Hronika
Zapljena kokaina vrijednog više miliona evra pod velom tajne – ČIJA JE DROGA U DOBOJU?
Čak 73 kilograma kokaina, čija se vrijednost procjenjuje na više miliona evra, pronađeno je na području Doboja, što predstavlja jednu od najvećih zapljena ove droge u postdejtonskoj BiH, ali Tužilaštvo BiH, pod čijom je dirigentskom palicom akcija izvedena, ne želi otkriti kako je ogromna količina droge dospjela u naše krajeve.
Stoga je javnost ostala uskraćena za odgovore na brojna suštinska pitanja, poput toga gdje je kokain tačno pronađen, čime je tu dovezen te da li je otkriveno ko stoji iza ovog milionskog šverca, kao i da li je ova droga trebalo da završi na ulicama i u lokalima u BiH ili smo bili samo tranzitna zemlja.
„U interesu istrage, Tužilaštvo BiH u ovom trenutku ne može davati više informacija“, naveli su iz ove pravosudne institucije te potvrdili tek da je ova droga krijumčarena sakrivena u pošiljci druge naručene robe koja se uvozila u BiH.
Nezvanično, zasad niko nije uhapšen, a postoje tvrdnje da je porijeklo ove droge iz Kolumbije te da je bila skrivena u pošiljci sa šećerom.
Iz Tužilaštva BiH su potvrdili i da su, postupajući pod njihovim nadzorom, drogu pronašli pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Republike Srpske.
„Radi se o jednoj od najvećih zapljena kokaina u postdejtonskoj BiH, a vrijednost zaplijenjenih narkotika na ilegalnom narko-tržištu iznosi više miliona evra. Istraga se sprovodi u saradnji sa partnerskim agencijama država Evropske unije i Europolom. Tužilaštvo BiH nastavlja istragu s ciljem potpunog rasvjetljavanja i dokumentovanja ovog predmeta organizovanog kriminala“, naveli su iz Tužilaštva.
Iz MUP-a Srpske rekli su da su njihovi pripadnici, preduzimanjem operativnih aktivnosti, u utorak na području Doboja zaplijenili oko 73 kg kokaina, kao i da nastavljaju s rasvjetljavanjem ovog slučaja.
Posljednji dostupni operativni podaci pokazuju da je cijena kilograma kokaina oko 70.000 KM, a kada se rasparča, iznos dostigne mnogo veću cifru – gram je 100 do 150 maraka.
To znači da kilogram te jako opasne droge prošvercovane na ulici dobije ukupnu vrijednost od 100.000 do 150.000 KM, a pošto je ovdje riječ o 73 kilograma, iznos na kraju dostiže i 11 miliona maraka.
Ukoliko se kokainu dodaju i prekursori, što dileri često rade kako bi dobili na masi, ova cifra se dodatno uveća.
Ovo, zasigurno, jeste jedna od rekordnih zapljena kokaina u BiH, ali ne i najveća. Podsjetimo, u oktobru 2000. godine iz Paname u BiH su uvezena 164 kilograma čistog kokaina, koji je otkriven u 14 egzotičnih ćupova u Banjaluci, a vrijednost mu je u to vrijeme procijenjena na 30 miliona KM.
Za šverc te droge, podsjetimo, osuđen je Slobodan Šolaja, nezvanični „kralj kokaina“ iz Banjaluke, kojeg su neki mediji nazvali i bh. Eskobarom, a koji je prije pet godina preminuo i sahranjen je u gradu na Vrbasu.
Iako se o njemu godinama ništa nije znalo, u oktobru 2017. godine je osvanula čitulja u kojoj je ožalošćena porodica obavijestila rodbinu i prijatelje da je Šolaja preminuo, a sahranjen je istog dana na groblju „Sveti Pantelija“ u banjalučkom naselju Borik.
Spekulisalo se tada da su posmrtni ostaci Šolaje prevezeni na teritoriju Srpske preko graničnog prelaza Rača, a da je prije smrti navodno živio u Beogradu.
On je, prisjetimo se, 2002. godine u banjalučkom Okružnom sudu proglašen krivim zbog spomenutog kokaina.
Prethodno, nedugo po pronalasku te droge, Šolaja je uhapšen i protiv njega je vođen krivični postupak koji je završen tako što je osuđen na osam i po godina zatvora, ali nije odmah upućen u zatvor, niti je tužilaštvo tražilo da mu se odredi pritvor, što je on iskoristio i napustio BiH i od tada je bio u bjekstvu.
Izvor: Nezavisne novine
Hronika
STRAVA U BiH! Otac PRODAO KĆERKU za “golfa dvojku”!
Statistike o prisilnim brakovima maloljetnica, pa čak i njihovoj prodaji, ukazuju na to da je situacija u BiH alarmantna, a većinom se radi o siromašnim zajednicama, zajednicama koje žive na rubu egzistencije ili onima koji su na neki način diskriminisane, koje nisu integrisane u društvo.
Aleksandra Marin Diklić iz Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH ukazala je da zakonodavni okvir u Bosni i Hercegovini, naročito u Federaciji BiH, zahtjeva hitne izmjene kako bi se poboljšala zaštita maloljetnih osoba. Ona je ukazala na važnost usklađivanja krivičnog zakonodavstva Federacije BiH s međunarodnim standardima, poput Lanzarote konvencije, što je već implementirano u Republici Srpskoj.
Slučajevi koji ukazuju na hitnost društvene reakcije kada je riječ o prisilnim brakovima u BiH su brojni, a djevojčice se kroz ugovorene brakove prodaju za cifru do 15.000 KM.
Mirsada Bajramović, stručnjak za zaštitu djece iz Tuzle kaže da su se u praksi već susretali sa velikim brojem maloljetničkih brakova.
“Neki koji su najekstremniji jeste da je dvanaestogodišnja djevojčica prodata za ‘golfa dvojku’ kroz taj tzv. maloljetnički brak. Takođe, imali smo slučaj da je djevojčica nažalost prodata za 1.500 KM. Cijene za djevojčice kroz te ugovorene brakove se kreću od 600 KM do 15.000 KM”, navela je Mirsada Bajramović. Prema riječima Aleksandre Marin Diklić, odgovornost je prvenstveno na školama, ali se ne može u potpunosti prebaciti na njih.
“Pored obrazovnog sistema, moraju se uključiti i sigurnosne strukture, policija i centri za mentalno zdravlje”, naglasila je i istakla da postoje razlike između urbanih i ruralnih škola. Ipak, istakla je da odgovornost ne može biti prepuštena samo školama, piše Tanjug.
Hronika
“PLJUŠTE” PAPRENE KAZNE! Roditelji sankcionisani jer su DJECA BACALA PETARDE!
Sedam roditelja sa splitskog područja prekršajno je sankcionisano u protekla tri dana jer su im djeca koristila pirotehnička sredstva.
U splitskoj policiji kažu da je oduzeto 260 komada petardi.
U osam događaja na području Splita te jednog na području Hvara oduzeto je ukupno 260 komada različitih pirotehničkih sredstava od djece i maloljetnika. Sedam roditelja čija djeca su koristila pirotehniku prekršajno su sankcionisani, a o događaju će biti obaviješten Hrvatski zavod za socijalni rad.
Prekršajno je kažnjeno dvoje maloljetnika zbog pirotehničkih sredstva tipa F2 i F3 koja mogu koristiti samo punoljetni i to od od 27. decembra do 2. januara, prenose hrvatski mediji.
U policiji ističu da će u cilju zaštite zdravlja djece i maloljetnika nastaviti obilaziti javne prostore i sankcionisati one koji krše zakon.
“Apelujemo na roditelje da djeci ne daju pirotehniku, da s njima razgovaraju o opasnostima i posljedicama koje mogu nastati od korištenja pirotehnike i da na taj način zaštite zdravlje i živote svoje djece”, kažu u policiji.
Hronika
PRETRESI NA VIŠE LOKACIJA Akcija u Banjaluci, uhapšeno više osoba
Ministarstvo unutrašnjih poslova od jutros sprovodi akciju hapšenja osumnjičeni za šverc drogom.
Prema saznanjima “Glasa Srpske“, akcijom su navodno obuhvaćeni Dragutin K, Danijel V, Amir K. i Milan G.
U toku su pretresi na više lokacija.
Više informacija biće poznato kasnije.
-
Društvo2 dana ago
IPAK NAS ČEKA BIJELA NOVA GODINA? Stiže nam i do METAR SNIJEGA
-
Hronika2 dana ago
NOVI DETALJI ZLOČINA U BEOGRADU, Ubijeni mladić nosio nanogicu, ranjena trudnica
-
Banjaluka1 dan ago
PUNE RUKE POSLA ZA VATROGASCE Gorjeli dimnjak i kotlovnica u Banjaluci
-
Društvo2 dana ago
Vlada Srpske porazila i iznevjerila medicinske sestre, situacija NA KORAK OD OPŠTEG HAOSA
-
Politika6 sati ago
VJEŠTAK VRANIĆ O DODIKU “Ovaj Homo sapiens, AKO UOPŠTE MOŽE BITI DIO OVE VRSTE, je nadmašio Hitle*a i Gebelsa”
-
Politika24 sata ago
VLADAJUĆA KOALICIJA NA KLIMAVIM NOGAMA! Hoće li Igor Dodik razoriti koaliciju?
-
Društvo1 dan ago
VOZAČI, PRIPREMITE SE NA ČEKANJE! Kilometarske kolone na granicama zbog gužvi
-
Hronika2 dana ago
DETALJI POŽARA u centru Banjaluke