Connect with us

Region

ZABRANA AKCIJSKE I PROMOTIVNE PRODAJE! Makedonski ministar najavio ZABRANU i snižavanje cijena PREHRANE

Ministar ekonomije Sjeverne Makedonije, Krešnik Bekteši, najavio je danas donošenje odluka o zabrani akcijske i promotivne prodaje i o smanjenju i zamrzavanju cijena prehrambenih proizvoda.

On je na konferenciji za novinare rekao da je Ministarstvo ekonomije Vladi poslalo prijedlog odluke da se svim trgovinskim lancima i trgovcima zabrani da nude akcijsku i promotivnu prodaju do 30. novembra.

“Možda ovo izgleda čudna odluka, imajući u vidu da ćemo time uskratiti građanima određena smanjenja cijena. Ali, nije tako zbog toga što će naredne sedmice da slijedi odluka o smanjenju cijena u prehrambenoj industriji”, rekao je Bekteši.

Prema njegovim riječima, odluka o zabrani akcijske prodaje se donosi “zato što je primjećeno da određeni lanci supermarketa prave prevaru sa mogućnošću da naprave akcijsku prodaju ili određene kampanje”.

“Da bi bilo načisto i s potrošačima i građanima ovu mogućnost neće imati i tačno će znati koliko ja određena cijena, a ne da se kalkuliše dnevno ili sedmično tim cijenama i da se dovode u zabludu potrošači i građani”, rekao je Bekteši.

Ministar ekonomije Severne Makdonije je rekao da očekuje da će do ponedjeljka, prije nego bude donijeta odluka o zamrzavanju cijena prehrambenih proizvoda, linearno za najmanje 10 odsto biti smanjenje cijene svih prehrambenih proizvoda.

“Ovo će biti preneseno kao stav Ministarstva ekonomije svim trgovinskim lanicima”, rekao je Bekteš i dodao da će se sutra sastati sa predstavnicima sedam ili osam velikih trgovinskih lanaca.

Istakao je da je inflacija smanjena, ali da prema analizama Ministarstva ekonomije postoji veliki prostor da se dodatno smanje cijene prehrambenih proizvoda.

Napomenuo je da svi završni računi, posebno velikih lanaca supermarekata “pokazuju da nemaju smanjenje, već povećanje prihoda u prošloj godini” i dodao da su “od kraja 2019. berzanske cijene u svijetu porasle 23.3 odsto, a u Sjevernoj Makedoniji, nažalost, 47 odsto”.

“Kada kažem smanjenje od 10 odsto, to je minimalno smanjenje od 10 odsto. A odluka koja će biti donijete u utorak može da bude o još većem snižavanju cijena. Ministarstvo ekonomije neće dozvoliti da se profitira na leđima građana u ovim kriznim vremenima. Mjere će važiti do 30. novembra sa mogućnosti produžavanja”, rekao je Bekteši, prenosi “Danas”.

Region

Vučić: Zamalo su me UBILI u Srebrenici, nema presude, a Dodik zbog izgovorene RIJEČI mora u zatvor!

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na društvenoj mreži Iks snimak iz 2015. godine kada je napadnut u Srebrenici, navodeći da je prošlo deset godina, a da još nema presude, istrage ili postupka.

– Prošlo je više od deset godina od kada su me zamalo ubili – nema presude nijednog suda, nema ni istrage, nema postupka. Ali zato zbog izgovorene riječi, predsjednik Republike Srpske /Milorad Dodik/ mora da ide u zatvor. Takvog skandala nema nigdje na kugli zemaljskoj, nigdje – istakao je Vučić, prenosi RTRS.

Apelaciono odjeljenje Suda BiH potvrdilo je u petak prvostepenu presudu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

Dodik je prvostepenom presudom osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja, zbog “nepoštovanja odluka Kristijana Šmita”.

Nastavi čitati

Region

PRODAJA PASA NA MREŽAMA: Podignuta krivična prijava za NELEGALNI UZGOJ

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije najavilo je danas krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv Z. M. (1974) iz Banatskog Karađorđeva, zbog postojanja osnova sumnje da se u dužem periodu nelegalno bavio odgajanjem pasa i njihovom prodajom putem društvenih mreža u Srbiji i Evropskoj uniji, stičući na taj način protivpravnu imovinsku korist.

Prema navodima Ministarstva, pretresom stana i drugih prostorija koje osumnjičeni koristi pronađeno je 13 odraslih skupocjenih pasa i 11 štenaca, više iskorištenih bočica vakcina, veterinarskih lijekova, čip za čipovanje pasa i aplikator za aplikovanje čipova koje isključivo može posjedovati i koristiti specijalista doktor veterinarske medicine s posebnom dozvolom. Takođe, pronađeni su blanko pasoši za pse, mobilni telefoni, kao i dokumentacija koja ukazuje na međunarodnu prodaju pasa u Srbiji i zemljama Evropske unije u prethodnom periodu. Psi su privremeno oduzeti i stavljeni pod kontrolu, a njihova vrijednost iznosi oko 3,5 miliona dinara, prenosi Nova.rs.

Pripadnici policije su tom akcijom, kako je saopštilo Ministarstvo, prekinuli još jedan lanac organizovane nelegalne trgovine i zlostavljanja životinja na državnom i međunarodnom nivou.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova nastaviće intenzivan rad na sprečavanju i otkrivanju krivičnih djela u oblasti ekološkog kriminala, a apeluju na građane da prijavljuju sve takve slučajeve, navedeno je u saopštenju.

Nastavi čitati

Region

ALARM U HRVATSKOJ: Više od polovine testiranih uzoraka POZITIVNO NA ANTRAKS

Hrvatski veterinarski institut saopštio je danas da je do sada primljeno 114 životinjskih uzoraka sa sumnjom na antraks i da je kod više od polovine potvrđena ta bolest, što pokazuje širenje epidemije koja je počela početkom jula.

Pozitivan nalaz imala je 61 životinja, uključujući 52 goveda, dvije koze, pet ovaca, jedno lane i jednog magarca.

Samo danas potvrđeno je osam novih pozitivnih nalaza, kod tri goveda u Vrlici i pet u Kninu. Životinje sa potvrđenom infekcijom dolaze sa farmi i objekata iz više opština Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije, među kojima se ističu Ružić, Vrlika, Civljane, Biskupija, Drniš, Kijevo i Knin.

Prvi sumnjivi slučajevi na antraks zabilježeni su početkom jula u selu Maovice na području Vrlike. Bolest se brzo proširila na druga područja.

Kako bi se spriječilo dalje širenje zaraze, Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske je 19. jula proglasilo je “bedrenički /antraks/ distrikt” koji obuhvata opštine Hrvace, Muć, Vrlika, Kijevo, Biskupija, Civljane, Ružić, Unešić, kao i gradove Knin i Drniš. Na tim područjima uvedena je zabrana premiještanja životinja i njihovih proizvoda, pojačan nadzor kretanja, obvezna vakcinacija preživara i sanacija lešina.

Antraks je akutna zarazna bolest uzrokovana bakterijom koja se prenosi sa zaraženih životinja na druge životinje, ali i na ljude.

Najčešće se pojavljuje u područjima sa poznatim žarištima antraksa gdje bakterijske spore mogu preživjeti u tlu decenijama.

Nastavi čitati

Aktuelno