Društvo
ZABRINJAVAJUĆI PODACI: Svako drugo dijete u BiH mlađe od 11 godina koristi društvene mreže

Svako drugo dijete u BiH mlađe od 11 godina ima profil na nekoj od društvenih mreža.
Ovaj frapantna informacija navodi se u istraživanju koje su na teritoriji BiH sproveli Kancelarija UNICEF-a i Regulatorna agencija za komunikacije, a iako je riječ samo o određenom broju anketiranih (obično nekoliko stotina ili par hiljada), podatak ni u kom slučaju ne može biti zanemaren.
U eri Instagrama, TikToka, Snapchata i drugih društvenih mreža, koje su dostupne svima koji imaju pametne uređaje, opasnost vreba na svakom ćošku, posebno ako se uzme u obzir da one gotovo pa nemaju starosnu granicu za pristup.
Nerijetko se o njih opeku i oni stariji, pa kako onda ne bi i najmlađi, koji teško mogu biti svjesni problema koje sa sobom nose klikovi, videa, fotografije ili objave.
S tim u vezi stiže još jedna zabrinjavajuća činjenica iz istog istraživanja, a to je da je više od 50 odsto ispitane djece doživjelo neprijatnosti na internetu, a da više od 85 odsto o tome nije ni sa kim razgovaralo, što je nedavno potvrdila Nineta Popović, voditeljka Odjeljenja za komunikacije UNICEF-a u BiH.
Ova organizacija, dodala je, radi na tome da internet učini sigurnim mjestom za učenje, druženje i izražavanje djece, te se sa nadležnima trude da promovišu bezbjednosne mjere na internetu.
No, opreza nikad dosta. Roditelji sa kojima smo imali priliku da razgovaramo podijelili su za “Nezavisne novine” svoja iskustva kako se bore sa dječjim zahtjevima, školskim obavezama i sve većom ulogom društvenih mreža.
“Djeci nikako nije mjesto na društvenim mrežama”, stav je Ivane K., majke devetogodišnje djevojčice, koja smatra i da društvene mreže nisu jedini problem.
“Imate danas i druge aplikacije, kao i razne igrice koje djeca igraju, a koje imaju opcije za dopisivanje. I na igricama djeca mogu da stupe u komunikacije sa nepoznatim ljudima”, napominje Ivana.
Bez obzira na to što u ovom slučaju govorimo o djeci koja spadaju u grupu mlađih osnovaca, dakle peti razred i niži, rijetkost je pronaći školarce koji ne posjeduju mobilni telefon. A gdje je tako, tu je i internet, a samim tim i društvene mreže.
“Problem među osnovcima su i Viber grupe u koje oni masovno ubacuju jedni druge i dijele kontakte”, poručuje za “Nezavisne” Jovana, majka troje osnovaca.
Iz iskustva kaže da su djeca u tim godinama nezrela i neiskusna, bez obzira na to koliko roditelji pokušavaju da pričaju sa njima.
“Zato olako mogu upasti u probleme jer ne mogu tako dobro i realno procijeniti opasnost od internet komunikacije”, navodi ona i dodaje da je jedna od mogućnosti uticaja na djecu kontrola sadržaja koje gledaju.
“Kao roditelji to možemo uraditi, možemo ograničiti šta mogu gledati i svakodnevno im pregledati sadržaje koje su gledali. Međutim, najvažnija stvar je svakako razgovor sa djecom jer u današnjem vremenu je najvažnije imati dobar odnos pun povjerenja, kako bi se oni mogli povjeriti roditelju čak i kada pogriješe i razumjeti da im je porodica jedini bezuslovni oslonac na koji uvijek mogu da računaju”, kaže Jovana.
Kontrola sadržaja i upotrebe mobilnog telefona ključ je i za Nikolinu J.
“Moja kćerka uskoro treba da krene u treći razred. Često dođe i traži da joj kupimo mobilni telefon, ali smo muž i ja protiv toga. Ona zna koliko dnevno može da koristi isključivo naš telefon, ali se i tu većinom radi o igricama”, pojašnjava Nikolina.
Pojedini sagovornici smatraju da je dozvoljavanje djeci da tako mlada imaju društvene mreže očigledan propust roditelja.
“Ako se vratimo nekoliko godina unazad, djeca nisu ni znala šta je pametni telefon, a kamoli imala profil na društvenim mrežama. Takođe, činjenica da je više od 50 odsto ispitane djece doživjelo neprijatnosti na internetu, a da više od 85 odsto o tome nije ni s kim razgovaralo, potvrđuje i to da roditelji ne obraćaju pažnju na društvene mreže koje su dopustili djeci da imaju”, navodi Marija iz Banjaluke.
Sociolog Mirjana Čeko navodi da je prisustvo djece na društvenim mrežama složen fenomen koji se ne može jednostavno objasniti, niti se problemi koji dolaze s njim mogu riješiti preko noći. I ona smatra da podaci istraživanja u BiH ukazuju na ozbiljan problem komunikacije, pa čak i povjerenja između djece i odraslih.
“Djeca su uplašena i osjećaju nelagodu da razgovaraju o svojim iskustvima, što dovodi do osjećaja izolacije, otuđenosti i nezadovoljstva. Osim toga, činjenica da se većina ovih profila nalazi na platformama kao što su TikTok, Snapchat i Instagram ukazuje na potrebu za većom regulacijom ovih platformi. Ali, pitanje regulacije društvenih mreža i zaštite djece na internetu je socijalni problem koji zahtijeva kolektivnu akciju. Ovo uključuje ne samo roditelje i staratelje, već i škole, vladine institucije, i same platforme društvenih mreža. Svi ovi akteri imaju ulogu u stvaranju sigurnog digitalnog okruženja za djecu”, naglasila je Čeko.
Društvo
Afrička kuga svinja hara Srbijom i Hrvatskom, IMA LI STRAHA U SRPSKOJ?

Afrička kuga svinja ponovo hara Srbijom i Hrvatskom zbog čega su u tim zemljama eutanazirane stotine svinja. Farmeri u Republici Srpskoj su u strahu, ali se nadaju da neće biti masovnijih pojava ove bolesti.
Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u Republici Srpskoj, ističe da farmeri ne mogu imati miran san ni kada se afrička kuga pojavi na 1.000 kilometara udaljenosti, a pogotovo kada je blizu.
“Divlje svinje za 24 sata mogu preći i po 50 kilometara. Mi smo realno na vratima komšija. Jednostavno, na uzgajivačima i stanovništvu je da po svaku cijenu smanjimo rizik povećanim bezbjednosnim mjerama da se ne bi kuga prenijela i opet napravila štetu”, kaže Maljčić za “Nezavisne novine”.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, ističe da ne bi trebalo biti problema ako se budu sprovodile sve preventivne i sanitarne mjere.
“Mislim da su inspekcijske i veterinarske službe već preduzele korake oko kontrole provoza i uvoza živih životinja. Na mjere koje su propisane još prije dvije godine kada smo imali te probleme treba da budemo svi bazirani i oko čega svi moramo voditi računa”, kaže Marinković za “Nezavisne novine”.
Kako dodaje, ne očekuje masovniju pojavu afričke kuge u Republici Srpskoj, a ističe i da su farmeri još uvijek u procesu oporavka od kuge koja je poharala farme 2023. godine.
“Ljudi su bili oprezni, dugo vremena je trajala priprema farmi za useljavanje, zatim nabavka novih životinja. Sve je to prolazilo kroz rigorozne mjere i mislim da smo mnogo spremniji sada nego što smo bili u onom momentu kada je došlo do te pojave. Sada, objektivno, sve je na našoj strani da ne bi trebalo da dođe do neke masovne pojave afričke kuge svinja. Možda sporadične, ali masovne ne”, ističe on.
Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo Republike Srpske, istakao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, preduzima sve potrebne preventivne mjere u cilju sprečavanja pojave afričke kuge svinja.
“Upućen je dopis veterinarskoj inspekciji i Ministarstvu unutrašnjih poslova da se sprovodi pojačana kontrola prometa životinja sa posebnim akcentom da životinje u transportu moraju imati identifikacionu markicu i uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja kao garant zdravstvenog statusa. Takođe, apelujemo na sve farmere da se sprovode sve biosigurnosne mjere na farmama”, kaže Lukić i dodaje da za sada u Republici Srpskoj nema novih žarišta afričke kuge svinja, dok je u Federaciji BiH potvrđeno jedno žarište u Vitezu.
Zbog svega toga nadležno ministarstvo je donijelo i rješenje 28. juna ove godine kojim se, između ostalog, zabranjuje rad stočnih pijaca.
“Imajući u vidu trenutnu epizootiološku situaciju i pojavu afričke kuge svinja u neposrednom okruženju Hrvatska i Srbija, kao i opasnost od mogućeg širenja bolesti afričke kuge svinja pojačanim prometom svinja u narednom periodu, Ministarstvo je procijenilo da je neophodno zabraniti rad stočnih pijaca, organizovanje sajmova, izložbi i drugih okupljanja životinja na kojima se prodaju ili izlažu svinje, na području Republike Srpske”, navodi se u rješenju Ministarstva, u kome stoji da su mjere na snazi 90 dana.
Inače, prvi slučaj afričke kuge svinja u Republici Srpskoj zabilježen je u Semberiji prije dvije godine, a od tada je eutanazirano oko 50.000 svinja.
Za nadoknadu štete i suzbijanje širenja kuge nadležno ministarstvo je do sada izdvojilo oko 30 miliona maraka.
Društvo
OGLASILA SE UGAŠENA TELEVIZIJA Al Džazira povodom napuštanja Balkana

Al Džazira Medija Netvork oglasila se povodom gašenja kanala Al Džazira Balkans.
„Nakon četrnaest izvanrednih godina, Al Džazira Medija Netvork objavljuje odluku o prestanku emitovanja programa kanala Al Džazira Balkans.
Odluka je dio šire strategije jačanja digitalnog prisustva i širenja na nove medijske platforme, čime će Al Džazira ostati predvodnica u medijskom krajoliku koji se brzo razvija.
Od trenutka pokretanja, ovaj je kanal igrao ključnu ulogu u izvještavanju s Balkana, predstavljajući raznolikost multietničkog novinarstva i priča koje odjekuju izvan regije.
Al Džazira izražava najdublju zahvalnost upravi, novinarima, osoblju, partnerima i vjernim gledaocima na Balkanu na podršci i povjerenju.
Dok Mreža kreće putem širenja digitalnog traga, Al Džazira potvrđuje da će i dalje predano izvještavati o Balkanu i regiji na drugim platformama“, saopštili su iz Al Džazira Medija Netvorka.
Društvo
PREDRAG POPOVIĆ O LABUBU LUTKICAMA “Isterivao sam đavola iz devojke” (VIDEO)

U vremenu kada se trendovi smjenjuju brzinom svjetlosti, gotovo svakodnevno svjedočimo pojavi novih “must have” predmeta, bilo da je riječ o komadima garderobe, igračkama, ili čak određenoj vrsti hrane.
Najnoviji primjer ovog fenomena su Labubu lutkice, neobična mala “čudovišta” koja su u rekordnom roku osvojila svijet. Iako su prvobitno zamišljene kao kolekcionarski art toys, Labubu lutkice su danas postale svojevrsni modni aksesoar. Nerijetko se mogu vidjeti kako vise sa torbi mladih djevojaka, influensera, pa čak i javnih ličnosti. Njihova specifična estetika – spoj simpatičnog i pomalo sablasnog, očarala je armiju fanova na društvenim mrežama, ali i izazvala određene polemike.
Naime, o ovom trendu se nedavno oglasio i sveštenik Predrag Popović, koji je poznat po aktivnom prisustvu na društvenim mrežama i tome što otvoreno komentariše savremene pojave iz perspektive pravoslavne vjere. U svojoj objavi, Popović je izrazio zabrinutost zbog nekritičkog prihvatanja trendova koji, kako kaže, mogu imati dublju simboliku nego što se na prvi pogled čini.
“Treba svakako voditi računa šta kupujemo i unosimo u svoju kuću. Bez obzira da li je nešto popularno ili ne, treba presuditi o tome da li je to blagosloveno ili ne. Da li su to ove lutke ili nešto drugo, svakako ne možemo bezazleno kupovati samo na nivou estetike šta nam se svidi.
Ja sam iz jedne devojke isterivao đavola jer je tetovirala satanistički simbol na sebe, a da nije znala, prosto jer joj se svidelo. Trebalo joj je dosta laserskih tretmana da to ukloni.
Nije nikad bilo sve u izgledu – izgled je samo prvi pogled. Onaj drugi i treći su mnogo važniji. Što bi Gospod rekao “budite mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi”. Malo mudrosti ne može da škodi”, napisao je u opisu objave otac Predrag Popović.
Snimak koji je podijelio uz ovaj opis navodi da su “Labubu lutkice inspirisane demonskim porijeklom i da djeca koja ih imaju prijavljuju čudne, paranormalne aktivnosti u domovima”.
Čovjek koji je snimio ovaj video želeći da “upozori ljude”, tvrdi da je i sam imao iskustva sa paranormalnim dešavanjima u kući zbog neke lutke, koja nije Labubu. Kako dalje tvrdi, lutka mu se vratila u dom nakon 15 godina.
(Ona.rs)
-
Hronika2 dana ago
ŠOKANTNO! Policija Oštre Luke BRUTALNO pretukla Zorana Karana!
-
Politika3 dana ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Region3 dana ago
VUČIĆ SE OBRUŠIO NA OPTUŽBE BEĆIROVIĆA: “Ovo neće stati na lažima”
-
Hronika2 dana ago
OVO SU OTAC I SIN MILAN (13) KOJI SU UBIJENI! Ujak ih namamio u kuću, pa upucao bez milosti
-
Politika2 dana ago
MILIONI ZA LOBISTE, A GRAĐANI BEZ LIJEKOVA! Ko puni džepove preko okeana i ZBOG ČEGA?!
-
Region3 dana ago
VUČIĆ PORUČIO: Srbija će proći kroz još mnogo muka, ali ćemo uvijek čuvati svoju zemlju i narod
-
Društvo3 dana ago
ZA ZLOČIN JOŠ NIKO NIJE ODGOVARAO: Petrovdan 1992. – podsjetnik na stradanje 69 Srba u Zalazju
-
Zanimljivosti17 sati ago
IMA POSLA KO HOĆE DA RADI Ivana napustila selo selo kraj Niša, pa postala porno-zvijezda