Svijet
ZAHAROVA “Suverenitet Rusije nad Južnim Kurilskim ostrvima neosporan”

Suverenitet Rusije nad Južnim Kurilskim ostrvima je neosporan i ova tema nije predmet rasprave izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova, komentarišući izvještaj japanskog Ministarstva spoljnih poslova o”nezakonitoj ruskoj okupaciji Južnih Kurilskih ostrva”.
„Ruski suverenitet nad ovim ostrvima ne samo da je neosporan, već u principu nije predmet bilo kakve rasprave. Nikakvi izvještaji ili knjige ne mogu da promjene ovu realnost”, rekla je Zaharova na konferenciji za novinare.
Obraćajući se zvaničnom Tokiju, ona je podsjetila da su Južna Kurilska ostrva sastavni dio teritorije Rusije, što je potvrđeno Poveljom Ujedinjenih nacija (UN) poslije Drugog svjetskog rata, prenosi Izvestija.
Takođe je napomenula da “ne preporučuje gubljenje vremena” na čitanje novog dokumenta japanskog ministarstva spoljnih poslova, koji, kako je rekla, iz godine u godinu “replicira iste umorne i zastarjele formulacije”, prenosi Izvestija.
Zaharova je istakla da bi želja Tokija da se Japan pridruži nuklearnim misijama SAD mogla da poremeti mirnu situaciju u Azijsko-pacifičkom regionu (APR), te stoga Ruska Federacija pomno prati raspravu o ovom pitanju.
„Ovaj stav zvaničnog Tokija, koji je, čini se, zaboravio ne samo svoje pacifističke postulate, već i svoje antinuklearne principe, bez sumnje je u stanju da pomjeri svijet u azijsko-pacifičkom regionu blizu izuzetno opasne linije”, upozorila je ona.
Ranije je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su Japan i Sjedinjene Američke Države delovale kao de fakto odbrambeni savez, a razmještanje američkih trupa u toj ostrvskoj državi sprečava zaključivanje mirovnog sporazuma između Moskve i Tokija.
On je rekao da je Moskva svjesna američkog vojnog potencijala koji se nalazi na teritoriji ostrvske države u blizini granice sa Rusijom.
Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev je takođe rekao da niko nije protiv mirovnog sporazuma, pod uslovom da se razumije da je teritorijalno pitanje zauvijek zatvoreno.
Japanski premijer Fumio Kišida je u januaru, tokom govora u Donjem domu parlamenta, najavio nastavak namjere vlade da zaključi mirovni sporazum sa Rusijom nakon rješavanja teritorijalnog pitanja oko južnih ostrva Kurilskog lanca.
On je naglasio da Tokio neće odustati od antiruskih sankcija uvedenih 2022. godine.
Mirovni ugovor između Ruske Federacije i Japana nikada nije potpisan nakon završetka Drugog svjetskog rata, u kojem je Japan stao na stranu Njemačke.
Japan i SSSR potpisali su 1956. godine zajedničku deklaraciju, prema kojoj je Moskva pristala da razmotri prenos Habomaja (grupa ostrva na Malim Kurilskim ostrvima) i Šikotana (najveće ostrvo Malih Kurilskih ostrva) Tokiju, nakon zaključenja mirovnog sporazuma.
Istovremeno, sam Japan se nije odrekao svojih pretenzija na sva ostrva Kurilskog lanca.
U ovom trenutku, stav ruskog rukovodstva je nepovredivost suvereniteta Ruske Federacije nad ostrvima Habomai i Šikotan.
Svijet
NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.
Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.
JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.
Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.
A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.
Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.
Svijet
STIŽE NOVA ČLANICA! Potpisan zakon o pridruživanju Jermenije EU

Predsjednik Jermenije Vahan Kačaturjan potpisao je zakon kojim se postavlja pravna osnova da ova zemlja sa južnog Kavkaza krene ka pridruživanju EU.
Jermenski mediji javili su da je Kačaturjan potpisao zakon koji je parlament usvojio prošlog mjeseca.
Premijer Nikol Pašinjan, koji je zemlju približio Zapadu nakon preuzimanja vlasti 2018. godine, više puta je naglasio da prijedlog zakona ne predstavlja prijavu za pridruživanje EU, već početak šireg procesa integracija.
On je rekao da javnost ne treba da očekuje brzi prijem nekadašnje sovjetske republike u EU i da bi to, u svakom slučaju, zahtijevalo odobrenje na referendumu.
Zakon je usvojen uoči opštih izbora naredne godine, kao i mogućeg referenduma o promjeni Ustava koju zahtijeva Azerbejdžan, dugogodišnji rival Jermenije, kao dio mirovnog sporazuma o okončanju gotovo četrdesetogodišnjeg sukoba dvije zemlje, prenosi Srna.
Jermenija je planinska zemlja bez izlaza na more, sa 2,7 miliona stanovnika, i nema granicu sa EU.
Svijet
POTOP: U SAD u martu ukinuto više od 275.000 radnih mjesta

Američki poslodavci su u martu ukinuli 275.240 radnih mjesta, što je najveća brojka od maja 2020. godine i treća najveća u istoriji mjerenja, objavila je agencija Čelindžer, Grej i Krismas.
U poređenju sa februarom, broj najavljenih rezova je porastao za 60 odsto, a u odnosu na mart 2024. za čak 205 odsto.
“Najavama otkaza prošlog mjeseca dominirali su planovi Odjeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) da eliminiše pozicije u saveznoj vladi”, prokomenarisao je predstavnik agencije Endrju Čelindžer.
Najviše najava otpuštanja, 216.215, zabilježeno je u vladinom sektoru, konkretno u federalnim agencijama.
Od početka godine su poslodavci u SAD ukinuli 497.052 radna mjesta, što je najviše od prvog kvartala 2009. godine, dodaje se u izvještaju.
U poređenju sa prvim kvartalom 2024. je broj najavljenih ukidanja radnih mjesta porastao za 93 odsto međugodišnje, a u poređenju sa prethodnim tromjesečjem za 227 odsto, objavljeno je na veb stranici agencije Čelindžer, Grej i Krismas, prenosi Tanjug.
-
Politika3 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”
-
Banjaluka2 dana ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
STEVANDIĆ TAGOVAO TRAMPA I MASKA “Prvi smo vas podržali” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK ZA RT BALKAN: Putin je svjetski lider, jedan od najvažnijih ljudi svijeta
-
Politika2 dana ago
RAMO O STEVANDIĆU “Ja njega ONAKO LIKOM I DJELOM doživljavam KAO SEOSKOG LOLU”