Connect with us

Hronika

ZA MILIONSKE KRAĐE U “ŠUMAMA SRPSKE” niko neće odgovarati

Članovi komisije koja je utvrdila ozbiljne propuste u prikupljanju taksacionih podataka za šumsko-privredno područje (ŠPP) „Ruđansko“ tvrde da su po kazni upućeni u Rudo i raspoređeni na poslove prikupljanja upravo tih podataka, otkriva CAPITAL.

Paradoks je što je prvo komisija upravi „Šuma“ podnijela izvještaj u kojem je iznesen niz zamjerki na dotadašnje terenske radove.

Uprava „Šuma“ je usvojila izvještaj komisije, nakon čega su njeni članovi, kako tvrde, po kazni raspoređeni na poslove prikupljanja taksacionih podataka u ŠPP „Ruđansko“, ali su odbili nalog da idu na teren.

Komisija koju je formirao generalni direktor „Šuma“ Blaško Kaurin sa zadatkom da provjeri kvalitet urađenih terenskih radova na prikupljanju taksacionih podataka za ŠPP „Ruđansko“ u izvještaju koji je u posjedu CAPITAL-a navela je da bi šumsko-privedna osnova koja bi trebala da bude urađena na osnovu podataka prikupljenih bez ikakvog terenskog rada i utvrđenom zloupotrebom novog informacionog sistema bila neupotrebljiva.

Članovi komisije su ocijenili da je slično stanje utvrđeno u još tri šumsko-privredna područja „Jahorinskom“, „Romanijskom“ i „Višegradskom“, ističući da se planski dokumenti za ta tri ŠPP završavaju hitno kako bi se zataškale nepravilnosti.

Uprava „Šuma“ usvojila izvještaj Komisije
Uprava „Šuma“ usvojila je izvještaj ove komisije, a direktor Blaško Kaurin zaključkom je zadužio Istraživačko-razvojni i projektni centar (IRPC) da „svu raspoloživu snagu usmjeri na terensko prikupljanje i obradu taksacionih podataka u cilju što hitnijeg završavanja ŠPO“.

Pored toga, Kaurin je zaključkom zadužio IRPC da „pokrene postupke za utvrđivanje odgovornosti protiv lica koja su bila zadužena za prikupljanje taksacionih podataka za ovo područje“.

I tim zaključkom se došlo do neviđenog paradoksa, jer je odgovorno lice direktor IRPC-a, a na toj funkciji je u vrijeme kada su prikupljani taksacioni podaci bio Miroslav Despotović.

Pošto je početkom prošlog mjeseca zajedno sa još šest direktora šumskih gazdinstava i izvršnim direktorima „Šuma“ smijenjen i Miroslav Despotović, praktično nije moguće ni protiv koga pokrenuti postupak za utvrđivanje odgovornosti.

Nakon što je smijenjen Despotović, ovlaštenja direktora IRPC-a dobio je dotadašnji tehnički direktor Saša Drljača. On je 25. novembra i donio rješenja kojima je članove Komisije rasporedio na poslove prikupljanja taksacionih podataka za izradu ŠPO.

Drljača kaže da ne želi da se prepucava sa ljudima za koje odgovorno tvrdi da ne misle dobro ni „Šumama“, ni IRPC-u.

„Niko nigdje nije upućen po kazni. IRPC je zaključkom zadužen da svu raspoloživu radnu snagu usmjeri na terensko prikupljanje i obradu taksacionih podataka u cilju što hitnijeg završavanja ŠPO. U skladu sa tim zaključkom i članovi komisije su raspoređeni na te poslove. Oni su odbili taj raspored i sa tim je upoznata uprava javnog preduzeća“, kaže Drljača za CAPITAL.

On je dodao da ne želi s njima da se prepucava u javnosti, ističući da je sa svim upoznata uprava preduzeća.

Narušavanje šumarske struke
Međutim, članovi Komisije u dopisu dostavljenom našem portalu tvrde da je poseban problem to što posao prikupljanja taksacionih podataka ne može da se vrši u ovom vremenskom periodu i uslovima zato što se ugrožava bezbjednost radnika, ali i zato što terenski radovi izvršeni u zimskim mjesecima ne zadovoljavaju potrebni kvalitet i predstavljaju narušavanje šumarske struke.

Oni su zajedno sa drugim radnicima IRPC-a uputili dopis generalnom direktoru sa molbom da s njima održi sastanak, ali na dopis nikada nisu dobili odgovor.

Podsjećamo, na nepravilnosti u terenskom radu prilikom uzimanja podataka za izradu ŠPO za šumsko-privredno područje „Ruđansko“ ukazao je šumarski inženjer Predrag Milošević, zaposlen u IRPC koji je bio zadužen za pisanje ove ŠPO.

CAPITAL je otkrio da je Milošević još početkom avgusta sa nepravilnostima koje je primijetio upoznao koordinatora za izradu ŠPO u šumskom gazdinstvu Rudo, zatim direktora tog šumskog gazdinstva, kao i direktora IRPC-a, a pošto nije bilo nikakve reakcije o svemu je obavijestio resorno ministarstvo.

Pored toga, podsjećamo da je CAPITAL početkom februara ove godine otkrio da šumska gazdinstva „Zelengora-Kalinovik“, „Treskavica-Trnovo“, „Doboj-Doboj“ i „Majevica-Lopare“ nemaju važeće šumsko-privredne osnove.

Nakon toga, šumarska inspekcija je izašla u kontrolu i potvrdila naše navode, zbog čega su izdali rješenja o zabrani redovne sječe u navedena četiri gazdinstva. Ti problemi u međuvremenu su riješeni, ali sada se postavlja pitanje kvaliteta izrađenih ŠPO.

Hronika

NOĆAS U BANJALUCI SAOBRAĆAJNA NESREĆA! Vozila potpuno smrskana, intervenisali vatrogasci (FOTO)

Kod Petrol pumpe u Banjaluci tokom noći dogodila se saobraćajna nezgoda.

U nezgodi je učestvovali više automobila.

Kako je navedeno na Fejsbuk profilu Vatrogasno spasilačke brigade Banjaluka, u nezgodi je povrijeđena jedna osoba.
Policija je obavila uviđaj a intervenisali su i banjalučki vatrogasci.

Nezgoda se dogodila noćas oko jedan čas.
Kako se vidi na fotografijama koje su objavili vatrogasci, na vozilima je nastala veća materijalna šteta.

Nastavi čitati

Hronika

UPRKOS SVIM DOKAZIMA! Ubica iz Sanskog Mosta izjavio DA NIJE KRIV za ubistvo kolega u školi

U Kantonalnom sudu u Bihaću danas je održano ročište na kojem se o optužbi za trostruko ubistvo u Gimnaziji Sanski Most i nelegalno posjedovanje naoružanja izjasnio Mehemed Vukalić, pomoćni radnik u pomenutoj obrazovnoj ustanovi.

Vukalić je, odgovarajući na pitanje predsjedavajuće sudskog vijeća u ovom slučaju Fikrete Hodžić, izjavio kako nije kriv, prenose Nezavisne novine.

Vukalić je u krvavom pohodu 21. avgusta ove godine ubio radne kolege, odnosno direktora Gimnazije Nijaza Halilovića, profesoricu engleskog jezika Gordanu Midžan i sekretaricu Nisvetu Kljunić.

Nakon toga je pucao sebi u grudi pokušavajući na taj način izvršiti samoubistvo, ali se međutim samo teško ranio.

Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona je u proteklom periodu okončalo istragu i podiglo optužnicu zbog postojanja osnovane sumnje da je optuženi Vukalić izvršio krivična djela koja mu se stavljaju na teret.

Tužilaštvo je optužnicom predložilo ispitivanje nekoliko desetina svjedoka i šest vještaka, kao i izvođenje nekoliko desetina dokaza materijalne prirode.

Nastavi čitati

Hronika

Robijao 4 godine zbog pokušaja UBISTVA NOVINARA: Batinaš iz Kneževa ponovo uhapšen zbog PREMLAĆIVANJA MLADIĆA u kafiću

Nedeljko Dukić (33) iz Kneževa, koji je odležao četiri godine zatvora zbog pokušaja ubistva novinara Vladimira Kovačevića, ponovo je uhapšen zbog premlaćivanja.

Kako piše ATV on je uhapšen zajedno sa Mihajlom Jovićem (20) iz Banjaluke zbog sumnje da su u kafiću u Banjaluci pretukli 27-godišnjaka koji je sa teškim povredama glave završio na UKC Republike Srpske. Sve odigralo 15. decembra u noćnim satima, a povod za sve je navodno bila raspravao oko stolice.

“Policijski službenici PU Banjaluka uhapsili su M.J. iz Banjaluke i N.D. iz Kneževa zbog sumnje da su počinili krivično djelo teška tjelesna povreda. Oni se sumnjiče da su u noćnim satima u ugostiteljkom objektu u Banjaluci fiziči napali muškarca koji je zadobio teške povrede”, saopšteno je iz PU Banjaluka.

Dodaju da je povrijeđenom mladiću ljekarska pomoć ukazana na UKC Republike Srpske. O svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci.

Dukić je dobro poznato lice sa stranica crne hronike. U novembru 2020. godine osuđen je na četiri godine zatvora zbog pokušaja ubistva novinara Vladimira Kovačevića u Banjaluci, a iz zatvora je izašao 10. februara 2023. godine. U presudi se navodilo da je zajedno sa bokserom Markom Čolićem, koji je osuđen na pet godina, Kovačevića presreo ispred zgrade u kojoj stanuje. Brutalno su ga izudarali teleskopskim palicama po glavi i tijelu.

Nakon napada Dukić je pobjegao iz zemlje i više od godinu dana je bio u bjekstvu. Pod neutvrđenim okolnostima se vratio u BiH i u novembru 2019. godine se predao Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci. Iako se vjeruje da se radilo o naručenom napadu, nalogodavac do danas nije otkriven.

Dukić je i kao 19-godišnjak osuđen je na tri godine zatvora zbog razbojništva i teške krađe. Presuda je izrečena u novembru 2010. godine nakon što je priznao da je zajedno s još jednom osobom opljačkao benzinsku pumpu ”Parma trend” u Kneževu iz koje su ukrali 950 KM. Na pumpu su ”upali” maskirani fantomkama i naoružani pištoljem i automatskom puškom. Radniku su naredili da istrese sve iz džepova i legne na asflat, da bi Dukićev saučesnik iznad glave nesrećnog čovjeka ispalio hitac iz automatske puške. Dukić je tada priznao i krađu ”juga”, te provalu u kuću u selu Bastaji iz koje je zajedno s drugim saučesnikom ukrao 500 evra, 550 KM i pištolj.

U periodu između dvije robije Dukić je radio kao izbacivač u nekolicini banjalučkih klubova, piše ATV.

Nastavi čitati

Aktuelno