Connect with us

Politika

ZARATILI VIŠKOVIĆ I MARIĆ! Padaju teške riječi, Trivić postao KOLATERALNA ŠTETA! (FOTO)

Zbog ove objave na društvenoj mreži X, predsjednik Sindikata uprave RS Božo Marić našao se na žestokom udaru Vlade Srpske.

Kao „kolateralna šteta“ nastradao je poslodavac Saša Trivić, koga je Marić uključio u diskusuiju.

-Mi smo se uvijek borili za ravnopravnost svih pa tako i sada. Svi radnici u Republici Srpskoj trebaju biti jednaki i imati topli obrok – odgovorio je Trivić.

Prepiska na X platfomi bila je razlog zbog koga su iz Vlade osuli “drvlje i kamenje” na Marića, a spominju i poslodavce.

-Ako su se ujedinili poslodavci i sindikat, kako kaže predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske Božo Marić, Vlada Srpske ih poziva na sjednicu Ekonomsko-socijalnog savjeta da donesu odluku o najnižoj plati, regresu i toplom obroku, i ta odluka koju donesu biće prihvatljiva za Vladu, poručili su iz Vlade – ističu u Vladi.

Kako kažu, nejasno je šta Marić u svojoj objavi na društvenim mrežama poručuje po pitanju ujedinjenja sindikata i poslodavaca.

-Čemu je, kako navodi, doprinijela odluka Vlade Republike Srpske o iznosu najniže plate u Srpskoj, posebno sa aspekta jer poslodavci traže da u platu budu uračunati topli obrok i regres, a Marić je bar do danas izjavljivao suprotno – rečeno je iz Vlade na upit Srne da prokomentarišu pisanje Marića na društvenim mrežama da je odluka Vlade o iznosu najniže plate u Srpskoj ujedinila sindikat i poslodavace.

Iz Vlade pitaju da li ova objava na društvenim mrežama znači da je sindikalac Marić odustao od prethodnih stavova koje je zastupao?

Iz Vlade su podsjetili da je Zakon o platama zaposlenih u organima uprave Republike Srpske, kojim su topli obrok i regres uvršteni u platu, donesen 2007. godine, u vrijeme kada je i Marić bio aktivan u sindikatu, a nekoliko godina kasnije i jedan od sindikalnih vođa.

-Postavlja se pitanje zašto je čekao gotovo 17 godina, i u trenutku kada Republika Srpska trpi najviše pritiske, da pokrene ovo pitanje i uključi sa svojim aktivnostima – naveli su iz Vlade.

Takođe, u Vladi su podsjetili da su pojedini sindikalni predstavnici potvrdili u medijima da su iz pojedinih ambasada bili pozivani i dobijali instrukcije kako i kada i na koji način da se uključe i počnu praviti pritiske na institucije Republike Srpske.

U Vladi su istakli da pojedini sindikalni predstavnici objave na društvenim mrežam koriste kako bi sačuvali svoje privilegije i primanja koja su kod pojedinih sindikalnih vođa veća od primanja ministara i predsjednika Vlade Republike Srpske, pa je jasno da je ovo način da se bore za svoje privilegije i primanja, a ne za radnička prava na koja se u javnosti pozivaju.

-U prethodnom periodu Vlada Republike Srpske kreirala je i donosila odluke kojima je povećavala plate radnika u Republici Srpskoj, značajno su u nekoliko navrata povećane plate, penzije i proširen obim i uvedena određena prava u oblasti socijalne zaštite, po čemu se Republika Srpska izdvaja od svih u regionu – kažu u Vladi.

Božo Marić kaže da ovo smatra „najvećom brukom, sramotom i porazom Radovana Viškovića i aktuelne Vlade RS, koja je iskazala apsolutno neznanje i nestručnost“.

–Zašto se premijer Radovan Višković nije oglasio već u januaru kada mu je Sindikat uprave, nakon održane Skupštine, uputio zahtjev da se otpočnu pregovori za povećanje plata. Jer je on svojom odlukom o najnižoj plati uveo apsolutni nered u oblast zarada u javnom sektoru. I zbog toga smo se zahvalili što je ujedinio poslodavce i budžetske sindikate jer su i poslodavci rekli da, ukoliko oni moraju svojim radnicima da ispaćuju platu, topli obrok i regres, onda to treba da radi i Vlada RS, kao najveći posodavac. A ne da se diskriminatorski odnosi prema radnicima kojima je ona poslodavac – kaže Marić za Srpskainfo.

-Znači, u momentu kada svi političari obilaze Rusiju i sve druge strane ambasade, neprihvatljivo je da se takve otrovne strelice odapinju na račun bilo koga iz sindikata ko ukazuje na nerad Vlade RS i nesposobnost da svojim radnicima obezbijedi plate za dostojan život. Postavljamo pitanje Radovanu Viškoviću kako ih nije sramota da pošalju ovakvo obavještenje, a da svojoj čistačici isplaćuje manje od najniže zagarantovane plate, skoro 300 KM. Pozivam Milorada Dodika da smijeni Radovana Viškovića jer je najnesposobniji premijer u istoriji RS – zaključuje Marić.
Srpskainfo

Politika

PREMIJER U KAFANI, HELIKOPTER NA TJENTIŠTU: Odgođena posjeta radovima u Foči

Na Tjentištu od jutros parkiran je helikopter MUP-a Republike Srpske.

Kako saznajemo, tim helikopterom doletio je predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić koji je danas trebao da obiđe radove na dionici puta Sarajevo – Foča, ali je ta posjeta odložena.

 

Nastavi čitati

Politika

SPS NEMA KADROVA VAN FOTELJA: Liste predvode direktori, ministri i stranački funkcioneri

Centralna izborna komisija (CIK) BiH ovjerila je kandidatske liste Socijalističke partije Srpske (SPS) za predstojeće opšte izbore, a pregled nosilaca lista pokazuje da su u prvom planu uglavnom stranački funkcioneri, direktori javnih preduzeća i ustanova, te nosioci različitih rukovodećih funkcija.

Iako iz SPS-a poručuju da na listama imaju „ostvarene i odgovorne ljude“, među nosiocima kandidatskih lista teško je pronaći veći broj novih i prepoznatljivih lica koja dolaze direktno iz naroda, bez političkih ili rukovodećih funkcija.

Najveći broj nosilaca lista već godinama obavlja značajne političke, direktorske ili upravljačke poslove, što otvara pitanje da li je SPS odlučio da povjerenje ponovo stavi u uski krug provjerenih kadrova, umjesto da prostor pruži novim ljudima i drugačijim idejama.

Nosioci lista SPS za Narodnu skupštinu Republike Srpske:

  • Izborna jedinica 1 – Duško Miletić, potpredsjednik SPS-a, direktor prijedorske Toplane i odbornik u Skupštini grada Prijedora
  • Izborna jedinica 2 – Vladimir Bogojev, predsjednik GO SPS Gradiška, rukovodilac Elektrokrajine i odbornik
  • Izborna jedinica 3 – Goran Selak, predsjednik SPS-a i ministar pravde Republike Srpske
  • Izborna jedinica 4 – Igor Jeremić, predsjednik OO SPS Brod, direktor Srednjoškolskog centra „Nikola Tesla“ i odbornik
  • Izborna jedinica 5 – Dragutin Škrebić, potpredsjednik SPS-a, privrednik i odbornik
  • Izborna jedinica 6 – Čedomir Stojanović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH
  • Izborna jedinica 7 – Siniša Mijatović, aktuelni narodni poslanik
  • Izborna jedinica 8 – Stefan Kuljanin, ekonomista iz Istočne Ilidže
  • Izborna jedinica 9 – Maksim Skoko, potpredsjednik SPS-a, narodni poslanik i direktor RiTE Gacko

Nosioci lista za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH:

  • Izborna jedinica 1 – Nebojša Raković, organizacioni sekretar SPS-a i delegat u Vijeću naroda Republike Srpske
  • Izborna jedinica 2 – Jelena Rodić, predsjednica Foruma žena SPS-a, izvršni direktor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske i predsjednica Udruženja „Četiri plus“
  • Izborna jedinica 3 – Dejan Kašiković, komandir Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Trebinje

Sastav nosilaca lista pokazuje da je SPS najveće povjerenje ukazao ljudima koji već obavljaju značajne političke, direktorske ili rukovodeće funkcije, dok među najistaknutijim kandidatima nema mnogo novih imena koja bi mogla predstavljati osvježenje na političkoj sceni Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

DIPLOMATSKI ĆORSOKAK: Nema saglasnosti o novom visokom predstavniku, jačaju pozivi za kraj OHR-a

Nakon što Savjet za implementaciju mira (PIC) već na dvije sjednice nije uspio postići dogovor o izboru novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, očigledno je da u međunarodnoj zajednici nema saglasnosti o tome kako Kancelarija OHR-a treba da izgleda u budućnosti, a sve su glasniji, i sve je više onih koji smatraju da tu kancelariju treba ugasiti i da odgovornost moraju preuzeti domaći političari.

Čović i Dodik traže odlazak OHR-a i ukidanje bonskih ovlaštenja

Stav iz Republike Srpske po tom pitanju odavno je jasan, a on je da OHR treba da ode iz Bosne i Hercegovine, međutim poprilično “politički uzdržani” Hrvati već mjesecima otvoreno govore to isto. Od stava da je OHR potreban BiH, preko toga da ga treba izmjestiti u Brisel – sada već otvoreno govore da on treba da bude ugašen. Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik HDZ-a, rekao je da OHR mora nestati, i da dalje treba da idemo sami.

On je naglasio da je došlo vrijeme za odlazak OHR-a i ukidanje bonskih ovlaštenja te da je to što tri sjednice PIC-a nisu dale rezultate pokazatelj ambijenta oko BiH.

-Na kraju je došlo vrijeme da mi kažemo da nekakav specijalni visoki predstavnik koji ima neka ovlašćenja u BiH nema više svoje mjesto ovdje. Bolje da mi to kažemo, nego da se ovi prijatelji iz PIC-a nadmudruju koliko im treba i da pokušaju nešto napraviti u vezi s tim. Јa sam uvjeren, to smo komunicirali u posljednje vrijeme, da je došlo vrijeme da vrlo jasno definišemo i mandat te osobe koja će imati neki prelazni karakter, da definišemo ovlaštenja koja ne mogu biti bonska, jer sva dosadašnja bonska ovlaštenja su napravila štetu BiH – naveo je Čović za RTV HB.

Govoreći o Kristijanu Šmitu, istakao je da nije ništa dobro uradio te kako je izazvao štetu stalnim djelovanjima i, kako je to definisao lider HDZ-a, uvjeravanjima da on bolje razumije odnose u BiH od samih Hrvata.

-Zato sam i ovih dana rekao, to ponavljam već zadnjih 10 godina, dao Bog da jednog dana neko dođe sa ovlašćenjima da poništi sve odluke visokog predstavnika. Niko drugi to ne može uraditi nego opet takva nekakva institucija i da se okrenemo sebi, da razumijemo da je BiH sastavljena od tri konstitutivna naroda i da moramo naći mjeru za ta tri konstitutivna naroda – rekao je Čović.

Zanimljivo je da je Čović nešto slično rekao i samo nekoliko dana ranije, odnosno nakon sastanka delegacija SNSD-a i HDZ-a. Tada su i Čović i Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, rekli da odluke visokog predstavnika treba da budu poništene, a OHR ugašen. Takođe, uporedo sa tim spekuliše se i kako će izgledati buduća kancelarija OHR-a, od toga da će sve ostati kako je i bilo do toga da će mandat budućeg visokog predstavnika biti ograničen, kako ovlašćenjima, tako i vremenski.

Ono što je sve izvjesnije jeste da novi visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini neće biti imenovan do prije izbora, i da će funkciju v.d. visokog predstavnika obavljati Luis Krišok, američki diplomata koji je na tu poziciju došao sa mjesta zamjenika visokog predstavnika. U slučaju da se to desi, i da BiH postizborni period dočeka bez visokog predstavnika, biće zanimljivo pratiti formiranje vlasti u BiH, posebno na nivou Federacije BiH s obzirom na to da su u nekom periodu visoki predstavnici u tom procesu igrali odlučujuću ulogu. Tako je bilo, recimo, nakon posljednjih opštih izbora u BiH, kada je Šmit kao tadašnji visoki predstavnik čak suspendovao Ustav Federacije BiH kako bi “trojci”, odnosno SDP-u, NiP-u i Našoj stranci, omogućio da formiraju Vladu Federacije BiH iako za to nije postojala volja potpredsjednika Federacije BiH Refika Lende (SDA), a koja je po Ustavu FBiH bila obavezna.

-Jasno je da do imenovanja visokog predstavnika neće doći u dogledno vrijeme, a uprkos tome u BiH se ništa neuobičajeno ne dešava, što je dokaz da može da funkcioniše bez stranog tutorstva”, rekla je Ana Trišić Babić, v.d. direktora Kancelarije za međunarodnu saradnju Republike Srpske.

Ona je rekla da od trenutka kada u junu nije imenovan visoki predstavnik da je bilo jasno da do imenovanja neće doći u dogledno vrijeme, te da je sigurna da se to neće dogoditi ni do novembra, a do tada će se vidjeti u kom pravcu će se odvijati politički procesi.

-Vjerujem da je ovo prilika da i u Sarajevu prihvate realnost da visoki predstavnik više nije potreban ovoj zemlji. Umjesto oslanjanja na strane intervencije, vrijeme je da odgovornost za političke procese u potpunosti preuzmu domaće institucije i demokratski izabrani predstavnici naroda – rekla je nedavno Trišić Babićeva.

Bošnjački političari insistiraju na punom mandatu visokog predstavnika

Za razliku od Srba i Hrvata, Bošnjaci u ovom trenutku ne žele ni da čuju da OHR bude oslabljen, a bonska ovlaštenja ukinuta, a kamoli da bude ugašen. U svim javnim nastupima bošnjački zvaničnici insistiraju na tome da visoki predstavnik treba BiH i da bonskim ovlaštenjima treba i dalje da nameće zakone i odluke.

Gotovo svi bošnjački zvaničnici pozdravili su nedavnu izjavu Krišoka, koji je rekao da “ima puna ovlaštenja, uključujući i bonska”, međutim poprilično su suzdržani u procjeni budućeg djelovanja OHR-a.

-Činjenice su da od trećeg entiteta ili izborne jedinice nema ništa, kao ni od bilo kakvog separatizma. Isto vrijedi i za Kancelariju visokog predstavnika koji ostaje u punom, nepromijenjenom kapacitetu i ovlaštenjima – rekao je nedavno Nermin Nikšić, lider SDP-a.

Slično kao i političari, i analitičari, zavisno iz kojeg naroda dolaze, potpuno različito gledaju na OHR i njegovu budućnost, ali svi se slažu u jednom, a to je da su mjeseci pred nama ključni za to kako će OHR izgledati, a to u prvom redu zavisi od dogovora na relaciji Vašington – Brisel.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Aktuelno