Connect with us

Region

Zakazan početak suđenja hrvatskim pilotima u Srbiji

Hrvatska u ovom slučaju ne priznaje jurisdikciju pravosuđu Srbije i tvrdi da je riječ o provokaciji i politički montiranoj optužnici.

Početak suđenja četvorici oficira hrvatske ratne avijacije, optuženih u Srbiji za zločine počinjene u akciji “Oluja” u augustu 1995. godine, zakazan je za 26. decembar, izjavio je advokat jednog od optuženih Aleksandar Olenik.

Posebni odjel za ratne zločine Višeg suda u Beogradu donio je tu odluku poslije pripremnog ročišta.

Hrvatska u ovom slučaju ne priznaje jurisdikciju pravosuđu Srbije, a najviši hrvatski dužnosnici više puta su ponovili ocjenu da je riječ o provokaciji i politički montiranoj optužnici, te da će Hrvatska učiniti sve da zaštiti pilote, prenosi Hina.

Hrvatski oficiri nisu dostupni pravosudnim organima Srbije, a da li će im se suditi u odsustvu, odlučiće krivično vanpretresno vijeće tog suda do termina predviđenog za početak suđenja, rekao je agenciji Tanjug Olenik. Pripremno ročište bilo je zatvoreno za javnost.

Punomoćnik oštećenih Dušan Bratić rekao je Tanjugu da je na današnjem pripremnom ročištu sud postupio po odredbama Ženevske konvencije koja propisuje da su sve države potpisnice dužne suditi počiniocima teških krivičnih djela protiv međunarodnog humanitarnog prava.

Bratić je rekao da je Srbija pokazala da ima svoje tužitelaštvo i svoj sud te da u tim ustanovama postoje ljudi koji imaju moralni integritet, jer su se odvažili postupati po zakonu i suditi bez obzira na strahovite pritiske Hrvatske, navodi Tanjug.

Na pripremnom ročištu pročitana je optužnica i predloženi su dokazi.

Optužba za ratni zločin
Optužnica je potvrđena protiv četvorice pripadnika hrvatske ratne avijacije: Vladimira Mikca (67), Zdenka Radulja (69), Željka Jelenića (69) i Danijela Borovića (64).

Oni se terete za ratni zločini protiv civilnog stanovništva po komandnoj odgovornosti jer su, po navodima optužnice, naredili vazdušne napade na civilno stanovništvo, a posljedice su smrtno stradanje i ranjavanje više civila koji su napuštali teritoriju Hrvatske, piše Hina.

Poslije tih napada dosad je identifikovano 13 žrtava, od kojih je četvero djece, a ranjene su 24 osobe.

Tužilaštvo je istaklo važnost ovog predmeta i predložilo da se optuženima sudi u odsustvu, iako nisu dostupni pravosudnim organima Srbije.

U obrazloženju optužnice navodi se da protok vremena daje “dovoljno razloga za sumnju da će Hrvatska ili Bosna i Hercegovina pokrenuti krivične postupke protiv odgovornih”.

Proces četvorice hrvatskih pilota optuženih za napad na civile 1995. za Hrvatsku je “nepostojeći proces” i “farsa”, a budu li osuđeni “za njih ta presuda ne postoji”, poručio je ranije premijer Andrej Plenković.

Region

IZBORI U HRVATSKOJ! Srbi ukazali najveće povjerenje SDSS-u!

-Ostvarili smo veoma dobar rezultat, gotovo odličan rezultat, što se tiče Samostalne demokratske srpske stranke, kao najsnažnije srpske stranke u Republici Hrvatskoj i najsnažnije manjinske stranke. Praktički smo ponovili, pojačali rezultate od prije četiri godine, što je uspjelo veoma malom broju političkih stranaka u hrvatskom političkom životu – rekao je predsjednik SDSS Milorad Pupovac u prvom medijskom obraćanju nakon lokalnih izbora u Hrvatskoj.
Naime, svih šestoro kandidata ove stranke za dožupane ostvarili su pobjede, osam od devet kandidata za zamjenike gradonačelnike su pobjednici, te 13 od 15 kandidata za načelnike opštine pri čemu u jednoj opštini, Donji Lapac, predstoji drugi izborni krug. Za
zamjenike opštinskih načelnika od 15 kandidata izborni uspjeh ostvarilo je njih 13-oro, stoji u objavi na zvaničnoj stranici ove stranke.
Najbolje rezultate stranka je ostvarila u direktnom obračunu sa najvećim političkim rivalom, Demokratskim savezom Srba, strankom koju predvode Siniša Ljubijević i Srđan Milaković, dojučerašnji zamjenici gradonačelnika Ogulina i Vukovara. Oni će nakon ovih izbora napustiti svoje fotelje, obzirom da su poraženi od direktnih protivkandidata iz SDSS-a. Tako će u naredne 4 godine fuknciju zamjenika gradonačelnika Ogulina obavljati Neven Vujković, a Vukovara Srđan Kolar, obojica iz SDSS-a.
Kandidat SDSS-a pobedio je kandidata DSS-a i u opštini Borovo. Zoran Baćanović tako ostaje načelnik nakon pobjede nad Stojanom Poznanovićem. Najzanimljivije je bilo u opštini Trpinja. Miroslav Palić ostaje načelnik, ovoga puta kao kandidat koalicije svoje
nezavisne liste i SDSS-a. U Negoslavcima neće biti promjena. Načelnik Dušan Jeckov iz SDSS-a nije imao protivkandidata pa će ovom opštinom upravljati i naredne četiri godine.
Tihomir Kolarević iz SDSS-a ostaje i u narednom periodu načelnik Markušice ubjedljivo pobijedivši svoje protivkandidate. Poziciju načelnika zadržao je i SDSS-ov Jugoslav Vesić u opštini Erdut jer je slavio protiv HDZ-ovog kanidata Anamarije Kovčalija. U opštini Šodolovci, i u naredne 4 godine, načelnik ostaje SDSS-ov Dragan Zorić, dok će Danijela Mlinarević iz SDSS-a i u narednom periodu obavljati funkciju načelnica opštine Jagodnjak. Radomir Čvarković, novi je zamjenik načelnika opštine Darda, dok Svetlana Žarković iz SDSS-a ostaje zamjenica gradonačelnika Belog Manastira iz redova srpske nacionalne manjine. U Okučanima, zamjenik načelnika opštine, i u naredne 4 godine biće Siniša Martinović iz SDSS-a.

Ipak bilo je i nekoliko iznenađenja. Bar za one koji možda nešto slabije prate dešavanja u političkom životu Srba u Hrvatskoj. Tako je dojučerašnji član SDSS-a Perica Matijević pobijedio svog stranačkog saborca Dejana Mihajlovićam inače potpredsjednika ove stranke, u dosta zanimljivoj izbornoj utakmici, koja će i nakon izbora ostati neizvjesna jer će SDSS ipak imati 4, a nezavisna lista Perice Matijevića 2
vijećnika u opštinskom vijeću Krnjaka.

Važno je reći da će SDSS ipak zadržati poziciju dožupana u Karlovačkoj županiji jer je Nenad Vukadinović u još jednom “dirketnom odmjeravanju snaga” dobio više glasova od Nikoline Radulović iz DSS-a. Zanimljivo je bilo i u Plaškom. Ovdje se i dalje ništa neće mijenjati jer je SDP-ov Pero Damjanović novi, stari načelnik ove opštine. On se kao devetogodišnji dječak tog “Olujnog avgusta” 1995. spakovao i u koloni otišao za Srbiju da bi se njegova porodica vratila među prvima u svoj rodni kraj. Opština koju Pero vodi, jedna je rijetkih u
Hrvatskoj u kojoj izvršnu vlast zajednički vrše SDP, HDZ i dvije stranke srpske manjine, SDSS i DSS. Tako je zadnjih desetak godina, otkad je Damjanović na čelu ove lokalne zajednice.

Na Baniji nije bilo većih iznenađenja. Zamjenica župana ostaje Mirjana Oluić, iz Samostalne demokratske Srpske stranke. Poziciju načelnika opštine Dvor sačuvao je SDSS-ov Nikola Arbutina, dok će Milan Vrga ostati načelnik opštine Gvozd ( Vrginmost ). U Glini je u izbornoj utrci za zamjenicu gradonačelnika Gline ubjedljivo trijumfovala nezavisna Branka Bakšić Mitić, koja je cijeli svoj radni i životni put posvetila obnovi ovog kraja od posljedica razornog zemljotresa koji je krajem decembra 2020, pogodio Baniju.
U Lici, zamjenik župana ostaje Milan Uzelac iz SDSS-a. U njogovoj rodnoj Udbini, Tatjana Čanković biće nova zamjenica načelnika opštine, a stranka će imati i svog predsjednika opštinskog vijeća, jer je osvojila više od 50% glasova birača. Srbi će imati svog načelnika već nakon prvog izbornog kruga u opštini Vrhovine. Tamo će, čini se ponajprije na osnovu rezultata ostvarenih u oblasti turizma i poljoprivrede, na toj funkciji
ostati Mladen Delić. Drugi krug odlučiće o novom načelniku Donjeg Lapca. Nakon prvog kruga, vodi Milan Knežević, kandidat SDSS-a, koji se nada da će u drugom krugu upravo on biti taj koji će zamijeniti Iliju Obradović na ovoj poziciji. Nakon prvog, tek nas čeka veoma zanimljiva utakmica u drugom izbornom krugu u Gračacu. Naime, ovdje niko nije ostvario većinu, ni Tadija Šišić, kandidat koalicijie HDZ,
HSP, AS, DP niti Goran Đekić kandidat koalicije SDSS, DSS, Reformisti. Da bi sve bilo još puno zanimljivije nego ranijih godina, na ove lokalne izbore izašla je grupa građana, okupljena oko Rade Dubajića i Darinke Rašuo. Riječ je o grupi građana iz Srba koja je
na izbore je izašla na krilima građanskih protesta protiv izgradnje MHE na izvoru rijeke Une. Kako stvari stoje, i jednom i drugom kandidatu dobro bi došli glasovi koje su osvojili “branioci Une” Mjesto zamjenika gradonačelnika, već je osigurao Nebojša Rađenović,
koji je ovu funkciju obavljao i u prethodnom mandatu. Da je Gračac veoma zanimljiv strankama i sa hrvatskim i sa srpskim predznakom,
ponajbolje govori podatak, da su i na prošlim, kao i na ovim lokalnim izborima, i jedni i drugi izlazili u širokom koalicijama, Konkretno, SDSS i DSS su ponovo koalirali pred izbore istakavši Gorana Đekića za zajedničkog kandidata. Prošli put bio je to Rajko Obradović, mladi uspješni poljoprivrednik iz Ličke Klapavice, koji je, iako tijesno, na kraju ipak izgubio izbore. Na kraju, Dalmacija. Novi stari dožupan Šibensko-kninske županije ostaje Ognjen Vukmirović iz SDSS-a. Ova stranka dobila je načelnike opštine u Biskupiji, ponovo će to biti Milan Đurđević, u Kistanjama će u fotelji ostati SDSS-ov Goran Reljić, dok je u Erveniku, kandidat ove stranke Predrag Burza tek za dva glasa više pobijedio Nebojšu Travicu, kandidata grupe građana. Burza je skupio 204, a Travica 202 glasa. Zanimljivo je bilo u Civljanima ( Cetina ) gdje će u načelničku fotelju sjesti Sanja Bjelobrk, kandidatkinja grupe građana, majka četvero djece, vlasnica radionice za proizvodnju i preradu tekstila koja ju u Hrvatsku doselila u vrijeme korone i nastanila u Cetini. Kao nezavisna kandidatkinja Sanja Bjelobrk i njena lista superiorno su dobili izbore u najmanjoj opštini u Hrvatskoj koja ima manje od dvije stotine birača. Njen suprug Dragan je komunalni redar, a ona, iako po struci inženjer prehrambene tehnologije, pokrenula je krojačku radionicu nakon što je odustala od prvobitne zamisli da u Cetini osnuje preduzeće za prodaju posteljine, zavjesa i tekstilne galanterije. Porodica Bjelobrk se u selo Cetina u opštini Civljane doselila je iz Srbije u vrijeme COVID epidemije, gdje je imala sređen život. Na kraju nalgasimo da će biti zanimljivo i u Kninu, gdje će o gradonačelniku odlučiti
drugi krug izbora. U prvom, iako nije ostvario natpolovićnu većinu, ubjedljivo je pobijedio Marijo Ćaćić, aktuelni gradonačelnik, sa kojim je lokalno srpsko stanovništvo, kao i sa njegovim prethodnikom Markom Jelićem, ostvarilo jako dobru saradnju. Za zamjenika gradonačelnika, Srbi u Kninu su izabrali SDSS-ovog Miloša Bradaša. Drugi izborni krug na lokalnim izborima u Hrvatskoj održaće se prvog juna, a predstavnici Srba ponovo očekuju podršku svojih birača.

Ljubinko Spasojević-TOK TV

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ “Srbija je zahvalna Zurofu ZBOG SVEGA ŠTO JE UČINIO”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa direktorom Centra “Simon Vizental” Efraimom Zurofom i u razgovoru istakao da je Srbija zahvalna na svemu što je Zurof učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu.

“Danas sam imao čast da razgovaram sa direktorom Centra ‘Simon Vizental’ Efraimom Zurofom, poslednjim živim lovcem na naciste. Doktor Zurof, neumorni borac za istinu i pravdu, nije odustajao ni onda kada je bilo lakše da se ćuti, a njegov rad nije samo u arhivama i sudskim spisima, njegov rad je u imenima koja je vratio istoriji, u žrtvama Holokausta koje je ponovo učinio vidljivim”, napisao je Vučić na Instagramu.

Istakao je da Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma.

“Ponosni smo na našu dobru saradnju, prijateljstvo i na posvećenost u rasvetljavanju zločina iz Drugog svetskog rata. Zahvalni smo na svemu što je učinio za istinu o stradanju srpskog naroda u Jasenovcu. Dok su drugi okretali glavu, on je govorio znanjem i srcem. Zajedno smo razmotrili dalje korake u očuvanju sećanja na žrtve nacističkog režima. Srbija ostaje odlučna u borbi protiv antisemitizma, a naša obaveza je da čuvamo pamćenje zbog prošlosti i još više zbog budućnosti”, naglasio je Vučić.

Nastavi čitati

Region

OBJAVLJENA PRESUDA: Kecmanovići ranjenoj nastavnici moraju isplatiti milionsku odštetu

Viši sud u Beogradu objavio je danas prvostepenu presudu kojom je u parničnom postupku obavezao Vladimira i Miljanu Kecmanović, roditelje dječaka koji je u OŠ “Vladislav Ribnikar” počinio masovno ubistvo, da ranjenoj nastavnici istorije Tatjani Stevanović solidarno isplate 6.900.000 dinara (oko 112.647 KM) na ime naknade nematerijalne štete za fizičke bolove, strah, duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti i zbog naruženosti.

Roditelji dječaka su obavezani i da nastavnici isplate sudske troškove parničnog postupka.

Ovo je prvostepena presuda na koju postoji pravo žalbe Apelacionom sudu, prenosi Tanjug.

Sud smatra da su Kecmanovići odgovorni za štetu koju je njihovo maloljetno djete prouzrokovalo tužilji, budući da je šteta nastala usljed njegovog lošeg vaspitanja, odnosno propusta u vaspitanju i rđavih primjera koje su mu tuženi kao roditelji dali.

Dodaje se da se šteta inače može upisati u krivicu tuženih, zbog čega su bez uticaja navodi tuženih da im od strane nastavnog i drugog stručnog osoblja u školi nije ukazivano na potrebu intervencije u pogledu ponašanja, navodi se u obrazloženju odluke.

Takođe, Sud je stava da bi u situaciji u kojoj se roditelj opredijelio da maloljetno dijete dobije znanje rukovanja i korišćenja oružja, te da odlascima u streljanu dijete stekne zainteresovanost većih razmjera za ovaj sport ili hobi, a sve u periodu kada se još psihofizički razvija, roditelj morao sa većim stepenom pažnje da se odnosi prema oružju i municiji koje čuva u kući, odnosno da adekvatno obezbijedi oružje i municiju.

Zbog svega navedenog sud je stanovišta da su bez uticaja navodi tuženih da je šteta nastala bez njihove krivice, da K. K. nije sposoban za rasuđivanje, kao i da njegovo stanje i postupanje roditelji nisu bili u mogućnosti da predvide i spriječe, imajući u vidu da je tokom postupka utvrđeno da je K. K. u trenutku preduzimanja radnje dana 3. maja 2023. godine mogao da shvati značaj svog djela i da upravlja svojim postupcima.

Viši sud u Beogradu je krajem prošle godine izrekao prvostepenu presudu roditeljima dječaka, Vladimiru i Miljani Kecmanović zbog izvršenja krivičnog djela zlostavljanje i zanemarivanje maloljetnog lica kojom su osuđeni na maksimalne kazne zatvora od tri godine.

Vladimir Kecmanović je osuđen i za krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti, te mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora od 14 i po godina.

Pored njih osuđen je i Nemanja Marinković, instruktor u streljani u kojoj je maloljetnik, kako se sumnja, učio da puca. Njemu je izrečena kazna od 15 mjeseci zatvora zbog krivičnog djela davanje lažnog iskaza.

Protiv roditelja dječaka podneseno je pet tužbi, prvu je podnijelo 27 članova porodice ubijenih, drugu članovi porodice Dukić čije je ćerka tada ubijena, a koji su pored škole tužili i državu, treću i četvrtu su podneli ranjeni dječaci, odnosno njihovi roditelji kao zakonski zastupnici i petu ranjena nastavnica istorije.

Od pet parničnih postupaka dva su završena, po tužbi 27 članova porodice ubijenih i ova po tužbi ranjene nastavnice.

Sud je predmetu po tužbi 27 članova porodice ubijenih obavezao Kecmanoviće i OŠ “Vladislav Ribnikar” da solidarno isplate višemilionske novčane iznose na ime naknade nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove i straha usljed smrti bliskog lica.

Kecmanovići i škola bi, ukoliko presuda postane pravosnažna, trebalo da isplate oštećenima oko 350.000.000 dinara.

Nastavi čitati

Aktuelno