirani. A za početak prvo dobro zapamtite šta piše u Dejtonskom sporazumu – u BiH žive tri konstitutivna naroda – Srbi, Hrvati i muslimani, nema Bosanaca i Hercegovaca, a tako Vam je i u realnosti, na terenu. Spustite se sa tih svojih umišljenih visina među narodu, pa ćete se uvjeriti – poručila je Vulićeva.
BONUS VIDEO
Politika
(NE)NAMJERAN AUTOGOL Da li se Dodik i SNSD zaista bore za ODLAZAK OHR iz BiH
Pokušaj aktuelnog ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Staše Košarca da ispadne duhovit ili vispren, šaljući na poklon Kristijanu Šmitu nacistički šljem iz Drugog svjetskog rata, “zacementirao” je odluku Zapada da je BiH i dalje potreban OHR. vo tvrde predstavnici opozicije u Srpskoj, ali i stručnjaci za međunarodne odnose koji su Košarčev “poklon” Šmitu ocijenili kao još jedan spoljnopolitički “autogol” u režiji SNSD.
Inače, vrijedi podsjetiti da se priča o ukidanju OHR u BiH, manje ili više otvoreno, povlači već skoro 20 godina, odnosno od odlaska Pedija Ešdauna s pozicije visokog predstavnika u januaru 2006. godine.
Slučajno ili ne, upravo su te 2006. Milorad Dodik i SNSD preuzeli sve konce vlasti u Republici Srpskoj, a najave zatvaranja OHR, koje su počele nedugo nakon što je Kristijan Švarc Šiling zamijenio Ešdauna na mjestu šefa OHR, gotovo po pravilu su prestajale nakon “eksplozivnih” izjava i političkih postupaka lidera SNSD.
Bilo da je riječ o bezbrojnim najavama skore nezavisnosti Republike Srpske, prijetnjama o ukidanju nadležnosti institucija BiH na teritoriji Srpske, obećanjima o raspisivanju raznih referenduma… – Okidač za veću međunarodnu podršku Kristijanu Šmitu, uključujući SAD, bilo je slanje nacističkog šljema – izjavio je juče šef kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak, koji inače boravi u višednevnoj posjeti SAD. Između ostalog, on je naveo da je nakon Košarčevog postupka na Zapadu naglo porasla podrška Šmitu da ostane u BiH.
– Svi važni glavni gradovi su reagovali, ocijenili to uvredom i zatražili homogenizaciju podrške Šmitu. Očigledno, ne baš pametan potez – istakao je Crnadak.
Inače uz nacistički šljem Košarac je Šmitu, podsjećamo, poslao i pismo koje je nazvao “Pismo okupatoru”. Da li je slučajno ili ne to što već skoro 20 godina, odnosno svaki put kada se u međunarodnim krugovima povede ozbiljna rasprava o potrebi ukidanja OHR, Milorad Dodik ili neko od najviših funkcionera njegove stranke napravi nešto što isprovocira ostanak Kancelarije visokog predstavnika u BiH, pitali smo za mišljenje stručnjaka za međunarodne odnose iz Beograda, Srećka Đukića. On tvrdi da je zaista prilično indikativno to što aktuelna vlast u Srpskoj, uprkos svemu što se desilo u odnosima s SAD i nedavnog skidanja sankcija, pokušava da novim provokacijama obezbijedi sebi neku perspektivu.
– I vrapcima na grani je jasno da će OHR iz BiH otići onda kada to dozvole unutrašnje prilike, a unutrašnje prilike u BiH već skoro dvije decenije diktira Milorad Dodik – kaže Đukić za Srpskinfo. Već dugo je, dodaje on, uvjeren u to da Dodik i njegovi saradnici “pucaju u pogrešnu metu”, ne bi li pokolebali međunarodnu zajednicu i pridobili je na svoju stranu.
– To je potpuno pogrešan prilaz i stav. Jedino što Dodik time dobija jeste da radikalizuje situaciju i gura Republiku Srpsku na ivicu provalije, ako ona već nije iznad provalije. Ne znam ko Republiku Srpsku danas podržava u svijetu? Zapad je ne podržava, a vidjeli smo i kako se Rusija ponašala kada je trebalo da se produži mandat pojedinim međunarodnim faktorima. Očigledno je da Dodik ne shvata da on i Republika Srpska nisu nikakav faktor u međunarodnim odnosima da bi mogli nekog da ucjenjuju ili prave provokacije, kao što je ta s nacističkim šljemom – ističe Đukić.
To je, tvrdi on, kopanje po ranama koje Srpskoj ne može nikako da se vrati dobrim.
– Iznenađuje me da nema više zdravih snaga u Republici Srpskoj koje se bore za njen opstanak i međunarodni ugled. Ako nema ugleda, Republika Srpska ne može ni opstati – zaključuje Đukić.
Srpskainfo
Politika
STEVANDIĆ OTPUTOVAO U FRANCUSKU! Približavanje EU
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić boraviće od danas do 10. decembra u posjeti Francuskoj, gdje su planirani susreti u više institucija i organizacija značajnih za parlamentarnu saradnju i evropske integracije.
Politika
KRESOJEVIĆ “Još jedan anti–BANJALUKA ZAKON, šta je sljedeće?”
Najavljene izmjene Zakona o građenju, prema kojima bi nadležnost za izdavanje građevinskih dozvola za objekte veće od 2.500 kvadrata prešla sa lokalnog na republički nivo, izazvale su snažne reakcije u Banjoj Luci. U gradu koji se najbrže razvija i najviše gradi, ovaj potez tumači se kao direktan udar na samostalnost lokalne zajednice.
Mnogi smatraju da se time nastavlja trend centralizacije i oduzimanja ključnih prihoda i ovlaštenja gradovima. Nakon prošlogodišnjeg slučaja sa PDV-om u Banjoj Luci i Bijeljini, sada se, tvrde kritičari, ide korak dalje – preuzimanjem procesa izdavanja građevinskih dozvola na republičkom nivou.
Svoj stav iznio je Bojan Kresojević, član Pokreta Sigurna Srpska, koji ističe da je zakon politički motivisan:
„Ovo su izmjene koje imaju samo jedan cilj – da se razvlasti Banja Luka i oduzme pravo da sami odlučujemo o razvoju našeg grada. Ovaj zakon je još jedan u nizu očajničkih poteza vlasti da se obračunaju sa građanima Banjaluke, zato što već godinama SNSD ne zna za pobjedu u najvećem gradu. Prošle godine smo vidjeli oduzimanje PDV-a Banjoj Luci i Bijeljini, a sada se nadležnost za izdavanje građevinskih dozvola prenosi na ministarstvo. Šta je sljedeće?“
Kresojević upozorava i na širi problem pokušaja koncentracije moći:
„Vlast bi željela da sve poluge moći budu u rukama jednog čovjeka i da se vlast prenosi sa oca na sina, ali Srpska nije monarhija! Srpska je republika, a ne monarhija! Zato se lokalne zajednice moraju razvijati u punom kapacitetu, u interesu građana, bez blokada i razvlašćivanja.“
Najavljene izmjene svakako će otvoriti burnu raspravu, posebno u gradovima koji insistiraju na jačanju lokalne autonomije kao osnovi ravnomjernog razvoja.
-
Svijet2 dana ago“ŠTA ĆETE SAD BEZ MOG GASA?!”: Putin šokirao Evropu, rekao šta im slijedi
-
Politika3 dana agoKRIŠTO PROZVALA HELEZA “On potkopava vrijednosti demokratskog društva”
-
Hronika3 dana agoPonovo uhapšen Zmaj od Šipova, BJEŽAO OD POLICIJE!
-
Hronika2 dana agoTUŽILAŠTVO PODIGLO OPTUŽNICU: Grupa graničnih policajaca i carinika tereti se za mito
-
Zanimljivosti2 dana agoLUKAS O DODIKOVIM PRIJETNJAMA: “Kaže mi da ne idem predaleko, KO JE KOGA PRVI NAPAO?”
-
Svijet2 dana agoUPOZORENJE IZ BUDIMPEŠTE: Narednih dana se odlučuje da li će se rat proširiti na Evropu
-
Politika2 dana agoSLUČAJ “ĐAJIĆ I DROGA U UKC RS”: Da li bi se narodni poslanici testirali na drogu?
-
Svijet24 sata agoFON DER LAJEN: Sastanak o korištenju ruske imovine završen bez rezultata
