Politika
ŽALOSNO! OGROMAN BROJ RADNIKA PREPUŠTENI SAMI SEBI! Vlada nema trajno rješenje za problem zdravstvenog osiguranja za 46.000 zaposlenih
Da novca ima, ali da radnici nisu prioritet, kaže Vukomanovićeva, najbolje pokazuje primjer UKC RS, koji, iako za porez duguje 50 milion KM, dodatni novac izdvaja za garažu i za, vjerovali ili ne, turističku promociju, tačnije virtuelnu šetnju kompleksom.
Vlada Republike Srpske još uvijek ne nudi trajno rješenje problema zdravstvenog osiguranja za 46.000 zaposlenih građana Republike Srpske. Do sada smo čuli da su iz Fonda na vrijeme upozoravali, da nikoga ne mogu izdvajati, da će rokovi biti produženi i da se poslanici ne mogu baviti tim jer su na odmoru. Sve smo čuli samo ne to da će natjerati dužnike da plate dug.
Rekla je ovo Tanja Vukomanović, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
– Dok problem čeka da nadležnima postane prioritet, ljekari liječe bez zdravstvenog, trudnice se pitaju kako će platiti porod, a porodilje hoće li beba moći da primi vakcinu? Da sve bude još gore, posljednjih dana poslodavci savjetuju trudnice da daju otkaz kako bi imale zdravstveno osiguranje preko biroa za zapošljavanje. S druge strane, imamo veliki problem javnih preduzeća i ustanova koji su dužnici – kaže Vukomanovićeva.
Ističe da su sva neefikasnost koja se toleriše unutar javnog sektora, stranačko postavljanje kadrova i guranje problema pod tepih, doveli to toga da Republika Srpska duguje sama sebi, jer su najveći dužnici javna preduzeća, kojima je upravo ona poslodavac.
– Koliko Srpska može podnijeti duga? Može li ovim tempom doći do kolapsa, jer dok Republika Srpska duguje sama sebi, taj ceh plaćaju zaposleni. Ako je Republika Srpska stabilna, zašto se onda na nju ne mogu „osloniti“ zdravstveni radnici? – pita Vukomanovićeva.
Da novca ima, ali da radnici nisu prioritet, kaže Vukomanovićeva, najbolje pokazuje primjer Univerzitetkskog kliničkog centara Republike Srpske, koji, iako za porez duguje 50 milion KM, dodatni novac izdvaja za garažu i za, vjerovali ili ne, turističku promociju, tačnije virtuelnu šetnju kompleksom.
– Možda UKC stavrno postane turistička atrakcija, s obzirom na to da malo gdje u svijetu ljekari nemaju zdravstveno osiguranje – poručuje.
Politika
“Može i ne može” Komisija za sprečavanje sukoba interesa u 2 ista slučaja donijela različite odluke i OBESMISLILA ZAKON o sukobu interesa
Komisija za sprečavanje sukoba interesa Republike Srpske donijela je odluku da odbornik u Kneževu može biti v.d. pomoćnika ministra, dok je u drugom predmetu odlučila da odbornik Skupštine opštine Kotor Varoš ne može biti v.d. pomoćnika ministra jer se radi o nespojivim funkcijama.
U Transparensi internešnelu BiH ističu da ovakve kontradiktorne odluke u sličnim situacijama podrivaju pravnu sigurnost i obesmišljavaju u zakon o sukobu interesa te dodatno podrivaju povjerenje građana u rad institucija.
Naime, Komisija za sprečavanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske, na čijem čelu se nalazi Obrenka Slijepčević, odlučila je ranije da se Predrag Tešić, odbornik SP u Skupštini opštine Kotor Varoš i vršilac dužnosti pomoćnika ministra trgovine i turizma Republike Srpske nalazi u sukobu interesa.
Obavljanjem ove dvije funkcije Tešić je prekršio principe savjesnosti i odgovornosti, jer je, kako je navedeno, morao biti svjestan nespojivosti svojih funkcija i podnijeti ostavku kako bi sačuvao vjerodostojnost javne funkcije.
Ova odluka kasnije je potvrđena presudom Okružnog suda u Banjaluci, koji je naglasio da nema razlike između funkcije vršioca dužnosti i trajnog radnog odnosa u smislu zabrana propisanih Zakonom o državnim službenicima RS i Zakonom o sprečavanju sukoba interesa RS.
Komisija je, međutim, svega četiri mjeseca ranije, u sličnom slučaju donijela drugačiju odluku i obustavila postupak protiv Aleksandra Plazinića, odbornika SP u SO Kneževo i vršioca dužnosti pomoćnika ministra za trezor u Ministarstvu finansija RS.
Nejednak tretman
– Obrazloženje za to je bilo da funkcija vršioca dužnosti nema trajni karakter zbog čega ne postoji sukob interesa, što je nastavak prethodne prakse ove komisije koja je godinama držala stav da lica imenovana za vršioca dužnosti ne obavljaju dužnost u punom kapacitetu, na osnovu čega je omogućeno da mnogi poslanici, odbornici i drugi zvaničnici obavljaju funkcije u javnim preduzećima bez sankcija – upozoravaju u TI BiH.
Ovaj pristup, kako dodaju, pokazuje kako Komisija primjenjuje zakon na arbitraran način, stvarajući nejednak tretman u sličnim pravnim situacijama.
TI BiH naglašava da ovakve odluke Komisije ne samo da dodatno podrivaju povjerenje građana u institucije koje je već na nezadovoljavajućem nivou, već i ozbiljno ugrožavaju vladavinu prava i evropske perspektive Bosne i Hercegovine.
Posljednje izmjene zakona koje je usvojila NSRS kojim se funkcionerima u Republici Srpskoj omogućava obavljaju dodatne funkcije u udruženjima koja se finansiraju javnim novcem ako za to ne primaju naknadu dodatno su oslabile postojeći okvir čime je sukob interesa u ovom entitetu praktično legalizovan. Trenutna praksa Komisije, nažalost, ukazuje na selektivno tumačenje zakona i stvara pravnu nesigurnost što slabi ionako nizak stepen integriteta institucija.
Zbog toga TI BiH poziva na hitne reforme kako bi se osigurala nezavisnost, povećala transparentnost i spriječila arbitrarnost u donošenju odluka komisija koje bi trebalo da odlučuju o sukobu interesa.
Politika
USTAVNI SUD PRESUDIO! Zastava, grb i himna NE VRIJEĐAJU bošnjački narod
Na današnjoj sjednici Vijeća za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske utvrđeno je da Zakonom o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne koji je Narodna skupština Republike Srpske izglasala na 11. redovnoj sjednici održanoj 5. novembra 2024. godine, nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda.
Kako se navodi u saopštenju Ustavnog suda RS, Zakonom o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne propisano je da se u tekstu osnovnog Zakona o upotrebi zastave, grba i himne u članu 8. poslije stava 2. dodaje novi osporeni stav 3. koji glasi: “Zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu se isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.
“Klub delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske smatra da je osporenim zakonom povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda u odnosu na al. 2, 6. i 9. Amandmana LXXII na Ustav Republike Srpske, kojim je dopunjen član 70. Ustava, odnosno da je njime povrijeđen identitet konstitutivnog naroda, obrazovanje, vjeroispovijest, jezik, njegovanje kulture, tradicije i kulturno nasljeđe, kao i druga pitanja koja bi se tretirala kao pitanja od vitalnog nacionalnog interesa ukoliko tako smatra 2/3 jednog od klubova konstitutivnih naroda u Vijeću naroda”, piše u saopštenju.
Vijeće je cijeneći navedene tvrdnje o povredi vitalnih interesa istaklo, pored ostalog, da se ovakvim normiranjem nedvosmisleno ostavlja mogućnost da se prilikom održavanja određenih svečanosti, manifestacija ili sličnih okupljanja od značaja za Republiku Srpsku, odnosno u situacijama definisanim ovim zakonom, istaknu zastave i grbovi i izvedu himne drugih država sa kojima se identifikuju pojedini ili svi konstitutivni narodi i pripadnici Ostalih, u pogledu zajedničkog istorijskog, kulturnog i tradicionalnog nasljeđa.
“Dakle, kako iz navedenog proizlazi, pripadnici svih konstitutivnih naroda i Ostali građani su osporenim propisivanjem stavljeni u ravnopravan položaj i tretirani su jednako u pogledu pitanja koje uređuje predmetna zakonska odredba, odnosno niko nije privilegovan u tom smislu. Zbog toga je Vijeće ocijenilo da su neosnovani navodi podnosioca zahtjeva da je bošnjački narod diskriminisan predmetnim zakonom, jer, prema ocjeni Vijeća, iz sadržaja osporene norme jasno proizlazi da se nijednom od konstitutivnih naroda, pa tako ni bošnjačkom, ne osporava i ne oduzima mogućnost da zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenja himne Republike Srpske, istaknu zastave i grbove i izvode himne država sa kojima, po njihovom mišljenju, imaju zajedničko istorijsko, kulturno i tradicionalno nasljeđe”, zaključuje se u saopštenju Ustavnog suda RS.
Politika
KAKVA JE SUDBINA Nenada Nešića u Savjetu ministara BiH?
Ako ministar ili zamjenik ministra podnese ostavku ili ako je trajno spriječen da vrši svoju dužnost, predsjedavajući Savjeta ministara imenuje njegovog nasljednika najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja njegove ostavke ili od dana kada je ustanovljeno da je ministar ili zamjenik ministra trajno spriječen da obavlja svoju dužnost.
To, doslovno, piše u članu 14 Zakona o Savjetu ministara BiH i moglo bi se primijeniti u slučaju ministra bezbjednosti BiH Nenada Nešića, koji je uhapšen, a potom mu je određen i jednomjesečni pritvor.
Sud BiH je, naime, odredio pritvor Nešiću, kao i direktoru Puteva Republike Srpske Milanu Dakiću i direktoru kopanije “Legend” Mladenu Lučiću, a sada je, u slučaju “Nešić”, na potezu predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto.
“Zamjenik ministra privremeno obavlja dužnosti ministra tokom perioda između dana kada ministar podnese ostavku i dana kada nasljednik navedenog ministra preuzme dužnost u skladu sa postupkom predviđenim ovim zakonom ili dana kada se ustanovi da je ministar trajno spriječen da vrši svoju dužnost i dana kada nasljednik navedenog ministra prezume dužnost u skladu sa postupkom predviđenim ovim zakonom”, dodaje se u Zakonu o Savjetu ministara BiH.
Kako je potvrđeno za “Nezavisne novine”, Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH, preuzeo je dužnosti ministra bezbjednosti, kako to predviđa Zakon o Savjetu ministara.
Već u članu 15, navodi se da predsjedavajući (u ovom mandatu predsjedavajuća) Savjeta ministara može pokrenuti postupak za smjenu ministra i zamjenika ministra. Smjenu, nakon toga, mora potvrditi Parlamentarna skupština BiH.
Međutim, ima već četiri dana kako je Nenad Nešić uhapšen, a Borjana Krišto još uvijek nije našla za shodno da se obrati građanima BiH i saopšti bilo kakav komentar u konkretnom slučaju.
-
Hronika3 dana ago
OTAC OSVETIO UBISTVO SINA! Epilog zločina kod Travnika
-
Politika2 dana ago
MAJA DRAGOJEVIĆ PITA STEVANDIĆA “Zašto MUP Srpske postupa po nalozima institucija, za koje NSRS TVRDI DA SU NEUSTAVNE” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NAKON ODRŽANOG ROČIŠTA Nešiću ponovo pozlilo! PREBAČEN NA KCUS
-
Hronika2 dana ago
NEŠIĆEVA ODBRANA TVRDI “On je politička meta, Dakić i Lučić KOLATERALNA ŠTETA”
-
Politika2 dana ago
NEŠIĆU POZLILO! Nema odluke o pritvoru!
-
Hronika3 dana ago
ČOVJEK LEŽAO U KRVI! Vozač udario pješaka u Banjaluci i pobjegao
-
Hronika3 dana ago
IMALI 40 GRAMA Tri lica u Banjaluci uhapšena zbog marihuane
-
Hronika2 dana ago
PREDLOŽEN PRITVOR ZA NEŠIĆA I LUČIĆA! Na slobodu su pušteni Srđan Mijatović i Cvijetin Milivojević