Politika
VULIĆEVA “Samoproglašena KRALJICA BH diplomatije Bisera Turković STVARALA ISLAMSKU DRŽAVU”
Šef Kluba SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je danas da je “samoproglašena kraljica bh diplomatije Bisera Turković” radila na stvaranju islamske BiH, da nije poštovala zakone ni Ustav BiH.
Na tvrdnje aktuelnog ministra inostranih poslova u Savjetu ministara BiH Elmedina Konakovića da je u doba privremenog finansiranja za konzulate u Novom Pazaru i Rijeci potrošeno oko 100.000 evra, a da niko tamo nije radio, Vulićeva je rekla da se pokazalo istinito sve ono na šta je ukazivao ambasador BiH u Hrvatskoj Aleksandar Vranješ, kao i ono šta su komentarisali poslanici SNSD-a u Predstavničkom domu.
“Mi smo konstantno govorili da se Turkovićeva izdiže i iznad Predsjedništva BiH i da sebi daje ovlaštenja koja joj ne pripadaju i svi su to ovdje u političkom Sarajevu osporavali i zbog toga negodovali”, napomenula je Vulićeva.
Ona je dodala da samoinicijative Turkovićeve da otvara predstavništva i troši novac svih građana bez odobrenja i bez sistemskog plana jasno govore o njenoj samovolji i potrebi da ugodi kadrovima SDA i onima koji su joj bili dobri lobisti ka ostvarenju cilja.
“NJen cilj je islamska BiH od koje očito ni ona a ni predstavnici SDA ne odustaju”, ocijenila je Vulićeva u izjavi novinarima u Sarajevu.
Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara BiH Elmedin Konaković (NiP) je odgovarajući na pitanje rekao da je “brzim uvidom u stanje Ministarstva inostranih poslova” među uočenim problemima bilo pitanje otvorenih konzulata BiH u Novom Pazaru, Rijeci i Tirani.
Pitanje mu je postavila poslanik Aida Baručija koju je zanimalo da li generalni konzulati BiH u Novom Pazaru i u Rijeci otvoreni u augustu prošle godine funkcionišu ili su bili predstava za javnost s obzirom na to da budžet Ministarstva ne predviđa novac za ova dva konzulata niti su imenovani konzuli.
“Brzim uvidom u stanje Ministarstva jedan od uočenih problema su ova dva konzulata i onaj u Tirani. U sistematizaciji radnih mjesta ne postoje ljudi u njima, nisu budžetirani tako da za njih nema novca”, rekao je Konaković.
On je dodao da se plaćaju zakupi za konzulate i da je potrošeno stotinu hiljada evra u zgrade u kojima nema osoblja, a da postoji informacija da se u konzulatu u Rijeci nalazi jedna osoba “koja ima neki ugovor o djelu” koji se istražuje.
Konaković je rekao i da je najveći problem što su se odluke donosile u vrijeme privremenog finasiranja što je kršenje Zakona o budžetu, te da je to bila predizborna priča.
“Imamo indicije da su ugovori koji su sklapani, sklopljeni mimo procedure po Zakonu o javnim nabavkama. Iz revizorskog izvještaja naslućujem da ima puno većih problema od ovog pitanja”, zaključio je Konaković.
Politika
“BOGATA” OPŠTINA! Nevesinjska bolnica nabavlja limuzinu od 92.430 KM
Opšta bolnica u Nevesinju odlučila je nabaviti automobil vrijedan 92.430 KM sa porezom, a sudeći po specifikacijama najvjerovatnije su se odlučili za škodu superb saznaje CAPITAL.
Kada su u pitanju karakteristike vozila zatražili su da automobil ima automatski mjenjač, pogon na sve točkove, kao i da bude crne metalik boje.
Traže i da vozilo ima putni računar, utičnicu u prtljažniku, limitator brzine, ali i prednje i zadnje parking senzore.
Zahtijevaju i da snaga motora bude najmanje 140 kilovata, kao i multifunkcionalni servo upravljač podesiv po visni i dubini.
Rok za prijem i otvaranje ponuda je 17. jul ove godine.
Aktuelni direktor ove bolnice je Velibor Milivojević.
Politika
BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen
U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.
Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.
“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.
Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:
“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.
Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.
“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.
On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.
“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.
On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.
“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.
У Савјету Европе у Стразбуру указао сам на све озбиљнији проблем вишесатних чекања на границама са Европском унијом и потребу ургентног прилагођавања новог ЕЕС система евидентирања улазака и излазака са реалним стањем на граничним прелазима и аеродромима.
⤵️⤵️⤵️
То је проблем… pic.twitter.com/Vr0D8d5EyB— Branislav Borenović (@BBorenovic) June 26, 2026
Politika
UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.
Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.
Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.
Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.
U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.
Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.
U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.
Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.
Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.
Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.
-
Politika2 dana agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Politika1 dan agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
-
Društvo3 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika1 dan agoKAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
-
Politika2 dana agoDODIK O “NERVOZNOM” telefonskom razgovoru sa Izetbegovićem! “JA SAM SE SMIJAO”
-
Banjaluka2 dana ago“BANJALUČKO MORE” POSTAJE STVARNOST: Grad dobija šest kilometara novog šetališta uz Vrbas
-
Politika3 dana agoRASPRODAJA DJEDOVINE! Dug nas gura u provaliju, stranci nam uzimaju RIJEKE, ŠUME RUDNIKE!
