Društvo
ZAMKE ZA STARIJE GRAĐANE: Masažeri po astronomskim cijenama na “besplatnim” događanjima

Pod izgovorom besplatnih zdravstvenih pregleda, trgovci pozivaju starije građane na njihove prezentacije, a onda im po bezobrazno visokim cijenama prodaju masažere koji će ih navodno riješiti boli.
Ovako izgleda obrazac po kojem razne firme već godinama izvlače pare od zbunjenih penzionera, koji, u nadi da će riješiti zdravstvene probleme, na brzinu pristaju da kupe proizvode koji koštaju i po nekoliko hiljada maraka.
Prodavci čak voze penzionere sa prezentacije kući po novac ili im daju da potpišu administrativne zabrane na penziju!
“Besplatni” ručkovi
Na ovaj način uglavnom se prodaju masažne podloge, deke, fotelje, kade i drugi masažeri, čije se cijene kreću od 900 do 4.500 KM.
Telefonske pozive od raznih trgovaca najčešće dobija starija populacija, zbog čega iz udruženja penzionera pozivaju sugrađane da dobro otvore oči u ovakvim situacijama.
– Najbolji savjet penzionerima je da ne idu na besplatne ručkove na koje ih pozivaju i na kojima se navodno dijele pokloni jer svaka ta prezentacija ima za cilj da se nešto proda po skupim cijenama. Njih četvoro, petoro navali na vas, da vas ubijede da kupite tu stvar za 500 maraka, koja možda na tržištu realno košta 100 KM – kaže predsjednik banjalučkog udruženja Zoran Uletilović.

I sam je, kaže, primio do sada već nekoliko poziva za prezentacije.
– Zovu me da dođem, predstave se kao neka međunarodna organizacija koja prezentuje besplatne ljekarske preglede, a onda vas tamo ubjeđuju kako neka krpa ili prsluk koji obučete liječi od svih bolesti. Taj prsluk košta maltene 1.000 maraka, pa vam onda kao daju neki popust da ga možete kupiti npr. za 500 KM, pa na rate, na sve moguće načine pokušavaju, samo da to prodaju. Ja to mogu razabrati i kažem im da ću kupiti samo ako je mjesečna rata dvije marke, jer je to jedini način da ih odbijem – prepričava on, ali nisu svi te sreće.
15 dana za povrat proizvoda
Zaštitnici potrošača upozoravaju građane, prije svega, da dobro paze šta pazare, ali čak i kada kupe nešto na prezentacijama ili od putujućih trgovaca, što se smatra kupovinom van poslovnih prostorija, nije sve gotovo. Potrošači imaju zakonski rok od 15 dana da vrate proizvod i dobiju svoje pare nazad.
Udruženje za zaštitu prava potrošača “DON” iz Prijedora godinama već pomaže građanima u ovakvim situacijama. Kako kažu, broj prevara se vremenom smanjuje, ali ipak ne značajno.
– Dosta je takvih firmi, pojavljuju se nove, mijenjaju nazive, mi upozoravamo građane, ali oni i dalje pozivaju ljude na prezentacije na kojima govore loše o lijekovima. Smatramo to obmanom potrošača i pozivamo ih da ne idu na prezentacije, a ako već odu, da procijene da li im takav proizvod stvarno treba i ako ga kupe da znaju da imaju rok od 15 dana da ga vrate bez ikakvog obrazloženja, čak i ako je ispravan – kažu u ovom udruženju.
Članovi udruženja su prošle godine uspjeli vratiti novac penzionerki iz Prijedora i penzioneru iz Kozarske Dubice kojima je firma iz Bijeljine prodala masažere po 2.720 KM!
– Mi upozoravamo građane da dobro provjere o kakvim proizvodima se radi, koja je njihova tržišna cijena, jer se oni prodaju daleko, daleko iznad njihove stvarne vrijednosti, i da vide koliko im je taj proizvod stvarno potreban. Imali smo potrošače koji su se žalili da im je takav proizvod čak narušio zdravlje tako da treba biti jako oprezan. Ovdje se radi o građanima koji su u zrelijoj dobi i kojima pogrešne terapije mogu naškoditi i ugroziti im život – preciziraju iz ovog udruženja.
Pravni savjeti
Na brojne obmane građana upozorili su nedavno i iz Institucije Ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH, kojem su potrošači u posljednje vrijeme dostavili više desetina žalbi zbog problema s kupovinom proizvoda na raznoraznim prezentacijama.

– Najčešći predmet takvih kupovina jesu ortopedska i razna masažna i druga pomagala kojima se pripisuju upitna i lažna zdravstvena svojstva i na taj način utiče na svijest potrošača da zarad ličnih potreba osiguraju iste – preciziraju iz ove institucije za Srpskainfo.
U zavisnosti od konkretnog predmeta, Ombudsman je potrošačima davao pravne savjete ili su njihove predmete upućivali inspekciji, ukoliko se radi o registrovanom trgovcu. Ipak, ako je riječ o neregistrovanom ili trgovcu sa „pogrešnom ili lažnom adresom“, što je nerijetko i najveći problem za potrošače i prevazilazi čak i okvir djelovanja Ombudsmana, predmet ide nadležnom MUP.
– Kada se radi o registrovanim trgovcima, uspješnost rešavanja žalbi je poprilično velika, ali kod neregistrovanih, vrlo često potrošači ne uspiju dobiti povrat svoga novca jer počinioci nestaju sa svih mreža i oglasa – preciziraju iz Institucije Ombudsmana.
Prodavci zaskaču građane
Iz Institucije Ombudsmana za zaštitu potrošača BiH podsjećaju da je Zakonom o zaštiti potrošača u BiH propisano pravo potrošača na predomišljaj i odustanak od onlajn kupovine, kao i kupovine van poslovnih prostorija, nezavisno od toga da li proizvod ima ili nema nedostatak, u roku od 15 dana od dana zaključenja ugovora. Obaveza trgovca je da u istom roku vrati novac, a za one koji to ne poštuju predviđene su novčane kazne. Isto je propisano i entitetskim zakonom.
Naime, u eri potrošačkog društva i agresivnog marketinga potrošače je potrebno dodatno zaštititi zbog čega im je i dato ovo pravo na predomišljaj.
– Najčešće se radi o situacijama u kojima je potrošač „zaskočen“ od strane trgovca, te stručnim i sofisticiranim metodama nagovaranja prinuđen da sklopi ugovor, jer u tom trenutku sve upućuje na to da je to u njegovom najboljem interesu. Međutim, kada se udalji od te situacije i bez uticaja trgovca razmisli o svemu i shvati da takav ugovor njemu ne odgovara, te da ga u konačnici nije ni htio sklopiti, ima pravo, bez dodatnih objašnjenja, u roku od 15 dana od dana sklapanja ugovora poslati pisano obavještenje trgovcu da ne prihvata posljedice zaključenog ugovora – pojašnjeno je na sajtu institucije Ombudsmana, gdje se može pronaći i obrazac za raskid ugovora.
U slučaju odustanka, potrošači trebaju preporučenom poštom poslati obavještenje trgovcu o odustanku i raskidu ugovora, a prethodno iskopirati sve dokumente koje su dobili uz proizvod, fotografisati proizvod, adekvatno ga zapakovati i zaštititi prije slanja, kako bi preduprijedili eventualne probleme u vezi povrata proizvoda i novca. Troškove povrata proizvoda snosi potrošač.
Društvo
OVO ĆE VAS OSTAVITI BEZ TEKSTA! Evo koliko su porodice u BiH trošile na hranu u bivšoj Jugoslaviji

Prosječna porodica u BiH poslije svakog odlaska u sedmičnu nabavku hrane ostane u šoku. Neshvatljivo je kako je hrana toliko skupa imajući u vidu standard i mjesečna primanja radnika.
Prema istraživanjima BiH je najsiromašnija zemlja u Evropi, broj nezaposlenih se približava broju zaposlenih, penzioneri i mnogi radnici preživljavaju na minimalcu, ali bez obzira na to građani za hranu i bezalkoholna pića izdvajaju više nego u mnogi zemljama koje su članice Evropske Unije.
Prema posljednjim statističkim podacima (januar) prosječna plata u Bosni i Hercegovini iznosi 1.508 maraka, broj zaposlenih je 860.041, i preko 50 odsto zaposlenih prima platu manju od prosječne!
U istom mjesecu, januaru, sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao iznosila je 3.149,80 KM i od prosječne plate je veća za 1641.8 KM.
Samo na prehranu, navodi Sindikat, izdvaja se 44,49 odsto!
Poređenja radi prije 15 godina- 2009. godine prosječna plata je prema podacima Agencije za statistiku BiH bila 790 KM dok je u istom tom periodu potrošačka korpa bila 1.396 KM. To znači da je do januara ove godine plata porasla za 718 KM, a potrošačka korpa za čak 1753.8 KM!
Zanimljive podatke za Hrvatsku i EU objavio je portal Index.hr.
Kako navode u Hrvatskoj se više troši na hranu nego u ostatku EU.
Tačnije u bogatijim državama se više troši na hranu, ali ona čini manji dio ukupnih troškova.
Index.hr je dao i zanimljiv pregled izdvajanja novca za hranu u bivšoj zajedničkoj državi.
Linker
Došli su do zaključka da iz usporedbe današnjeg udjela troškova hrane u ukupnim troškovima kućanstava i prijašnjih decenija, može zaključiti da je danas standard u Hrvatskoj veći nego što je bio ikada u istoriji (kao i u većini svijeta), pa se isto može zaključiti i za Bosnu i Hercegovinu.
Sa sigurnošću se može tvrditi, navode, da to vrijedi za devedesete. Ali prijašnje decenije je teže odrediti jer Eurostat vodi podatke Hrvatske tek od 1995.
Iako nije savršeno usporedivo, zbog razlike u metodologiji izračuna i prikupljanja podataka, mogu poslužiti podaci Statističkog godišnjaka Jugoslavije 1918. – 1987.
Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku Jugoslavije, 1963. je domaćinstvima na prostoru Hrvatske 45.1 odsto troškova otpadalo na prehranu (originalno “ishrana”), a podaci za Bosnu i Hercegovu kažu da je gotovo 50 odsto troškova, preciznije 49,6 odsto otpadalo na ishranu. I dok je ekonomski uzlet Jugoslavije 60-ih vidljiv za Hrvatsku gdje su domaćinstva 1973. za ishranu izdvajala 37.2 odsto, za BiH to i nije toliko vidljivo, obzirom da su izdvajanja za hranu i dallje visoka- 43,3 odsto.
Isto tako je vidljiva realna stagnacija druge polovine 70-ih i kriza prvih godina 80-ih (82. je Jugoslavija de facto bankrotirala) jer je udio prehrane u ukupnim troškovima puno sporije padao, pa je 1983. godine domaćinstvo u Hrvatskoj izdvajalo na ishranu 36,4 odsto, a domaćinstvo u BiH 42,04 odsto.
Cijele osamdesete je trajala kriza, pa je do 1987. u Hrvstskoj udio čak narastao na 37.3 odsto, a u BiH na 44,7 odsto.
Navedimo na kraju da se na hranu od BiH više izdvajalo samo u Crnoj Gori i SAP Kosovo.
Društvo
VASKRŠNJI I PRVOMAJSKI PRAZNICI! Ovo su neradni dani u Srpskoj

Povodom obilježavanja Vaskrsa neradni dani u Republici Srpskoj biće Veliki petak i Vaskršnji ponedjeljak.
Neradni dani povodom proslave Vaskrsa su 18. i 21. april 2025. godine.
Povodom obilježavanja 1. maja neradni dani biće 1. i 2. maj.
Povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom neradni dan u Srpskoj biže 9. maj.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Proljeće u punom sjaju

U Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, postupni porast oblačnosti. Tokom noći u većem dijelu Bosne je moguća slaba kiša. Vjetar slab do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Jutarnja temperatura vazduha od 2 do 8, na jugu do 10, a dnevna od 14 do 20, na sjeverozapadu Bosne do 23 stepena.
-
Hronika3 dana ago
JOŠ VEĆA TRAGEDIJA! Podlegao još jedan mladić povrijeđen u udesu u Laktašima
-
Banjaluka2 dana ago
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)
-
Hronika3 dana ago
TUGA! Podlegao jedan od povrijeđenih mladića u SAOBRAĆAJNOJ NESREĆI kod Laktaša
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “Dok Dodik traži povlačenje iz institucija BiH, SNSD TIHO ZAPOŠLJAVA NOVE KADROVE u mrsko im Sarajevo”
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Svaki pucanj SIPA-e na teritoriji Srpske je i pucanj u dignitet NSRS”
-
Hronika2 dana ago
TREĆI MLADIĆ PRIKLJUČEN NA APARATE! Poznat identitet stradalih kod Laktaša
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”
-
Politika2 dana ago
DODIK PORUČIO DA JE EVROPA PROPALA! “Nema ništa, ni sirovine ni lidera”